Install Creator’e Türkçe Dil Eklemek (El Yapımı)

Yayınlandı: 23 Ağustos 2010 yasirkula tarafından Diğer içinde

Install Creator’e Türkçe Dil Eklemek (El Yapımı)

 

Merhaba millet, bu derste kendi yükleme dosyalarımızı oluşturmaya yarayan ve yüklemenin sonundaki yazılar hariç hiç reklamını da koymayan mütevazi Install Creator programını kendi elimizle Türkçe yapıp aşağıdaki resimdeki gibi Türkçe seçeneğini eklemeyi göstereceğim. Tabi Türkçe çeviri için İngilizce’niz de iyi olmalı. Eğer İngilizce’niz iyi değilse yazının sonunda yer alan kendi Türkçe dosyamı kullanabilirsiniz. Başlıyorum 😀

Öncelikle programın yüklü olduğunu varsayıyorum, değilse Google’den arayıp bulmak çok kolay. Öncelikle yapmamız gereken programı açmak ve gelecek olan sihirbaza “İptal” diyerek sihirbazı kapatmak. Ardından da yukarıdaki “Wizard Texts” sekmesine tıklayın. Şimdi aşağıdaki resimdeki numaralandırılmış yerlerle neler yapacağımızı göstereceğim :

Önce 3 nolu yere bakın. “MyProduct” yükleme dosyası oluşturma projesi yaparken ilk çıkan örnek isimdir, bunu “Projem” yapmanızı tavsiye ederim. Telaşlanmayın, çevirileri ben yapacak değilim; çünkü zaten yaptım ben :D. 1 nolu bölüm sayfalar bölümü, yani yükleme dosyasındaki her sayfa, sırasına göre orada listelenmiş duruyor. Onlara tıklayarak 4 nolu bölümdeki yazıları değiştirip o sayfada yer alan yazıları açıyoruz. 4 nolu bölümde de herhangi bir çeviriye çift tıklayıp onu dilediğimizce çevirebiliriz. Yalnız 2 şey önemli burada. “<Empty>” lere sakın dokunup da “<Boş>” felan yapmayın, onlar “<Empty>” kalmak zorunda. Ve bir de oradaki “#title” ler komut olup onlara da sakın dokunmayın. Onlar yükleme dosyasına verdiğimiz isimleri temsil ediyor. Yani “İlk yaptığım oyun GTA 4” isimli bir yükleme dosyası oluşturursanız “#title” yazan yerde o yazar. Ama Türkçe’ye uygun olarak “#title” yi başa, sona veya başka yere alabilirsiniz, ama silmemenizi tavsiye ederim. Bu kurallara göre bir sayfanın çevirisini yapınca 2 nolu bölümden “Preview” ile o sayfanın gösterilecek örneğine bakabilirsiniz. Edit ile ise tüm yükleme dosyası boyunca olacak bölümlere ekstra bir pencere ile bakabilirsiniz.

Tüm çevirileri yaptığınızı varsayıyorum (Zaten çok aşırı da yok.). Şimdi bir ipucu daha vereyim. “Uninstaller” sekmesinden isteğe bağlı oluşacak Uninkaystall dosyasının adını değiştirebilirsiniz, ama sondaki “.exe” yi atmayın sakın. Şimdi ilk aşama bitti. Dilimizi eklemek için en sol üstte “File” menüsünden “Export Wizard Texts” e basın. Ardından zaten orada Install Creator içindeki “Templ” klasörü açık gelmeli, orada dilimize isim vererek (Türkçe 🙂 ) dili kaydedin. İkinci ve son aşama ise o dosyayı elle düzenleyerek olacak (Normalde şimdi dilimiz ilk resimdeki listeye eklendi, ama uninstall dosyasının yazıları hâla İngilizce. Onları elle düzelteceğiz.). Windows gezgininden Install Creator içinde “Templ” a girip orada oluşturduğumuz dilin text (.txt) dosyasını açın. En altta, *0901* den *0914* e kadar cümleler İngilizce olup Uninstall dosyasına aittir. Onları da elle Türkçe yapıp işlemi kaydedin.

Evet bitti! Şimdi bir yükleme dosyası oluştururken dil olarak kendi düzelttiğimiz dili seçebilirsiniz. Her şey Türkçe olacaktır ve kullanıcı da rahat edecektir. Eğer hazır Türkçe dosyası isterseniz benimkini buradan indirebilirsiniz. Dosya boyutu çok küçüktür.

Bu ders gibi başka ekstra derslerde görüşmek üzere!

Yorumlar kapalı.