Korucu – Yapım Aşamasında Tower Defense Oyunum (İPTAL)

Yayınlandı: 29 Haziran 2012 yasirkula tarafından Diğer, Game Maker, Oyun Tasarımı içinde

ÖNEMLİ NOT: Bu yazıda tanıtacağım oyunun oynanabilir bir demosu bulunmamaktadır, bu sadece bir tanıtım yazısıdır. Ancak yazının sonunda sizlerden bir isteğim de bulunmakta..

Selamünaleyküm.

Şimdi burada; bir süredir tek başıma yapmakta bulunduğum ve şu anda gayet güzel bir prototip oyun çekirdeğine sahip yeni oyunumu tanıtacağım: Korucu. Kendisi tamamen Türkçe olup (Oyun bittiğinde İngilizce desteği de olacak.) Game Maker oyun motoruyla geliştirilmektedir ve gerek görseller, gerek kodlar, scriptler tamamen bana aittir.

Oyunla ilgili detaylı bilgiler ve görseller için yazının devamını okuyabilirsiniz..

İsmini köy korucularından alan oyunum TD tarzı (Tower Defense) (Bkz. Dictator Defense, Mega Towers) bir strateji oyunu. Bu oyunları da 2 kategoriye atayabiliriz: Düşmanın belli bir rotadan gittiği oyunlar ve düşmanın rotasını oyuncunun diktiği kulelerle kendisinin belirlediği oyunlar. Benim oyunum genel anlamda ikinci kategoride, yani kule dikmede tamamen serbestsiniz ve diktiğiniz kulelerin tipi, konumu vb. oyunun gidişatını anında değiştirebiliyor. Burada genel anlamda dedim çünkü oyunda her iki tarzda da bölümler, oyun modları eklemeyi düşünüyorum.

Oyunumla ilgili daha çok fikir sahibi olmanız için önce oyunun mevcut prototipinden birkaç resim ve oyun içi test videosu paylaşayım.

NOT: Görsellerdeki göreceğiniz şeyler oyunun son hâlini yansıtmamaktadır, arkaplandaki pek çok öge henüz oyuna dâhil edilmemiştir, mevcut arkaplanda yer alan bazı ögeler de test amaçlıdır, gerçek oyunda yer almayacaktır. Oyunun son hâli tahminimce gerek görsel, gerek oyun mekaniği olarak daha hoş olacaktır.

Oyun hakkında şimdiye kadar paylaştıklarımdan az biraz fikir sahibi olmuşsunuzdur. Şimdi oyunun içeriğinden bahsedeyim.

Oyunda şu an için 8 adet kule, 3 adet düşman var. Aklımda ekstra 1 tane daha kule (Bunlara oyunda taret diyoruz.) fikri var.

BİLGİ: Oyun hafif gelecekte geçmektedir.

Taretler

1. Grup

Taramalı: En klasik taret. Karaya ve havaya saldırabilir.
Roketatar: Daha güçlü ama yavaş. Karaya ve havaya saldırabilir.
Elektrikatar: Çok güçlü. Sadece karaya saldırabilir.
Plazma: Normal güçlü ancak çok seri. Sadece karaya saldırabilir.

2. Grup

Parçalayıcı: Karada patlama yapar, havaya güdümlü mayın atar.
Yavaşlatıcı: Yakınındaki düşmanları yavaşlatır. Oyunun en kritik silahlarından biri.
Radar: Görünmez düşmanları (Henüz yok.) gösterir ve yakınındaki taretlerin menzilini bir miktar artırır.
Foton: Çok güçlü. Sadece havaya saldırabilir.

Taretleri 2 gruba ayırdım çünkü oyunda bu taret grupları ayrı ayrı zeminler üzerine konabiliyor, bir gruptaki taret diğer gruptaki taretlerin yerleştirilebildiği zemine yerleştirilemiyor. İkinci grubun zemininin fiyatı birinci grubunkinden yüksek. Ben bu yüzden birinci grubu “Basit”, ikinci grubu “Gelişmiş” taretler olarak tanımlıyorum. Taretlerle ilgili diğer bir önemli husus: Her gruptaki sadece ilk taret zemin diktikten sonra ücretsiz edinilebiliyor, diğer taretler için ekstra küçük bir fiyat vermek gerekiyor. Son olarak, her taret 3. seviyeye kadar upgrade edilebiliyor. (Bu anlattıklarımın çoğunu zaten videolarda görebilirsiniz.)

Düşmanlar

Kara Düşmanları

Yuvarlak Düşman(?): En güçsüz düşman. Şekli yuvarlak ama henüz ismi yok.
Tank: Hem güçlü, hem de sürekli elektromanyetik dalga yayarak yakınındaki taretlerin menzilini kısa süreli düşürüyor.

Hava Düşmanları

Uçak(?): İsimsiz klasik bir uçak.

SON

Oyunda farklı modlar da olacak ancak bunları henüz açıklamak için erken. Bu modlardan biri, daha önce herhangi bir TD tarzı oyunda görmediğim, ilginç bir 2 kişilik oyun modu olacak.

Burada yazımı sonlandırırken ufak bir teklif sunmak istiyorum. Eğer aklınızda bu tarz bir oyuna uygun herhangi bir taret, düşman, mod vb. orijinal fikriniz varsa onu bu konunun altında paylaşın. Ben de eğer fikrinizi beğenirsem oyunuma onu dâhil ederim ve ayrıca isminizi de oyunun Credits’ine eklerim. İlgilenmeniz dileğiyle!

Oyunla ilgili her türlü yorumunuzu, eleştirinizi bekliyorum. İnternete bağlanabildiğim zaman hepsini okumaya çalışacağımdan emin olabilirsiniz, şimdilik hoşçakalın 😀

Yorumlar kapalı.