Game Maker Language (GML) İle Aşama Aşama Basit Bir 2D Oyun Tasarlamak

Yayınlandı: 20 Temmuz 2011 yasirkula tarafından Diğer Dersler, Game Maker, Oyun Tasarımı içinde
Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Herkese merhaba, bu derste Game Maker’ın yazılım dili olan GML ile basit bir oyun tasarlayacağız. Derse başlamadan önce biraz da olsa GML bilgi birikiminizin ve tecrübenizin olmasının çok iyi olacağını söylemek isterim. Çünkü bu derste kullanacağımız basit kodları yorumlamakta güçlük çekmenizi istemeyiz. Bunun yanında kesinlikle Game Maker’ı basit de olsa kullanmayı bilmelisiniz. Kullanmaktan kastım ise yeni bir kaynak dosyası oluşturmak, event ya da aksiyon oluşturmak gibi temel fonksiyonlar. Çoğunuzun zaten bildiği şeyler yani.

Peki o zaman, hadi derse başlayalım!

NOT: Dersteki yapılan oyunun “.gmk”sını indirmek isterseniz şu linki kullanabilirsiniz:

https://www.box.com/s/3f037cc3c1d20fbae631

İlk olarak oyunumuzun nasıl bir şey olacağından bahsedeyim. Oyun 2 boyutlu olarak tepeden bir bakış açısıyla oynanacak. Oyunda bizim kontrol ettiğimiz kare şeklindeki bir obje ile bilgisayarın kontrol ettiği başka renkteki bir kare obje arasındaki puan rekabetini konu alacağız. Puan toplamak içinse birbirlerini vuracaklar. Ancak zamanla düşman sayısı artacak. Hedef ise 500 puana ulaşmak. Bu uğurda harcayabileceğimiz 3 canımız olacak ve canlarımızın hepsi biterse de başarısız olacağız.

Evet, oyun biraz da olsa ilginizi çektiyse başlayalım. 🙂

Öncelikle Game Maker’ı açın ve yeni bir proje oluşturun. Ardından projenizi herhangi bir isimle kaydedin.

Şimdi projeniz için 4 yeni sprite oluşturun. Bunlara istediğiniz isimleri verebilirsiniz. İlk 2 sprite bizi ve düşmanımızı temsil edecek, kare şeklinde ancak farklı renklerde olacaklar. Boyutlarını ise 32 X 32 olarak ayarlayın. Bu 2 spriteyi dilediğiniz gibi çizebilirsiniz. Spriteleri çizdikten sonra bizim karakterimizin spritesinin “Origin” noktasını “X=16 , Y=0” yapın. Düşmanınkini ise “X=16 , Y=32” yapın.

NOT: Burada “Origin” noktasını değiştirmemizdeki amaç; oyun boyunca bizim oyun ekranının alt kısmında, düşmanın da üst kısmında olacağını varsayarak, ateş edeceğimiz kurşunun tam “Origin” noktasından, yani karakterimizin ortasından değil de uç kısmından çıkmasını sağlamaktı.

Son 2 sprite ise bizim ve düşmanımızın kurşununu temsil edecek ve şekli de hâliyle dairesel olacak. Ebatlarını 6 X 6 yapın ve “Origin” noktalarını merkeze, yani “X=3 , Y=3”e ayarlayın.

