Oyuncuların Koleksiyonunda Bulunması Gereken İki Program (CheatBook Database – Cheat Engine)

Yayınlandı: 12 Temmuz 2011 yasirkula tarafından Diğer içinde

Herkese merhaba, burada şimdi sizlere CheatBook Database ve Cheat Engine programlarını tanıtacağım. İki program da her daim koleksiyonunuzda bulunmalı çünkü arada sırada illa işe yarıyorlar. O halde hadi başlayalım!

—||| CHEATBOOK DATABASE |||—

Bu program, hem PC hem konsol olmak üzere neredeyse gelmiş geçmiş tüm oyunların dahil olduğu bir oyun yelpazesi için hileler ve de Walkthrough’lar (Oyunda takıldığınız yer olunca bakıp nasıl geçeceğinizi öğreneceğiniz, ayrıca bol bol bonus bilgiler sunan devasa yazılar) barındırmaktadır. Programın tek kusuru hem arayüzünün, hem de içeriğinin tamamen İngilizce olmasıdır. Yani eğer İngilizceniz yoksa bu programa bakmayın, çünkü işinize yaramaz.

Programdan bir resim :

Programın en güzel özelliği internete kesinlikle ihtiyaç duymamasıdır. Yani bir kere indirdiniz mi artık sonsuza dek internetiniz olmadan da bu programın içeriğinden yararlanabilirsiniz. Program tamamen ücretsizdir.

Ayrıca program her ay, ayın 1’inde ücretsiz güncellemeler vasıtasıyla güncel oyunların hilelerini de içeriğine dahil etmektedir. Güncelleme nasıl yapılır peki, anlatayım çünkü ben başta bulamamıştım.

1. Öncelikle programı açıp yukarıdan “Update” butonuna basarsınız, ardından “Update Infos”a tıklarsınız. Ardından alttaki pencere ekrana gelince oradan “Update” butonuna basarsınız. (Burada yanında yeşil daire olan aylar, güncellemesinin yaptığınız ayları, kırmızı olanlar ise henüz güncellemesini yapmadığınız ayları temsil eder.)

2. Bu noktada internet bağlantınızın olması şart, çünkü güncellemeler internet vasıtasıyla yapılıyor.

Öncelikle güncellememizi yapmadan önce resimdeki mavi daireyle işaretlenmiş noktaya bakıp ilgili ayın güncel ay olup olmadığını test edin. Çünkü bazen ayın 1’inde güncelleme dosyaları yüklenmiyor servere. Ardından güncel updateyi indirmek için mevcut bir server seçin. Ardından güncelleme dosyasını ilgili yerden indirin.

NOT: Eğer daha önceki herhangi bir ayın güncellemesini indirmediyseniz alttaki kısımdan istediğiniz ayın güncellemesini indirebilirsiniz.

3. Şimdi güncellemeye başlamadan önce eğer açıksa CheatBook Database programını kapatın. Ardından siteden indirdiğiniz güncelleme dosyasını açın ve kurun. Kurulacak olan konum hiç önemli değil, çünkü programı update etmiyorsunuz henüz. Şu anda update dosyalarını bir konuma aktarıyorsunuz. Ardından yükleme tamamlanınca otomatik olarak bir pencere açılacak.

 

4. Bu son aşamada, az önce update dosyalarını yüklediğimiz klasöre gidin ve oradaki setup dosyasını açın. Setup için konumun CheatBook Database programının olduğu konuma ayarlı olduğuna emin olun ve güncellemeyi kurun. Güncellemenin ardından size güncelleme dosyasını silmek isteyip istemediğinizi soracak. Siz “evet” deyin ve 3. aşamada kurduğumuz güncelleme dosyalarının boş yere sisteminizde yer tutmamasını sağlayın.

Artık programımız güncellenmiş oldu! Güncelleme işleminin olup olmadığını test etmek için programı açın ve 1. aşamadaki “Update Infos” penceresini açıp güncellemesini yaptığınız ayın karşısındaki dairenin yeşil olup olmadığına bakın.

 

NOT 1: Programın arayüzünü beğenmezseniz yukarıdan “Skins” butonundan dilediğinizce bir arayüz ayarlayabilirsiniz.

NOT 2: Programın 2011 versiyonunu indirmek için http://www.cheatbook.de/cheatbookdatabase2011.htm adresine tıklayın.

 

—||| CHEAT ENGINE |||—

Bu program, gelmiş geçmiş en güçlü hile programı desem bana inanır mısınız? Ben de kendisiyle yeni tanıştım ancak daha önceleri duymuştum adını. Sözüme güvenin, bu programla herhangi bir hile programına ihtiyacınız bile olmayacak.

