SON GÜNCELLEME: 22.06.2019

 • Unity’i ücretsiz olarak nereden indirebilirim?

Tabi ki kendi sitesinden: http://unity3d.com/unity/download

 • Unity ücretsiz mi?

Evet, Free sürümü ücretsiz. Plus sürümü ise aylık $35.

Free sürüm ile sadece PC’ye değil, aynı zamanda Android’e, iOS’a, Windows Phone 8.1’e ve WebGL’e de oyunlarınızı ücretsiz bir şekilde çıkarabilirsiniz. iOS’a build almak için Mac bilgisayar, Windows Phone 8.1’e build almak için ise minimum Windows 8 gereklidir haberiniz ola.

 • Free sürümde yaptığım oyunları yayınlayabilir ve onlardan para kazanabilir miyim?

Kesinlikle evet! Free sürümde oluşturduğunuz oyunlardan dilediğinizce para kazanabilirsiniz. Bu paradan Unity Technologies’e tek kuruş komisyon ödemiyorsunuz. Buradaki tek şart, sizin veya şirketinizin aylık gelirinin $100,000’dan az olması. Yoksa Plus sürüm kullanmanız lazım (eğer $200,000’dan fazla kazanıyorsanız da Pro sürüm kullanmalısınız).

 • Free ve Plus sürümleri arasındaki farklar neler?

Unity’nin kendi sitesinden iki sürümün karşılaştırılmasını inceleyebilirsiniz: https://store.unity.com/

Kullanıcının gözlemleyeceği en büyük fark, oyunun başında çıkan Unity logosunu Plus sürümde değiştirebiliyor olmanız. Sırf bunun için Unity’yi crack’lemeye değeceğini düşünmüyorum.

 • Crack’li Unity ile yaptığım oyunu yayınlasam sorun olur mu?

Sorun çıkması riski var, evet. Sonuçta illegal bir şekilde Unity’nin tüm özelliklerinden faydalanıyorsunuz. Yakalanır mısınız orası meçhul. Bence Free sürümü kullanın.

 • Unity’e yeni başladım ve daha hiçbir bilgim yok. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

Eğer oyun sektöründe ciddi işlere imza atmak istiyorsanız önce İngilizce öğrenin. Piyasada istemediğiniz kadar İngilizce Unity dersi var. Kendi derslerim arasından ise şöyle bir yol çizebilirim:

1) https://yasirkula.com/2011/08/28/unity%E2%80%99nin-orijinal-baslangic-tutorialleri-%E2%80%93-simdi-tamamen-turkce/

2) https://yasirkula.com/2011/09/07/unitynin-orijinal-baslangic-tutorialleri-2-tamamen-turkce/

3) https://yasirkula.com/2011/08/09/caylaklar-icin-unityscripte-javascript-baslangic-kilavuzu-hicbir-programlama-gecmisi-gerekmez/

4) https://yasirkula.com/2014/05/17/klonluyoruz-unity-3dde-flappy-bird-yapimi/

5) https://yasirkula.com/2013/07/24/unityde-pong-oyunu-tasarlamak-ceviri-ders/

6) https://yasirkula.com/2013/07/27/unityde-tower-defense-kule-savunmasi-oyunu-tasarlamak-ceviri-ders/

7) https://yasirkula.com/2016/01/24/unity-navmesh-kullanarak-basit-bir-futbol-oyunu-yapmak/

8) https://yasirkula.com/2014/07/07/unity-c-tps-oyunu-yapimi-ceviri-projesi/

Size en büyük tavsiyem, Unity öğrenirken bir Word belgesine yeni gördüğünüz kodları, fonksiyonları, faydalı ipuçlarını vb. açıklamalar eşliğinde not alın ve bu belgeyi arada bir okuyun. Bu yöntem bende işe yaradı, umarım sizde de yarar.

 • Javascript (Unityscript) mi C# mı?

Bence C#. Bundan böyle hiçbir oyunumda da Javascript kullanmayacağım. Neden derseniz: genellikle plugin’ler C# dili ile yazılmış oluyor ve Javascript’ten C#’a erişmek Unity’de biraz sıkıntılı. Onun haricinde interface’ler, abstract class’lar Javascript’te mevcut değil. Javascript’in tek avantajı kod yazarken bazı konularda size kolaylık sağlaması ama bence bu kolaylığa değmez.

İlaveten, Unity’nin ileride Javascript desteğini keseceğini açıklaması da C# kullanmak için önemli bir etken: https://blogs.unity3d.com/2017/08/11/unityscripts-long-ride-off-into-the-sunset/

Javascript ile C# arasındaki temel farklara değindiğim yazıyı incelemek için tıklayın: https://yasirkula.com/2013/08/21/unityde-javascript-unityscript-ile-cin-birbirinden-farklari/

 • Hiç kod bilgim yok. Unity’den önce Javascript öğrensem işime yarar mı?

Büyük olasılıkla hayır. Normal Javascript bir web programlama dilidir ve syntax’ı, veri türleri Unity’deki Javascript’ten (Unityscript) oldukça farklıdır.

Javascript öğrenmenizi önermem ama eğer isterseniz C# öğrenebilirsiniz ve bunun size gerçekten faydası da olur. Tabi çok ileri düzey C# öğrenmenize gerek yok. Syntax aşinalığı, koşullar, döngüler vb. öğrenmeniz yeterli. Sonuçta Unity’de kod yazarken hemen hemen hep Unity’nin UnityEngine kütüphanesini kullanacaksınız. Asıl önemli olan bu kütüphanenin sahip olduğu fonksiyonları, değişkenleri vb. öğrenmek ki o da ders izleye izleye, takıldığınız noktaları araştıra araştıra olacak olan birşey.

 • Kod yazarken hangi programı kullanıyorsun?

Notepad++ kullanıyorum. Programın iyi yanı çok hızlı çalışması. Ancak çeşitli sebeplerden ötürü bu programı sadece ileri düzey kullanıcılara tavsiye ederim.

Unity’de Notepad++ kullanmak için: https://yasirkula.wordpress.com/2012/08/01/unity-3d-script-editoru-olarak-notepad-kullanmak/

Visual Studio kullanıyorum. Programın ilk açılışının yavaşlığı hariç Intellisense ve auto-format özelliklerinden fazlasıyla memnunum.

