Unity Android Oyununuzu Samsung Apps’e Yüklemek

Yayınlandı: 17 Nisan 2014 yasirkula tarafından Oyun Tasarımı, UNITY 3D içinde

GÜNCELLEME (02.07.2018): Yazı Samsung Apps’in son sürümüne göre güncellendi.

Tekrardan hepinize merhaba,

Bir önceki dersimde, Android uygulamanızı nasıl Google Play’e yükleyebileceğinizi göstermiştim. Bu derste ise alternatif bir markete, Samsung Apps‘e, uygulamanızı nasıl sunabileceğinizi göstereceğim. Samsung Apps’in büyük bir avantajı, üyeliğin ücretsiz olması.

Başlamadan önce şu adrese tıklayarak Samsung Apps Developer hesabı alın: http://seller.samsungapps.com/login/signIn.as?view=signUp

Ayrıca eğer henüz Android uygulamanızı imzalamadıysanız (sign), bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için önceki dersime göz atın: https://yasirkula.com/2014/04/17/unity-android-oyununuzu-google-playe-yuklemek/

Hazırsanız başlayalım…

Uygulamanızı Samsung Apps’e Yüklemek

1- Developer hesabınıza giriş yapın. Sağ üstte ufak bir Add New Application butonu var; ona tıklayın. Uygulama türü olarak Android‘i, ve Default Language olarak da uygulamanızın desteklediği varsayılan dili seçin (uygulamanız İngilizce destekliyorsa English seçin) ve Next butonuna tıklayın.

2- Gelen App Information sayfasında, Mode‘u Simple‘dan Advanced‘a çevirin. Burada doldurabileceğiniz alanlar kısaca şöyle:

Application Title: uygulamanızın adını buraya girin. Kutucuğu doldurduktan sonra, ekrandaki boş bir yere tıklayınca, kutucuğun sağında bir loading bar gözükecek ve eğer bu isim zaten alınmışsa başka bir isim girmeniz istenecek

Description: oyununuzun dükkanda görünecek olan tanıtıcı yazısı

Tags: birisi dükkanda arama yaparken, hangi terimleri (etiketleri) kullanınca oyununuzun karşılarına çıkmasını istediğinizi buraya girin

Icon: 512×512 çözünürlüklü ikonunuz

Cover Image: 1024×512 çözünürlüklü, uygulamanızın sayfasını ziyaret eden kişilerin ilgisini çekebilecek bir tanıtıcı görsel (opsiyonel)

Screenshots: en az 4, en fazla 8 adet oyun içi görsel

Category: uygulamanızın türünü (oyunsa Games) seçin. Bazı kategorilerin alt kategorileri de olabilir (Sub Category). Exclusives kısmını olduğu gibi bırakın. Eğer hata alırsanız Game-Others‘ı seçin

Age Restriction: hedef yaş kitlenizi girin. Eğer şiddet içeren bir oyunsa, gidip de 0+ seçeneğinizi seçmenizi tavsiye etmem, oyunun onay sürecinde sıkıntı çıkarabilir

Rating Certificate for Available Countries: boş bırakın

Supported Languages: oyununuzun desteklediği diller

Open Source URL: anladığım kadarıyla Unity veya Game Maker oyunları için boş bırakılabilir

Privacy Policy URL: gizlilik poliçeniz varsa onun linki

YouTube URL: oyununuzu tanıtan bir YouTube videonuz varsa, bu videonun id’sini buraya girin

Copyright Holder: kendi uygulamanızı koyuyorsanız boş bırakın, yoksa uygulamanın copyright haklarını elinde tutan üçüncü partinin ismini girin

Support E-Mail: destek için kullandığınız e-posta adresiniz

Support URL: destek siteniz varsa onun linki

Notify Result: hiç bir fikrim yok, boş bırakabilirsiniz

Tüm alanları doldurduktan sonra Save butonuna tıklayın. Eğer uygulama sayfanızın birden çok dil desteklemesini istiyorsanız, en yukarıdaki English (Default)‘un yanında yer alan Add butonuna tıklayabilir ve her bir dil için bu bilgileri ayrı ayrı doldurabilirsiniz. Diller arası geçiş yapmak için Select Language‘ı kullanın.

3- Şimdi soldan Binary sekmesine geçiş yapın ve Add Binary butonu ile APK’nızı sunucuya yükleyin. APK yükleme ekranındaki Resolution(s), oyununuzun desteklediği ekran çözünürlüklerini belirler. Eğer oyununuz herhangi bir Google servisi kullanıyorsa (mesela Admob veya Google Play Services), Google Mobile Service seçeneğini Yes olarak işaretleyin; aksi taktirde No olarak işaretleyin. Google servisleri Çin’de yasak olduğu için, bu uygulamalarınız Çin marketinde gözükmeyecek. APK’nızı yükledikten sonra Save butonuna tıklamayı unutmayın.

