Spritelerde Boş Kalan Yerleri Silmek (Görünmez Yapmak)

Yayınlandı: 19 Ağustos 2010 yasirkula tarafından Diğer Dersler, Game Maker, Oyun Tasarımı içinde

Spritelerde Boş Kalan Yerleri Yok Etmek

Herkese merhaba, bu derste bir spritemiz eğer eğimliyse arkaplanda kalacak olan boş yerin Game Maker’da gözükmemesi için silinmesini sağlayacağız. Bu dersi Paint.Net ile yapacağız. Hadi başlayalım 😀

Öncelikle ben bir sprite çizdim kendim. Aslında basit bir voleybol topu olacaktı ama şekilsiz bişey olup çıktı :d. Spritem alttadır. NOT: Arkaplandaki silmek istediğimiz yer belli olsun diye yeşil yaptım, yoksa arkaplan bu yazıda belli olmayacağı için (Zemin de beyaz çünkü)  yazı çok anlaşılmaz. Ayrıca yeşil yaptım, siyah yapmadım; çünkü o zaman arkaplanları seçerken sorun yaşardık. Deneyimlerseniz görürsünüz.

Bence bu resmi bilgisayarınıza kaydedin, böylece aynı resim üzerinde çalışalım. Şimdi ilk yapacağımız şey şu; Paint.Net’i açıp Magic Wand ()’ı seçmek. Ardından da arkaplandaki yeşil yerlerden birine tıklamak. Magic Wand o yeri seçecek, ardından da o arkaplanı silmek için Delete tuşuna basmanız yeterli. Bunu 4 yeşil yer için de yapmak yeterli. Burada ipucu vereyim, CTRL basılı iken birden çok yeri seçili yapabilirsiniz. Bunun için her birine sırayla tıklamanız yeterli. Ayrıca Shift tuşu ile bir renge tıklarsanız, resimdeki tüm o renkler seçili hâle gelir.

İlgili işlemleri yapınca artık spritemiz şöyle duracaktır :

Yani artık eskiden yeşil olan yerler spritenin arkasında kalan yerleri gösterecektir. Bunu yuvarlak spritelerde bolca kullanacaksınız. Şimdi yapmanız gereken resmi kaydetmek, ancak kaydederken “.bmp” uzantılı kaydetmeyi unutmayın. Şimdi de Game Maker’ı açın ve spritemizi Load Sprite ile yeni bir spriteye yükleyin. Ancak dikkat edin, yüklerken “Remove Background” tiki işaretli olmalıdır. Bu, alttaki resmin 1 nolu kısmında gözükmektedir. 2 nolu kısımda ise spritenin bir odaya konmuş hâli var. Görüldüğü gibi köşeler artık arkaplanı gösteriyor, yani sonuca ulaştık. Resmi inceleyebilirsiniz :

Umarım ders yardımcı olmuştur. Başka derslerde görüşmek üzere !!!

Yorumlar kapalı.