Hepinize tekrar merhaba, Bu derste UNITY 3D oyun motorunda Android‘e oyun geliştirmek için gerekli olan Android SDK‘nın kurulumunu anlatacağım. Bu dersi anlatmamın sebebi sadece bu konuda sıkıntı çeken kimseler tanımam değil, ayrıca kendimin de yeni bilgisayarıma Android SDK’yı tekrar kurarken ne yapacağımı karıştırıp biraz ortada kalmam diyebilirim.

Hazırsanız başlayalım…

1- Herşeyden önce Android SDK’nın yüklenebilmesi için sisteminizde Java JDK (Development Kit)’in kurulu olması lazım. Java’nın resmî web sitesinden ( http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html ) JDK’yı kolayca temin edebilirsiniz.

2- http://developer.android.com/sdk/index.html adresine girin. Aşağılardaki “Other Download Options-SDK Tools Only” başlığı altında yer alan linki kullanarak installer’ı bilgisayarınıza indirin.

***ÇOK ÖNEMLİ*** Bu aşamada sorun yaşayanlar gördüm. Dikkat edin; “Download Android Studio (for Windows)” butonuna tıklamayacaksınız! Resimde kırmızı daire içinde gösterdiğim butona tıklayacaksınız.

1

3- Dosyayı indirin ve çalıştırın. Yükleme penceresinde “Next” butonuna bastıktan sonra 2 durumla karşılaşmanız olası: ya yükleme işlemi istendiği gibi devam eder ya da aşağıdaki resimdeki gibi bir “JDK not found” hatasıyla karşılaşırsınız. Eğer karşınıza bu hata ekranı çıktıysa 4. ve 5. adımları uygulayın, yükleme sorunsuz gerçekleştiyse 6. adıma zıplayın.

2

4- Bilgisayar’a sağ tıklayıp Özellikler deyip Gelişmiş sistem ayarları-Ortam Değişkenleri… yolunu izleyin. Karşınıza gelen pencerede “Yeni…” butonuna tıklayın.

3

5-Değişken adı:” olarak JAVA_HOME yazın ve “Değişken değeri:” olarak JDK‘yı kurduğunuz klasörün konumunu yazın ve ardından “Tamam“a tıklayın. Şimdi Android SDK kurulumunu tekrar çalıştırın.

4

6- Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra “Android SDK Manager” açılacak. Burada seçeceğiniz maddeleri isterseniz benim yaptığım gibi yapabilirsiniz (mümkün olduğu kadar gereksiz seçimleri kaldırmaya çalıştım). Dikkat etmeniz gereken husus “Android 2.2“den büyük en az 1 tane madde seçmiş olmanız ve ayrıca “Google USB Driver“ın ve “Tools“taki 2 seçeneğin de seçili olması. Seçimlerinizi yaptıktan sonra “Install x packages…” butonuna tıklayın.

5

7- Şimdi karşınıza gelecek olan pencerede sol taraftan “Android Googletv License” ve “Android SDK License” gibi ana başlıkları tek tek seçip sağ alttan “Accept License” seçeneğini seçin. Tüm ana başlıklar için bunu yaptıktan sonra “Install” butonuna tıklayarak Android SDK’nın kurulumunun tamamlanmasını bekleyin.

6

8 (Unity 5 ve üzeri için)- Unity’i kurarken Android Build Support seçeneğini seçmiş olmanız lazım. Eğer bu seçeneği seçmeyi unuttuysanız Unity setup dosyasını açıp sadece “Android Build Support”u işaretleyip kurulumu tamamlayın.

AndroidModule

9- Neredeyse bitti. Yapmanız gereken son şey ise UNITY’i açıp “Edit-Preferences…-External Tools…” yolunu izleyip “Android SDK Location” kısmına tıklayıp Android SDK’yı kurduğunuz konumu seçmeniz (Bende D:\Program Files (x86)\Android\android-sdk konumundaydı).

Vee artık hazırsınız! Dilerseniz test amaçlı boş bir proje oluşturun ve Android’e Build yapın. Eğer hata almadan “.apk” dosyasını oluşturabiliyorsanız kurulum sorunsuz tamamlanmış demektir. Hayırlı olsun.

NOT: Çoğu kişi Build ederken şuna benzer bir hata alıyor: “Error building Player: Win32Exception: ApplicationName=’D:\Program Files (x86)\Android\android-sdk\tools\zipalign.exe’, CommandLine=’4 “blabla” “blabla”‘, CurrentDirectory=’Temp/StagingArea’“. Bu hatanın çözümü için şu dersteki “NOT2“yi okuyun: https://yasirkula.com/2014/05/26/unity-3d-android-oyunlariniza-admob-reklamlari-eklemek-resimli-anlatim/

Başka derslerde görüşmek dileğiyle, sağlıcakla kalın!

Yorumlar
 1. alperen diyor ki:

  unity 3d unable to find suitable jdk hatası veriyo neyi yanlış yapmış olabilirim

 2. Kaan diyor ki:

  Build ederken;
  “Error building Player: UnityException: Couldn’t find Android device
  No Android devices found. If you are sure that device is attached then it might be USB driver problem, for details please check Android SDK Setup section in Unity Manual.”
  şeklinde bir hata alıyorum.

  Herhangi bir android cihazım yok, google’ın android emülatörünü kullanıyorum, daha doğrusu kullanmak istiyorum. “Device manager” denilen yerde herhangi bir cihaz görünmüyor. Android emülatörü nasıl kullanabilirim?