Cheat Engine’nin yapısı basit anlamda şöyle işliyor: Oynadığınız oyunda diyelim ki paranız az, programı açıp paranızın miktarını giriyorsunuz ve ardından paranızı dilediğiniz bir miktara çıkartabiliyorsunuz. Nasıl, güzel mi?!

Programdan bir resim :

Programı indirmek için http://www.cheatengine.org/downloads.php adresine gidip download edin. İlk açılışta program size tutorial isteyip istemediğinizi soracak, tavsiyem İngilizce’niz varsa kesinlikle yapın; çünkü programın karmaşık yapısını sökmenize iyi yardım ediyor. Şimdi programın nasıl çalıştığını sizinle 2 örnek üzerinde paylaşayım. Öncelikle sevdiğim bir oyun olan Fable 3 üzerinde, paramı nasıl artırdığımı göstereyim. Ardından kendi oyunum olan Zombi-Xtreme’de skorumu coşturmayı göstereceğim. 🙂

1. Fable 3 oyunu açtım. Ardından Cheat Engine’yi de açtım ve en sol üstteki butona bastım. Ardından oyunumu listeden seçtim ve “Open” butonuna bastım.

2. Şimdi oyuna giriyorum ve hazinemde kaç para varmış bakıyorum. Eğer ki param küsüratı olan, tekdüze olmayan bir değerdeyse daha iyi olur çünkü o zaman tek adımda işimi halledebilirim. Ama eğer düz bir değerse işim zorlaşabilir. Şimdi oyuna girip bakıyorum kaç param varmış… Evet, resimde de görüleceği üzere hazinemde tek bir metelik bile yok 😦 . Ama birazdan coşturacağım orayı.

3. Şimdi işim biraz uzun olacak çünkü kimbilir kaç tane “0” değeri olan değişken vardır. Öncelikle Cheat Engine’ye geri gidiyorum ve “Value:” yazan yerin altındaki kutucuğa 0 yazıyorum. Alttaki seçenekte “Exact Value (Kesin Değer)” seçili olmalı. Çünkü paramızın kesin değerinin “0” olduğunu biliyoruz. Ardından “First Scan” butonuna basıyoruz ve işlemin tamamlanmasını bekliyoruz. Ardından sonuç ekranı geliyor. Şaşılmadık bir şekilde sürüsüne bereket “0” değerli değişken var. Tam tamına 77.620.118 tane! Bunların arasından hangisinin hazineme ait olduğunu elbette ki bulamam. O zaman ne yapıyorum? Tabi ki sonraki adıma geçiyorum.

4. Bu aşamada 77 milyon değerin sayısını azaltmak için Cheat Engine’nin muhteşem bir özelliğinden faydalanacağım. Önce oyunuma döneceğim ve hazineme kendi cebimden birkaç altın koyacağım. Ardından tüm bu 77 milyon değerden hangilerinin, ben hazineme para koyduktan sonra hazinemdeki yeni para miktarına göre değiştiğini Cheat Engine’ye soracağım.

İlk olarak oyunuma giriyorum ve hazineme tam 4 altın (!) yatırıyorum cebimden. Hazinemde şimdi 4 altınım var. Ardından Cheat Engine’ye dönüş yapıyorum ve “Value:”nin altına 4 yazıp yukarıdan “Next Scan” butonuna basıp bekliyorum. Görüldüğü üzere sonuç sayısında muazzam bir düşüş yaşandı ve artık sadece 58.913 değerle işim kaldı.

5. O halde durmak yok, yola devam diyorum ve oyuna geri dönüp hazineme 1 altın daha yatırıyorum. Şimdi hazinemde 5 altınım var. Tıpkı az önce yaptığım gibi Cheat Engine’ye dönüş yapıyorum ve “Value:” olarak 5 girip yine “Next Scan” butonuna basıyorum ve bekliyorum. Artık değer sayısı sadece 160’a indi.

Ancak değerin daha da azalması lazım, bu yüzden bu sayı çok çok azalana kadar sürekli bu işlemi tekrar ediyor, hazineme para yatırıp yeni değeri Cheat Engine’ye tarattırıyorum. En son 3 değer kalana kadar tekrar ediyorum. Görüyorum ki ben ne zaman hazinemin değerini değiştirsem o sona kalan 3 değer de aynı anda hazinemin değerine dönüyor. İşte burada anlaşılıyor ki o 3 değer de hazinenin değerini temsil ediyor ve farklı farklı yerlerde kullanılıyor olsa gerekler. Bu yüzden ben de o üç değerin üçünü de istediğim değere ayarlayacağım.