Bu aşamadan birkaç resim:

Evet, şimdi gerekli spriteleri oluşturduğumuza göre gelelim objelerimizi oluşturmaya. Önce bizim karakterimizi temsil eden bir obje oluşturun ve adını “biz” koyun. Artından oluşturduğumuz karakter spritesini objenize bağlayın. Ardından obje için “Create” eventi oluşturup içine “control” sekmesinden bir “Execute Code” aksiyonu ekleyin. İçine şunları girin:

can=3;

score=0;

Böylece 3 adet canımızı ve skorumuzu birer değişken olarak tanımladık. Şimdi karakter objemizden çıkıp yeni bir obje oluşturun ve adını “biz_kursun” koyun (Kesinlikle isimlerde Türkçe karakter kullanmayın!!). Bu objeyi karakterimizin oluşturacağı kurşun için oluşturuyoruz, o yüzden objeye bizim kurşunumuzun spritesini verin. Ardından kurşunun “Create” eventine “Execute Code” aksiyonu ekleyip içine şunu girin:

vspeed=-5;

Böylece kurşunumuz oluştuğunda yukarı yönde, saniyede 5 pixel ilerleyecek. “vspeed”in açılımı ise “Vertical Speed”, yani “Dikey Hız”. Bu değer şimdi yaptığımız gibi negatif olursa obje yukarı yönde, pozitif olursa aşağı yönde hareket eder.

Ardından kurşun için bir “Outside Room” eventi oluşturun. Bunu “Other” seçeneği içinde bulabilirsiniz. Bu event; objemiz oyunun geçtiği room’un sınırlarından çıkınca gerçekleşir. Böyle bir durum gerçekleştiğinde o kurşun objesine artık ihtiyaç duymayız, oyunu boş yere yavaşlatmaması için onu yok etmeliyiz. Bunun için bir “Execute Code” aksiyonu içine şu kodu yazın:

instance_destroy();

Bu kodun yaptığı şey, event gerçekleştiğinde; objenin eventi gerçekleştiren kopyasının (instance) yok olmasını sağlamaktır. Yani oyun sahasından çıkan kurşunların böylece yok olmasını sağladık.

Evet, şimdilik “biz_kursun” objemizle işimiz bitti. Tekrar “biz” objesine dönün ve bir “Keyboard Space” eventi oluşturun. Ardından içine bir “Execute Code” aksiyonu koyup şu kodu yazın:

if(ates_mumkun==1)

{

    instance_create(x,y,biz_kursun);

    ates_mumkun=0;

    alarm[0]=6;

}

Bu kodu açıklayalım. Ben öncelikle “ates_mumkun” adında kontrol amaçlı bir değişken kullanmak istedim. Eğer bu değişkenin değeri 1 ise “instance_create()” ile karakter objemizin bulunduğu x ve y koordinatlarında bir “biz_kursun” objesi kopyası (instance) oluşturulmasını sağladık. Ardından “ates_mumkun” değişkeninin değerini 0 yapıp “alarm0”ı 6 adıma (step) kurduk.

Şimdi burada “ates_mumkun”un ne işe yaradığını kesinlikle sorguladığınızı düşünüyorum. Bu değişkenin işlevi, biz SPACE tuşuna basılı tuttukça sürekli kurşun oluşturmak değil de belli aralıklarla kurşun yollamamızı sağlamak. Çünkü “Keyboard Space” eventi elimizi SPACE’den çekmediğimiz sürece sürekli gerçekleşen bir eventtir ve eğer “ates_mumkun” değişkeniyle her 6 stepte bir kurşun oluşmasını sağlamasaydık her 1 stepte bir kurşun oluşacaktı ve elimiz SPACE’deyken; kötü gözüken, anlamsız derecede çok kurşun oluşmuş olacaktı. Ancak burada şöyle bir durum var, oyunumuzu ilk çalıştırdığımızda SPACE’e ilk bastığımız anda oyunumuz hata verecektir çünkü “if()” koşul sınama deyiminde kullandığımız “ates_mumkun” değişkeni henüz tanımlı bir değişken değil. Değerinin kaç olduğu bilinmediği için de hata almak kaçınılmazdır. Bunu engellemek içinse karakter objemizin “Create” eventindeki “Execute Code” aksiyonunun içine şu kodu ekleyin:

ates_mumkun=1;

Böylece objemiz oluştuğu sırada “ates_mumkun” değişkenini 1 olarak tanımlamış olduk. Artık tek bir sorun kaldı, o da “alarm0” için gerekli şeyleri kodlamak. Bunun için bir “alarm0” eventi oluşturun ve içine “Execute Code” aksiyonuyla şu kodu ekleyin:

ates_mumkun=1;

Bu sayede “alarm0” gerçekleştiğinde “ates_mumkun” değişkeninin değeri de 1 olacak ve tekrar ateş edebileceğiz.