  • yasirkula diyor ki:

   Öncelikle Google USB Driver’ı yüklediğinizden emin olun. Eğer “Build&Run” yapıyorduysanız önce sadece “Build” etmeyi, ardından build edilmiş APK dosyasını elle emülatörde açmayı deneyin (sorununuza kalıcı bir çözüm değil ama işe yarar). Ve dilerseniz Android Development Kit’te alt Android sürümlerini de “Android 2.2 gibi” yükleyip (eğer bu sürümleri yüklemediyseniz) tekrar deneyin.

 3. levent diyor ki:

  ”no platform founds” android sdk does not include any platforms! did you run android sdk setup install the platforms? Minimum platform required for build is android 4.0(API level 14) hatası verıyor lutfen yardım et.

 4. levent diyor ki:

  aga ya ”no platform founds” çözümünü bulamıyorum yardım edermısınız lutfen?

  • yasirkula diyor ki:

   6. aşamada soluna tik attığınız package’ların resmini yollayın (6. aşamadaki resmin sizin Android SDK Manager’ınızdaki versiyonunu yollayın). Orada hata yoksa başka birşey gelmiyor aklıma.

 5. Ali Turan diyor ki:

  yönetici modunda açmayı dene olur o zaman

 6. Cihan diyor ki:

  Error building Player: Exception: android (invokation failed) Diyor Ne yapmam Lazım

  • yasirkula diyor ki:

   Bu sorun Android SDK’nın yeni sürümüyle alakalıymış. Forumlarda şöyle bir çözüm yolu buldum siz de deneyin:

   ” android-sdk/build-tools/17.0.0/ ” klasörünün içindekileri kopyalayın ve ” android-sdk/platform-tools/ ” klasörüne yapıştırın. İşe yararsa buraya tekrar cevap yazmayı unutmayın.

   • Cihan diyor ki:

    bende 17.0.0 yok bende 19.0.1 yazıyor bunda yaptım ama olmadı yine aynı hatayı veriyor

   • yasirkula diyor ki:

    O zaman benim bir bilgim yok. Önce Unity3D ve Android SDK’nın son sürüm olduğundan emin olup ardından Google’a aldığınız hatayı yazın, Google Translate’in de yardımıyla bir çözüm yolu bulursunuz büyük olasılıkla.

   • Cihan diyor ki:

    hee pardon söylemeyi unuttum unity sürümüm 3.5.7

 7. Ramazancan diyor ki:

  Hocam bu java en az x64 var benim x32 nasıl olcak yardımcı olurmsn

 8. Umut diyor ki:

  hocam ben Java SE Development Kit de kaldım next diyemiyordum sonra sizin dediğiniz gibi bilgisayarımdan JAVA_HOME dedim ve C deki yerini alta yazıp ekledim sonra tekrar baslattım setupu fakat hala next diyemiyorum Sizce Sorun Nedir ? Tesekkür ederim

 9. Ramazancan diyor ki:

  ya hocam bende hala andorid sdk windowsu bulamıyo

 10. Ramazancan diyor ki:

  Hocam ben dediklerinizi yaptım. Kurudu apk yi masaüstüne kaydet dedim ama kaydetmedi , başlat menüsünden aradım çıktı karşıma ama kısayol olarak çıktı, sonra dosyakonumunu aç dedimde dosya konumu bulunamadı dedi ne yapmalıyım ?

  • yasirkula diyor ki:

   Yani 6. aşamada mı takıldınız?

   • Ramazancan diyor ki:

    Hayır hocam. Benim Kaydettiğim apk ortalıkta yok. Başlat menüsünde arıyorum çıkıyor ama kısayol olarak ne yapmalıyım. Akşam akşam sizi sıktım biraz ama.

   • yasirkula diyor ki:

    Başlat menüsünde arayınca çıkıyorsa başlat menüsünden dosyaya sağ tıklayıp Özellikler derseniz dosyanın konumunu görebilirsiniz.

 11. sunalorhon diyor ki:

  Selamın aleyküm hocam paylaşımlar için çok saol valla benim bir sorum olucaktı android sdk yüklüyorum iki gündür naptıysam bu sorunu atlayamadım bana yardımcı olurmusunuz resimdeki gibi bir hata alıyorum
  http://prntscr.com/30ol5n
  yardımcı olursan sevinirim.

 12. sunalorhon diyor ki:

  kusura bakama nerden ulaşa bilirim onlara unity içinde ?

 13. sunalorhon diyor ki:

  kardeşim bu bolum nerede ? yardım içinde saol.

 14. Furkan diyor ki:

  Build dediğimde roıd-sdk-windows klasörünü bulmamı istiyor ve şöyle bi hata veriyor

  http://i.hizliresim.com/O2kY9n.png

  burdaki sorunu bi türlü çözemedim 100 den fazla yabancı türkçe forum dolaştım belki ?

 15. Furkan diyor ki:

  onu da yaparken aynı sorun çıkıyor.

 16. Furkan diyor ki:

  sanırım yaptım Teşekkürler.

 17. merhaba hocam javayı devam lı güncel tutmalımıyız ?
  ben eclipse üzerinde zaten çalışma yapıyordum şimdi udinty e geçmek istiyorum javaları silip yeni java yüklemelimiyim yoksa eski java ile eski parametrelerle devam etmelimiyim ?

 18. hocam peki android cihaz için kullanım kodları nerden bulabiliriz :S
  sanırım sorun kodlar web için oldugu için o sorunu verdi :/
  çnkü boş uygulamada sorunsuz apk veriyor .