 • Oyunumu Google Play’e koyacağım ama yıllık $25 ödemem gerekiyor, doğru mu?

Hayır. $25 ücreti sadece üye olurken ödüyorsunuz. Ondan sonra bir ücret ödemiyorsunuz.

 • Android oyunumda hangi reklam platformunu kullanmalıyım?

Ben AdMob kullanıyorum ve memnunum. Diğer reklam platformlarını hiç kullanmadığımdan onlar nasıldır kesin birşey diyemem.

AdMob kullanıyordum ve memnundum. Ancak başıma gelen bir olaydan sonra artık oyunlarımda AdMob’u tek başına kullanmayacağım. Şu anda Heyzap mediation ile birlikte Chartboost, Unity Ads ve Facebook Audience Network (banner için) kullanıyorum. Eğer ilgilenirseniz, Heyzap aynı zamanda AdMob da destekliyor.

 • Android oyunum cihazda açılır açılmaz kapanıyor (crash), ne yapabilirim?

Projenizde kullandığınız plugin’leri tek tek silip bir işe yarayıp yaramadığına bakabilirsiniz. Player Settings’ten Target SDK’yı değiştirebilir, Build Settings’ten Build System’ı Internal ile Gradle arasında değiştirebilirsiniz. Varsa Android SDK’daki güncellemeleri kurmayı da deneyebilirsiniz. Ayrıca uygulamayı başka cihazda veya emülatörde deneyebilir, logcat kullanarak bir hata alıp almadığınıza bakabilirsiniz. Logcat için: https://yasirkula.com/2015/10/13/unity-android-oyunlarinizi-debug-etmek/. Eğer AdMob kullanıyorsanız, uygulama kimliğinizi AndroidManifest.xml’e eklediğinizden emin olun ve Play Services Resolver-Android Resolver-Force Resolve yapmayı deneyin.

Uygulamanın açılır açılmaz kapanması olayı çok sıkıntı bir şey çünkü genelde hata mesajları hiç açıklayıcı olmuyor ve hatanın nerede olduğunu bulmak için deneme-yanılma yapmak gerekiyor. En kötüsü, projeyi başka bir Unity versiyonunda açmayı da deneyebilirsiniz. Ama önce projenizin bir yedeğini almanızı öneririm.

 • Oyunumu Google Play’e yüklemeye çalıştığımda 64 bit hatası alıyorum, nasıl çözerim?

Şu dersime göz atabilirsiniz: https://yasirkula.com/2014/04/17/unity-android-oyununuzu-google-playe-yuklemek/

yorum
 1. tolgaguducu dedi ki:

  Oyunu play storeda yayınladım ve App storeda yayınlamak istiyorum fakat yeterli bi bilgi bulamadım 100doları bilgisizce çöplemek istemiyorum. Sana sorum ios için oyunu yayınlarken nelere ihtiyacım olacağı. Kimisi mac bilgisayar falan diyor. Bununla ilgili bir rehber yapıcak mısın? Veya kısa yollu cevaplayabilirsen de çok makbule geçer. Windowstan ios için çıktı almamız yeterli değil mi veya ne gibi bir yol izlemeliyim şeklinde. Kolay gelsin

 2. Bayram Uğurlu dedi ki:

  Heyzap Mediation ve unity ads ile reklam nasıl ekleyebilirim? Sitede dersi bulunan admob reklam ekleme gibi yapılabilen birşey mi?

 3. Barış dedi ki:

  Oyunumu artık 64 bit zorunluluğu gelince IL2CPP yaptım apk yı yüklemeyi başlattım fakat hala daha bu uyarıyı veriyor?

  Uyarı
  Bu sürüm Google Play 64 bit gereksinimi ile uyumlu değil

  Aşağıdaki APK’ler veya Uygulama Paketleri, 64 bit cihazlarda kullanılabilir ancak yalnızca 32 bit yerel koda sahipler: 24.

  Tüm sürümlerin, 1 Ağustos 2019 tarihinden itibaren Google Play 64 bit gereksinimiyle uyumlu olması gerekir.

  Uygulamanıza 64 bit ve 32 bit yerel kod dahil edin. Her cihaz mimarisinin yalnızca ihtiyaç duyduğu yerel kodu almasını otomatik olarak sağlamak için Android App Bundle yayınlama biçimini kullanın. Bu sayede, uygulamanızın genel boyutunu büyütmekten kaçınmış olursunuz.

 4. Barış dedi ki:

  Oyunum bilgisayarda çok yüksek fps ile çalışıyor ve oyunum 2 boyutlu kastıramayacak az kod olan bir oyun olmasına rağmen telefonda sadece 30 fps alıyorum ben neden telefonda 60 fps oynayamıyorum(en azından 60 fps)?Not:Bütün oyunlarımda bu saçmalık var, sanki oyunları 30 fps e sabitlediler durduk yere

  • yasirkula dedi ki:

   Oyunun başında Application.targetFrameRate = 60; yapmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca Edit-Project Settings-Quality’den “V Sync Count”ın değerini değiştirmeyi de deneyebilirsiniz.

 5. Barış dedi ki:

  Leaderboard sistemi veya Achievement sistemini nasıl yapabilirim?

 6. Kadir Can Geyik dedi ki:

  merhaba hocam yaptıgım oyunun sadece yatay olarak açılması için ne yapmalıyım …

 7. Barış dedi ki:

  Yeni proje aç diyerek bomboş bir sahnede android e build almayı deniyorum fakat gradle i internal yapınca ancak build alabiliyorum. Fakat benim asıl build etmem gereken oyunumun olduğu projede gradle zaten olmuyor da internal yapıncada ”Unable to convert classes to dex format” diye bir hata alıyorum?

  • yasirkula dedi ki:

   “Unable to convert classes to dex format” çok genel bir hata mesajıdır, asıl hata mesajını konsoldaki hatalardan birinde bulabilirsiniz. Ardından o mesajı internette aratmanız lazım.