4- Soldan Country & Price sekmesine geçiş yapın. Eğer uygulamanızı ücretli olarak satacaksanız, Price olarak Paid‘i işaretleyin. Yalnız ben hiç ücretli uygulama satmadığım için, gerekli prosedürü bilemiyorum. US Export Laws‘ın altındaki onay kutucuğunu işaretleyip Save butonuna tıklayın.

5- Son olarak, sağ üstteki Submit butonuna basarak süreci tamamlayın.

Artık oyununuz yetkililer tarafından test edilmek üzere kuyrukta bekleme vaziyetinde. Oyununuz incelendikten sonra, size otomatik olarak oyunun kabul edilip edilmediğini belirten bir e-posta yollanacak. Şimdiden hayırlı olsun!

Varolan Bir Uygulamayı Güncellemek

Eğer dükkandaki bir uygulamanızı güncellemek isterseniz, ana sayfada yukarıdan Applications-My Applications yolunu izleyin. Gelen sayfada oyununuzun sağında yer alan Update butonuna tıklayın. Buradan istediğiniz tüm ayarları değiştirerek (güncelleme notlarını New Feature‘a girin) uygulamanızı güncelleyip tekrar Submit edin. Güncellemenin ardından uygulamanız tekrar yetkililer tarafından test edilecek ve testi geçerse markete güncel versiyon eklenecek.

Umarım bu yazı da faydalı olur. Başka derslerde görüşmek ümidiyle!

yorum
 1. samed dedi ki:

  Merhaba açmış olduğum hesapta şuan “Ücretsiz Dağıtım Satıcısı” olarak seçim yaptım şirketim ve Duns numaram olmadığından.

  ilk adım olarak bahsetiğiniz kısımdaki

  “Developer hesabınıza giriş yapın. Sağ üstte ufak bir Add New Application butonu var..”

  Add dedikten sonra Android ti Seçtikten sonra
  —————————————————————–
  Notice

  To sell Android content, a status change to corporate Commercial Distribution Seller is necessary. If you are not a corporate Commercial Distribution Seller, existing Android content will be discontinued and you will not be able to register Android content. “Request Corporate Commercial Seller” from your profile.
  ——————————————————————–

  bu şekilde bir uyarı veriyor bir güncelleme veya politika değişikliği ile bildirdikleri bir durum mu söz konusu artık “Ticari Satıcı Statüsü” ne yükseltmeden uygulama paylaşımı yapamayacakmıyız.

  Yoksa atladığım veya bilmediğim bir hatamı var. bilginiz varsa yardımcı olurmusunuz.

  Şimdiden Teşekkür ederim

  “Türkiye’de uzun süredir uygulama geliştiricisi olarak çalışmalarınızı takip ediyorum ve birçoklarını projelerimde kullanıyorum. Vermiş olduğunuz emek ve bilgiler için çok teşekkür ederim.”

  • yasirkula dedi ki:

   Bunu ben de %100 anladığımı söyleyemem, kafanızın karışmasında haklısınız. Şuradaki linki okuyunca, dediğiniz gibi artık “Ticari Satıcı Statüsü”ne çıkmanız gerekiyor gibi ve bu bireysel satıcılar için imkansız bir şey, o yüzden bana da saçma geliyor ama maalesef benim de anladığım bu.

   İlginiz için teşekkür ederim 😀

 2. kareka17 dedi ki:

  Merhaba Yasir Bey,

  Unity üzerinden imzalama yapmadan önce apk yı sorunsuz olarak telefonuma yükleyebiliyordum. Admobda vermiş olduğunuz imzalama yöntemi ile uygulamayı imzaladım ve artık apk yı telefona yüklerken ‘uygulama yüklenmedi’ hatası veriyor. Build and Run yaptığımda usb üzerinden apk yı yüklüyor sorun olmuyor ancak ben çıkan apk yı manuel yüklemek istediğimde uygulama yüklenmedi hatası veriyor. Bu hata yüzünden Galaxy store uygulamayı reddetti ve nasıl düzelteceğim hakkında açıkçası fikrim yok. Yardımınızı bekliyorum.

  İyi çalışmalar.

  • yasirkula dedi ki:

   Galaxy Store’un bu hata yüzünden reddettiğine tamamen emin misiniz? Sonuçta Build&Run yapınca çalıştığını söylediniz. Elle yüklemeden önce, telefonda kurulu olan sürümü silin. Eğer telefonda kurulu sürüm olmadığı halde elle yüklenmiyorsa, sebebini maalesef bilmiyorum :/

   • kareka17 dedi ki:

    Merhaba,
    Evet kurulamadığına dair ekran görüntüsü göndermişler. Dediğim gibi imzalama yapmadan önce apk yı manuel kurabiliyordum sorunsuz şekilde ancak imzalama yaptıktan sonra birkaç cihazda daha denedim apk üzerinden kurulum yapamıyorum. Build alınırken hiçbir hata da vermiyor.