 19. Uğur Dündar diyor ki:

  bende jdk kurulmuyor.giriş notası bulanamadı hatası veriyor

 20. mehmet diyor ki:

  hocam öncelikle çok teşekkürler…ben sdk ,jdk filan hepsini kurdum..unity’de apk dosyası oluşturdum..bilgisayardaki emulatörde (genymotion da) oyunu açtım,oynanıyor..bir de telefona deneyim dedim.”paket çözümlemede hata” yazıyor..kaç tane paket program(appınstaller) denedim,çözemedim.. sorun sizce telefonda mıdır,yoksa sdk paketlerinde eksik filan olduğundan mıdır?(sürüm vs)

  • yasirkula diyor ki:

   Çok özür diliyorum mesajınız spam mesajlar arasına karışmış bir şekilde ve ben o mesajları sık kontrol etmediğimden sizin mesajınızı yeni gördüm.

   Sorununuzu internette araştırdım çözüm bulamadım. Ayarlar’da Geliştirici Ayarlarında bilinmeyen kaynaklardan gelen uygulamaları yüklemeye izin vermekle ilgili bir seçenek var, belki onu açarsanız düzelir ama ümidim yok.

 21. Serhat diyor ki:

  Hocam dediğiniz gibi yükledim edit preference den yaptım fakat build yaptığımda trying to locate android sdk installation folder unity hatası alıyorum.Ayrıca 7. aşamada sadece Android Googletv License” ve “Android SDK License mı işaretliyoruz ben hepsini işaretledim son olarak sdk nın kurulu olduğu dizin neresi yani jdk ile aynı yere mi yüklüyoruz ?

  • yasirkula diyor ki:

   7. aşamada hepsini işaretleyeceksiniz. Android SDK’nın yüklü olduğu yer olarak şuna benzer bir konum göstermelisiniz: D:\Program Files (x86)\Android\android-sdk

 22. fatih diyor ki:

  Error building Player: Win32Exception: ApplicationName=’C:/Program Files/Android/android-sdk\tools\zipalign.exe’, CommandLine=’4 “E:\Flappy Bird\Temp/StagingArea/Package_unaligned.apk” “E:\Flappy Bird\Temp/StagingArea/Package.apk”‘, CurrentDirectory=’Temp/StagingArea’

  oyunu build ederken sorun çıkıyor

 23. bahattin diyor ki:

  Selamlar, gösterdiğin tüm yolu izledim hiç bir sıkıntı çıkmadı tek problem build ettiğim zaman progres devam edip bitiyor ancak dosyayı gösterdiğim konumda oluşturmuyor. Herhangi bir hata da vermiyor problem ne olabilir?

  • yasirkula diyor ki:

   Bazen progressbar dolduğu anda bir hata mesajı gelebiliyor. Progressbar sonuna kadar dolup yok olduktan sonra da konsolu kontrol edin. Hata mesajı yoksa masaüstüne build etmeyi deneyin.

 24. bahattin diyor ki:

  Error building Player: Win32Exception: ApplicationName=’C:/Users/BAHATTİN/AppData/Local/Android/android-sdk\tools\zipalign.exe’, CommandLine=’4 “D:\Unity\Unity Projeler\baha\Temp/StagingArea/Package_unaligned.apk” “D:\Unity\Unity Projeler\baha\Temp/StagingArea/Package.apk”‘, CurrentDirectory=’Temp/StagingArea’

  bu hatayı alıyorum apk yaparken nedenini biliyormusunuz?

 25. Onur diyor ki:

  Hocam merhabalar. Kurdum her adımı uyguladım farklı farklı ancak Program Files’da Android diye bir klasör yoktu.Local’de vardı.Oradakini kopyaladım program files’a yol yok hatasını vermiyor bu seferde böyle diyor. Unity hiç bir şey yapmıyor.

  Error building Player: Exception: android (invokation failed)
  ERROR: unknown error
  cmd:android list target -c
  stdout;
  stderr:
  Error: could not open `C:\Program Files\Java\jdk1.8.0_11\jre\lib\i386\jvm.cfg’

  Açılamadı mı diyor tam anlamadım.

  • yasirkula diyor ki:

   Bu hatayı alan başkaları da olmuş ama nasıl aldığınızı bilmiyorum. En azından bende herşey düzgün çalıştı. Sorunun kaynağını bilmiyorum.

 26. süleyman diyor ki:

  Error building Player: UnityException: Bundle Identifier has not been set up correctly
  Please set the Bundle Identifier in the Player Settings. The value must follow the convention ‘com.YourCompanyName.YourProductName’ and can contain alphanumeric characters and underscore.
  Each segment must not start with a numeric character or underscore.

