UNITY 3D İçin Ders Arayanlar Buraya – Güncel

Yayınlandı: 12 Temmuz 2011 yasirkula tarafından Oyun Tasarımı, UNITY 3D içinde

SON GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2019 (Türkçe dersler güncellendi)

Tekrar merhaba,

Bu yazıda sizlerle, ordan burdan derlemiş olduğum çeşitli UNITY 3D dersleri paylaşacağım. Dersler için yazının devamını okuyabilirsiniz…

NOT: Buradaki derslere bakmadan önce Unity hakkında sıkça sorulan soruları (S.S.S) incelemek isteyebilirsiniz: https://yasirkula.com/2014/09/05/unity-sikca-sorulan-sorular-s-s-s/

A) TÜRKÇE DERSLER

KENDİ YAZDIĞIM DERSLER
DİĞER DERSLER / SİTELER

………………………………………………………..

B) İNGİLİZCE DERSLER

DERECELENDİRİLMİŞ DERSLER

Derecelendirme: 9/10

Neden: Eskiden Unity’nin kendi dersleri çok ahım şahım değildi ancak yakın zamanda gerçekten çok kaliteli dersler ortaya çıkardılar.

Derecelendirme: 9/10

Neden: Şimdiye kadar gördüğüm en kapsamlı sayfa. Çok sayıda faydalı Unity linkini içerisinde barındırıyor.

Türkçe çevirisi için tıklayın: http://wp.me/p116Cp-dV

NOT: Dersin PDF formatlı hâlini indirmek için yazının başındaki “PDF Download” butonuna tıklayın.

Derecelendirme: 9/10

Neden: Bu eğitim dosyası o kadar mükemmel bir şekilde hazırlanmış ki hiçbir programlama dili bilmeseniz bile UNITY ile JavaScript programlamaya bu dersle başlayabilirsiniz. Şimdiye kadar gördüğüm en kaliteli başlangıç derslerinden birisi.

Derecelendirme: 9/10

Neden: Son zamanlarda çok yakından takip ettiğim bir kanal. Unity hakkında az bilinen veya gözünüzden kolayca kaçabilecek detaylara odaklı pratik video dersleri, her seviyeden Unity geliştiricisine hitap etmekte.

Derecelendirme: 9/10

Neden: Sitedeki tüm derslere baktım ve ardından sitedeki ‘Challenge‘lerin üçünü de çok sorun yaşamadan tamamladım. Bana epey faydası oldu, size de olacaktır.

Derecelendirme: 8/10

Neden: Gerçekten ileri düzey konular işleniyor, böyle tutorialleri daha önce başka bir yerde görmedim. Ama konular çok detaylı açıklanmıyor ve anlamak için konu hakkında önceden bilgi sahibi olmanız ya da çok iyi araştırma yapmanız gerekiyor.

Derecelendirme: 8/10

Neden: 300 küsür sayfalık bir kitap. Genel anlamda hata da içermiyor, birkaç ufak tefek hatası var ama dikkatli bir göz hemen keşfediyor zaten hataları. Bana bilmediğim güzel şeyler öğretti açıkçası. Olumsuz yanları; çok basit ve önemsiz bazı şeyleri tekrar tekrar söyleyip durması (Sinir bozabiliyor) ve Unity’nin 2. sürümünü, yani eski sürümünü kullanması. O yüzden bazen sizin sürümünüzle uyuşmayan şeyler olabilir.

Derecelendirme: 8/10

Neden: Yaklaşık 350 sayfalık bir kitap. UNITY’nin 3. sürümünü kullandığı için sürümler arası farklılık konusunda sıkıntı da yaşatmıyor. Ufak tefek hataları var ancak dikkatliyseniz zaten kendiniz düzeltebiliyorsunuz bu hataları. İçerisinde toplam 4 adet birbirinden oldukça farklı oyunun yapımı anlatılıyor ve her Chapter’da bu oyunları adım adım daha da üst seviyeye getirmeye çalışıyoruz. Ben oldukça faydalı buldum.

Türkçe çevirisi için tıklayın: http://wp.me/p116Cp-zm

Derecelendirme: 8/10

Neden: Bu tutorial ile C#’a başladığımı belirtmek isterim. Ancak söylemem gerekir ki bu tutorialin öncesinde bir miktar Unityscript deneyiminizin olması şart. Oldukça fazla şey öğrendim bu tutorialden ve bilmediğim teknikler gördüm. İngilizce bilen herkese tavsiye ederim.

Derecelendirme: 7/10

Neden: Öteki Unity tutoriallerine nazaran bu çok daha hoşuma gitti çünkü oyunda kullandığımız kodların büyük çoğunluğunu bize gösteriyor ve açıklamalarda bulunuyor. Ben bu tutorialden çeşitli şeyler öğrendim. Ancak kesinlikle Unityscript ile tecrübesi olmayanlar için değil bu tutorial. Ancak geçmiş tecrübeniz varsa siz de bakabilirsiniz.

Türkçe çevirisi için tıklayın: http://wp.me/p116Cp-f2

Derecelendirme: 6/10

Neden: Bu ders yeni başlayanların okumasının faydalı olacağı bir ders. Ancak yüzeysel, az ayrıntılı anlatımı, İngilizce olması yüzünden yüksek puan alamadı.

Türkçe çevirisi için tıklayın: http://wp.me/p116Cp-f2

Derecelendirme: 6/10

Neden: Öncelikle bu derse hiçbir programlama bilgisi olmayan biri kesinlikle bakmamalı. Çünkü çok açıklayıcı değil, ancak örneğin bu dersten sonra okunması faydalı olacaktır.

