Firefox Tarayıcısı İçin En Mükemmel 2 Eklenti (Fast-Dial || VideoDownload Helper)

Yayınlandı: 12 Temmuz 2011 yasirkula tarafından Diğer içinde

Herkese tekrar merhaba, bu konuda Mozilla Firefox tarayıcısı için gelmiş geçmiş en iyi 2 eklentiyi (Bana göre) paylaşacağım.

İlki Fast Dial ve en çok gezindiğiniz sayfalara “Yer İmleri“ne oranla daha hızlı ve de daha ‘Görsel’ bir şekilde ulaşmanızı sağlayan mükemmel bir eklenti kendisi.

İkinci paylaşacağım eklenti ise internet üzerindeki istisnasız bütün sitelerden bütün videoları indirebileceğiniz ve de dilerseniz bunları çevirebileceğiniz; her arşivde olması gereken 2 kat mükemmel bir eklenti. Hazırsanız başlayalım.

1) Fast Dial

Bu eklentiyi indirmek için FireFox tarayıcınızın adres çubuğuna şu adresi yazın:

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/fast-dial/

Ardından alttan “Add to Firefox” butonuna basın. Kısa bir süre sonra sol üstte bir kutucuk ortaya çıkıp sizden tarayıcınıza restart atmanızı isteyecek. Siz de ona uyun ve tarayıcınızı yeniden başlatın. Ardından artık her yeni sekme açtığınızda (CTRL+T) ekrana FastDial penceresi gelecek. Tabi eklentiyi yeni yüklediğiniz için sayfa boş kutucuklarla dolu olacaktır. Yapmanız gerekense buradaki herhangi bir kutucuğa eklemek istediğiniz favoriniz olan bir siteyi açıp sitede herhangi boş bir yerde fareyle sağ tıklayıp açılan menüden en alttan “Add to Fast Dial” seçeneğini seçmek. İşte bu kadar! Artık o site her yeni sekme açtığınızda otomatik olarak Fast Dial penceresinde gözükecek.

Eğer ilk sayfayı taşırırsanız 2. sayfada yeni kutucuklara yeni siteler koyabilirsiniz. Ayrıca bir siteyi Fast Dial‘den kaldırmak için onun resminin üzerine sağ tıklayıp alttan “Remove” demeniz yeterli. Son olarak; dilerseniz Fast Dial‘deki sitelerin kutucuklarının konumunu onları sürükleyerek değiştirebilirsiniz.

İşte örnek bir Fast Dial penceresi:

2) Video DownloadHelper

Çoğu zaman, özellikle de YouTube’de gezinirken bir videoyu indirmek istemişizdir. Ancak çoğu site bu imkanı bizlere sunmaz. Aslına bakarsanız YouTube için onlarca video indirme programı var ama onlar bu eklentiyle karşılaştırınca hem yer kaplıyorlar hem sırf bir siteye hizmet ediyorlar hem de çok kullanışlı değiller. Bu eklenti ile ise aklınıza gelebilecek her yerden her türlü videoyu indirebilirsiniz. Nasıl mı?

Önce aşağıdaki linke tıklayarak Video DownloadHelper‘ı; tıpkı Fast Dial‘deki gibi FireFox tarayıcınıza kurun:

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/video-downloadhelper/

Şimdi eklentiyi kurduk, peki nasıl herhangi bir videoyu indireceğiz? Göstereyim. Mesela YouTube’den video indirelim. Bunun için bir YouTube videosu açtım. Alttaki resimde de göreceğiniz; sol üstteki küçük butona basıyorum ve o an açık olan sayfadaki tüm videoları görüyorum. Burada bir sorun var ki bazen bir video 2 dosyayla temsil edilir, resimdeki gibi. Bazen bunların ikisinden dilediğinizi indirebilirsiniz ancak bazen bunların biri 2-3 KB’lık bir dosya, diğeri orijinal video dosyasıdır. Bunun için deneme yanılma yoluna başvurabilirsiniz. Video ismine tıklıyorum ve bilgisayarıma videoyu ışık hızında indiriyorum (Ciddiyim, bende saniyede 2 MB hızla indirdi ve de 50 MB’lık başka bir videoyu 1 dakikadan kısa sürede indirdi.).

Dilerseniz de sağ taraftaki “İndir ve Dönüştür” butonu ile videonuzu başka formatlara çevirebilirsiniz, nasıl; mükemmel birşey değil mi!?

Bu yazının da sonuna geldik, umarım faydalı olmuştur. Başka yazılarda görüşmek üzere! 😀

Yorumlar kapalı.