Unity 3D – Script Editörü Olarak Notepad++ Kullanmak

Posted: 01 Ağustos 2012 by yasirkula in Oyun Tasarımı, UNITY 3D
Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Hepinize merhaba,

Bu derste Unity’nin son sürümleriyle gelen ve çok yavaş olan script editörü Mono Develop’u, onun tam aksine gerçekten çok hızlı ve kompakt bir yapıya sahip Notepad++ programıyla değiştirmeyi göstereceğim. Bu ders tamamen bana ait değil ancak bildiğim kadarıyla böyle bir Türkçe ders yok çünkü bu dersi tamamen İngilizce bir kaynaktan faydalanarak hazırladım ve kendim eklemeler yaptım.

Bu derste elbette ki sadece Notepad++’ya geçiş yapmakla kalmayacak, ayrıca script yazarken bize olabildiğince faydalı olması için onun tüm imkânlarından faydalanmaya çalışacağız. Bunlar:

1- Script yazarken UnityScript terimlerinin (GameObject, Update vb. yüzlerce terim) farklı renkle gözükmesi

2- Scriptte bir hata olunca, hataya Unity Debug konsolundan tıklayınca Notepad++’nın otomatik olarak hatanın olduğu satıra zıplaması

İngilizce kaynak: http://forum.unity3d.com/threads/45163-Replacing-UniSciTE-with-Notepad

Derse başlamadan önce; bu işlemleri kendim uyguladıktan sonra programdan çektiğim bir resmi paylaşayım:

Evet, hazırsanız başlayalım 🙂

NOT1: Bu ders Notepad++’nın 6.1.5 ve Unity’nin 3.5.4f1 sürümleri üzerinde (01.08.2012 tarihli en güncel sürümleri) denenmiş ve sorunsuz bir şekilde çalıştırılmıştır. Özellikle Notepad++’nızın son sürümünün sisteminizde yüklü olması çok önemli çünkü eski sürümlerinde bu işlemler çalışmayabilir.

NOT2: Sizin Notepad++ arayüzünüz farklı olabilir. Bunun sebebi benim farklı bir tema seçmem. Siz de isterseniz “Ayarlar – Stil Yapılandırıcı…” yolunu izleyerek açılan pencereden üstten kendinize göre bir tema seçebilirsiniz.

Notepad++’yı yükledikten sonra onu Unity’nin varsayılan script editörü yapmak için Unity’de “Edit – Preferences… – External Tools – External Script Editor” yolunu izleyip “Browse…” seçeneği ile Notepad++’yı yüklü olduğu yerden (C:\Program Files (x86)\Notepad++\) seçin. Artık bu işlem tamamlandı.

1- Script Yazarken Unityscript Terimlerinin Belirtilmesi

C:\Users\**Kullanıcı Adı**\AppData\Roaming\Notepad++” konumunu açın (AppData gizli klasördür.). Oradaki “langs.xml” dosyasını şu linkteki aynı isimli dosyayla değiştirin (Bu linkteki arşivi 2. özellik için de kullanacaksınız.):

https://www.box.com/s/2d22efe051f66122ec7a (Alternatif link)

Böylece artık özel terimler farklı renkte gözükecektir. Bunu bir UnityScript (JavaScript) ya da C# dosyası açarak test edebilirsiniz.

2- Hataya Tıklayınca Hatanın Olduğu Satıra Zıplamak

Bunun için bir önceki linkte indirdiğiniz arşivdeki 2. klasörü bir yere çıkartın. Ardından içindeki “wrapper.ini” dosyasını açın ve oradaki “Application=” kısmına Notepad++’nın yüklü olduğu konumu yazın (Eğer farklı bir yere yüklemişseniz.) ve kaydedin. Ardından 2 dosyayı da kopyalayıp “C:\Program Files (x86)\Unity\MonoDevelop\bin” konumuna yapıştırın (Eğer MonoDevelop ve(ya) bin klasörleri sizde yoksa kendiniz oluşturun.).

Son olarak Unity’i açın ve Unity’nin varsayılan script editörünü tekrar MonoDevelop yapın. Böylece artık bir hataya tıkladığınızda sanacağınızın aksine Mono Develop değil Notepad++ açılacak ve ilgili hatanın olduğu satıra zıplayacak.

Umarım ders faydalı olmuştur, başka derslerde görüşmek üzere!

