Unity Android Çalışma Zamanı İzinleri Yönetmek (Runtime Permissions)

Yayınlandı: 05 Haziran 2018 yasirkula tarafından Oyun Tasarımı, UNITY 3D içinde

Yine ve yeniden merhabalar,

Bu derste, Android 6.0 ile gelen çalışma zamanı izinleri Unity‘de nasıl kontrol edebileceğinizi göstereceğim. Böylelikle oyun esnasında belli bir izne sahip olup olmadığınızı kontrol edebilecek ve gerekirse izni kullanıcıdan talep edebileceksiniz.

Hazırsanız başlayalım…

Kurulum

Şu adresteki unitypackage‘ı Assets-Import Package yoluyla projenize import edin: https://github.com/yasirkula/UnityAndroidRuntimePermissions/releases

Alternatif olarak, asset’i Asset Store’dan da import edebilirsiniz: https://assetstore.unity.com/packages/tools/integration/android-runtime-permissions-117803

Burada opsiyonel bir adım daha var. Unity ile yaptığınız Android oyun ilk açılırken, uygulamanın istediği tüm izinleri topluca talep eden bir diyalog gözükür:

Eğer kullandığınız plugin’ler çalışma zamanı izinleri kendi başlarına destekliyorlarsa veya siz ne zaman hangi izni isteyeceğinizi biliyorsanız, bu diyaloğu gizleyerek oyunun başında kullanıcıların kafasının karışmasını önleyebilirsiniz. Bu şekilde, gerekli izinleri sadece gerektiği zaman isteyerek daha kullanıcı dostu bir deneyim oluşturabilirsiniz.

Bunun için, projenizin Assets/Plugins/Android klasöründe bir AndroidManifest.xml dosyası bulunması gerekiyor. Henüz bir AndroidManifest’iniz yoksa C:\Program Files\Unity\Editor\Data\PlaybackEngines\AndroidPlayer konumundaki Unity’nin varsayılan AndroidManifest.xml dosyasını kopyalayıp (dosya Apk gibi bir alt klasörde de olabilir) projenizin Assets/Plugins/Android klasörüne yapıştırın (Plugins veya Android klasörleri yoksa elle oluşturun).

Ardından AndroidManifest’te <application>...</application> etiketleri arasına şunu yapıştırın:

<meta-data android:name="unityplayer.SkipPermissionsDialog" android:value="true" />

Artık izin diyaloğu oyunun başında gözükmeyecektir.

Kullanım

 • Permission AndroidRuntimePermissions.CheckPermission( string permission )

permission iznine sahip olup olmadığımızı kontrol eder. Kontrol edilebilecek izin listesine şuradan erişebilirsiniz: https://developer.android.com/guide/topics/permissions/overview#permission-groups

Bu izinlerin başına android.permission da eklemeyi unutmayın. Yani örneğin WRITE_EXTERNAL_STORAGE iznini kontrol etmek istiyorsanız, permission’a android.permission.WRITE_EXTERNAL_STORAGE girin. Ayrıca bu izinleri <uses-permission android:name="android.permission.WRITE_EXTERNAL_STORAGE"/> şeklinde AndroidManifest’e de eklemeyi unutmayın; çünkü AndroidManifest’te tanımlı olmayan izinlere erişemezsiniz.

Bu fonksiyon bir AndroidRuntimePermissions.Permission enum‘u döndürür. Eğer ilgili iznimiz varsa bu enum’un değeri Permission.Granted olurken eğer henüz iznimiz yoksa Permission.ShouldAsk olur. Eğer kullanıcı karşısına gelen izin ekranını “Bir daha sorma” seçili bir şekilde reddederse veya kullanıcının cihazında aktif olan bir ebeveyn kontrol sistemi bu iznin verilmesini engelliyorsa, Permission.Denied döndürülür. Bu durumda kullanıcı izni cihazın ayarlar menüsünden elle vermek zorundadır. Böyle bir durumla baş başa kalırsanız, kullanıcıya ayarlar menüsünden izin vermesini söyleyen bir uyarı penceresi gösterebilir ve(ya) OpenSettings fonksiyonu ile ayarlar menüsünü otomatik olarak açabilirsiniz.

 • Permission[] AndroidRuntimePermissions.CheckPermissions( params string[] permissions )

Birden çok izni aynı anda kontrol eder. Döndürülen array‘de her bir izin için bir tane Permission değeri tutulur.

 • Permission AndroidRuntimePermissions.RequestPermission( string permission )

Girilen izni kullanıcıdan talep eder ve sonucu döndürür.

 • Permission[] AndroidRuntimePermissions.RequestPermissions( params string[] permissions )

Birden çok izni aynı anda kullanıcıdan talep eder. Döndürülen array‘de her bir izin için bir tane Permission değeri tutulur.

 • void AndroidRuntimePermissions.OpenSettings()

Uygulamanın ayarlar menüsünü otomatik olarak açar. Gerekli olduğu durumda buradan kullanıcı bir izni elle verebilir.