  Kardeş ben bu hatayı alıyorum bunu nasıl halledecem yardımcı olurmusun

  • süleyman diyor ki:

   önceki yorumlarda cevabı buldum player setting deymiş sorun ama halledemedim daha profesyönel değilim bu işte bi mobile fps kitle başladım hem scripleri inceleme hemde farklı şeyler öğrenmek amaçlı yaptım bunu ama telefonda test etmem gerekiyor buildde edemiyorum

  • yasirkula diyor ki:

   Build Settings’ten Bundle Identifier değerini şu şekilde değiştireceksiniz: com.SirketinizinIsmi.UygulamaninAdi

   • süleyman diyor ki:

    adamım sen bi harikasın çok teşekkürler yaptım bu arada siteni çok faydalı buluyorum ülkemizde tek gibi bişeysin yani yapan var ama sen en iyisisin kıytırıktan iş yapmıyon

 27. erkan diyor ki:

  Error building Player: Win32Exception: ApplicationName=’E:/sdk\tools\zipalign.exe’, CommandLine=’4 “C:\Documents and Settings\Administrator\Belgelerim\ApocalypseKitMobile_Back\Temp/StagingArea/Package_unaligned.apk” “C:\Documents and Settings\Administrator\Belgelerim\ApocalypseKitMobile_Back\Temp/StagingArea/Package.apk”‘, CurrentDirectory=’Temp/StagingArea’

  oyunu apkye çevirirken bu hatayı alıyorum napacam anlamadım yardımın lazım ne bu abi

  • erkan diyor ki:

   Error building Player: Building player scripts failed.
   bir de bu var

   • erkan diyor ki:

    abi anlamadım sanırımo verdiğin link admob reklamı ekleme benim sorun apkye çevirede oyunu yani reklam falan eklemedimde ondan diyom

   • erkan diyor ki:

    sorunumun çözümü ordaysa hangi başlıkta onuda söylersen çok makbule geçer şimdiden teşekkürler

   • yasirkula diyor ki:

    Kısacık bir yazı zaten. Yorumu yazana kadar yazıdaki resimleri inceleseydiniz sorununun çözümünü orada görebilirdiniz 😦

   • erkan diyor ki:

    Haklısın abi ctrl f yapıp hatanın bi kısmını yazınca çıkıcağını bile akledemedim kusura bakma ama bu sefer adam akıllı sorularım var az önce boşu boşuna yediğim vaktin içinde özür dilerim. Apk yi yaptım ama bu sefer çok acayipleşti. 4 sorun birden çıktı karşıma(bu arada bayağı soru sordum kusura bakma abi ama gerçekten soracak senin gibi biri yok )
    1.oyunun adını apknin adını değiştirnekle yapamıyorum nerden yapacağım
    2.oyunun simgesi (ikonuydu sanırım) pcde apknin özelliklerinden olmuyor nasıl halledebilirim
    3.öbürleri neysede bunu napacam bilmiyorum apkyi kuruyorum açıyorum oyunu, bi siyah ekranın gelmesiyle gitmesi bit oluyo açılmıyo oyun
    4.zannedersem 3. problemimin nedeni bu, apkyi kurmak için bastığım zaman hiç bi izin istemiyor (izin olmadığı için oyunu açmadığını düşünerek 3. problemimin nedeni dedim) bu izinleri nasıl halledecem

    yani kısacası bu apk tamamen arızalı abi yardımına gerçekten çok fena ihtiyacım var

   • yasirkula diyor ki:

    1- Player Settings’ten “Product Name”i değiştirin.
    2- Player Settings’ten “Default Icon”u değiştirin.
    3- Bu konuda bir fikrim yok.
    4- Oyun izin istemek zorunda değil, anormal bir durum yok yani.

   • erkan diyor ki:

    Bide abi buil ederken build setting penceresinin sağ altında texture comression, google android project, develepment build falan var onları nasıl yapalım

   • erkan diyor ki:

    1. Ve 2. Sorunu hallettim çok teşekkürler

   • yasirkula diyor ki:

    Ben bahsettiğiniz ayarları hiç ellemiyorum, bence siz de ellemeyin.

 28. berke diyor ki:

  Hocam şimdi dokunmarik butonlu oyunu test etmek için sürekli apk ye mi çevirmeliyiz bunu pcde test etmennin bi yolu varmı??

 29. eray emre diyor ki:

  Hocam ben sdkyide jdkyide kurum herşeyi hallettim sonran birisimi silni neoldu bilmiyorum ama jdk gitmiş. Şimdi ben sdkyi silip herşeyi baştanmı yapmak zorundayım yoksa direk jdkyimi kurayım direk jdki kurduktan sonra ne gibi ayarlar gerekiyor yardımcı olurmusunuz

 30. onur diyor ki:

  jdk-8u11 -windows -i586.exe – Giriş Noktası Bulunamadı

  Exception Processing Message c0000139 Parameters 1724a8 16d4f8 75b4f7c 75b4bf7c

  jdk yi kurarken bu hatayı alıyorum internette araştırdım kimisi crysisde kimisi gta da kimisi başka bi yerde almış bu hatayı ve hatanın kesin bi çözümü yok sanırım formattan başka (virüsden dolayı olduğunu düşünenler var) çözümü biliyormusunuz bilmiyorsanız jdkden başka bi program kullanabilirmiyim

  • yasirkula diyor ki:

   Bu hatayı bilmiyorum. İnternette regedit ile alakalı başka bir çözüm yolu daha var gibi duruyor. Unity’de Android için JDK kullanmak zorundasınız.

 31. halis diyor ki:

  Harika sonunda oldu siteyi hazırlama emeği geçen ve yasirkula nın mesajları anında cevaplamasından dolayı Teşekür ederiz.Emeklerinize sağlık( Not 2:kısmı sorunu çözdü zeliagn.exe olan dosyayı taşıma işe yaradı.)

 32. enes diyor ki:

  Arkadaşlar eğer .exe giriş noktası bulunamadı sorunuyla karşılalıyorsanız windowsunuzu değiştirin büyük ihtimalle xpdir sizinki vistayı kurun veya daha üstünü o size kalmış ama programları en baştan kurmanız gerekir

 33. yusuf diyor ki:

  sa
  ben şuanda resimli anlatımda en sonuncuyu install yaptım ve yaklaşık 1 saattir kurulumu tamamlayamadı ve halen devam ediyor.
  daha bu şekilde sürer mi yoksa bir hata mı yapmış olabilirim?