Evet, karakterimize ateş etme işlevi eklediğimize göre gelelim karakterimizin hareket etmesine. Karakterimiz oyunda sadece sağa ve sola gidebilecek. Bunun için “Keyboard Left” eventi oluşturup içine şu kodu ekleyin:

x-=4;

Böylece klavyedeki sol ok tuşundan elimizi çekmediğimiz sürece sola doğru saniyede 4 birim ilerleyeceğiz. Aynı şeyi “Keyboard Right” eventi için de yapın ancak bu sefer içine “x+=4” yazın ki sağa doğru gitsin karakterimiz.

Karakter objemiz için kalan son bir event kaldı, o da karakterimiz odanın dışına çıkarsa yapılacak event. Bunun için bir “Outside Room” eventi ekleyip içine bu sefer şu kodu girin:

if(x<0)

{

            x=room_width+15;

}

else

{

            x=-15;

}

Böylece eğer karakterimiz odanın dışına sol taraftan çıktıysa odanın sağ tarafına ışınlanacak, yok eğer sağ taraftan odanın dışına çıktıysa odanın en soluna ışınlanacak. Böylece sürekli odanın sınırları içinde kalacak. Bu işlemle beraber karakter objemizi şimdilik tamamladık. Projenizi kaydedin ve tavsiyem 300X304 boyutlarında yeni bir oda oluşturup içine 1 tane “biz” objesini koyarak yaptıklarımızı test edin.

Oyun içi bir resim:

Pekala şimdi düşman objemizi oluşturarak oyunumuza biraz renk katalım. Bunun için “dusman” adında yeni bir obje oluşturup düşman objesi için çizdiğiniz spriteyi ona ayarlayın. Ardından “Create” eventine şu kodu ekleyin:

can=3;

if(irandom_range(1,2)==1)

{

    hspeed=-3;

}

else

{

    hspeed=3;

}

alarm[0]=45;

Burada yaptığımız işlem önce “can=3” ile düşmana 3 değerine sahip bir can değişkeni oluşturmak. Bu değişken sayesinde düşmanın 3 kere vurulunca ölmesini sağlayacağız. Ardından yaptığımız şey “irandom_range()” ile 1 veya 2 sayısından rasgele tekini bilgisayara tutturmak ve eğer sonuç 1 çıkarsa “hspeed”i, yani Horizantal (Yatay) hızı -3 yaparak düşman objesini sola hareket ettirmek, yok eğer sonuç 2 çıkarsa da bu değeri 3 yaparak sağa hareket ettirmek. Böylece düşmanımız sürekli aynı yönde hareket etmek zorunda kalmayacak ve bu da monotonluğu azaltacak. Ardından “alarm0”ı 45 step’e kuruyoruz. Yani bu 30 FPS’lik standart oyun hızımız için 1,5 saniyeye denk geliyor.

Ardından bir “alarm0” eventi oluşturun ve içine az önce “Create” eventine yazdığımız kodun aynısını yazın. Böylece karakterimiz her 1,5 saniyede yönünü değiştirme olasılığına sahip olacak ve vurulması nispeten zorlaşacak.

Ardından tıpkı “biz” objemizde yaptığımız gibi bu objeye de bir “Outside Room” eventi ekleyip içine “biz” objemizdeki kodun aynısını yerleştirin. Böylece düşman herhangi bir şekilde oda sınırlarını aşarsa karşı taraftan oyuna tekrar dahil olacak. Şimdi oyuna bir “dusman” objesi ekleyip oyunu test edin. Düşman sürekli aynı yönde hareket etmeyecektir.