DERECELENDİRİLMEMİŞ DERSLER / SİTELER

Zamanla güncellenmektedir. Siz de kendi derslerinizi bu portalda paylaşmak isterseniz konu altına yorum atabilirsiniz.

yorum
 1. furkan dedi ki:

  hocam merhaba ben objemin tagini verdiğim colliderın içinde 2saniye kalıp yok olmasını istiyorum eğer içindeyse bu gerçekleşecek IEnumerator de yazmayı denedim sıkıntı çıktı sonra normal olarak deneyeyim dedim yani IEnumerator içinde değil
  void OnTriggerStay(Collider col)
  {
  if (col.tag != “yok”)
  {
  Destroy(col.GetComponent());

  }
  }
  bunu yazdım değen obje yok oldu nasıl yapacağım yardımınız için teşekkürler

  • yasirkula dedi ki:

   Obje collider’ın içinde 2 saniyeden az kalırsa yok olmamalı diye varsayıyorum. Bu durumda “private float yokOl = float.PositiveInfinity;” değişkeniniz olsun ve OnTriggerEnter’da “yokOl=Time.time+2f;” yapın. OnTriggerExit’ta ise “yokOl=float.PositiveInfinity;” yapın. Update’te ise:

   if(Time.time > yokOl)
   Destroy(gameObject);

 2. gokdenizcalis dedi ki:

  https://i.hizliresim.com/8aXqjA.jpg Resimde ki hatayı alıyorum, internetten baktım, gruplara vs yazdım ama bir türlü çözüme ulaşamadım hocam yardımcı olabilirmisiniz?

  • yasirkula dedi ki:

   Retry bir işe yaramıyorsa Continue diyip geçebilirsiniz. Bir sıkıntı olmaz diye umuyorum.

   • gokdenizcalis dedi ki:

    C:\Users\İbrahim\AppData\Local\Unity\cache\npm\packages.unity.com\.tmp\tmp-5760FjUsfVtKqzx7\package\package.json yolunda ki package.json dosyasının olmadığı söylüyor sanırsam, sizde de bu konumda bu dosya var mı? var ise upload edebilirmisiniz?

   • yasirkula dedi ki:

    Bende .tmp klasörünün içerisi boş. Biraz zahmetli olacak ama isterseniz Unity’i silip tekrar kurmayı deneyebilirsiniz. Ya da eğer hata projenize bir zarar veriyor gibi durmuyorsa, onu yoksayabilirsiniz. Bir yerde okuduğuma göre, bir kişi benzer bir hatayı Windows’unu güncelleyerek gidermiş, ne kadar doğrudur bilemiyorum.

   • gokdenizcalis dedi ki:

    Windows 7 ve güncel unity en son yayınlanan Unity 2018.3.6f1 (64-bit) sürümünde oldu böyle. Bir zararını görene kadar böyle devam edelim o zaman. Çok teşekkürler cevaplar için

   • gokdenizcalis dedi ki:

    Unity formunda aynı sorunu sorduğum da services-config.json dosyasını sildiğim zaman işe yarayabileceğini söyledi fakat dosyayı bir türlü bulamadım

    arkadaş burada olduğunu söylüyor fakat bulamadım 🙂 kendisi win kullanmadığını söyledi yanlış söylemiş olabilir

    nerede ki bu dosya?

    %ALLUSERPROFILE%\Unity\config\services-config.json

    I was told that %ALLUSERPROFILE% usually expand to C:\ProgramData.

   • yasirkula dedi ki:

    Kendi bilgisayarımda kabaca baktım ama bulamadım, ben maalesef bilmiyorum.

  • gokdenizcalis dedi ki:

   Hata sanırım dil kaynaklı, aynı dosyalar ile defalarca format atıp denememe rağmen sonuç alamamıştım, windows kurulurken ingilizce olarak kurdum herhangi bir hata vermiyor şuan. Değişen tek şey dil.

   • gokdenizcalis dedi ki:

    Böyle bir sorun ile karşılaşan arkadaşlar Unity Türkçe karekterleri her an her yerde sorun sayabilir .

 3. Aykut dedi ki:

  Sadece teşekkür etmek istedim. Ellerinize sağlık süper bir site olmuş !

 4. muhammed dedi ki:

  Unitynin her yerini anladım ama kodları nasıl öğrenirim bir türlü anlayamadım. Yani videolara bakıyorum hep anlatıyorlar ama öyle değil. Bir oyun yaparken hangi kod nereye geleceğini işte şu kodun şu işe yaradığını anlatan yok.

  • yasirkula dedi ki:

   Takip ettiğiniz derslerde yeni gördüğünüz kodların ne işe yaradığını, mümkünse basit bir örnek ile bir metin belgesine yazıp bunu ara ara tekrar etmeniz çok işinize yarayacaktır. Genelde bir fonksiyonun ne işe yaradığını söylemeden derslerde o fonksiyonu kullanmazlar, eğer böyle bir duruma denk gelirseniz de fonksiyonu internette aratıp, Unity Scripting Reference üzerinden fonksiyonun ne işe yaradığına bakabilirsiniz.

 5. yazilimcitr dedi ki:

  Selamın aleyküm abi arttırılmış gerçeklik dersi gelicek mi

 6. radyodunyasi5656 dedi ki:

  Gunluk bonus ve oyunun arka planda çalismasini da yap abi sana zahmet

 7. Ekrem May dedi ki:

  soru oyunu yaptım fakat ünityde çalışıyor sorunsuz bilgisayara build ettim ordada çaılışıyor ama androide build ettim telefona attım ve yükledim görüntü yok nedeni nedir acaba ?

Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.