  • yasirkula diyor ki:

   Bende daha kısa sürmüştü ama işlemin ilerlediğine (donmadığına) dair bir işaret varsa bekleyin derim.

   • yusuf diyor ki:

    biraz önce bitti unity için dediğinizide yaptım android için bulid yaptığımda “Bundle identifier has not been set up correctly ” hatası veriyor bir bilginiz var mı çözüm için…

   • yasirkula diyor ki:

    Player Settings-Other Settings-Bundle Identifier’ın değerini “com.SirketIsmi.OyunIsmi” şeklinde değiştirin.

   • yusuf diyor ki:

    Eyvallah sağolsın.
    Son bir soru şimdi ben bu kaydettiğim dosyası android bir cihaza atarsam oyunu açarmı yoksa build işleminden başka birşeylerde yapmam gerekli mi?

   • yasirkula diyor ki:

    Build edince oluşan APK dosyasını Android cihazlara atarsanız çalışır.

   • yusuf diyor ki:

    eyvallah…

 34. kadir diyor ki:

  Error building Player: Win32Exception: ApplicationName=’C:\Program Files\Java\jre7\bin\javac.exe’, CommandLine=’-bootclasspath “F:/sdk/platforms/android-17\android.jar” -d “C:\Documents and Settings\Administrator\Belgelerim\rocket\Temp\StagingArea\bin\classes” -source 1.6 -target 1.6 -encoding ascii “com\google\android\gms\R.java”

 35. Mehmet diyor ki:

  Error building Player: Exception: android (invokation failed) bu hatayı alıyorum

 36. umut diyor ki:

  “Download the SDK Tools for Windows” görünmüyo sadece bu var “Download the SDK (ADT Bundle for Windows)” ne yapmalıyım

 37. Emre diyor ki:

  Abi build ederken bu hatayı alıyorum:

  Error building Player: CommandInvokationFailure: Failed to re-package resources. See the Console for details.
  C:\Users\Emre\AppData\Local\Android\android-sdk\build-tools\21.0.1\aapt.exe package –auto-add-overlay -v -f -m -J gen -M AndroidManifest.xml -S “res” -I “C:/Users/Emre/AppData/Local/Android/android-sdk/platforms/android-21\android.jar” -F bin/resources.ap_

  Neden acaba

 38. ahmet diyor ki:

  build etmek için gerekli olan android player settings ayarlarınıda anlatırmısın

 39. Cem diyor ki:

  Hocam ben WinXP kullanıyorum sdk da Seçtiklerimi yüklemiyor hata veriyor mesela unity remote yi kullanamıyorum .Sanırım unity remote için google usb driver gerekli ama hata veriyor” unknown” diye .

  • yasirkula diyor ki:

   Programın verdiği hatalar konusunda tecrübem yok, hatayı internette aratın derim 🙂

   • Cem diyor ki:

    Peki unity de ki dokunmatikleri kontrol etmek için unity remote dışında birsey var mı çünkü dokunmatikleri çalışıp calismadiğını öğrenmek için her zaman build edip deniyorum ve bu beni çok yoruyor

   • yasirkula diyor ki:

    Oyunu bir Android emülatöründe çalıştırmayı deneyebilirsiniz. GenyMotion nispeten hızlı bir emülatör.

 40. Emre diyor ki:

  Abi ikinci attığın linkteki arayüz değişmiş, use an existing ide yazmıyor. Nereden indiricez

 41. umut diyor ki:

  Bu adımları yaptım ancak derlerken böyle bir hata alıyorum sizce sorun neyden kaynaklanıyor.

  Error building Player: Win32Exception: ApplicationName=’C:/Program Files (x86)/Android/android-sdk\tools\zipalign.exe’, CommandLine=’4 “D:\Unityy\FlapyBird\Temp/StagingArea/Package_unaligned.apk” “D:\Unityy\FlapyBird\Temp/StagingArea/Package.apk”‘, CurrentDirectory=’Temp/StagingArea’

 42. muhammed diyor ki:

  hocam benn hala bundle identifier has not been set up correctly hatasını çözemedim bi detayllıca anlatırsan çok sevinirim

  • yasirkula diyor ki:

   Edit-Project Settings-Player-Other Settings-Bundle Identifier’ın değeri “com.SirketIsmi.OyunIsmi” olacak (tırnak işaretleri olmadan).

 43. hakan diyor ki:

  hocam ben buıld konusunda sıkıntı yasamadım ancak oyunu telefona atıyorum acmıyor ekran kalıyor baska unıty ıle yapılmıs oyunları acıyor fakat bunda ne gıbı bır sorun olabılır

  • yasirkula diyor ki:

   Oyununuzun boyutu 50 MB’tan büyükse Split Application Binary seçeneğini seçmeli; ardından .apk ve .obb dosyalarının ikisini de telefonunuzda aynı klasöre atmalı ve oyunu öyle yüklemelisiniz.

   Ayrıca Build Settings’teki Scenes In Build’te yer alan ilk scene’in oyunun başında açılacak olan scene olduğundan da emin olun.

