Wings 3D, Basit ve Zevkli Bir Modelleme Programı

Yayınlandı: 14 Eylül 2010 yasirkula tarafından Diğer içinde

Herkese selam,

Bu konuda, bir süredir tanıtmayı düşündüğüm bir programı size tanıtacağım. Başlıkta da yazdığı gibi programın adı Wings 3D ve program çok hoş bir 3D modelleme programı. Bu program tamamen ücretsiz ve çeşitli eklentileri sonradan internetten yüklemek mümkün.

Programın güzel bir yanı, dilleri arasında Türkçe seçeneğinin de var olması. Sizi bilemem ama ben önceleri İngilizce üzerinden çalıştığım için Türkçe dil bana modelleme işinde yabancı geldi 😀

Bu programın kullanıldığı bir oyun örneği vereyim, ayrıca bu oyun epey de bilindik bir oyun. Bu program Türk yapımı olan Mount&Blade oyununda; bildiğim kadarıyla, özellikle kılıç ve kalkan gibi şeyleri yaparken kullanılıyor (özellikle oyuna mod yapan hayranları tarafından kullanılıyor).

 

Programın kullanımı alışınca çok kolay oluyor ve programda 1 yada 1,5 saat geçirmeniz programın özelliklerini kavramanıza yetiyor.

Programda UV Mapping ve Vertex Color sistemleri ile modellerinize doku ve/veya renk de ekleyebilirsiniz.

Programla mesela neler yapılabilir derseniz size kendi yaptığım birkaç çalışmayı sunuyorum, böylece profesyonel değil de benim gibi amatörlerin bile programla neler yapabileceğini görürsünüz.

Bu en basiti, bir kama:

Bu biraz daha gelişmiş kılıç çalışmam:

Son olarak da, üzerine Vertex Color da uygulanmış olan çok basit bir araba çalışmam:

Umarım programı beğenmişsinizdir, çok kaliteli çalışmaları görmek için Google’den programın adını yazıp görsel arama yapın. Ben resimler birinci elden olsun diye kendi çalışmalarımın resimlerini koydum buraya.

Programın resmî sitesine gitmek için tıklayın.

Programı indirmek için tıklayın.

Ayrıca programa başlamak için güzel, resimli bir Türkçe örnek var elimde. Ben bu örnekle başladım ve gayet yararlı oldu. Örnekte en genel işlevler anlatılarak basit bir kılıç modelleniyor. Bu resimli örneği indirmek için ise buraya tıklayın.

NOT: Programı yükledikten sonra dilini Türkçe yapmak için Edit – Preferences yolunu izleyin. Açılan pencereden yukarıdan “User Interface” sekmesine tıklayın. Gelen bölümde “Language” altından “Türkçe” seçeneğini seçin.

Yorumlar kapalı.