GÜNCELLEME (02.07.2018): Yazı Samsung Apps’in son sürümüne göre güncellendi.

Tekrardan hepinize merhaba,

Bir önceki dersimde, Android uygulamanızı nasıl Google Play’e yükleyebileceğinizi göstermiştim. Bu derste ise alternatif bir markete, Samsung Apps‘e, uygulamanızı nasıl sunabileceğinizi göstereceğim. Samsung Apps’in büyük bir avantajı, üyeliğin ücretsiz olması.

Başlamadan önce şu adrese tıklayarak Samsung Apps Developer hesabı alın: http://seller.samsungapps.com/login/signIn.as?view=signUp

Ayrıca eğer henüz Android uygulamanızı imzalamadıysanız (sign), bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için önceki dersime göz atın: https://yasirkula.com/2014/04/17/unity-android-oyununuzu-google-playe-yuklemek/

Hazırsanız başlayalım…

Uygulamanızı Samsung Apps’e Yüklemek

1- Developer hesabınıza giriş yapın. Sağ üstte ufak bir Add New Application butonu var; ona tıklayın. Uygulama türü olarak Android‘i, ve Default Language olarak da uygulamanızın desteklediği varsayılan dili seçin (uygulamanız İngilizce destekliyorsa English seçin) ve Next butonuna tıklayın.

2- Gelen App Information sayfasında, Mode‘u Simple‘dan Advanced‘a çevirin. Burada doldurabileceğiniz alanlar kısaca şöyle:

Application Title: uygulamanızın adını buraya girin. Kutucuğu doldurduktan sonra, ekrandaki boş bir yere tıklayınca, kutucuğun sağında bir loading bar gözükecek ve eğer bu isim zaten alınmışsa başka bir isim girmeniz istenecek

Description: oyununuzun dükkanda görünecek olan tanıtıcı yazısı

Tags: birisi dükkanda arama yaparken, hangi terimleri (etiketleri) kullanınca oyununuzun karşılarına çıkmasını istediğinizi buraya girin

Icon: 512×512 çözünürlüklü ikonunuz

Cover Image: 1024×512 çözünürlüklü, uygulamanızın sayfasını ziyaret eden kişilerin ilgisini çekebilecek bir tanıtıcı görsel (opsiyonel)

Screenshots: en az 4, en fazla 8 adet oyun içi görsel

Category: uygulamanızın türünü (oyunsa Games) seçin. Bazı kategorilerin alt kategorileri de olabilir (Sub Category). Exclusives kısmını olduğu gibi bırakın. Eğer hata alırsanız Game-Others‘ı seçin

Age Restriction: hedef yaş kitlenizi girin. Eğer şiddet içeren bir oyunsa, gidip de 0+ seçeneğinizi seçmenizi tavsiye etmem, oyunun onay sürecinde sıkıntı çıkarabilir

Rating Certificate for Available Countries: boş bırakın

Supported Languages: oyununuzun desteklediği diller

Open Source URL: anladığım kadarıyla Unity veya Game Maker oyunları için boş bırakılabilir

Privacy Policy URL: gizlilik poliçeniz varsa onun linki

YouTube URL: oyununuzu tanıtan bir YouTube videonuz varsa, bu videonun id’sini buraya girin

Copyright Holder: kendi uygulamanızı koyuyorsanız boş bırakın, yoksa uygulamanın copyright haklarını elinde tutan üçüncü partinin ismini girin

Support E-Mail: destek için kullandığınız e-posta adresiniz

Support URL: destek siteniz varsa onun linki

Notify Result: hiç bir fikrim yok, boş bırakabilirsiniz

Tüm alanları doldurduktan sonra Save butonuna tıklayın. Eğer uygulama sayfanızın birden çok dil desteklemesini istiyorsanız, en yukarıdaki English (Default)‘un yanında yer alan Add butonuna tıklayabilir ve her bir dil için bu bilgileri ayrı ayrı doldurabilirsiniz. Diller arası geçiş yapmak için Select Language‘ı kullanın.

