Tekrardan hepinize merhaba,

Bir önceki dersimde Google Play’e nasıl Android uygulamanızı yükleyeceğinizi göstermiştim. Bu derste ise alternatif bir markete, Samsung Apps’e, uygulamanızı nasıl sunacağınızı göstereceğim.

Samsung Apps’in avantajı üyeliğin ücretsiz olması. Ayrıca ne kadar gerçek bilmiyorum ama Samsung Apps’te uygulamanızın indirilme sayısı hiç de az olmuyor. Peki dezavantaj nedir? Uygulamaların kabulü için çeşitli kurallar var. Uygulamanız yetkililer tarafından gerçek anlamda test ediliyor ve ancak tüm şartları sağlarsa markete konuyor.

Başlamadan önce şu adrese tıklayarak Samsung Apps Developer hesabı alın: http://seller.samsungapps.com/login/signIn.as?view=signUp

Ayrıca eğer henüz Android uygulamanızı imzalamadıysanız (sign), bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için önceki dersime göz atın: https://yasirkula.com/2014/04/17/unity-android-oyununuzu-google-playe-yuklemek/

Hazırsanız başlayalım…

Uygulama Yüklemek

1- Developer hesabınıza giriş yapın. Sağ üstte ufak bir Add New Application butonu var. Ona tıklayın.

2- Application Title kısmına uygulamanızın adını yazın ve sağdaki Check butonuna tıklayın. Eğer “The title is available.” mesajı gelmezse uygulamanızın adı uygun değildir demektir ve uygulamanız için başka bir ad girmeniz gerekir.

3- Select OS kısmından Android’i seçin. Ardından gelen kısımda Native Application’ı seçin. Gear App Type’a hiç dokunmayın, seçili olmayacak şekilde kalsın.

4- Binary File kısmındaki Binary Upload butonuna tıklayın. Gelen pencereden Resolution(s) kısmında uygulamanızın desteklediği ve düzgün göründüğü tüm ekran boyutlarını seçin. “S Pen only”e No deyin. “Google Mobile Service”teki soru işaretine mouse imlecini getirip açıklamayı okuyun ve ona göre Yes ya da No deyin. Ben hep No diyorum. Son olarak Binary File kısmındaki Upload butonuna tıklayarak APK dosyanızı sisteme yükleyin. Yükleme bittikten sonra Save butonuna tıklayın.

5- Country / Price kısmında Free’yi seçin. Eğer ücretli uygulama koyacaksanız farklı ayarlar yapmanız gerekiyor ama o ayarları hiç bilmiyorum.

6- Selling Starts kısmında oyununuzun onaylandıktan sonra ne zaman dükkana konmasını istediğinizi belirtebilirsiniz. Eğer onaylandığı gibi dükkana konmasını istiyorsanız burayı hiç ellemeyin. Selling Ends ise oyunu dükkanda belli bir süre tutup sonra geri çekmek istiyorsanız, ne zaman geri çekeceğinizi belirlediğiniz bir kısım. Geri çekmeyecekseniz hiç ellemeyin.

7- Application Protection kısmında No seçeneğini seçin.

8- Category kısmında uygulamanızın türünü (oyunsa Game) seçin. İsterseniz Secondary yazan yeri kullanarak ikinci bir kategori daha belirleyebilirsiniz. Age Restriction kısmında hedeflediğiniz minimum yaş kitlesini girin. Eğer çok şiddet içeren bir oyunsa gidip de 0 yaş üstünü hedeflemenizi tavsiye etmem, oyunun onay sürecinde sıkıntı çıkarabilir. Rating Information kısmına hiç dokunmayın. Runs Offline kısmında ise eğer ki oyununuz single-player ise Standalone, MMORPG tarzı bir oyunsa (yani internet bağlantısı olmadan oynanması mümkün değilse) Net-based seçeneğini seçin. Ardından aşağıdaki Next butonuna tıklayın. “A game application which does not have a registered ESRB, PEGI or MJ/DEJUS certificate can still be sold in Brazil, but will be restricted to users over 18 years old.” diye uzunca bir uyarı gelirse Yes deyip geçin.

