Gelmiş Geçmiş En Gizli Klasörü Oluşturun

Yayınlandı: 12 Aralık 2010 yasirkula tarafından Diğer içinde

Herkese merhaba, yine bir yazıyla karşınızdayım. Bu derste 2+1=3 aşama da (1 Aşama opsiyonel, isteğe bağlı) gelmiş geçmiş en gizli klasörü beraber oluşturacağız. Hazırsanız bu kısa derse başlıyorum.

1)Öncelikle bir klasör oluşturuyoruz. Ardından klasöre tıklayıp F2 tuşuna basarak klasörün adını değiştiriyoruz. Bu aşamada klavyenizde NumPad tuş takımı varsa NumLock’u aktif etmenizi öneririm. Ardından klasörün ismini değiştirirken ALT tuşuna (Aşağı ok tuşu değil, ALT tuşu) basılı tutuyoruz ve ALT tuşu basılıyken hızlıca 255 yazıyoruz(NumLock’un faydası burada ki hızlıca 255 yazmak NumPad’de daha kolay ve garantili sayılır.). Çok şaşıracaksınız çünkü artık klasörümüz bir isimsiz klasör oldu!

Buyrun isimsiz klasörümüzden bir resim: 

2)Bu adımda ise klasörümüzün simgesini de görünmez yapacağız ve klasörümüz masaüstünde yanlışlıkla seçilmediği sürece hep görünmez duracak. Önce isimsiz klasörünüze sağ tıklayıp “Özellikler“e tıklayın. Yukarıdan “Özelleştir” sekmesine gelin ve ardından aşağıdan “Simge Değiştir…“e tıklayın. Açılan mini sayfada otomatikman bir sürü simge gözükmesi gerekir, ama eğer yoksa üstteki konum satırına “%SystemRoot%\system32\SHELL32.dll” (Tırnaksız) bir şekilde girin ve Enter’a basın. Ardından simgeler arasında alttaki resimdeki boş simgeyi bulun ve Tamam‘a basın. Ardından klasör özellikleri penceresinden de “Tamam” diyerek çıkın ve görünmez klasörünüze merhaba deyin.

Bu da görünmez klasörümüzü ancak seçtiğimizde hafif belli olduğunun bir kanıt resmi: 

(Opsiyonel) – 3)Son olarak da isterseniz klasörü gerçekten gizli kılarak tam gizli bir klasör sahibi olabilirsiniz. Bunun için klasör özellikleri penceresinden alttan “Gizli” kutucuğunu işaretleyin ve Tamam deyin.

Ve bitti! Gelmiş geçmiş en gizli ve el yapımı klasör artık emrinizde. Eğer 3. aşamayı da yaptıysanız ve gizli klasörlerin nasıl gözükebileceğini bilmiyorsanız onu da söyleyeyim:

Eğer Windows Vista, Windows 7 kullanıyorsanız rastgele bir klasör ya da Bilgisayarım’ı açın ve klavyeden ALT tuşuna basın. Ardından yukarıda çıkan komut penceresinden “Araçlar – Klasör Seçenekleri” yolunu izleyin. Windows XP’de ise ALT tuşuna basmanıza gerek yok çünkü komut penceresi zaten yukarıdadır. Ardından açılan pencereden yukarıdan “Görünüm“e tıklayın. Alttan “Gizli dosya ve klasörler” altından “Gizli dosya ve klasörleri göster“e tıklayıp Tamam diyerek pencereden çıkın. Artık oluşturduğunuz gizli klasörü tekrar seçerek görebilirsiniz.

Başka bir derste görüşmek üzere! Hepiniz sağlıcakla kalın.

Yorumlar kapalı.