3- Şimdi soldan Binary sekmesine geçiş yapın ve Add Binary butonu ile APK’nızı sunucuya yükleyin. APK yükleme ekranındaki Resolution(s), oyununuzun desteklediği ekran çözünürlüklerini belirler. Eğer oyununuz herhangi bir Google servisi kullanıyorsa (mesela Admob veya Google Play Services), Google Mobile Service seçeneğini Yes olarak işaretleyin; aksi taktirde No olarak işaretleyin. Google servisleri Çin’de yasak olduğu için, bu uygulamalarınız Çin marketinde gözükmeyecek. APK’nızı yükledikten sonra Save butonuna tıklamayı unutmayın.

4- Soldan Country & Price sekmesine geçiş yapın. Eğer uygulamanızı ücretli olarak satacaksanız, Price olarak Paid‘i işaretleyin. Yalnız ben hiç ücretli uygulama satmadığım için, gerekli prosedürü bilemiyorum. US Export Laws‘ın altındaki onay kutucuğunu işaretleyip Save butonuna tıklayın.

5- Son olarak, sağ üstteki Submit butonuna basarak süreci tamamlayın.

Artık oyununuz yetkililer tarafından test edilmek üzere kuyrukta bekleme vaziyetinde. Oyununuz incelendikten sonra, size otomatik olarak oyunun kabul edilip edilmediğini belirten bir e-posta yollanacak. Şimdiden hayırlı olsun!

Varolan Bir Uygulamayı Güncellemek

Eğer dükkandaki bir uygulamanızı güncellemek isterseniz, ana sayfada yukarıdan Applications-My Applications yolunu izleyin. Gelen sayfada oyununuzun sağında yer alan Update butonuna tıklayın. Buradan istediğiniz tüm ayarları değiştirerek (güncelleme notlarını New Feature‘a girin) uygulamanızı güncelleyip tekrar Submit edin. Güncellemenin ardından uygulamanız tekrar yetkililer tarafından test edilecek ve testi geçerse markete güncel versiyon eklenecek.

Umarım bu yazı da faydalı olur. Başka derslerde görüşmek ümidiyle!

yorum
 1. Levent dedi ki:

  Yasir bey Samsung app gibi admob reklamlı oyunlarımızı ücretsiz yükleyebileceğimiz markatlerle ilgi bir yazı yazarmısınız.
  Benaraştırdım ama tatmin edici bir sonuç elde edemedim .

  • yasirkula dedi ki:

   Google Play ve Samsung Apps’ten başka bildiğim tek büyük dükkan Amazon Appstore, o da Admob desteklemiyor. Bunlardan daha büyük sayılabilecek bir market belki Çin olabilir ama oradaki dükkanlara nasıl uygulama koyuluyor ben açıkçası bilmiyorum.

 2. Levent dedi ki:

  Yasir bey sayenizde oyunumu samsung apps a yükledim . Oyunumun adı Football Vs Pinball musait zamanınızda bakıp tavsiye ve bilgilerinizi rica edebilirmiyim .


  • yasirkula dedi ki:

   Elinize sağlık 🙂 Bence takımın renklerini ekrana yazdırarak orayı kalabalıklaştırmayın, sadece skor yazsa daha iyi olur. Topun çarptığı yuvarlakların rengi kısa süreliğine değişse ve gol girince konfeti gibi bir partikül efekti oynasa görsellik biraz daha artabilir. İlaveten, dilerseniz topa bir Trail Renderer verip ayarlarıyla oynadıktan sonra nasıl duracağına bakabilirsiniz. Videonun 43. saniyesindeki sorunla ilgili de bir şeyler düşünmenizi öneririm. Son önerim de, topun minimum hızını biraz daha artırmanız yönünde.

   • Levent dedi ki:

    Yasir bey zaman ayırıp bakabildiğiniz için ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim .

 3. Levent dedi ki:

  Yasir bey samsung app gibi sizin tavsiye edebileceğiniz üyeliği ücretsiz oyunumuzu yükleyebileceğimiz android marketler varmı .
  Kolay gelsin .

  • yasirkula dedi ki:

   Benim kullandığım başka sadece Amazon Appstore var açıkçası.

   • Levent dedi ki:

    Yasir bey yardımlarınızla yaptığım uygulamayı samsung ‘ a yükledim . Amazon Appstore içinde aynı samsung ‘ ta yaptığımız gibi mi geliştirici üyeliği alacağız .
    Her şey için teşekkürler .