   • yasirkula dedi ki:

    İnternette JDK sürümünden olabilir diye yazmışlar. Eğer JDK sürümünüzü güncellemek/değiştirmek (ve akabinde tekrar build almak) işe yaramazsa, “unity can’t install apk after signing” şeklinde arama yaparak olası başka çözümleri araştırabilirsiniz.

 3. Umut Deniz dedi ki:

  Kaydoluyorum şuan telefon numarası adres istiyo evimize gelirlermi ararlarmı

  • yasirkula dedi ki:

   Bende öyle bir şey olmadı. Google Play de aynı bilgileri iletişim için istiyor, veritabanlarında durması için istiyorlardır muhtemelen.

 4. Bulent Levent dedi ki:

  Yasir bey iyi akşamlar .
  Samsung apps yuklediğimiz oyunlarda oyunun göruleceği bögelerde asya, Middle East & Africa,Global A, Global Free var avrupa lkeleri Amerika görunmuyor dolasyısıyla oralardan hiç indirme olmuyor . Samsung apps oralarda yokmu bilgi ricasıyla .

 5. erhan polat dedi ki:

  Unity lile build ettiğim APK yı samsung apps yükleyemiyorum! Category seçiminde Alt kategoriler çıkmıyor… Galaxy Spacilys i seçiyorum.. Onu da kabu etmiyor. HATA veriyor..

  Soru 1: Samsung için farklı bir SDK kullanmak gerekiyor mu?
  Soru 2: Uygulama imzalama gerekiyor mu?

  vss…

  • yasirkula dedi ki:

   Farklı bir SDK gerekmiyor ama uygulamayı imzalamanız lazım. Kategori seçiminde Exclusives yazanları “Main Category” olarak bırakmayı deneyin, sadece “General”a Games değerini verip bir alt kategori seçin. Eğer Exclusives’de “Main Category” sıkıntı çıkarırsa, onu Game yapıp alt kategori olarak Other’ı seçmeyi deneyin.

 6. Levent dedi ki:

  Yasir bey
  samsung a uygulamayı yükledikten 10 gün sonta bu hatadan “blocked by play protect” oyunum askıya alındı neden olabilir nasıl çözerim bilgi rica edebilirmiyim .

 7. Blent Levent dedi ki:

  Yasir bey iyi akşamlar
  Samsung ‘ a maximum kaç mb boyutunda oyun yukleyebiliriz .Bir sınırı varmı .Bilgi ricaısyla kolay gelsin .

 8. Levent dedi ki:

  Yasir bey Samsung app gibi admob reklamlı oyunlarımızı ücretsiz yükleyebileceğimiz markatlerle ilgi bir yazı yazarmısınız.
  Benaraştırdım ama tatmin edici bir sonuç elde edemedim .

  • yasirkula dedi ki:

   Google Play ve Samsung Apps’ten başka bildiğim tek büyük dükkan Amazon Appstore, o da Admob desteklemiyor. Bunlardan daha büyük sayılabilecek bir market belki Çin olabilir ama oradaki dükkanlara nasıl uygulama koyuluyor ben açıkçası bilmiyorum.

 9. Levent dedi ki:

  Yasir bey sayenizde oyunumu samsung apps a yükledim . Oyunumun adı Football Vs Pinball musait zamanınızda bakıp tavsiye ve bilgilerinizi rica edebilirmiyim .
  https://www.youtube.com/watch?v=3ZRSPKkSWjM

  • yasirkula dedi ki:

   Elinize sağlık 🙂 Bence takımın renklerini ekrana yazdırarak orayı kalabalıklaştırmayın, sadece skor yazsa daha iyi olur. Topun çarptığı yuvarlakların rengi kısa süreliğine değişse ve gol girince konfeti gibi bir partikül efekti oynasa görsellik biraz daha artabilir. İlaveten, dilerseniz topa bir Trail Renderer verip ayarlarıyla oynadıktan sonra nasıl duracağına bakabilirsiniz. Videonun 43. saniyesindeki sorunla ilgili de bir şeyler düşünmenizi öneririm. Son önerim de, topun minimum hızını biraz daha artırmanız yönünde.

   • Levent dedi ki:

    Yasir bey zaman ayırıp bakabildiğiniz için ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim .

