Merhabalar,

Bu yazıda Firefox’ta gezinirken bir web sayfasının tamamını ya da bir kısmını fotoğraf olarak kaydetmenize yarayan kullanışlı bir eklentiyi, Abduction!’ı tanıtacağım. İlginizi çekmişse yazının devamını okuyabilirsiniz…

Öncelikle Abduction! eklentisini Firefox’unuza eklemek için https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/abduction/?src=api adresine gidin ve “Add to Firefox” butonuna tıklayın.

Eklentiyi kurup Firefox’a restart attıktan sonra artık bu yeni zımbırtıyı kullanmaya hazırsınız. Pekala, sadede gelelim: Bu eklentiyi nasıl kullanabilirsiniz? Çok basit. Web sitesinde herhangi bir yere sağ tıklayın ve gelen menüden “Save Page As Image…” seçeneğini seçin (Ortalardadır.). Ardından ekranın sağ üstünde 3 seçenek çıkacak: “X-Ray” “Select all” “Save selection…“.

Bunlardan “X-Ray” en gereksizi. Buna tıkladıktan sonra mouseyi web sitesinde gezdirdikçe ekrandaki sarımsı dikdörtgenin sitedeki belirli alanların, dikdörtgenlerin otomatik olarak şeklini aldığını göreceksiniz. Ardından uygun dikdörtgensel alanı yakaladığınızda mouse ile sol tıklamanız alanı seçmeniz için yeterli.

X-Ray‘i neredeyse hiç kullanmazsınız diye düşünüyorum çünkü çok gereksiz bir özellik. Onun yerine tavsiye ettiğim yöntem “Select all” şıkkını seçmeniz ve ardından ekrandaki mavi dikdörtgensel alanı (Web sitesinin resim olarak kaydedilmesini istediğiniz kısmını belirlemenize yarayan dikdörtgensel alan) tıpkı bir Windows penceresini konumlandırıyor ya da boyutlandırıyormuş gibi kenarlarından tutarak boyutlandırın veya ortasından basılı tutarak sürükleyip konumlandırın. Uygun bölgeyi seçtikten sonra ise “Save selection…” butonu ile o alanı PNG formatında kaydedebilirsiniz.

Programın güzel bir yanı resim dosyalarını ‘maksimum kalite – minimum boyut’ politikasına uygun şekilde kaydetmesi. Örneğin benim 966×10288 pixel boyutundaki resmimi sadece 1.71 MB olarak kaydetti, kaliteden de taviz vermedi.

Evet, umarım eklenti hoşunuza gitmiştir. Daha başka yazılarda görüşmek üzere!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.