   • Barış dedi ki:

    CommandInvokationFailure: Gradle build failed.
    C:/Program Files/Java/jdk1.8.0_131\bin\java.exe -classpath “C:\Program Files\Unity\Editor\Data\PlaybackEngines\AndroidPlayer\Tools\gradle\lib\gradle-launcher-4.2.1.jar” org.gradle.launcher.GradleMain “-Dorg.gradle.jvmargs=-Xmx4096m” “assembleRelease”

    Build completed with a result of ‘Failed’
    UnityEngine.GUIUtility:ProcessEvent(Int32, IntPtr)

    UnityEditor.BuildPlayerWindow+BuildMethodException: 2 errors
    at UnityEditor.BuildPlayerWindow+DefaultBuildMethods.BuildPlayer (BuildPlayerOptions options) [0x0021f] in C:\buildslave\unity\build\Editor\Mono\BuildPlayerWindowBuildMethods.cs:187
    at UnityEditor.BuildPlayerWindow.CallBuildMethods (Boolean askForBuildLocation, BuildOptions defaultBuildOptions) [0x0007f] in C:\buildslave\unity\build\Editor\Mono\BuildPlayerWindowBuildMethods.cs:94

    Abi kusura bakma ingilizcem çok iyi değil de internetten sana zahmet 1-2 yere bakar mısın şu hatalar yüzünden o kadar emek verdiğim oyunumu yayınlayamayacağım 😦 Bu hataları normal gradle modda iken aldım.

   • yasirkula dedi ki:

    Bu hata mesajında da açıklayıcı bir şey yok, başka bir hata mesajı varsa onu kontrol edin. İnternetten kendiniz araştırma yapabilmek için de Chrome kullanabilirsiniz, sayfaları İngilizce’den Türkçe’ye çevirince (sayfada boş bir yere sağ tıklayarak) çoğu kısmı anlarsınız diye düşünüyorum.

 8. Emre dedi ki:

  Hocam merhaba, Ben unity 2018 kullanıyorum. Standard Assets kurdum ve Third person controller i kullanacaktım. Oyunu android versiyon yaptım ve kendi verdiği controlleri canvas a attım ama ekranda gözükmüyor.

  • Emre dedi ki:

   Bir de Hocam şu third person controller var ya w basınca koşuyor w+shift basıncada yürüyor. Normalde ters olması gerekiyor. Animasyonların yerini değiştirdim ama pek güzel olmadı. Kodlardan falan ayarlamak mümkün mü?

  • yasirkula dedi ki:

   Standard Assets veya Third Person Controller çok uzun süredir kullanmadım, nasıl çalışıyor açıkçası hatırlamıyorum. Animasyonların yerini değiştirmeden, sadece kodu düzenleyerek W+Shift olayını çözmeniz mümkün olmalı ama bunun haricinde yardımcı olamayacağım.

 9. Alper dedi ki:

  bir hayatta kalma oyunu yapıyorum elime alabileceğim 3 tane silah olucak ama silahlar değiştiğinde mermi sayılarının, animasyon değişmesi vs. gibi silah özelliklerinin nasıl değişeceğini bilmiyorum yardım etme imkanınız var mı 😦

  • yasirkula dedi ki:

   Tüm sistem nasıl olur bilemiyorum ama her bir silahın animasyonları için ayrı birer Animator Override Controller kullanabilirsiniz; böylece silah animasyonları silahtan silaha farklılık gösterir. Mermi sayısı gibi şeyleri silah script’inizde public değişkenlerle halletmeye çalışabilir veya her silah için ayrı bir script/ScriptableObject oluşturmayı deneyebilirsiniz.

 10. byportakal dedi ki:

  merhabalar. hocam ben unity’i ilk defa indirip kurdum. yeni proje açtığımda bana bu hatayı verdi:

  Failed to resolve packages: The file [C:users\Yunus
  YiGiT\AppData\Local\Unity\cache\npm\packages.unity.com\.tmp\tmp-25369Zi2vNC96sj1\package\package.json]
  cannot be found. No packages loaded.

  A re-import of the project may be required to fix the issue or a manual modification of C:/Users/Yunus
  YİGİT/OneDrive/Belgeler/New Unity Project {2)/Packages/manifest.json file.

  Click on Retry to relaunch Unity and reopen your project.

  Click on Continue to launch Unity. Some or all packages may not be imported which may cause compilation
  errors.

  unity’ kayıt defterinden de tamamen silerek tekrar yükledim. ama sonuç aynı.

 11. Harun dedi ki:

  yasir abi basit bir şekilde karakter sistemi nasıl tanımlayabilirim ? (içinde 2 karakter olucak spriteları olucak 1.si main karakter oyun açıldığında herkeste olan 2. ise parayla satın alınabilecek).Yardım Edersen Çok Makbule geçer(Bunlar İçin market panel yapacağım için işin içine Biraz sprite sokmam gerekiyor birde).

  • yasirkula dedi ki:

   Mobil platformlarda oyun içi satın almalar için genelde hazır IAP (in-app purchase) pluginleri kullanılıyor. Benim bu konuda hiç tecrübem olmadığından bu konuda yardımcı olamayacağım. Dilerseniz “unity oyun içi satın alma” veya “unity IAP” şeklinde aramalar yaparak faydalı linkler bulabilirsiniz.

   • Harun dedi ki:

    Reis Demek istediğim orjinal parayla değil oyundan kazandığımız altın ile satın alma

   • yasirkula dedi ki:

    Bunun için veriyi internetteki kendi sunucunuza kaydedebilir, “Google Play Services Saved Games” servisini kullanabilir (kendim kullanmadım), PlayerPrefs kullanabilir (aralarında en güvensiz metot) veya BinaryFormatter ile veriyi binary formatında bir dosyaya kaydedebilirsiniz. PlayerPrefs ile BinaryFormatter’ın dezavantajı, kullanıcı oyunu başka bir cihaza yükleyince satın aldığı eşyaların oraya taşınmayacak olmasıdır.

 12. fatih dedi ki:

  100.000 doları geçersek ne olur ?

  • yasirkula dedi ki:

   Ücretli olan Unity Plus’a geçiş yapmanız gerekir. Eğer geçmezseniz ve bu durumdayken oyununuzu Unity’nin ücretsiz sürümü ile geliştirdiğiniz tespit edilirse, çok büyük olasılıkla Unity’nin hakkınızda dava açma hakkı olur.

 13. nickname dedi ki:

  unity 5 32 biti windows için indirdim ama kurulumu yaparken bilgisayar kapanıyor. Aynı olay cmd açılınca da oluyor bunla alakası olabilir mi ?