Örnek bir resim:

Ancak kısa bir süre sonra sizin de fark edeceğiniz üzere karakterimizin kurşunları henüz düşmana etki etmiyor. Bunu ayarlamak için düşmanın “Collision ‘biz_kursun “ eventine şu kodu ekleyin:

with(other)

{

    instance_destroy();

}

//////////

if(can>1)

{

    can-=1;

}

else

{

    score+=5;

    hspeed=0;

    vspeed=-4;

    alarm[1]=10;

}

Bu kod sayesinde yaptığımız işlem şu: Öncelikle “with(other)” içindeki “instance_destroy();” ile düşmana çarpan mermiyi yok ediyoruz. Ardından “can” değişkenin değerine bakıyoruz. Eğer bu değer 1’den büyükse daha düşmanın canı var demektir ve tek yaptığımız canı 1 azaltmaktır. Ancak “can” değişkeninin değeri 1 ise artık düşmanın canı kalmamış demektir ve ölecektir. Bunun için önce “biz” objemizde de kullandığımız “score” değişkeniyle skora 5 ekliyoruz. Ardından ben şöyle düşündüm: Biz düşmanı öldürdüğümüzde düşman aniden yok olmasın. Bu çok da güzel gözükmez. Bunun yerine düşman öldüğü zaman sahnenin yukarısına doğru çıkmaya başlasın ve ardından sahneden kaybolsun. Böylece basit bir animasyon tasarlamış gibi olduk. Ancak sahnenin dışına çıkan düşman objesini de bir süre sonra yok etmek için “alarm1”i 10 adıma kuruyoruz ve objenin içinde bir “alarm1” eventi oluşturup içine “instance_destroy();” kodunu yazıyoruz. Böylece düşmanın ölmesi işlemini tamamladık. İsterseniz oyunu şimdi test edebilirsiniz. Düşmana 3 kez vurduğunuzda düşmanın animasyon eşliğinde ölmesi lazım.

Şimdi gelelim düşmanın bize ateş etmesine. Düşmanın kurşunu için bir obje oluşturup adını “dusman_kursun” koyun. Ardından ilgili spriteyi objeye bağlayın. Bu objenin de oluştuğunda sahnede aşağı yönde ilerlemesi lazım, bunun için “Create” eventine “vspeed=5;” yazın. Ardından “Outside Room” eventine de “instance_destroy();” yazarak bu objeyle işinizi tamamlayın.

Sıra geldi düşmanın ateş etmesini ayarlamaya. Bunun için yapmanız gereken “dusman” objesindeki “Create” eventini açıp kodların en altına şunu eklemek:

alarm[2]=60;

Sonrasında da obje için bir “alarm2” eventi oluşturup içine şu kodları yazın:

instance_create(x,y,dusman_kursun);

alarm[2]=60;

Böylece düşmanın her 2 saniyede bir (60 step) kendi kurşununu oluşturmasını sağladık. Şimdi oyunu tekrar deneyin. Ancak şimdi de fark edeceğiniz üzere düşman kurşunu bize değince hiçbir şey olmuyor. Bunu da ayarlayalım. 🙂

biz” objesini açıp “Create” eventi içine “saglik=3” kodunu ekleyin. Bu değişken ile biz de 3 kez vurulunca öleceğiz. Ardından objeye bir “Collision ‘dusman_kursun’ “ eventi ekleyip içine şu kodu yazın:

with(other)

{

    instance_destroy();

}

///////////////

if(saglik>1)

{

    saglik-=1;

}

else

{

    with(dusman_kursun)

    {

        instance_destroy();

    }

    hspeed=0;

    vspeed=5;

    alarm[1]=10;

