Unity Çerez Ders: unitypackage’ları Ayıklamak (Unzip Yapmak)

Yayınlandı: 17 Eylül 2020 yasirkula tarafından Oyun Tasarımı, UNITY 3D içinde

Merhabalar,

Diyelim ki Unity oyununuza müzik ekleyeceksiniz ve bunun için Asset Store‘dan güzel bir asset satın aldınız. Paketin içinde yüzlerce müzik var; ayıptır söylemesi boyutu da 1.5 GB. Paketten güzel bir müzik seçebilmek için asset’i projenize ekliyorsunuz ve.. e tabi asset o kadar büyük olunca import işleminin bitmesi için 1 saat bekliyorsunuz. Bu süreci optimize etmek için basit bir editör script yazdım. Bu script vasıtasıyla, bir unitypackage‘ın içindeki tüm asset’leri istediğiniz klasöre çıkarabilirsiniz. Verdiğim örnekte, müzik paketini Asset Store’dan indirdikten sonra projenize import etmek yerine, bu editör script’i ile indirilen unitypackage’ın içeriğini projenizin dışında bir klasöre çıkarabilir, oradan istediğiniz müziği beğenebilir ve son olarak da sadece o müziği Unity projenize import edebilirsiniz.

Yapmanız gereken, projenizin Editor klasöründe (bu klasör yoksa oluşturun) UnitypackageExtractor adında yeni bir C# script oluşturmak ve script’in içeriğini şuradaki kodla değiştirmek: https://gist.github.com/yasirkula/dfc43134fbfefb820d0adbc5d7c25fb3

Ardından Window-Unitypackage Extractor ile Unitypackage Extractor penceresini açabilirsiniz. Gelen pencerede “.unitypackage Path“e unitypackage dosyasının konumunu, “Output Path“e de içeriğin hangi klasöre çıkarılacağını girip Extract! butonuna basabilirsiniz.

İPUCU: Asset Store’dan indirdiğiniz unitypackage’ları Windows 10’da %APPDATA%\Unity\Asset Store-5.x konumunda bulabilirsiniz.

Başka derslerde görüşmek üzere!

yorum
 1. meraklı dedi ki:

  Hocam bunlar nasıl basit script oluyor ben anlamadım 😀 yaklaşık 3 yıldır unity ve c# ile uğraşıyorum ama kodunuzu anlamayı bırakın, okumakta bile zorlanıyorum. Genellikle Udemy veya Youtube üzerinden kurslardaki projeleri taklit ederek ilerliyorum. Yanlış mı yapıyorum acaba ? Ve bir sorum olacak; bu scriptleri yazarken oturup sadece kafadan düşünerek mi yazıyorsunuz ? .Ben sık sık unutuyorum fonksiyonların veya componentlerin nasıl kullanıldığını ve internete başvuruyorum. Onun için merak ettim. İyi çalışmalar.

  • yasirkula dedi ki:

   Editör script’leriyle epey haşır neşir olmamın faydalarından biri sanırım. Kodu ilk yazdığımda bu kadar uzun değildi tabi, yeni özellikler ekleye ekleye kod büyüdü ve haklı olarak karışık gözükmeye başladı. Bildiğiniz üzere Unity’de oyun yazmak için editör script’i yazmaya gerek yok, o yüzden bence bu kodu tam anlayamamanızı kafanıza takmayın. Ama editör script’lerine ilginiz varsa ve öğrenmek istiyorsanız, “unity editor scripting” şeklinde arama yaparak karşınıza gelen dersleri inceleyebilirsiniz.

   Kodu yazarken zaman zaman kafamdan yazıyorum zaman zaman da takıldığım yerleri Google’de arayıp karşıma gelen çözüm yollarına bakıyorum. Siz nasıl transform.Translate’i ezbere biliyorsanız, editör kodu da yaza yaza akılda kalmaya başlıyor.

Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.