Install Creator’e Türkçe Dil Eklemek (El Yapımı)

Yayınlandı: 23 Ağustos 2010 yasirkula tarafından Çerez Kırıntıları, PC Bilgi Bankası içinde
Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Install Creator’e Türkçe Dil Eklemek (El Yapımı)

 

Merhaba millet, bu derste kendi yükleme dosyalarımızı oluşturmaya yarayan ve yüklemenin sonundaki yazılar hariç hiç reklamını da koymayan mütevazi Install Creator programını kendi elimizle Türkçe yapıp aşağıdaki resimdeki gibi Türkçe seçeneğini eklemeyi göstereceğim. Tabi Türkçe çeviri için İngilizce’niz de iyi olmalı. Eğer İngilizce’niz iyi değilse yazının sonunda yer alan kendi Türkçe dosyamı kullanabilirsiniz. Başlıyorum 😀

Öncelikle programın yüklü olduğunu varsayıyorum, değilse Google’den arayıp bulmak çok kolay. Öncelikle yapmamız gereken programı açmak ve gelecek olan sihirbaza “İptal” diyerek sihirbazı kapatmak. Ardından da yukarıdaki “Wizard Texts” sekmesine tıklayın. Şimdi aşağıdaki resimdeki numaralandırılmış yerlerle neler yapacağımızı göstereceğim :

Önce 3 nolu yere bakın. “MyProduct” yükleme dosyası oluşturma projesi yaparken ilk çıkan örnek isimdir, bunu “Projem” yapmanızı tavsiye ederim. Telaşlanmayın, çevirileri ben yapacak değilim; çünkü zaten yaptım ben :D. 1 nolu bölüm sayfalar bölümü, yani yükleme dosyasındaki her sayfa, sırasına göre orada listelenmiş duruyor. Onlara tıklayarak 4 nolu bölümdeki yazıları değiştirip o sayfada yer alan yazıları açıyoruz. 4 nolu bölümde de herhangi bir çeviriye çift tıklayıp onu dilediğimizce çevirebiliriz. Yalnız 2 şey önemli burada. “<Empty>” lere sakın dokunup da “<Boş>” felan yapmayın, onlar “<Empty>” kalmak zorunda. Ve bir de oradaki “#title” ler komut olup onlara da sakın dokunmayın. Onlar yükleme dosyasına verdiğimiz isimleri temsil ediyor. Yani “İlk yaptığım oyun GTA 4” isimli bir yükleme dosyası oluşturursanız “#title” yazan yerde o yazar. Ama Türkçe’ye uygun olarak “#title” yi başa, sona veya başka yere alabilirsiniz, ama silmemenizi tavsiye ederim. Bu kurallara göre bir sayfanın çevirisini yapınca 2 nolu bölümden “Preview” ile o sayfanın gösterilecek örneğine bakabilirsiniz. Edit ile ise tüm yükleme dosyası boyunca olacak bölümlere ekstra bir pencere ile bakabilirsiniz.

Tüm çevirileri yaptığınızı varsayıyorum (Zaten çok aşırı da yok.). Şimdi bir ipucu daha vereyim. “Uninstaller” sekmesinden isteğe bağlı oluşacak Uninkaystall dosyasının adını değiştirebilirsiniz, ama sondaki “.exe” yi atmayın sakın. Şimdi ilk aşama bitti. Dilimizi eklemek için en sol üstte “File” menüsünden “Export Wizard Texts” e basın. Ardından zaten orada Install Creator içindeki “Templ” klasörü açık gelmeli, orada dilimize isim vererek (Türkçe 🙂 ) dili kaydedin. İkinci ve son aşama ise o dosyayı elle düzenleyerek olacak (Normalde şimdi dilimiz ilk resimdeki listeye eklendi, ama uninstall dosyasının yazıları hâla İngilizce. Onları elle düzelteceğiz.). Windows gezgininden Install Creator içinde “Templ” a girip orada oluşturduğumuz dilin text (.txt) dosyasını açın. En altta, *0901* den *0914* e kadar cümleler İngilizce olup Uninstall dosyasına aittir. Onları da elle Türkçe yapıp işlemi kaydedin.

Evet bitti! Şimdi bir yükleme dosyası oluştururken dil olarak kendi düzelttiğimiz dili seçebilirsiniz. Her şey Türkçe olacaktır ve kullanıcı da rahat edecektir. Eğer hazır Türkçe dosyası isterseniz benimkini buradan indirebilirsiniz. Dosya boyutu çok küçüktür.

Bu ders gibi başka ekstra derslerde görüşmek üzere!

yorum
 1. GamePlanet dedi ki:

  Ben oyunuma İngilizce ve Türkçe dillerini eklemek istiyorum.Sistemi yaptım ama unity güncellemesi ile bu sistem kaldırılmış. Güncel bir çoklu dil ekleme nasıl yapılıyor yardım edebilir misiniz ?

  • yasirkula dedi ki:

   Bu konuda benim de düzgün bilgim yok. Türkçe-İngilizce aynı anda destekleyen oyunlarımda şu anda Application.systemLanguage’ın değerine göre ilgili dile ait string’i kullanıyorum ama bunun çok daha profesyonel ve düzgün yolları vardır.

 2. senn dedi ki:

  ÇOOOOOK İŞİME YARADI SAĞOL

 3. artunc dedi ki:

  Çok faydalı bir bilgi paylaşım için teşekkürler 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.