9- Description kısmına oyununuzun dükkanda görünecek olan tanıtıcı yazısını girin.

10- New features kısmına eğer oyunu Update ederseniz hangi yeni özellikleri eklediğinizi yazın.

11- Tags kısmına birisi dükkanda arama yaparken hangi terimleri (etiketleri) kullanınca oyununuzun karşısına çıkmasını istediğinizi yazın.

12- Icon Image’a 512×512’lik bir PNG dosyası şeklinde ikonunuzu yükleyin.

13- Screenshots kısmında ise toplam 4 tane (ne daha çok ne daha az) oyun içi resim yüklemeniz gerekmekte. Burada resimlerin ebatları için katı kurallar var. Her resim için yüklenebilir resim boyutunu orada görebilirsiniz. Yüklediğiniz resimlerin boyutuna göre oradan Landscape veya Portrait seçeneğini seçmeyi de unutmayın.

14- Supported Languages’da oyununuzun desteklediği dilleri seçin.

15- Eğer Türk Samsung Apps kullanıcılar için uygulamanızın açıklamasının Türkçe, diğer kullanıcılar için İngilizce olmasını istiyorsanız “Do you want to select the language?” sorusuna Yes deyin, yoksa No deyin. Eğer Yes dediyseniz oyunun açıklamasını çevireceğiniz tüm dilleri listeden seçin ve her biri için oyunun adını, açıklamasını, yeni ne gibi özellikler eklediğinizi, arama etiketlerini (tag), resimlerini tekrar girin. Burada sadece Application Title ve Description’ı tekrar girmek zorunlu. Diğer kısımlara hiç dokunmazsanız 10. 11. ve 13. aşamalarda yaptığınız ayarlar bu dil için de geçerli olur. Gerekli tüm ayarları yaptıktan sonra Save butonuna basın.

16- Copyright Holder’a şirket adını (ya da kendi adınızı), Support E-Mail kısmına oyununuzun destek e-mail adresini, Support URL kısmına oyununuzun web sitesini (girmeseniz de olur) girin. YouTube URL kısmına ise eğer oyun içi bir videoya sahipseniz o videonun linkini koyun.

17- Certification kısmında oyununuzu test eden yetkililere iletmek istediğiniz mesajları yazabilirsiniz. Buraya İngilizce mesaj yazmalısınız. Eğer hiçbir şey yazmak istemiyorsanız sadece “-” yazın geçin. Ardından Next butonuna basın.

18- Karşınıza gelen bu son ekranda girdiğiniz tüm bilgilerin doğruluğunu kontrol edin. Eğer her şey tamamsa en alttaki Confirm butonuna tıklayın.

Artık oyununuz yetkililer tarafından test edilmek üzere kuyrukta bekleme vaziyetinde. Oyununuz incelendikten sonra kabul edilip edilmediğini belirten otomatik bir e-mail yollanacak e-mail adresinize. Şimdiden hayırlı olsun.

Varolan Bir Uygulamayı Güncellemek

Eğer dükkandaki bir uygulamanızı güncellemek isterseniz yukarıdan Applications-My Applications yolunu izleyin. Gelen sayfada oyununuzu bulun ve sağında yer alan Update butonuna tıklayın. Gelecek olan sayfa tıpkı yeni bir oyun yüklerkenki sayfaya benziyor olacak. Buradan istediğiniz tüm ayarları değiştirerek uygulamanızı güncelleyebilirsiniz. Uygulamanız güncellendikten sonra tekrar yetkililer tarafından test edilecek ve testi geçerse markete güncel versiyon eklenecek.

Umarım bu yazı da faydalı olur. Başka derslerde görüşmek ümidiyle!

yorum
 1. cengiz dedi ki:

  aşırı derece karış biraz ama güzel paylaşım teşşekürler.. birde bende catogoryde bir sorun var oyun diye bir şey yok multi player game var ama benimki multiplayer değil. ?

