Game Maker Score Board Yapma

Yayınlandı: 06 Temmuz 2011 SnipeR95 tarafından Diğer Dersler, Game Maker, Oyun Tasarımı içinde

Evet Arkadaşlar Bu Benim 2. Yazım 🙂

Ve Bu Yazımda Birazcık Hızlı Geçicem Umarım Anlaşılır:

Evet Puanlı Bi Oyun Yapmak İçin İlk Önce Puan Yerini Belirlemek Gerekir.

Bizde Şuanda Yazıyla Değilde, Kendimiz Bi Skor Board Hazırlayacağız.

Evet Spritemizi Çiziyoruz. 1.Dersimdeki Gibi 3Boyut Kullandım Spritemde. Spritenizi İstediğiniz Gibi Çizebilirsiniz Fakat Ben Skor Yerini Bu Skor Boarda Göre Yaptım Sizde Ona Göre Yaparsınız.

1.Ders Link: Link

Evet Skor Boardımızı Yapıyoruz Şekildeki Gibi:

Evet Skor Boardımızı Yaptık Şimdi SkorBoardımızı Object Yapıyoruz Ve

Add event>Create Yapıyoruz ve Score Kısmından Set Score yi 100 Yapıyoruz.

Evet Onuda Yaptık. Şimdi Controller Olan Bi Object Açıyoruz İsmini Draw Controller Yapıyoruz.Sonrada Add Event> Draw Ondan Sonra Score Kısmından Draw Score Basıyoruz Ve Aşağıdaki Gibi Yapıyoruz Caption Kısmını Silin.

Evet Bunuda Yaptıktan Sonra Skorumuzu Gösteren Yazı Tipini Seçiyoruz.Font Dosyasından Font eklemeye Basıyoruz ve Fontumuz Ekleniyo Ardından Bu Sayfayı Açıp Yapın Burdakiler [Bu Benim Seçimim Siz Farklı Yazı Tipi Kullanabilirsiniz]

!!Yanlız Ayarları Yaptıktan Sonra Digits Kısmına Basmayı Unutmayın!!

Evet Bunuda Yaptık. Şimdi Draw Controllere Geri Dönerek Sağ Taraftaki Draw Kısmından Settings Yerinden Set Font ‘u Seçiyoruz.Ve Aşağıdaki Gibi Yapıyoruz.

Evet Şimdi Room Açıyoruz. Room a 2 Kere Tıkladıktan Sonra Draw Controller i İstediğimiz Herhangi Bir Yere Koyuyoruz.Skor Boardıda Yaptığımız Koordinatlara Göre Koyuyoruz. [Kırmızıyla Çizdiğim yer 16×16 Kutular olduğu Zaman Kırmızı İçine Aldığım Kutuya Basınca Doğru Yerde Skor Boardın Çıkması İçin Tabi Bana Göre :)]

Artık İşimiz Tamamlandı Şimdi Oyunumuzu Açıyoruz ve Görüyoruzkü İstediğimiz Yerde Skor Çıkmış Ve Oyundaki Set Score [Relative]’yle Orantılı Olarak Yükselicek Yada Azalıcaktır. Ve İstediğiniz Font[Yazı tipi] Şeklinde Yapabilirsiniz Bu Pek Uyumlu Olmadı Ama Beyaz Yaparsak Daha İyi Olur :).Yardımcı Olabildiysem ne Mutlu Bana..

SnipeR95…

Yorumlar kapalı.