 44. Yunus diyor ki:

  Hocam apk aldım fakat bazı telefonlarda açılmıyor sdk kurulumundamı bi sorun oldu acaba teşekkürler

 45. keremliler diyor ki:

  Abi See The Console For Details hatasını hala alıyorum önceden oyunu google playe ekledım reklamıda eklemıstım ama simdi güncelleme yapacagım reklam da var hata veriyor ne yapacagım pff butun yolları denedım hala olmadı sılıp tekrar yukluyrum sımdı

 46. Halil Toksöz diyor ki:

  Hocam ben eclipse e export etmeye çalışıyom ama bi türlü beceremiyom yardım

 47. Emre diyor ki:

  Dosya bulamadım Sitede Sdk yok bundle var sadece

 48. Emre diyor ki:

  android studio indirdiğimizde oluyormu sitede söylenen dosya yok ?

 49. orhan diyor ki:

  hocam şu sdk yolu istediğiniz yeri bulamadım yardım edebilirmisiniz.
  teşekürler.

 50. ERQTGHN diyor ki:

  not 2 nerde mudur …

 51. ibrahim diyor ki:

  tabletimde(galaxy note 10.1) apk sorunsuz bir şekilde yükledim ama telefonumda (s3) uygulama yüklenemedi hatası veriyor . Neden kaynaklanıyor olabilir?

  • yasirkula diyor ki:

   Ben de S3’te test ediyorum ancak hiç bu hatayı almadım. Telefonun yeterli hafızası var mı kontrol edin, varsa sorunu internette araştırın.

 52. Misafir diyor ki:

  build ederken aapt.exe hatası alıyorum internette araştırdım bulamadım yardım edersen sevinirim

  resim : http://i.hizliresim.com/Lad0Ya.png

  • yasirkula diyor ki:

   Android SDK Manager’da tüm Android sürümlerini yükleyin. İlaveten, Unity’de Player Settings-Other Settings-Minimum API Level’ı düşürmeyi deneyin.

   • Misafir diyor ki:

    Hocam sürümlerden 5.0 yükledim düzeldi çok teşekkür ederim fikir verdiğiniz için 🙂 🙂 🙂

 53. nuri diyor ki:

  hocam kolay gelsin
  ” SDK Build Tools version 0 < 21 "
  apk build ederken bu hatayı alıyorum sdk yı güncellemem mi gerekiyor?
  teşekkürler..

 54. Emre Kaplan diyor ki:

  merhaba ben tüm ayarları yaptım ama geliştirdiğim oyun kendi telefonumda çalışırken başka telefonlarda doğru çalışmıyor nedeni ne olabilir ?

 55. Emre Kaplan diyor ki:

  Diğer telefonlarda oyunun menü kısmı geliyor ancak başla dedikten sonra oyun başlamıyor.

  • yasirkula diyor ki:

   O zaman bir yerde Exception yiyor olabilir. Bu exception’ı görmek için telefonu bilgisayara bağlamalı, cmd konsolundan “adb logcat” komutunu çalıştırmalı (adb Android klasöründe bir yerlerde yer almakta) ve oyunu “Development Build” olarak build&run yapmalısınız. Artık editörde konsolda gördüğünüz tüm debug mesajları cmd ekranında da gözükecek.

 56. Emre Kaplan diyor ki:

  Teşekkür ederim bu durumu hallettim. Yalnız şöylede bir sorun var arka plan resmi ve buton boyutları her telefonda farklılık gösteriyor bunu nasıl ayarlayabilirim?

  • yasirkula diyor ki:

   Arkaplanın yüksekliği aynı kalır ama genişliği ekranın aspect ratio’suna göre değişir. Hedef kitlenizde olabilecek en geniş ekranı baz alarak arkaplan oluşturursanız herkes arkaplanı görür, yalnız dar ekranlar biraz kesilmiş halini görür. Butonların boyutunu ayarlamak için ise UI Canvas’taki Canvas Scaler’ı Scale With Screen Size’a getirebilirsiniz. Ben Match Width or Height’ı hep en sona dayıyorum.

 57. burak duman diyor ki:

  Aşağıdaki gibi bir hata alıyorum apk yaparken yardımcı olabilirmisiniz.

  Error building Player: CommandInvokationFailure: Failed to re-package resources. See the Console for details.
  D:\Users\Burak.Duman\AppData\Local\Android\android-sdk\build-tools\21.1.2\aapt.exe package –auto-add-overlay -v -f -m -J gen -M AndroidManifest.xml -S “res” -I “D:/Users/Burak.Duman/AppData/Local/Android/android-sdk\platforms\android-21\android.jar” -F bin/resources.ap_ –extra-packages com.google.unity

  stderr[
  AndroidManifest.xml:16: error: Error: No resource found that matches the given name (at ‘theme’ with value ‘@style/Theme.IAPTheme’).

  AndroidManifest.xml:18: error: Error: No resource found that matches the given name (at ‘value’ with value ‘@integer/google_play_services_version’).

