Windows’ta Fare İmlecini İçeren Ekran Görüntüleri Almak (Programsız)

Yayınlandı: 19 Ocak 2015 yasirkula tarafından Diğer içinde

Hepinize merhabalar,

Twitter’da da paylaşmıştım; oyunlarla alakalı olmayan çok ufak bir ders paylaşacağım. İşte bu ders o ders 😀

Böyle bir paylaşımda bulunuyorum çünkü bu bilgi benim zaman zaman aradığım bir bilgiydi. Windows’un son sürümlerinde Printscreen tuşuna bastığınız vakit ekran görüntüsü alırsınız ama bu görüntüde fare imleci çıkmaz. Bazı durumlarda fare imlecinin çıkması sizin için çok önemli olabilir. Böyle bir durumda bu işi yapan bir program yükleyebilirsiniz. Ama yok ekstra bir program yüklemekle uğraşamam diyorsanız (ben) o zaman bu bilgi işinize yarayabilir.

İnternetten edindiğim bilgilere göre Printscreen tuşu ile elde edilen görüntüye otomatik olarak fare imlecinin gelmesi hiçbir şekilde mümkün değil. Ama Windows’un sahip olduğu bir başka programı kullanarak imleci içeren ekran görüntüsü almak mümkün.

Arama çubuğuna “adımları kaydet” yazarsanız karşınıza “Sorunları yeniden oluşturmak için adımları kaydet” şeklinde bir uygulama gelir. Ona tıklayın:

1

Adım Kaydedicisi” adında ufak bir program açılacak. Bu programdaki “Kaydetmeye Başla” butonuna tıklayın. Ardından istediğiniz zaman Printscreen tuşuna basın ve sonrasında “Adım Kaydedicisi”ndeki “Kaydetmeyi Durdur” butonuna tıklayın. Adım Kaydedicisi birkaç resimden oluşan bir pencere gösterecek, o belirene kadar biraz beklemeniz gerekebilir.

Karşınıza çıkan resimlerden hangisi sizin istediğiniz resim ise ona sağ tıklayın ve “Resmi farklı kaydet” diyerek o resmi istediğiniz yere kaydedin. Burada tek sıkıntı, ekran görüntüsünün kalitesi biraz düşük olabiliyor. Ama bu çoğu durumda sizin için sorun olmayacaktır. Benim bu metodu kullanarak aldığım örnek bir ekran görüntüsü:

2

Belki bu bilgi bir ara işinize yarar. Sonraki derslerde görüşmek üzere!

Kaynak: http://www.trickyways.com/2014/03/capture-mouse-cursor-screenshot-windows/

Yorumlar kapalı.