   • yasirkula dedi ki:

    Amazon hesabınız varsa belki direkt onu kullanabiliyorsunuzdur, yoksa evet bir hesap açmanız ve oyunu oraya yüklemeniz lazım. Şurada sağ üstten hesabınıza giriş yapabilirsiniz: https://developer.amazon.com/apps-and-games

   • Levent dedi ki:

    Yasir bey Amazon Appstore admob reklamı olan oyunumuzu yükleyebilirmiyiz .
    Amazon Appstore ‘ dan nasıl kazanç elde edilbilir .
    İyi akşamlar .

   • yasirkula dedi ki:

    Admob reklamlı oyun yükleyemezsiniz ama Chartboost reklamlı oyun yükleyebilirsiniz.

 4. Levent dedi ki:

  Yasir bey Samsung oyunumun açıklamasının ve resimlerin oyun ile ilgili eksik bilgi verildiği için oyunu red etti . oyunu tekrarmı göndereyim yoksa gönderdiğimde (red edilen) düzeltme yapsam olurmu . nasıl resim ve bilgi vermeliyim tavsiyelerinizi rica ederim.
  Kolay gelsin.

  • yasirkula dedi ki:

   Gönderdiğinizde düzeltme yapsanız olur. Kullandığınız metin ve resimlerin kullanıcıya oyunu yanlış tanıtmaması lazım, bunun dışında eğer eksik bilgiden kasıtları gerçekten bilgi eksikliği ise, yazdığınız metinde oyunun özelliklerinden ve(ya) ne hakkında olduğundan biraz daha bahsedebilir, resim olarak biraz daha oyun içi resim ekleyebilirsiniz.

   • Levent dedi ki:

    Yasir bey böyle bir açıklama yapıldı ayrıca gönderdiğim oyunun açıklama kısımına nereden düzeltme yapacağımı bulamadım .
    İyi akşamlar .

    Sorun Tipi Başlık Açıklama Algılanan Aygıt Grubu Ekli dosya
    Meta veri [Meta veriler] Açıklama veya ekran görüntüleri hakkında yetersiz bilgi
    Açıklama veya ekran görüntüsü, kullanıcıların bir uygulamanın işlevlerini veya özelliklerini anlamaları için yeterli değildir.

    1. Açıklamanın, kullanıcılara uygulama işlevleri veya özellikler hakkında yeterli bilgi sağlayıp sağlamadığını kontrol edin.
    2. Ekran görüntülerinin, kullanıcılara uygulama işlevleri veya özellikler hakkında yeterli bilgi sağlayıp sağlamadıklarını kontrol edin.

    Açıklama ve ekran görüntüleri, uygulama işlevlerini kullanıcıların altlarında ve özelliklerinde izin verecek şekilde göstermelidir.

   • yasirkula dedi ki:

    My Applications listesinde, uygulamanızın yanında Update tuşu yoksa hangi tuşlar var?

   • Levent dedi ki:

    Yasir bey oyunu sildim tekrar yükledim oyun içi sekiz resim ekledim açıklamayı daha detaylandırdım yine aynı hata dolayısı ile red edildi . Birde yasir bey “Select Seller Type” te partner olarak görünüyorum ücretsiz oyun ve admob reklamlı oyun gönderiyorum ayrıca iki seçenek daha var Developer ve General bu tercihten dolayı mı hata alıyorum acaba bilgi ricasıyla kolay gelsin .

   • yasirkula dedi ki:

    Bende Seller Type olarak MENA (Private) yazıyor, ben hesabımı eskiden açmıştım belki o yüzden bende öyledir. Sizde Partner olmasının etkisi var mıdır derseniz bence yoktur çünkü ret mesajında bununla ilgili bir şeyden bahsedilmiyor.

  • Levent dedi ki:

   My Applications listesinde, uygulamamın yanında sadece delete var .

   • yasirkula dedi ki:

    O zaman varsa Registration veya Validation yazılarının altındaki yazıya tıklayınca düzenleyebilirsiniz.

   • Levent dedi ki:

    Yasir bey oyunu sildim . Yeniden bilgi ve resim ekleyip göndereceğim.Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim .

 5. Trk dedi ki:

  Bunun uygulamasi yokmu

 6. osman dedi ki:

  selam hocam herşey tamamda ücretli uygulama sunduğumuzda ücreti nasıl alacağız paypal türkiyede kapandı banka hesabımıda onaylamıyolar pasaport isityorlar yardımcı olabilirmisiniz

 7. fehmierylmz dedi ki:

  Merhaba Kardeşim Ben Binary(Apk) Eklerken Bana ” App ID (Package Name) is not valid. This App ID is already being used by Untitled (000001517431). ” Böyle Bir Sorun Verdi Anlamadım

  • yasirkula dedi ki:

   Player Settings’teki Bundle Identifier’ı değiştirmeniz isteniyor çünkü aynı identifier’a sahip bir oyun zaten dükkanda varmış.

 8. yakup dedi ki:

  merhABA samsung apps kaç güne onaylar uygulamayı

 9. yakup dedi ki:

  yasir kula noolur yardım et

 10. yakup dedi ki:

  noolur yardım edin herşey tamam ama galxy specials tan başka bişey seçin diyor. ama başka bişey yok uygulama oyun değil ama

 11. izzet dedi ki:

  The registered binaries do not meet the category conditions for Galaxy Specials. The Galaxy Specials category can be selected only if at least one binary supports Galaxy Specials. You can go to ‘Binary>Advanced Mode>Binary Details’ to check the supported Galaxy Specials options.

  Bu hata nedir ne yapmamı istiyo usta bu yardımcı olurmusun.

  • yasirkula dedi ki:

   Samsung Apps biraz garip hale geldi, bu hatayı daha önce de duydum ama ne zamandır Samsung Apps kullanmadığımdan bilmiyorum olayı.

 12. kazimmm dedi ki:

  The registered binaries do not meet the category conditions for GALAXY Specials. The GALAXY Specials category can be selected only if at least one binary supports GALAXY Specials. You can go to ‘Binary>Advanced Mode>Binary Details’ to check the supported GALAXY Specials options.

  Bu hata nedir anlamadım hocam yardım edermisiniz.

 13. izz dedi ki:

  S.a ekledim onay sürecinde bakalım sayende oldu olacak ne zaman onaylanır acaba yasir? ayrıca bu tipte büyük marketler varmı örneğin bizim milletin free uygulama indirdiği yerler gibi sagolasın iyi çalışmalar.

 14. izz dedi ki:

  Selamlar bu appsa giremedim ben kayıt oldum samsung accounta ama bu dediğiniz seller bölümüne girişte yaptı göstersede şifre uyuşmuyor hatası diyor ilk sayfada kalıyorum kafayı yedircek bu samsung.

  • yasirkula dedi ki:

   Bu sorunu bilmiyorum ama bende şifre değişikliği yapmamı talep ediyor; bu kutucuk çıktığı sırada sol üstteki “Samsung Galaxy Apps” logosuna tıklıyorum, ana panele ulaşıyorum.

 15. Kesintisiz dedi ki:

  Emeğine çok teşekkürde ben üyeliğim normal marketten indirmek için vardı şimdi en başta verdiğine tıklayınca Register as a Private Seller bumu yoksa Register as a Corporate Seller bumu hangisine kayıt olacaz? bunlardan birini seçince bide tv mi yoksa mobilmi diye bişey daha seçtiriyor cevaplarsan sevinirim iyi çalışmalar sagolasın.

 16. gongol dedi ki:

  samsung s 8600 bada ya vadcap ve line nasıl yükleyebılirim samsug apps ete hangı vep sıtesı destekler yardımcı olan varmı teşekkürler

 17. keku dedi ki:

  general kısmı kaldırıldımı acaba ya. bende direk 2 tane for galaxy cıkıyor ve içlerinde sadece Galaxy specials yazıyor

 18. cengiz dedi ki:

  sorun şu ki GALAXY Specials başka bişey yok 😦

 19. cengiz dedi ki:

  aşırı derece karış biraz ama güzel paylaşım teşşekürler.. birde bende catogoryde bir sorun var oyun diye bir şey yok multi player game var ama benimki multiplayer değil. ?

  • cengiz dedi ki:

   The registered binaries do not meet the category conditions for GALAXY Specials. The GALAXY Specials category can be selected only if at least one binary supports GALAXY Specials. Please register a binary which supports GALAXY Specials or change the category to a category other than the GALAXY Specials category in ‘App Information>Category’.

   bu sorun var neyi seçsem böyle diyor ?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.