 14. anonim dedi ki:

  hocam unity 5 ile unity 3d arasındaki fark nedir

 15. Yusuf dedi ki:

  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kAPPtan.crazyball
  bu uygulamadaki daire ve etrafındaki cisimin hareketini nasıl yaparız hocam

  • yasirkula dedi ki:

   Dışarıdaki çemberi yapmanın en kolay yolu, önce çemberi olmasını istediğiniz yere yerleştirip ardından çemberi daire gibi gözünüzde canlandırıp bu dairenin tam ortasında boş bir obje oluşturmak ve bu objeyi çembere parent olarak vermek. Artık bu objeyi döndürerek çemberi hareket ettirebilirsiniz. Top için ise çembere ve topa Bounciness’ı 1 olan bir Physics Material 2D verip topun Rigidbody 2D’sinin “Linear Drag”, “Angular Drag” ve “Gravity Scale”ini sıfırlayabilirsiniz.

   • Yusuf dedi ki:

    hocam top olayı tamamda çember olayını tam anlamadım maalesef

   • yasirkula dedi ki:

    – CemberParent
    — CemberObjesi

    Bu şekilde obje hiyerarşiniz olsun ve CemberParent, CemberObjesinin merkezinde yer alsın. Çemberi hareket ettirmek için CemberParent’ı döndürebilirsiniz.

 16. Mehmet Ali dedi ki:

  Hocam İyi Günler iki sorum olucak…
  1. 50 tane float değerini nasıl büyükten küçüğe sıralayabiliriim?
  2. internetten izlediğim hiçbir admob veya ads videolarından yararlanamadım.. bildiğiniz bir kaynak varmı?

 17. ahmet dedi ki:

  Hocam selamun aleyküm. Oyun içinde bir klavyem var. Metin alanına tıkladığımızda yanıp sönen dikey bir çizgi oluşturmak istiyorum. Türkçe adını tam hatırlayamadım. Input caret oluşturmak istiyorum. Nasıl yapılabilir şimdiden teşekkür ederim.

  • yasirkula dedi ki:

   Yanıp sönecek objeye loop eden bir animasyon verip bu animasyonda objenin renderer’ını açıp kapatabilirsiniz. Veya direkt Unity’nin UI-Input Field objesini de kullanabilirsiniz ve gerekirse canvas’ı World Space yapabilirsiniz.

 18. Barış dedi ki:

  Window>Rendering>Lightning Settings deki Realtime Lighting ve Mixed Lighting nedir? Bunları aktifleştirince unity de objelerin yerini oynatınca sağ altta bir yükleme gelip bekletiyor unity.

  • yasirkula dedi ki:

   Ben de çok bilmiyorum çünkü bu özellikleri kendim hiç kullanmadım; ama bildiğim kadarıyla konuşacak olursam:

   Mixed Lighting shadowmap oluyor, yani gölgeleri bir texture’a işleyerek gölge hesaplamalarından kurtulmaya yarıyor ancak sadece statik objelerde işe yarıyor. Bu seçenekte ışığın şiddeti veya yönü oyun esnasında değişmemeli.

   Realtime Lighting ise gölgelere etki etmiyor ama sadece sahnenin ışıklandırmasına etki edip daha gerçekçi bir ışıklandırma sağlıyor. Yine sadece statik objeler etkileniyor ama sahnedeki ışığın şiddeti veya eğimi değişince bir sıkıntı olmuyor.

   Bu iki seçeneği de kapatırsanız sağ alttaki bar artık çıkmaz.

 19. Serkan dedi ki:

  Merhaba hocam,
  Bir oyun geliştiriyorum ve bu oyunda PlayerPrefs ile bir takım değerler sakladım. Oyundan çıkıldığı zaman bir PlayerPrefs kaydının sıfırlanması gerekiyor.
  Kullanıcı eğer oyundan çıkmak için direkt mobil cihazının orta tuşunu kullanırsa bu kaydı nasıl sıfırlayacağımı bilmiyorum.
  Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
  Saygılar

  (Eğer derslerinizde anlattıysanız kusuruma bakmayın. Çok aradım ama bulamadım.)

  • yasirkula dedi ki:

   Oyundan çıkıldığı zaman sıfırlanması yerine oyun açıldığında sıfırlasanız aynı şeye denk gelmez mi?

   • Serkan dedi ki:

    Onu da yapmıştım da istediğim gibi olmamıştı. Neyse ki PlayerPrefs’e ihtiyaç kalmadan farklı scriptten kod çekerek de yapabileceğimi fark ettim. Yani bir sorun kalmadı. İlginiz için teşekkür ederim.

 20. yusuf dedi ki:

  hocam ben bir circular scroll kullanıyorum hazır olarak buldum fareyle kullanırken tek bir noltaya bastığımızda farenin tek bir konumu olması sebebiyle tıkla bırakta bi sıkıntı yok ama parmak biraz daha geniş bi alan kullandığı için tıkla bırakta scroll un x değeri değişiyor bunu nasıl engelleriz?

 21. Ahmet dedi ki:

  Hocam standard assets yüklerken sürekli crash bug yaşıyorum ne yapmam gerek

  • yasirkula dedi ki:

   Harddiskinizde yeterli boş yer olduğundan emin olun. İlaveten, dilerseniz Görev Yöneticisi’ni açıp Standard Assets’i yüklerken tam crash esnasında CPU veya RAM’in %100’e erişip erişmediğine bakın; belki sıkıntı bilgisayardadır. Aksi taktirde başka bir Unity sürümü kullanmayı deneyebilirsiniz.

   • Ahmet dedi ki:

    Harddiskimde yeterli yer var CPU %100’e erişmiyor.Bu arada kullandığım sürüm 5.6.6f2(32-bit)

   • yasirkula dedi ki:

    Daha güncel bir Unity sürümünde de deneyin derim. Belki artık Standard Assets eski Unity sürümlerini desteklemiyordur.

   • Ahmet dedi ki:

    Maalesef 32 bit i destekleyen en son sürüm bu.

   • yasirkula dedi ki:

    Unity’nin setup’ında hangi modülleri kuracağınızı seçerken (Android, WebGL vs.) Standard Assets de seçiliyordu sanırım; oradan kurarsanız Standard Assets’e Assets-Import menüsünden erişebilirsiniz diye tahmin ediyorum.

   • Ahmet dedi ki:

    Diğer asset leri yüklerken de aynı hatayı verdiğini fark ettim.Sıkıntı galiba bilgisayarımda.Gene de teşekkür ederim ilgilendiğin için.