Yorumlar
 1. mesut diyor ki:

  çok faydalı oldu sağolasın..

 2. umut diyor ki:

  güzel olmuş eline sağlık 🙂

 3. Emre diyor ki:

  programlama dili javadan farklımı

 4. Kazım TUNCAR diyor ki:

  Faydalı oldu.Teşekkürler.

 5. Tolga KARACA diyor ki:

  Çok güzel .Allah razı olsun 🙂

 6. Ahmet diyor ki:

  Yanlız bende preferences açılmıyor. Yani açtığımda siyah bir ekran geliyor

 7. Muhammed diyor ki:

  Çok hızlı oluyor açılması gerçekten ama otomatik tamamlaması içinde ayrı bir şey yapıyor muyuz acaba

 8. Deniz diyor ki:

  Abi indirmemiz için verdiğin linkte sorun var başka bir siteden upload eder misin ?

 9. ismail diyor ki:

  Abi ya şimdi ben nasıl geri monodevolopa ayarlıcam

 10. foodeng diyor ki:

  Anlatımınız çok açık, net ve akıcı. Çok teşekkürler.

 11. Mücahit diyor ki:

  parametreler bende sadece mavi renk. sizinki gibi renkli değil. nasıl yapabilirm? bu arada appdata/roaming vs vs ‘deki yerde langs.xml yoktu. onun yerine nativeLang.xml var. bu ikisini birbiriyle değiştirince hiç renk olmuyor. ama nativeLang.xml durunca sadece mavi renk oluyor. yardım edin lütfen

  • yasirkula diyor ki:

   Notepad++’yı kurduğunuz klasörde langs.xml var mı diye bakın bir de. Varsa oradakini de değiştirmeyi deneyin. Aksi taktirde ben de bilemiyorum, bende hep langs.xml vardı.

 12. Mücahit diyor ki:

  son güncellemeyi yaptım, yeni güncellemede editor visual studio oluyor. visual studio yu çok beğeniyorum, hataları çok iyi ayıklıyor. ama visual studio unityscript in hata ayıklamalarını bilmiyor. yani #pragma strict de bile hata buluyor. bunu nasıl unityscripte ayarlayabilirim. şimdiden teşekkürlre

  • Mücahit diyor ki:

   diğer bir değişle unityscript i nasıl düzgünce açacak

  • yasirkula diyor ki:

   Hiç Unity ile Visual Studio kullanmadım ama acaba şu linkteki “Unity için VS Araçları”nda yer alan bir plugini kurunca düzelir mi: https://www.visualstudio.com/features/unitytools-vs

   • Mucahit diyor ki:

    düzelmedi hocam, ben de c# dan yaziyorum ve cok hosuma gitti. visual studio ile c# yazmak cok pratik oluyor neredeyse her kelimeyi kendisi tamsmliyor, utanmasa degiskenleri de tamamlayacak. c#da visual studio yu oneririm hocam, notepadd kadar hizli acilmiyor, ama programi hic kapstmadan arkada durdurursaniz her scripti actiginizda son derece hizli kullanmis olacaksiniz. tesekkurler, iyi geceler

 13. Şeyhmus diyor ki:

  Yeni versiyon için boyle bir yol var mı? Konuyu güncelleme ihtimaliniz varmı? Notepad++ kurdum herşeyi ayarladım ama tıklayınca direk hata kısmına atlamıyor.
  Teşekürler…

  • yasirkula diyor ki:

   Yeni versiyonda da çalışıyor. Script editörü olarak MonoDevelop’u seçtiğinizden ve wrapper.ini’de Notepad++’a giden yolu doğru girdiğinizden emin olun.

 14. Hüseyin diyor ki:

  Abi bende unity kodlarını farklı renkte göstermiyor

  • yasirkula diyor ki:

   1. aşamayı doğru yaptığınızdan eminseniz Notepad++’ın kurulu olduğu klasördeki langs.xml dosyasını da değiştirmeyi deneyin (eğer langs.xml yoksa langs.model.xml dosyasını değiştirmeyi de deneyebilirsiniz).

 15. hüseyin diyor ki:

  Abi birde bende whell collider görünmüyor box collider falan görünüyor.

 16. Hüseyin diyor ki:

  Yasir abi böyle kendi çektiğiniz unity ders seti falan varmı. video olarak? yada beğendiğiniz ve tavsiye edebileceğiniz unity dersleri? yada youtube kanalı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s