}

Böylece eğer “saglik” değişkeni 1’den büyükse değerini 1 azaltıyoruz, yok eğer bu son sağlığımızsa da önce sahnedeki tüm düşman kurşunlarını temizliyoruz, ardından tıpkı düşmanlarda yaptığımız gibi bir ölme animasyonu oynatıyoruz. Ancak bu sefer “alarm1” eventi için kodlarımız farklı olacak. Objeye bir “alarm1” eventi ekleyip içine şu kodları ekleyin:

if(can>1)

{

    can-=1;

    with(dusman_kursun)

    {

        instance_destroy();

    }

    x=room_width/2;

    y=room_height-48;

    vspeed=0;

    saglik=3;

}

else

{

    show_message(“!!!KAYBETTİN!!!”);

    game_restart();

}

Şimdi ilk önce karakterimizin hiç canı kalmış mı bakıyoruz. Eğer kalmışsa; canı 1 azaltıyoruz, sahnedeki tüm “dusman_kursun” obje instancelerini tekrar (varsa) yok ediyoruz. Çünkü yeniden doğar doğmaz yeni bir kurşunla yeniden vurulmak istemeyiz değil mi? Ardından karakteri odanın yarısına, ilk oluşturduğumuz konuma geri götürüyoruz (Bu değerler bende böyleydi, sizde y değeri değişiklik gösterebilir.). Ardından dikey hızı sıfırlayıp “saglik” değişkeninin değerini tekrar 3’e çıkarıyoruz.

Yok eğer bu son canımızmışsa “show_message();” ile oyuncuya bir kaybetme mesajı gösterip oyuna “game_restart();” ile restart atıyoruz. Şimdi oyunu tekrar çalıştırın ve bilerek 3 kere vurulun. Animasyonun ardından ilk 2 seferde tekrar doğduğunuzu gözlemleyin. Ancak 3. seferde kaybetmeniz ve oyunun yeniden başlaması lazım.

Artık oyunumuzu neredeyse tamamladık. Birkaç işlem kaldı sadece. Bunlardan en önemlisi de oyundaki düşman sayısının zamanla artması. Bunu sağlamak için yeni bir obje oluşturmamız lazım. Bunun için “dusman_olusturucu” isminde bir obje oluşturun ve “Create” eventine “alarm0=120;” kodunu yazın. Böylece oyun başladıktan 4 saniye sonra ikinci düşmanımız oyuna eklenecek. Bunu sağlamak için “alarm0” eventi içerisine şu kodu ekleyin:

instance_create(random(room_width),48,dusman);

alarm[0]=120;

Böylece her 4 saniyede bir odanın herhangi bir x koordinatında (random() ile yaptık.) bir “dusman” objesi instancesi oluşturuyoruz. Şimdi oyuna bir “dusman_olusturucu” ekleyip test edin. Her 4 saniyede bir yeni bir düşman oyuna eklenmeli. Bu da örnek bir resim:

Şimdi de oyunumuza biraz daha renk katacak olan can göstergesini ayarlayalım. Bu göstergede kalan canımız ve o anki skorumuz yazacak. Ayrıca sağlığımız da gözükecek. Bunun için yeni bir objeye de gerek yok, çünkü bu işlemleri “dusman_olusturucu” objesiyle halledebiliriz.

dusman_olusturucu” objesini açın ve içine bir “Draw” eventi ekleyin. Bu event ekrana bir şeyler yazdırmaya yarar. “Draw”ın içine ise şu kodu ekleyin:

draw_text(45,room_height/2,”Kalan Can:”+string(biz.can)+”  Saglik:”+string(biz.saglik)+”  Skor:”+string(score));