 22. js dedi ki:

  İyi günler hocam. RightDown ve RightUp diye functionlar var ve bunlar pointerdown ve pointerup buton metodudur.Butona basınca Right=true çekince Right=false yapıyor.Aynı şeyler Left için de geçerli.Buton metodunun tek görevi bu.Buna göre aşağıdaki koddaki gibi hem right hem left i yazınca kod çalışmıyor.Sadece right veya sadece lefti yazınca sorunsuz çalışıyor.İkisi farklı function farklı bool ne çakışıyor çözemedim.Tam istediğim gibi çok smooth bir kontrol sistemi oldu ama dediğim gibi ikisini birden yazınca çalışmıyor lütfen yardım hocam.

  //aracın y rotasyonu belli bir açıya gelince tekerler düzeltilerek dönüş sınırlanır//
  var Roty:Vector3 = transform.eulerAngles;
  while( Roty.y > 180 ){
  Roty.y -= 360;
  }
  while( Roty.y 20||Left==true&&Roty.y<-20){
  steerInput=Mathf.Lerp(steerInput,0,4*Time.deltaTime);
  }
  if(steerInput==0){
  transform.rotation.y=0;
  }

  ///RIGHT///
  //Sağa basınca 20 dereceye kadar döner bırakılınca whellcolliderler sıfırlanır//

  if(Right==true&&Roty.y80){
  LeftSkidmark();
  }}
  if(Right==false){
  steerInput=Mathf.Lerp(steerInput,-20,4*Time.deltaTime);
  }
  if(Right==false&&Roty.y-20){
  steerInput=Mathf.Lerp(steerInput,-20,2*Time.deltaTime);
  if(currentSpeed>80){
  RightSkidmark();
  }}
  if(Left==false){
  steerInput=Mathf.Lerp(steerInput,20,4*Time.deltaTime);
  }
  if(Left==false&&Roty.y>0){
  steerInput=0;
  }

  • yasirkula dedi ki:

   Siz Right’a basarken Left boşta olacağı için, o esnada Right==true’ya ilaveten Left==false kodu da çalışıyor ve büyük ihtimalle bu iki kodun yaptığı şeyler birbirini sıfırlıyor. Sadece her iki tuşa da basılı değilse bir şey yapmak istiyorsanız, Left==false&&Right==false koşulu kullanın.

   • js dedi ki:

    O tür bütün olasılıkları da ekleyerek denedim olmadı birbirini engelliyor hocam.Yapmak istediğim şey dönüş olayını gerçekçi olması için her türlü wheelcolliderle yapmak.Bu işlemi yön tuşlrı bırakıldığında aracın transform.rotation.y’sini yavaşça 0’a eşitleyince de oluyor ama çok yapay duruyor kasanın süspansiyonu rigidbody fizik etkisi bozuluyor.Aslında şöyle birşey lazım hocam transform.rotation.y yi direkt script ile değiştirdiğimiz gibi wheelcollideri de değiştirmek mümkün mü?
    Mesela benim aracın ön tekerlerin dönüş sistemi şöyle

    wheels[0].steerAngle = maxangle*Time.deltaTime * steerInput;
    wheels[1].steerAngle = maxangle*Time.deltaTime * steerInput;

    Mesela right left tuşları bırakıldığında hiç function bollean olayına girmeden
    aşağıdaki gibi manuel olarak wheelcollider açısıyla nasıl oynayabiliriz varmıdır bir yöntemi?Tuşlar basılı değilken veya basıp çekince wheelcolliderler her zaman kendi rotasyon y sini sıfırlasın z ekseninde dümdüz olsun.Bu kodu denediğimde hata vermiyor ama bişeyde olmuyor.Bu dediğim bişeyi youtubda görmüştüm quaternion ile yapıyordu ama şimdi bulamadım video silinmiş galiba.

    wheels[0].transform.rotation.y=Mathf.MoveTowards(wheels[0].transform.rotation.y,0,1);
    wheels[1].transform.rotation.y=Mathf.MoveTowards(wheels[0].transform.rotation.y,0,1);

   • yasirkula dedi ki:

    Dediğiniz gibi bir sistem nasıl yapılır bilmiyorum. Youtube’da gördüğünüz kod ise belki şöyle bir şey olabilir:

    wheels[0].transform.rotation=Quaternion.RotateTowards(wheels[0].transform.rotation,Quaternion.identity,1);

 23. Onur dedi ki:

  Merhaba hocam update fonksiyonu dışında bir fonksiyonda yaptığım işlemler teker teker görünmüyor.Fonksiyondan dönen sonuç geliyor ekrana ama ben aşamaları da gelsin istiyorum nasıl yapabilirim?

  • yasirkula dedi ki:

   Coroutine kullanabilirsiniz. Örneğin şu koddaki AsamaAsamaIslemYap fonksiyonunu çağırabilirsiniz:

   void AsamaAsamaIslemYap()
   {
   	StartCoroutine( AsamaCoroutine() ); // AsamaCoroutine coroutine'ini başlat
   }
   
   IEnumerator AsamaCoroutine()
   {
   	Debug.Log( "islem 1" );
   	yield return null; // 1 frame bekle
   	
   	Debug.Log( "islem 2" );
   	yield return null; // 1 frame daha bekle
   	
   	Debug.Log( "islem 3" );
   	yield return new WaitForSecondsRealtime( 1.5f ); // 1.5 saniye bekle
   	
   	Debug.Log( "islem 4" );
   }
   
 24. yusuf dedi ki:

  hocam ben bir nesnenin instantie ile klonunu alıyorum.ananesneyi sürükleyebilmek için box collider özelliği vardı ama klonun sabit kalması lazım bunun için box collider özelliğini nasıl kapatırım.

  • yasirkula dedi ki:

   Objenin fizik motoru tarafından hareket ettirilmesini istemiyorsanız, Rigidbody’sinin isKinematic’ini true yapabilirsiniz. Aksi taktirde tam demek istediğinizi anlayamadım çünkü Box Collider ile objenin sabit kalması arasında doğrudan bir bağlantı hatırlamıyorum.

 25. ahmet dedi ki:

  Teşekkür ederim

 26. Barış dedi ki:

  Android de oyunum gayet iyi çalışıyor fakat iOS da play a basınca hiçbirşey olmuyor.(Ayrıca iOS projemde metadata file not found diyor unity nin Console panelinde.) Nedir sorun sizce bir türlü çözemedim?