  ]
  stdout[
  Configurations:
  (default)
  ldpi-v4
  hdpi-v4
  xhdpi-v4
  xxhdpi-v4
  xxxhdpi-v4

  Files:
  drawable\app_banner.png
  Src: (xhdpi-v4) res\drawable-xhdpi\app_banner.png
  drawable\app_icon.png
  Src: () res\drawable\app_icon.png
  Src: (ldpi-v4) res\drawable-ldpi\app_icon.png
  Src: (hdpi-v4) res\drawable-hdpi\app_icon.png
  Src: (xhdpi-v4) res\drawable-xhdpi\app_icon.png
  Src: (xxhdpi-v4) res\drawable-xxhdpi\app_icon.png
  Src: (xxxhdpi-v4) res\drawable-xxxhdpi\app_icon.png
  values\strings.xml
  Src: () res\values\strings.xml
  AndroidManifest.xml
  Src: () AndroidManifest.xml

  Resource Dirs:
  Type drawable
  drawable\app_banner.png
  Src: (xhdpi-v4) res\drawable-xhdpi\app_banner.png
  drawable\app_icon.png
  Src: () res\drawable\app_icon.png
  Src: (ldpi-v4) res\drawable-ldpi\app_icon.png
  Src: (hdpi-v4) res\drawable-hdpi\app_icon.png
  Src: (xhdpi-v4) res\drawable-xhdpi\app_icon.png
  Src: (xxhdpi-v4) res\drawable-xxhdpi\app_icon.png
  Src: (xxxhdpi-v4) res\drawable-xxxhdpi\app_icon.png
  Type values
  values\strings.xml
  Src: () res\values\strings.xml
  Including resources from package: D:\Users\Burak.Duman\AppData\Local\Android\android-sdk\platforms\android-21\android.jar
  applyFileOverlay for drawable
  applyFileOverlay for layout
  applyFileOverlay for anim
  applyFileOverlay for animator
  applyFileOverlay for interpolator
  applyFileOverlay for transition
  applyFileOverlay for xml
  applyFileOverlay for raw
  applyFileOverlay for color
  applyFileOverlay for menu
  applyFileOverlay for mipmap
  Processing image: res\drawable-xhdpi\app_banner.png
  Processing image: res\drawable\app_icon.png
  (processed image res\drawable\app_icon.png: 115% size of source)
  Processing image: res\drawable-ldpi\app_icon.png
  Processing image: res\drawable-hdpi\app_icon.png
  Processing image: res\drawable-xhdpi\app_icon.png
  (processed image res\drawable-ldpi\app_icon.png: 118% size of source)
  Processing image: res\drawable-xxhdpi\app_icon.png
  (processed image res\drawable-hdpi\app_icon.png: 96% size of source)
  Processing image: res\drawable-xxxhdpi\app_icon.png
  (processed image res\drawable-xhdpi\app_banner.png: 93% size of source)
  (processed image res\drawable-xhdpi\app_icon.png: 93% size of source)
  (processed image res\drawable-xxhdpi\app_icon.png: 93% size of source)
  (processed image res\drawable-xxxhdpi\app_icon.png: 92% size of source)
  (new resource id app_banner from xhdpi-v4\drawable\app_banner.png #generated)
  (new resource id app_icon from drawable\app_icon.png #generated)
  (new resource id app_icon from ldpi-v4\drawable\app_icon.png #generated)
  (new resource id app_icon from hdpi-v4\drawable\app_icon.png #generated)
  (new resource id app_icon from xhdpi-v4\drawable\app_icon.png #generated)
  (new resource id app_icon from xxhdpi-v4\drawable\app_icon.png #generated)
  (new resource id app_icon from xxxhdpi-v4\drawable\app_icon.png #generated)
  ]

  • yasirkula diyor ki:

   Herhalde Admob plugini kurdunuz. Admob dersimde yazdığım tüm talimatları “eksiksiz” bir şekilde yapmanız lazım, buna orada belirttiğim klasörü kopyalamak da dahil.

 58. ahmet diyor ki:

  Merhabalar kolay gelsin.Hocam bir sorum olacaktı.Ben şunu yapmak istiyorum:Ekranda bir tane karakter olsun ve 4 tane buton olsun yön için.Eğer sağ butona tıklarsa karakter sağa doğru yürüsün sola basılsa sol, ileri ileriye geride geriye karakteri yürütsün.Ve aynı anda tüm butonlar çalışmasın.Yürümeler için butonu basılı tutmasına gerek yok sadece bir tıklama ile de karakter yürümesi gerçekleşse yeter. Son olarak 5. buton olsun karakteri durdurma işlemi yapsın.Bunu nasıl yapabilirim hocam yardım etme imkanınız varmı.Yardımlarınız için şimdiden Teşekürler.

 59. yakup diyor ki:

  oyunumu build ederken şöyle bir hata alıyorum

  http://hizliresim.com/YWR7L2

  • yasirkula diyor ki:

   Build & Run yapıyorsanız bilgisayara bağladığınız cihazda USB Debugging açık olmalı ve de cihazın bilgisayarınızdaki sürücüleri güncel olmalı. Bunlarla uğraşmak istemezseniz sadece Build edip APK dosyasını cihazınıza elle atabilirsiniz.

 60. emre tokmak diyor ki:

  Merhaba , konu icin tesekkurler, anlatilanlari yaptim fakat,unityde bos proje acip derleme kisminda android sectigim zaman build butonlari aktif olmuyor, ne yapmam gerekli,

  • yasirkula diyor ki:

   Build butonlarının inaktif olduğunu daha önce hiç duymamıştım. Oyununuzda en az 1 tane scene olduğundan emin olun. Android SDK’yı zaten bu konuya bakarak kurduğunuzu düşünüyorum; eğer kurmadıysanız onu da kurun.

 61. emre diyor ki:

  Sdk yı anlattıgınız sekilde kurdum, unitiyi Açtım yeni proje yaptım,build secenegine geldiğimde sağ alt taraftaki butonlar pasif görünüyor. çözemedim,unity 5.3 versiyonu var bende

  • yasirkula diyor ki:

   İnternette biraz arama yaptım ancak Build butonunun inaktif olmasıyla ilgili tek bir konu bile bulamadım. Anlayacağınız çok garip bir bug yaşıyorsunuz, sebebini ne yalan söyleyeyim ben de bilemedim.