Burada “draw_text();” ile x=45 ve y’si de odanın tam ortasından başlayan bir yazı yazarak sırasıyla kalan canı, sağlığı ve o anki skoru yazıyoruz. Burada yazının arasında bir değişkenin değerini göstermek için “+string(degisken_adi)+” komutunu kullandık. Ayrıca “biz” objesindeki değişkenlerin hepsi Local (Yerel) olup global (Evrensel) olmadıkları için örneğin “can” değişkeni için “biz.can” şeklinde bir kullanım yaptık. Yani önce ilgili objenin adını, sonra da o objede tanımlanan local değişkenin adını yazdık (Ve aralarına nokta koyduk.). Buradaki tek istisna ise “score”de yaşandı, çünkü “score” değişkeni zaten Game Maker’ın içinde hazır olarak tanımlanmış bir global değişkendir. Ayrıca yazıda Türkçe karakter kullanmadık, çünkü bu karakterler desteklenmiyor. Şimdi oyunu tekrar açın ve test edin. Aşağıdaki resimdeki gibi başarılı sonuç elde etmelisiniz:

Evet, oyunumuz için her şeyi yaptık. Sırada ne var peki? Çok basit, 500 puana ulaşınca oyunu bitirmek. Çünkü bunun haricinde kalan her şeyi tek tek yaptık. Oyunu bitirmek içinse “dusman” objesine kurşunumuz değdiğinde olan “collision” eventinde, “alarm[1]=10;” yazan kodun hemen altına, ancak if-else kapama parantezinin de üstüne şu eklemeyi yapmak:

if(score==500)

    {

        show_message(“!!!TEBRİKLER – KAZANDIN!!!”);

        game_restart();

    }

Böylece eğer skor 500’e eşit olursa oyuncuya bir tebrik mesajı gösterilir ve oyuna restart atılır.

Ve böylece; bu son eklemeyle oyunu da tamamlamış olduk. Başlangıç için hiç fena değil ha!? Eğer ki bu dersi baştan sona anladıysanız emin olun oyun tasarımında çok çabuk kavrama yeteneğiniz var, çünkü çoğu GML fonksiyonunu ya açıklamadım ya da kısaca açıkladım. Bunları zaten bildiğinizi varsayarak yerden tasarruf etmeye çalıştım. Yok, eğer derste anlamadığınız noktalar varsa da sorun etmeyin, dilerseniz siteme girip derslerime bakın (Özellikle “Sayı Tahmin Etme Oyunu” tasarlama dersine bakın.) ya da başka bir yerlerden GML’ye başlangıç için gerekli bilgilere sahip olduktan sonra bu tutorial’i tekrar baştan sona uygulayın. Seçim sizin! Ayrıca oyunun “.gmk” dosyasını da sorun yaşarsanız incelemenizi tavsiye ederim.

O halde artık başka yazılarımda görüşmek üzere!

yorum
 1. Yunus Emre Sevinç dedi ki:

  bide düşmanın bana bama kodu çalışmıyor

  if distance_to_object(obj_karakter)<300 and global.market_acik=1 {
  move_towards_point(obj_karakter.x,obj_karakter.y,2)
  image_angle
  if global.can_dusman<1 instance_destroy()
  }

  if global.market_acik=0
  speed=0

  bu kodda sıkıntı mı var kodlar yapması gerekenleri yapıo sadece bana bakmıyo sıkıntı ne acaba ?????

 2. Yunus Emre Sevinç dedi ki:

  teşekkür ederim de ben aynı düşmandan 3-4 tane koyuyorum ama birini öldürdüğümde hepsi ölüyor sıkıntı nedir hangi kodu yazmalıyım biliyorsan söylersen sevinirim kardeşim

 3. Yunus Emre Sevinç dedi ki:

  abi şimdi ne diyo bayabi kod sildim düşman yapay zekasıyla ilgili market kodlarını yeniden yazdım yine error yine error

  ___________________________________________
  ############################################################################################
  FATAL ERROR in
  action number 1
  of Step Event0
  for object obj_market:

  global variable market_control(100004, -2147483648) not set before reading it.
  at gml_Object_obj_market_StepNormalEvent_1 (line 1) – if global.market_control=1 {
  ############################################################################################