  • yasirkula dedi ki:

   Edit-Project Settings-Editor-Version Control Mode’un “Visible Meta Files” olduğundan emin olup projeyi tekrar Mac bilgisayarınıza atmayı deneyebilirsiniz. Eğer git veya svn kullanıyorsanız bu değişiklik otomatik olarak git’e yansır ve yeni bir commit attıktan sonra sorun düzelir diye düşünüyorum.

 27. ahmet dedi ki:

  Hocam Creative commons atıf lisansı ne demek. Ticari amaçla yapılan bir oyunda bu lisans bizim için bir sorun olur mu .

  • yasirkula dedi ki:

   GayriTicari yazmıyorsa, ürünün yapımcısına credit vermek ve lisansa link vermek koşuluyla, ticari amaçla da ürünü kullanabilirsiniz.

 28. PoeWang dedi ki:

  Merhaba
  Canvas’da Canvas Scalerde UI Scale Mode u Scale with Screen Size yapıyorum Referans ölcülerinide 1920 * 1080 yapıyorum ama Build aldığımda ekran ölçüleri 16*9 olan ekranda UI düzgün gözükmesine rağmen farklı ölçülerdeki ekranlarda UI kayma yaşıyor sizce nedeni ne olabilir. Unity forumlarında bu soruna baktım ama cevaplanmış başlık göremedim

 29. Levent dedi ki:

  Unity 3d ile oyun geliştiriyorum. 1080×1920 çözünürlüğündeki oyunumu farklı çözünürlükteki ekrana sahip cihazlarda ui ve spritları yer değiştirmiş olarak görünüyor. Her çözünürlüğe otomatik nasıl ayarlarım .

 30. ahmet dedi ki:

  Teşekkür ederim çok sağ olun 😀

 31. Yusuf dedi ki:

  hocam ben ekrana bir resim koyum kullanıcıdan onun adını yazmasını istiyorum ama klasörden getiremediğim için resimleri sahnede ekranda olmayacak şekilde veya ekranda olup görünürlüğünü kaldırarak yapıyorum resimler oyun dosyalarında bunu direk ordan almanın bir yolu var mı ?

  • yasirkula dedi ki:

   Bir resim dosyasından oyun esnasında Texture oluşturmak istiyorsanız, şu unitypackage’ı projenize import edip kodunuzda TextureOps.LoadImage(“resim dosyasının konumu”) fonksiyonunu kullanabilirsiniz: https://github.com/yasirkula/UnityTextureOps/raw/master/TextureOps.unitypackage

   • Yusuf dedi ki:

    hocam benim istediğim oyun derlenirken assets klasörünün içindeki bir resmi kullanıcıya klasörden alıp direk getirmek.nasıl olduğunu bilmediğim için resimleri sahne ye koyup kullanıcıya gösterilmesi gerektiğinde aktif olarak yapıyorum ama çok zaman gerekiyor

   • yasirkula dedi ki:

    Assets klasörü içerisinde StreamingAssets adında bir klasör oluşturursanız, bu klasörün içine ne atarsanız, attığınız bu dosyalar oyunun build edildiği klasörün içindeki bir klasöre kopyalanır. Bu klasörün konumuna ise Application.streamingAssetsPath ile erişebilirsiniz.

 32. ahmet dedi ki:

  Merhabalar. Update fonksiyonuna ilişkin bir sorum olacak sizlere.
  Gereksiz yere oyunu yormak istemiyorum.

  void Update()
  {
  if(saniye>10)
  {
  bölümü geçsin
  }
  }

  Bu fonksiyon 10 saniye boyunca sürekli olarak çalışıyor mu. Yoksa saniye 10 dan büyük olduğu durumda bir anlığına mı çalışıyor.

  • yasirkula dedi ki:

   Update fonksiyonu sürekli çalışır. İçindeki “bölümü geçsin” kodu ise, saniye 10’dan büyük olduğu sürece çalışır.

 33. PoeWang dedi ki:

  İyi günler
  Çeviri ders yaptığınız için soruyorum İnventory ve stat ile ilgili şu dersi buldum

  Bunu türkçeye kazandırmanız mümkün mü .Benim ingilizcem yetmedi 😦
  Özelliklede

  bu videodaki scriptable objeleri oluşturmadaki mantığı neden değiştirdi ve

  bu videodaki lambda (2. dakika) ile ne yapmak istedi.Teşşekkürler şimdiden (Videolar çok ama toplam süre 4 saat onunda 1 saaat civarı UI ayarlamaları ).

  • yasirkula dedi ki:

   İlginiz için teşekkür ederim. Video derslere altyazı çevirisi yapmayı planlamıyorum zira bunu daha önce denemiştim ve bu süreç tahminimden daha uzun sürmüştü. Bu video serisi oldukça uzun olduğu için de hiç bulaşmak istemiyorum. Dediğiniz iki videoya da atlaya atlaya baktım ama o videoların öncesindeki ve sonrasındaki bir kaç videoyu da izlemeden bu değişikliklerin sebebini tam anlayabilmek mümkün değil gibi.

 34. PoeWang dedi ki:

  İyi günler.

  playerimdaki animatoru değil sadece attack animation clipinin hızını script içinden hızlandırmak yada yavaşlatmak istiyorum.Forumlarda filan baktım ama bulamadım .böyle birşey mümkün mü ?

  • yasirkula dedi ki:

   Şu resimde olduğu gibi, saldırı animasyon state’inin Speed Multiplier‘ını bir Float değişkene bağlayın ve oyun esnasında bu değişkenin değerini animator.SetFloat("mySpeed", saldiriHizi); şeklinde değiştirin.

   • PoeWang dedi ki:

    Bende eskiden bu paramaterler ne işe yarıyor diyordum . Öğrenmek şimdiye kısmetmiş.Teşekkür ederim

   • Buğrahan dedi ki:

    iyi günler
    Ben Sayfanızda star rating ile yapılmış bir ders göremedim yani her levelin kendine göre kazanılmış yıldızlarını yapmya çalıştım ama olmadı.Bununla ilgili bir ders anlatırmıısınz..