 62. Ahmet debelemez diyor ki:

  Hocam edit/preferences de andridle ilgili dediginiz sekme yok nedendir ?

  • yasirkula diyor ki:

   External Tools altında SDK ve JDK olarak geçiyorlar.

   • Ahmet debelemez diyor ki:

    Revision control diff/mergeden assasi yok hocam bos acaba professional surum olmadigi icinmidir ?

   • yasirkula diyor ki:

    Benim de Pro değil ancak bende gözüküyor. Bu sorunu internette aradığımda da garip bir şekilde bir sonuç bulamadım.

    Unity sürümünüz çok eskiyse yeni bir sürüme geçmeyi deneyebilir ya da Build Settings’ten platformu Android olarak belirleyip ardından External Tools’u tekrar kontrol edebilirsiniz.

   • ahmet debelemez diyor ki:

    unity 5.3.0f4 sürümüne sahibim.

  • Ercan Demir diyor ki:

   kardeşim aynı sorun bendede var nasıl çözdüğünü anlatabilirmisin

 63. Ahmet debelemez diyor ki:

  Desteginiz icin sagolun hocam baska bir yontemle cozdum.

 64. ahmet debelemez diyor ki:

  Hocam tuşa zıplama olayını nasıl atarız ? kod bilgim pek yokta.

  • yasirkula diyor ki:

   Örneğin Space tuşuna basılıp basılmadığını anlamak için karakter hareket scriptinizin Update fonksiyonunda if(Input.GetKeyDown(KeyCode.Space)) koşulunu çalıştırabilirsiniz. Bu koşulun içine de zıplama kodunuzu yazabilirsiniz.

 65. ensymn1 diyor ki:

  21 gb dan fazla tuttu bu normal mi ? 🙂

 66. ensymn1 diyor ki:

  Hocam sdk ları indirdim. ama unity açıyorum prefence kısmına tıklayıp external tolsa tıkladığımda android sdk ile ilgili hiç bişey çıkmıyor maalesef. bu yüzden yolunu gösteremiyorum sdk nın

  • yasirkula diyor ki:

   Unity’nin setup dosyasını açıp gelen listeden Android build desteğini seçmeniz lazım. Artık Unity yüklenirken Android desteği otomatik olarak yüklenmiyor. Sizde Unity zaten yüklü olduğu için diğer tüm seçeneklerin işaretlerini kaldırabilirsiniz.

 67. Ercan Demir diyor ki:

  sdk tools ile android studionun bi farkı varmı hocam ikisinden birini yüklesem olurmu?

 68. Şahan diyor ki:

  Hocam çok uzun sürüyor bu sdknın kurulumu normal bir durum mu bana özel mi 🙂

 69. Şahan diyor ki:

  sadece kendi android sürümümü, extrastaki yeri ve ilk sıradaki şeyleri seçtim 3 4 saate yakın bekleme süresi yazıyor bana

 70. umutcanalparslan diyor ki:

  Tam olarak hangi yolu seçecem. Android sdk yolunu gösterin demişsiniz ama external tools açtığımda bende .exe uzantılı dosya seçmemi istiyor hangisini seçecem.

 71. efe diyor ki:

  hocam “Android SDK Location” çıkmıyor, benim “Edit-Preferences…-External Tools…” aynen şöyle:

  http://i.hizliresim.com/1dyLWG.png

  ??

 72. oguz diyor ki:

  unity de mause la butona tıkladığımda atadığım sesin çalmasını istiyorum bir türlü yapamadım nasıl yapabilirim yardımcı olurmusunuz

  • yasirkula diyor ki:

   Butona AudioSource verip “AudioClip”ine istediğiniz ses efektini verin ve “Play On Awake” seçeneğini kapatın. Ardından butona “ButonSesCal” isimli şu C# scriptini verin:

   using UnityEngine;
   using UnityEngine.EventSystems;
   
   public class ButonSesCal : MonoBehaviour, IPointerClickHandler
   {
   	private AudioSource audioSource;
   
   	void Awake()
   	{
   		audioSource = GetComponent<AudioSource>();
   	}
   
   	public void OnPointerClick( PointerEventData data )
   	{
   		audioSource.Play();
   	}
   }
   
 73. dilan diyor ki:

  meraba hocam ben oynatma butonuna bastığımda all compiler errors have to be fixed before you can enter playmode hatası veriyo ne yapmalıyım acill lazımda ?

  • yasirkula diyor ki:

   Console panelindeki hatayı çözmeniz gerektiğini söylüyor. Konsolda yer alan hatayı bulup çözmeyi deneyin, en olmadı internete yazın bir sürü sonuç çıkar.

 74. assassinfurkan diyor ki:

  CommandInvokationFailure: Unable to convert classes into dex format.

  bu hatanın sebebi nedir

  • assassinfurkan diyor ki:

   Path daki java ile unitynin ayarlarındaki jdk sürümü aynı değilmiş öyle yapınca düzeldi

 75. Ensar diyor ki:

  60 gb kadar yerim vardı kurmaya başladım 7.0 6.0 5.0 gibi sürümleri kurdu daha sonra hata verdi yer kalmadı diye yardımcı olabilecek birisi varmı. Neleri seçmem gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s