  • cengiz dedi ki:

   The registered binaries do not meet the category conditions for GALAXY Specials. The GALAXY Specials category can be selected only if at least one binary supports GALAXY Specials. Please register a binary which supports GALAXY Specials or change the category to a category other than the GALAXY Specials category in ‘App Information>Category’.

   bu sorun var neyi seçsem böyle diyor ?

 2. cengiz dedi ki:

  sorun şu ki GALAXY Specials başka bişey yok 😦

 3. keku dedi ki:

  general kısmı kaldırıldımı acaba ya. bende direk 2 tane for galaxy cıkıyor ve içlerinde sadece Galaxy specials yazıyor

 4. gongol dedi ki:

  samsung s 8600 bada ya vadcap ve line nasıl yükleyebılirim samsug apps ete hangı vep sıtesı destekler yardımcı olan varmı teşekkürler

 5. Kesintisiz dedi ki:

  Emeğine çok teşekkürde ben üyeliğim normal marketten indirmek için vardı şimdi en başta verdiğine tıklayınca Register as a Private Seller bumu yoksa Register as a Corporate Seller bumu hangisine kayıt olacaz? bunlardan birini seçince bide tv mi yoksa mobilmi diye bişey daha seçtiriyor cevaplarsan sevinirim iyi çalışmalar sagolasın.

 6. izz dedi ki:

  Selamlar bu appsa giremedim ben kayıt oldum samsung accounta ama bu dediğiniz seller bölümüne girişte yaptı göstersede şifre uyuşmuyor hatası diyor ilk sayfada kalıyorum kafayı yedircek bu samsung.

  • yasirkula dedi ki:

   Bu sorunu bilmiyorum ama bende şifre değişikliği yapmamı talep ediyor; bu kutucuk çıktığı sırada sol üstteki “Samsung Galaxy Apps” logosuna tıklıyorum, ana panele ulaşıyorum.

 7. izz dedi ki:

  S.a ekledim onay sürecinde bakalım sayende oldu olacak ne zaman onaylanır acaba yasir? ayrıca bu tipte büyük marketler varmı örneğin bizim milletin free uygulama indirdiği yerler gibi sagolasın iyi çalışmalar.

 8. kazimmm dedi ki:

  The registered binaries do not meet the category conditions for GALAXY Specials. The GALAXY Specials category can be selected only if at least one binary supports GALAXY Specials. You can go to ‘Binary>Advanced Mode>Binary Details’ to check the supported GALAXY Specials options.

  Bu hata nedir anlamadım hocam yardım edermisiniz.

 9. izzet dedi ki:

  The registered binaries do not meet the category conditions for Galaxy Specials. The Galaxy Specials category can be selected only if at least one binary supports Galaxy Specials. You can go to ‘Binary>Advanced Mode>Binary Details’ to check the supported Galaxy Specials options.

  Bu hata nedir ne yapmamı istiyo usta bu yardımcı olurmusun.

  • yasirkula dedi ki:

   Samsung Apps biraz garip hale geldi, bu hatayı daha önce de duydum ama ne zamandır Samsung Apps kullanmadığımdan bilmiyorum olayı.

 10. yakup dedi ki:

  noolur yardım edin herşey tamam ama galxy specials tan başka bişey seçin diyor. ama başka bişey yok uygulama oyun değil ama

 11. yakup dedi ki:

  yasir kula noolur yardım et

 12. yakup dedi ki:

  merhABA samsung apps kaç güne onaylar uygulamayı

 13. fehmierylmz dedi ki:

  Merhaba Kardeşim Ben Binary(Apk) Eklerken Bana ” App ID (Package Name) is not valid. This App ID is already being used by Untitled (000001517431). ” Böyle Bir Sorun Verdi Anlamadım

  • yasirkula dedi ki:

   Player Settings’teki Bundle Identifier’ı değiştirmeniz isteniyor çünkü aynı identifier’a sahip bir oyun zaten dükkanda varmış.

 14. osman dedi ki:

  selam hocam herşey tamamda ücretli uygulama sunduğumuzda ücreti nasıl alacağız paypal türkiyede kapandı banka hesabımıda onaylamıyolar pasaport isityorlar yardımcı olabilirmisiniz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s