Hepinize tekrar merhaba (ve hayırlı bayramlar),

Bu örneğim Unity‘de daire şeklinde basit bir sağlık barı yapımı hakkında olacak. Sağlık barını oluşturmak için Unity’nin UI sistemini kullandım.

Örneği test etmek için tek yapmanız gereken şu unitypackage‘ı projenize import edip oradaki scene‘i açmak: https://www.dropbox.com/s/j1zg0c3oon2zzzf/DaireselSaglikBari.unitypackage?dl=0

Örnekteki görselleri ve scripti kendi projelerinizde dilediğinizce kullanabilirsiniz. Örnekten iki resim paylaşacak olursam:

resim1 resim2

Bu sağlık barındaki en önemli olay SaglikBariRenk objesindeki Image component‘inin “Radial 360 – Filled” modunda çalışması. Buradaki “Radial 360″ı örneğin “Vertical” diye değiştirirseniz sağlık barı Diablo tarzı yukarıdan aşağıya doğru azalır.

Umarım faydalı olur. Başka derslerde görüşmek üzere!

yorum
 1. Mehmet Eray dedi ki:

  Ben sağlık barı değilde basit olarak oyuncuya 3 can vermek istiyorum. Canlar azaldığında her 30 dakikada bir can eklemek istiyorum. Oyun çalışıyorken bunu yapabiliyorum ancak oyun kapalıyken nasıl yapacağımı bilemedim. Oyun kapalıyken kodun çalışıp sayacın işlemesini nasıl sağlayabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • yasirkula dedi ki:

   Kesin bilgim yok ama mevcut zamanı DateTime cinsinden bulup oyundan çıkarken bunu string’e çevirip PlayerPrefs’e kaydedebilirsiniz. Oyuna tekrar girince de bu string’i tekrar DateTime’a çevirip eski DateTime ile mevcut andaki DateTime arasındaki dakika farkını hesaplayabilirsiniz (hazır bir fonksiyon olması lazım).

 2. Nihat Yıldız dedi ki:

  Bu benim aklıma gelmişti ui kurcalarken farkettim ama bi türlü yapamamıştım hocam elinize sağlık süper olmuş 🙂

 3. burhan dedi ki:

  hocam bunu zaman ile nasıl bağdaştırabirim ? Misal 90 saniye süre var başlangıcta süre azaldıkca barda azalacak onu nasıl yapabilirim ?

  • yasirkula dedi ki:

   Benim yazdığım scripti kullanacaksanız yapmanız gereken public function SagligiDegistir( miktar : int )’teki int’i ve saglik ile maksimumSaglik’ın türlerini float’a çevirmek. Ardından Maksimum Saglik’ı 90 yapabilir ve kendi kodunuzda Update fonksiyonunda SagligiDegistir( -Time.deltaTime ); yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.