 4. Yunus Emre Sevinç dedi ki:

  bir şey yaptım şimdide bu oldu

  ___________________________________________
  ############################################################################################
  FATAL ERROR in
  action number 1
  of Step Event0
  for object obj_dusman:

  global variable merket_acik(100005, -2147483648) not set before reading it.
  at gml_Object_obj_dusman_StepNormalEvent_1 (line 1) – if distance_to_object(obj_karakter) <=120 and global.merket_acik=0{
  ############################################################################################

 5. Yunus Emre Sevinç dedi ki:

  onu nasıl yapabilirim

 6. Yunus Emre Sevinç dedi ki:

  Çok Teşekkür ederim

  • Yunus Emre Sevinç dedi ki:

   admin rahatsız etmek gibi olmasın ama bu koda neden error veriyor ben çözemedimde

   ___________________________________________
   ############################################################################################
   FATAL ERROR in
   action number 1
   of Step Event0
   for object obj_dusman:

   global variable merket_acik(100005, -2147483648) not set before reading it.
   at gml_Object_obj_dusman_StepNormalEvent_1 (line 1) – if distance_to_object(obj_karakter) <=120 and global.merket_acik=0{
   ############################################################################################

   • yasirkula dedi ki:

    global.merket_acik değişkeninin bir değeri yok diyor. Oyun başlar başlamaz ilk çalışan kodlardan birinde bu değişkene alması gereken default (varsayılan) değeri verirseniz sorun düzelir.

 7. Yunus Emre Sevinç dedi ki:

  if yani ikiside küçükmü ama öyle hata veriyor 😦

 8. Yunus Emre Sevinç dedi ki:

  if olmuyor malesef yeni sürümde if i si sıkuntılı beklenmedik sembol olarak geçiyor admin acaba napabilirim bi açıklarmısın

 9. halil ibrahim demirci dedi ki:

  hocam
  ERROR in
  action number 1
  of Keyboard Event for Key
  for object biz:

  Error in code at line 1:
  if(ates_mumkun==1);
  ^
  at position 19: Statement expected.

  bu kodda hata veriyo ateş edemiyo

 10. Mahmut dedi ki:

  Keşke gml dilinin mantığını öğretseydin.Sadece oyun yapmayı öğretmişsin.Ama yinede anlatim güzel.

 11. melih dedi ki:

  ben flappy birds gibi bir oyun yapıyorum ama bir sorunum var karakter engellere gelince her türlü yanıyor http://i.hizliresim.com/e7p075.png bunun arasından geçemiyor yardımcı olurmusunuz

  • yasirkula dedi ki:

   Üst ve alt engel için iki ayrı obje oluşturmalısınız. Mevcut halde iki engel de tek objede ve bu objenin Collision Mask’ı tüm sprite’yi kaplıyor, yani ortadaki boşluğu da kapsıyor. O objeyi iki objeye ayırmadan bir çözüm yolu olduğunu sanmıyorum.

   • melih dedi ki:

    ama ben bu engellerin rastgele gelmesi için şu şekilde birkaç tane daha engel tasarladım http://i.hizliresim.com/eWPWO8.png bu şekilde engeller rastgele gelicekti ama şimdi nasıl olabilir eğer iki tane obje oluşturursam nasıl rastgele gelebilir

   • yasirkula dedi ki:

    Engelin oluşacağı x koordinatında bir obje oluşturmak yerine iki tane oluşturursunuz ve bunların y değerleriyle oynayarak aradalarındaki istediğiniz boşluğu elde elde edersiniz.

 12. aykut eses dedi ki:

  Abi yukarıda Event oluşturun ondan sonra Control sekmesine tıklayın demişsin. Yarım saattir arıyorum bulamıyorum. Control sekmesi nerede?