 10. Levent dedi ki:

  Yasir bey samsung app gibi sizin tavsiye edebileceğiniz üyeliği ücretsiz oyunumuzu yükleyebileceğimiz android marketler varmı .
  Kolay gelsin .

  • yasirkula dedi ki:

   Benim kullandığım başka sadece Amazon Appstore var açıkçası.

   • Levent dedi ki:

    Yasir bey yardımlarınızla yaptığım uygulamayı samsung ‘ a yükledim . Amazon Appstore içinde aynı samsung ‘ ta yaptığımız gibi mi geliştirici üyeliği alacağız .
    Her şey için teşekkürler .

   • yasirkula dedi ki:

    Amazon hesabınız varsa belki direkt onu kullanabiliyorsunuzdur, yoksa evet bir hesap açmanız ve oyunu oraya yüklemeniz lazım. Şurada sağ üstten hesabınıza giriş yapabilirsiniz: https://developer.amazon.com/apps-and-games

   • Levent dedi ki:

    Yasir bey Amazon Appstore admob reklamı olan oyunumuzu yükleyebilirmiyiz .
    Amazon Appstore ‘ dan nasıl kazanç elde edilbilir .
    İyi akşamlar .

   • yasirkula dedi ki:

    Admob reklamlı oyun yükleyemezsiniz ama Chartboost reklamlı oyun yükleyebilirsiniz.

 11. Levent dedi ki:

  Yasir bey Samsung oyunumun açıklamasının ve resimlerin oyun ile ilgili eksik bilgi verildiği için oyunu red etti . oyunu tekrarmı göndereyim yoksa gönderdiğimde (red edilen) düzeltme yapsam olurmu . nasıl resim ve bilgi vermeliyim tavsiyelerinizi rica ederim.
  Kolay gelsin.

  • yasirkula dedi ki:

   Gönderdiğinizde düzeltme yapsanız olur. Kullandığınız metin ve resimlerin kullanıcıya oyunu yanlış tanıtmaması lazım, bunun dışında eğer eksik bilgiden kasıtları gerçekten bilgi eksikliği ise, yazdığınız metinde oyunun özelliklerinden ve(ya) ne hakkında olduğundan biraz daha bahsedebilir, resim olarak biraz daha oyun içi resim ekleyebilirsiniz.

   • Levent dedi ki:

    Yasir bey böyle bir açıklama yapıldı ayrıca gönderdiğim oyunun açıklama kısımına nereden düzeltme yapacağımı bulamadım .
    İyi akşamlar .

    Sorun Tipi Başlık Açıklama Algılanan Aygıt Grubu Ekli dosya
    Meta veri [Meta veriler] Açıklama veya ekran görüntüleri hakkında yetersiz bilgi
    Açıklama veya ekran görüntüsü, kullanıcıların bir uygulamanın işlevlerini veya özelliklerini anlamaları için yeterli değildir.

    1. Açıklamanın, kullanıcılara uygulama işlevleri veya özellikler hakkında yeterli bilgi sağlayıp sağlamadığını kontrol edin.
    2. Ekran görüntülerinin, kullanıcılara uygulama işlevleri veya özellikler hakkında yeterli bilgi sağlayıp sağlamadıklarını kontrol edin.

    Açıklama ve ekran görüntüleri, uygulama işlevlerini kullanıcıların altlarında ve özelliklerinde izin verecek şekilde göstermelidir.

   • yasirkula dedi ki:

    My Applications listesinde, uygulamanızın yanında Update tuşu yoksa hangi tuşlar var?

   • Levent dedi ki:

    Yasir bey oyunu sildim tekrar yükledim oyun içi sekiz resim ekledim açıklamayı daha detaylandırdım yine aynı hata dolayısı ile red edildi . Birde yasir bey “Select Seller Type” te partner olarak görünüyorum ücretsiz oyun ve admob reklamlı oyun gönderiyorum ayrıca iki seçenek daha var Developer ve General bu tercihten dolayı mı hata alıyorum acaba bilgi ricasıyla kolay gelsin .

   • yasirkula dedi ki:

    Bende Seller Type olarak MENA (Private) yazıyor, ben hesabımı eskiden açmıştım belki o yüzden bende öyledir. Sizde Partner olmasının etkisi var mıdır derseniz bence yoktur çünkü ret mesajında bununla ilgili bir şeyden bahsedilmiyor.

  • Levent dedi ki:

   My Applications listesinde, uygulamamın yanında sadece delete var .

   • yasirkula dedi ki:

    O zaman varsa Registration veya Validation yazılarının altındaki yazıya tıklayınca düzenleyebilirsiniz.

   • Levent dedi ki:

    Yasir bey oyunu sildim . Yeniden bilgi ve resim ekleyip göndereceğim.Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim .

Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.