Bir Başka Pratik Firefox Eklentisi – Abduction!

Yayınlandı: 17 Ekim 2012 yasirkula tarafından Diğer içinde

Merhabalar,

Bu yazıda Firefox’ta gezinirken bir web sayfasının tamamını ya da bir kısmını fotoğraf olarak kaydetmenize yarayan kullanışlı bir eklentiyi, Abduction!’ı tanıtacağım. İlginizi çekmişse yazının devamını okuyabilirsiniz…

Öncelikle Abduction! eklentisini Firefox’unuza eklemek için https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/abduction/?src=api adresine gidin ve “Add to Firefox” butonuna tıklayın.

Eklentiyi kurup Firefox’a restart attıktan sonra artık bu yeni zımbırtıyı kullanmaya hazırsınız. Pekala, sadede gelelim: Bu eklentiyi nasıl kullanabilirsiniz? Çok basit. Web sitesinde herhangi bir yere sağ tıklayın ve gelen menüden “Save Page As Image…” seçeneğini seçin (Ortalardadır.). Ardından ekranın sağ üstünde 3 seçenek çıkacak: “X-Ray” “Select all” “Save selection…“.

Bunlardan “X-Ray” en gereksizi. Buna tıkladıktan sonra mouseyi web sitesinde gezdirdikçe ekrandaki sarımsı dikdörtgenin sitedeki belirli alanların, dikdörtgenlerin otomatik olarak şeklini aldığını göreceksiniz. Ardından uygun dikdörtgensel alanı yakaladığınızda mouse ile sol tıklamanız alanı seçmeniz için yeterli.

X-Ray‘i neredeyse hiç kullanmazsınız diye düşünüyorum çünkü çok gereksiz bir özellik. Onun yerine tavsiye ettiğim yöntem “Select all” şıkkını seçmeniz ve ardından ekrandaki mavi dikdörtgensel alanı (Web sitesinin resim olarak kaydedilmesini istediğiniz kısmını belirlemenize yarayan dikdörtgensel alan) tıpkı bir Windows penceresini konumlandırıyor ya da boyutlandırıyormuş gibi kenarlarından tutarak boyutlandırın veya ortasından basılı tutarak sürükleyip konumlandırın. Uygun bölgeyi seçtikten sonra ise “Save selection…” butonu ile o alanı PNG formatında kaydedebilirsiniz.

Programın güzel bir yanı resim dosyalarını ‘maksimum kalite – minimum boyut’ politikasına uygun şekilde kaydetmesi. Örneğin benim 966×10288 pixel boyutundaki resmimi sadece 1.71 MB olarak kaydetti, kaliteden de taviz vermedi.

Evet, umarım eklenti hoşunuza gitmiştir. Daha başka yazılarda görüşmek üzere!

Yorumlar kapalı.