Örnek Kod

Aşağıdaki kod, ekranın sağ alt köşesine dokunduğunuzda kullanıcıdan WRITE_EXTERNAL_PERMISSION iznini talep eder (bu izni önce AndroidManifest’te tanımlamayı unutmayın):

void Update()
{
	if( Input.GetMouseButtonDown( 0 ) && Input.mousePosition.x > Screen.width * 0.8f && Input.mousePosition.y < Screen.height * 0.2f )
	{
		AndroidRuntimePermissions.Permission izin = AndroidRuntimePermissions.RequestPermission( "android.permission.WRITE_EXTERNAL_STORAGE" );
		if( izin == AndroidRuntimePermissions.Permission.Granted )
			Debug.Log( "WRITE_EXTERNAL_STORAGE iznimiz var!" );
		else
			Debug.Log( "İzin durumu: " + izin );
 
		// WRITE_EXTERNAL_STORAGE ve CAMERA izinlerini aynı anda talep etmek
		//AndroidRuntimePermissions.Permission[] izinler = AndroidRuntimePermissions.RequestPermissions( "android.permission.WRITE_EXTERNAL_STORAGE", "android.permission.CAMERA" );
		//if( izinler[0] == AndroidRuntimePermissions.Permission.Granted && izinler[1] == AndroidRuntimePermissions.Permission.Granted )
		// Debug.Log( "Tüm izinlere sahibiz!" );
		//else
		// Debug.Log( "Bazı izinlere sahip değiliz..." );
	}
}

Sonraki dersimizde görüşmek üzere, hoşça kalın!

yorum
 1. izledinlekazan dedi ki:

  merhaba kolay gelsin google play store bir oyun atmaya çalışıyorum androidmanifest de izinlerin arasında android.permission.RECORD_AUDIO olduğundan yayınlanmıyor bu izni siliyorum kaydediyorum ama yinede hala bu izin var olduğu söyleniyor silmeme rağmen sildiğim izin bir süre sonra tekrar oraya otomatik ekleniyor silemiyorum manifest dosyasının yanında küçük bir kilit simgesi gibi bir resim var acaba dosyamı kilitli ondan mı düzenliyemiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

 2. Ahmet can dedi ki:

  Hocam elinize sağlık. Opensettingste uygulama ayarlarının değilde telefonun ayarlarını nasıl açabiliriz.(Ağlar,konum gibi?) Birde iOS için kaynak linki paylaşabilir misiniz.

 3. Emrullah Ertaş dedi ki:

  merhabalar, udemy üzerinden böyle bir ders aldım. C# dili için yeterli bir kaynakmıdır sizce?

  kurs linki: https://www.udemy.com/mobiloyunyapimi/

  Resim: https://i.hizliresim.com/RgnVOa.png

  • yasirkula dedi ki:

   Şimdiden hayırlı olsun. Ben dersi kendim almadığım için bir şey diyemiyorum ama muhakkak size faydası olacaktır. Takıldığınız nokta olursa da dersi veren hocaya Udemy üzerinden soru sormanız mümkün diye biliyorum.

 4. complex dedi ki:

  Merhabalar hocam benim sorunum oyunumu google play store yükledim fakat telefonumda test ettiğimde açılmıyor çöküyor bunun izinlerle alakası var mıdır acaba? çünkü uygulama ayarlarına baktığımda herhangi bir izin istemiyor yazmasına rağmen 3 adet izin gerektiriyor tam çözemedim kilitlenmesinin sebebini bir yardımcı olur musunuz teşekkürler şimdiden

 5. MaviEjder dedi ki:

  hocam uygulamanın açılışında izinlerin istenmesini nasıl yapabiliriz? Ayrıca play store’da uygulamanın istediği izinleri nasıl listeleyebiliriz?

  • yasirkula dedi ki:

   Siz bir değişiklik yapmazsanız, uygulama açıldığında izinler otomatik olarak istenir. Play Store’daki izinler de AndroidManifest.xml dosyasından otomatik olarak çekilip listelenir, yani elle bir ayar yapacaksanız AndroidManifest’te yapmanız lazım.

   • Tuna dedi ki:

    Benim projede GPGS kendisi android manifest oluşturmuş fakat dediğiniz konumda değil. Ben sizin dediğiniz konuma unity’nin android manifestini kopyaladım fakat build alırken merge hatası verdi. Birde android manifest içine bunu ekledikten sonra örnek kod gibi bir adımı uygulamazsak uygulama kendisi otomatik oyun başında mı izini çağırıyor ?

   • yasirkula dedi ki:

    Manifest değişikliğini direkt GPGS’in kendi AndroidManifest’ine uygulamayı deneyebilirsiniz. Bu değişiklikten sonra, siz örnek kod gibi adım uygulamasanız dahi oyunun başında izin çağrılmaz. Bir izin gerekeceği zaman, o izni o esnada kod ile istemeniz lazım.

   • Tuna dedi ki:

    Hocam öncelikle cevabınız için teşekkürler, dediğiniz şekilde de hata verdi ama daha sağlıklı bir yol buldum. Bu güzel siteyi ziyaret edenler için linki aşağıya bırakıyorum.

    https://docs.unity3d.com/ScriptReference/Android.Permission.html

Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.