   • yasirkula dedi ki:

    Genelde bunun için PlayerPrefs kullanılıyor. Round bitince kazanılan yıldız sayısını PlayerPrefs.SetInt( “Level” + UnityEngine.SceneManagement.SceneManager.GetActiveScene().buildIndex, yildizSayisi ); gibi bir kodla kaydedebilirsiniz. Daha sonra bu sayıyı PlayerPrefs.GetInt ile okuyabilirsiniz. Bu konuda daha önceden şu dersi görmüştüm, belki başka Türkçe dersler de vardır: https://www.youtube.com/watch?v=bhRkx0y-FxE

 35. ahmet dedi ki:

  Allah razı olsun. Çok sağ olun

 36. ahmet dedi ki:

  Şimdiden teşekkürler

 37. ahmet dedi ki:

  Hocam benim sizlere bir sorum olacaktı. Oyun için asset store’dan bir şeyler satın alacağım 100 mb boyutunda icon vb. Bunlar arasından kullanacağım en fazla 1 mb. Geri kalan kullanmadığım assetlerde oyunda yer kaplayacak mı tam emin olamadım. Biz bu dosyaları silersek yine istediğimiz zaman download yazan yerden bilgisayarımıza yükleme yapabilir miyiz?

  • yasirkula dedi ki:

   Resources veya StreamingAssets klasörleri içerisinde yer almayan asset’lerden kullanılmayanları oyununuza dahil olmaz, oyunun boyutuna veya performansına etki etmez. Ama isterseniz bu asset’leri silip daha sonra tekrar Download/Import yapabilirsiniz.

 38. necati dedi ki:

  Ben unity programını kurdum bendeb E-mail ve şifre istedi benim unity hesabım olduğu için girdim ama Lisans bölümünde takılıp kendi kendini kapatıyor ne yapmalıyım?

 39. NAzım dedi ki:

  Ben unitY ücretsiz indiRdİm aylık geliriM 200 dolArı geçerse bana uygUlanacak yaptırım ne olur?

  • yasirkula dedi ki:

   Aylık geliriniz 200 bin doları geçerse ve hâlâ ücretsiz sürümü kullandığınız bir şekilde tespit edilirse hakkınızda dava açılabilir.

   • NAzım dedi ki:

    200 bin DolAr olduguNa emin misiniz?
    Oyunu inDirirken 200 dolar olDuğUnu hatıRlıyorum.
    Plus indirirsek soruN çözüLür mü
    TeşEkkür ederim.

   • yasirkula dedi ki:

    Pardon 100 bin dolarmış. Yılda 100 binden çok kazanırsanız Plus, 200 binden çok kazanırsanız Pro üyelik satın almanız lazım.

 40. baran sekin dedi ki:

  Yaptığım uygulamayı webe koycam buildi nasıl yapmalıyım bir tane webgl li denedim fakat google chrome da sıkıntı çıkartıyor böyle bir yazı alıyorum ” It seems your browser does not support running Unity WebGL content from file:// urls. Please upload it to an http server, or try a different browser.”

  • Sercan Kara dedi ki:

   Hocam bendede şöyle sorun var unity de play tıkladıgım zmn internetten verileri alıp çalışıyor program fakat webgl ile buildleyip indexlediğim zmn açılınca tık yok veri çekmiyor ilk başladıgı gibi kalıyor ekranda

   • yasirkula dedi ki:

    Bir hata alıp almadığınızı kontrol etmek için Web Geliştirici konsolunu kullanın. Büyük olasılıkla hatanın kaynağını orada görürsünüz.

  • yasirkula dedi ki:

   WebGL içeriği bilgisayarınızdan test ederken Firefox kullanabilirsiniz. Dosyaları bir web sunucusuna yükledikten sonra ise Chrome üzerinden de test edebilirsiniz. Yani aldığınız hata normal bir şey, Chrome bilgisayarınızdaki WebGL içerikleri açmayı desteklemiyor.

 41. mustafa dedi ki:

  Merhaba, son soruda “ancak başıma gelen bir olaydan sonra artık oyunlarımda Admob’u tek başına kullanmayacağım” demişsiniz. Ben de geliştirmekte olduğum basit bir oyun için Admob kullanmayı düşünen biri olarak merak ettim. Acaba başınıza gelen olay ya da sorun neydi?

  • kimex dedi ki:

   Olayın ne olduğunu bilmiyorum ama oynadığım oyunlarda hep admobun yeterli reklam havuzu olmaması problemi vardı.Bu yüzden ben yaptığım oyun denemelerinde admob ve unity ads’yi birlikte kullandım.(Admobda reklam yoksa unityden reklam iste olarak) Bu sayede reklamsız kalmadım.Sanada aynını tavsiye ederim.

  • yasirkula dedi ki:

   Yaklaşık 140,000 indirmesi olan bir oyunum bir güncelleme esnasında “Impersonation” sebebiyle dükkandan kaldırıldığında, oyunda yer alan Admob reklamları da otomatik olarak durmuştu ve oyunun kullanıcılarına, oyunun artık başka bir isimle yeni bir uygulama olarak dükkana konduğunu söylememin bir imkanı yoktu. Yani hem o oyundan elde ettiğim geliri kaybettim hem de kullanıcı kitlemi.

 42. Sercan Kara dedi ki:

  Hocam update() içinde verileri sürekli çektiği için program çalışırken ağır kasarak çalışıyor ben update bölümünü 10 saniyede bir çalıştırmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim

  • kimex dedi ki:

   Bunu yapabileceğini zannetmiyorum ama IEnumerator ile bir fonksiyonu 10 saniye bekletebilirsin yada Invoke ile bir fonksiyonun 10 saniyede bir çalışmasını sağlayabilir.Programın ağır çalışması bence update içinde çok fazla olayın dönmesi olabilir, mesela para.text = param.tostring(); gibi bir çok satırın update içinde olması.Yeni başladığım sıralarda bende çok kullandım bu gibi olayları ama hiç gerek yok.Bu satırı fonksiyon içine yaz ve her param değişkeni değiştirildiğinde bu fonksiyon çağrılsın aynı sonuç elde edersin.Tabi bu sadece örnek senin scriptlerinde başka şeylerde olabilir ama dediğim gibi ağır çalışma olayı genelde update içindeki gereksiz satırlardan kaynaklanır.