NOT: Burada şöyle bir durum söz konusu ki bazı oyunlarda bir değeri birden çok değişken temsil eder (Tıpkı şimdiki durum gibi, hazinemdeki altın miktarını 3 değişken temsil ediyor.), bazı oyunlarda ise sadece 1 değişken temsil eder. Bunu deneme yanılma yoluyla, az önce yaptığımız gibi bulabilirsiniz.

6. Şimdi hazinemin değerini temsil eden değişkenleri bulduğuma göre geriye sadece onları değiştirmek kaldı. Bunun için o üç değişkenin üçüne de çift tıklıyorum ve görüyorum ki onlara çift tıkladığımda alt taraftaki boş bölüme yeni değerler ekleniyor. Yeni eklenen değerlere gidip “Value” kısmının altındaki “5” değerlerini hazinemin olmasını istediğim değerine, 50 milyon altına ayarlıyorum. Bunun için o değerlere çift tıklayıp yeni değeri araya “.(Nokta) koymadan giriyorum. Ama buraya çok dikkat edin: “Value” harici bir yere tıklarsanız orayı değiştirirsiniz ve de bu bizim kesinlikle istediğimiz bir şey değil. Yani özellikle “Value”’nin altındaki değerlere çift tıklayın.

7. Evet, artık işlem tamamlandı. Burada yaptığımız işlem Cheat Engine ile en çok haşır neşir olduğumuz işlemlerden biriydi. Normalde küsüratlı bir değerle işleme başlayınca 77 milyon değer karşımıza çıkmaz, direk olarak ulaşmak istediğimiz değişken(ler) karşımıza çıkar. Ben de böyle uzun bir işlemi özellikle istedim ki siz de aynı şeyle karşı karşıya kalırsanız ne yapacağınızı bilebilesiniz diye.

Şimdi hazineme geri dönüyorum ve ayarladığım değer işe yaramış mı bakıyorum.

Evet, hazinem dolup taşmış ve tam istediğim değer olan 50 milyon altına ulaşmış. Biz erdik muradımıza, darısı sizin başınıza!

NOT: Bazı oyunlarda örneğin paranızın miktarını değiştirdiğinizde, bu oyuna geri döndüğünüzde anında cebinize yansımayabilir. Bunun için para gerektirecek rasgele bir işlem yapın. Ardından paranızın istediğiniz değere ulaşacağını göreceksiniz. Örneğin ben de az önce yaptığım işlemden sonra paramın hemen değişmediğini gördüm. Bunun için aynı haritadan çıkıp tekrar girdim ve hazinemle kavuştum 🙂

— Şimdi bir de bu işlemi Zombi Xtreme oyunum üzerinde deneyeyim. Bunun için oyunumu açıyorum oynamaya başlıyorum. Bu sefer çok fazla uğraşmamak için elimden geldiğince küsüratlı bir skora ulaşıyorum. Skorum 130. Şimdi Cheat Engine’yi açıp sol üstteki butona basıyorum ve listeden oyunumu seçiyorum. Ardından “Value:” kısmına 130 yazıp arıyorum.

Çok iyi, çünkü sadece 1 sonuç çıktı. Demek oluyor ki skor değişkenini hemencecik buluverdim. Şimdi bu değişkene çift tıklayıp onu aşağı alıyorum ve değerini 30 milyon yapıyorum.

— Oyuna girip test ediyorum. Sonuç: BAŞARILI!

Evet, Cheat Engine’de işte böyle bir program. Hoş değil mi? Yazıma son vermeden sizlere çok güzel bir ipucu daha vermek istiyorum. Hazır olun: Cheat Engine internet tabanlı oyunlarda da kullanılabiliyor! Yani nedir, şimdi gidip Facebook hesabınızın FarmVille’sine gidip altınınızı 30 milyara çıkarıp arkadaşlarınıza hava atabilirsiniz! Bunun için Cheat Engine’de sol üstteki butona tıklayınca gelen menüden oyunu oynadığınız internet tarayıcısını seçip az önce yaptığımız işlemleri tekrarlamanız yeterli 🙂 . Son bir ipucu daha: Cheat Engine’de, bazı oyunlarda olmasa da çoğunda işe yarayan bir özellik daha var, hız hilesi! Bunun için örneğin FarmVille’deyken sağ tarafta yer alan “Enable Speedhack” butonuna basıp alttaki değeri artırmanız ve “Apply” butonuna basmanız yeterli. Bu sayede tarlanızı jet hızıyla sürebilirsiniz.

Umarım yazım sizlere faydalı olmuştur, görüldüğü üzere epey emek verdim yazıyı hazırlamak için. Ama emeğime değdiğini düşünüyorum. Başka yazılarda görüşmek üzere!

Yorumlar kapalı.