 13. yasirkula dedi ki:

  Change Sprite kullanınca obje değişmez sadece spritesi (görseli) değişir ama objenin tüm eventleri, aksiyonları aynı kalır. Eğer objenin spritesinin değişmesinin hemen ardından eski spriteye dönmek istiyorsanız (sebebini anlamadım gerçi 😛 ) alarm kurabilirsiniz 1 steplik.

 14. larberder dedi ki:

  mesela bir oyunda objenin yerine başka bir obje gelirken yapılması gereken şeyi biliyorum ben de bana bunu yaparken yeni obje gelirken o objenin sürekli kalmasını değil eski objeye geri dönmesini istiyorum ne yapmalıyım?

  • yasirkula dedi ki:

   Şifreli konuşmuşsunuz bayağı 😀 İstediğiniz şey yeni gelen objenin oluşma anında eski objeye geri dönmesi mi? Bu objeyi eski objeden “Instance Change” aksiyonu ile mi değiştirdiniz?

 15. larberder dedi ki:

  peki mesajda kutusunda sadece fareyle tıkladığımızda yapacağı görevi yapmasını nasıl yapacağız söyler misiniz

  • yasirkula dedi ki:

   Soruyu birkaç kere okudum ama gerçekten tam anlayamadım. Daha açık bir şekilde sorabilirseniz yardımcı olabilirim 🙂
   NOT: Eğer sorunuz bir objeye tıklayınca birşeyler olmasını sağlamak ise Mouse Click eventlerini deneyebilirsiniz.

   • larberder dedi ki:

    ext_show_message kodu ile olan şey ben onu uyguladım fareyle basınca da oluyor ama ben klavyeyle basınca olmamasını istiyorum böyle bir şey varsa söylermisiniz

   • yasirkula dedi ki:

    Evet anladım. Ama o komutlarda hep Enter ve Escape tuşları çalışıyor diye biliyorum, engellemenin yolu yok.

 16. larberder dedi ki:

  saol çok işime yaradı

 17. melih dedi ki:

  bunlar çok güzel bilgiler ama çok zor, bana bir tek ‘can sıfırlanınca ölmek’ lazım
  yani düşman bana ilk dokunduğunda ölmeyim
  mesela düşmana iki kez dokunduğumda oda yeniden başlasın

  • yasirkula dedi ki:

   Şöyle birşey yapabilirsiniz:

   1- Karakterin Create eventinde Set Variable aksiyonuyla ‘durum’ (Tırnaksız) değişkeninin değerini 0 yapın.

   2- Karakterin düşmanla Collisionunda Test Variable ile ‘durum’un 0 olup olmadığına bakın. Öyleyse Set Lives ile canı 1 azaltın.

   3- Bir önceki olaydaki Set Lives aksiyonunun altında Set Variable ile ‘durum’un değerini 1 yapın. Bu aksiyondan sonra Alarm8’i 30’a kurun.

   4- Karakterin Alarm8 eventinde ‘durum’un değerini tekrar 0 yapın.

   5- Karakterin Other-No More Lives eventine Restart Game aksiyonunu koyun. (main1 ya da main2’de olması lazım.)

   Heralde sorununuzu çözmeye yardımcı olur. Karakterin 2 vuruşta ölmesi için Create eventinde can sayısını 2 olarak ayarlayabilirsiniz.

 18. melih dedi ki:

  peki bunu nasıl oyun haline getiriyoruz

 19. melih dedi ki:

  önemli değil

 20. melih dedi ki:

  link kırık

 21. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar Bir Sorum var

  Game Makerde Değişkenler Nasıl Tanımlanıyor ?

  Mesela Ben Oyunumda Bir “onay” Integer’ı kullandım fakat program bunu tanımadı nasıl yapabilrim ?

  • Mehmet dedi ki:

   tamam sorunu çözdüm ben 🙂 mesela birşey olduktan sonra asd = 1 oluyosa onu en başta asd = 0 diye yazmamız lazımmış 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.