   • Sercan Kara dedi ki:

    Hocam dediğiniz gibi yaptım teşekkür ederim bir sorum daha olcaktı ben veri tabanından verileri çekip bu keylere aktarmak istiyorum onu nasıl yapabilirim.

   • yasirkula dedi ki:

    Henüz benim Unity’de veritabanları ile doğru düzgün bir çalışmam olmadığından ben çok yardımcı olamayacağım. “unity mysql” tarzında bir arama yapıp gerekirse Google Translate yardımıyla karşınıza gelen sonuçları okumanızı öneririm.

  • kimex dedi ki:

   Veri tabanından veri çekme derken hile olmasın diye diyorsan .https://www.youtube.com/watch?v=ZX8-1zodEFU&index=23&list=PLPV2KyIb3jR5PhGqsO7G4PsbEC_Al-kPZ bu linkteki ve bundan sonraki 3-4 videoda anlatılıyor ama zahmetli. Ben şahsen unitynin livetutoriallerinde gördüğüm https://unity3d.com/learn/tutorials/topics/scripting/persistence-saving-and-loading-data?playlist=17117 videosundakini kullanıyorum

 43. Mert Kaya dedi ki:

  Hocam benim programım çalışır halde şuan fakat benim ana sayfamda 4 tane keyim var hepsi bool değerde bunları ben true olarak belirledim çalıştırıyorum keylere göre kapılar açılıyor fakat çalışır durumda iken keylerden her hangi birini değiştirdiğim zaman kafayı yiyor ben bu key değerlerini veri tabanından çektiğim zamanda aynı sorun olurmu

  • Mert Kaya dedi ki:

   Unity içinde play tuşuna bastığımda kodlardan değiştirip kaydettiğim zaman kafayı yiyor ben bu key değerlerini veri tabanından çekicem çalışır durumda iken

  • yasirkula dedi ki:

   Anlattığınız duruma göre, veritabanından key’leri çekince de sıkıntı olur gibi duruyor. Niçin oyun esnasında key’in değerini değiştirince oyunun sapıttığını bulup o sorunu tamamen çözmeniz lazım.

 44. Mert Kaya dedi ki:

  Hocam ben bir scriptin içine atadağım kodda public bool key değeri var bu key değeri aynı classın içindeki metodlarda işlem yapıyor fakat başka bir script classından bu key nesnesine nasıl değer atayabilirim

  • yasirkula dedi ki:

   2 yöntem kullanabilirsiniz:

   – değişkeni static yapıp ScriptIsmi.degiskenIsmi şeklinde ona erişebilirsiniz (ancak bu durumda değişken Inspector’da gözükmeyecektir ve tüm ScriptIsmi objelerinin degiskenIsmi değerleri daima birbiriyle aynı olacaktır)
   – GameObject.Find/GetComponent ile veya public bir değişken ile bool değişkeni tutan objeye erişip, ardından o obje üzerinden bool değişkene erişebilirsiniz.

 45. Sercan Kara dedi ki:

  Hocam ben 2d ile elektrik devresi kapı animasyonu yaptım bir açık bir kapalı olarak kapı kapalı olduğunda bir sonra ki kablonun renk değiştirme olayını yapamadım animasyona bool değer ekledim true oldugunda kapı kapanıyor bir yardımcı olabilirmisiniz

  • yasirkula dedi ki:

   LineRenderer’ın rengi Animation ile değişmiyormuş, şimdi deneyince gördüm. Ama DOTween plugin’i ile çizginin rengini değiştirmek mümkün. Şu dersimden faydalanarak projenize DOTween import edin ve animasyonun bool’unu değiştirdiğiniz kodun altında şuna benzer bir kod çalıştırın (scriptin başına using DG.Tweening; eklemeyi unutmayın):

   // Line Renderer'ın rengini 1 saniyede hedefRenk yap
   Color hedefRenk = kapiAcikMi ? Color.red : Color.white;
   lineRenderer.DOKill();
   lineRenderer.DOColor( new Color2( lineRenderer.startColor, lineRenderer.endColor ), new Color2( hedefRenk, hedefRenk ), 1f );
   
 46. Sercan Kara dedi ki:

  hocam dediğiniz gibi gameobjectlerle linerenderer yapmayı başardım daha yeni başladığım için unityi bilmiyorum fazla fakat spritelerle anahtar oluşturuyorum ama giden kırmızı ışın anahtardan sonra yeşil olmuyor o kısımda takılı kaldım

  • yasirkula dedi ki:

   Bunun için anahtarlar arasındaki her bir çizgi ayrı bir LineRenderer olsun. Bu şekilde istediğiniz çizginin rengini değiştirebilirsiniz.

   • Sercan Kara dedi ki:

    galiba unity maceram burda bitti linerendererların rengini hiç bir şekilde anahtar ile değiştiremedim teşekkür ederim güzel blog

 47. Sercan Kara dedi ki:

  Hocam unity 2d ile kırmızı bir çizgi üzerinde anahtar olcak anahtar 1 ise anahtardan itibaren diğer anahtara kadar çizgi yeşil devam etcek değilse kırmızı kalcak elektronik devre misali bu yapılabilirmi ?

  • yasirkula dedi ki:

   LineRenderer ile anahtarlar arasında renkli çizgiler çizerek yapabilirsiniz.

   • Sercan Kara dedi ki:

    anahtarları ne olarak koymam lazım unityde hocam tam olak bilmiyorumda yardımcı olabilirmisiniz

   • yasirkula dedi ki:

    2 boyutlu bir şey düşünüyorsanız anahtarlar Sprite objeleri olabilir. Çizgiler için ise boş GameObject’ler oluşturup LineRenderer component’i verebilirsiniz.

 48. JS dedi ki:

  Hocam oyunun volume seviyesini kaydetme işlemini yaptım.Kaydetmede sorun yok ama apk cihaza ilk kurulduğunda direkt default olarak 0da yani sessiz olarak açılıyor.Yazdığım kod şu şekilde;

  Options paneline bir volume slider ekledim buna hiçbir script yazmadım.Scene başlayınca araç scripti direkt çalıştığı için onun içine

  var Volume:Slider;
  ekledim ve update fonksiyonuna şunu ekledim

  CarEngine.volume=Volume.value;
  PlayerPrefs.SetFloat(“VolumeLevel”, Volume.value);
  PlayerPrefs.Save();

  sonra

  awake fonksiyonuna şunu ekledim;

  Volume.value=PlayerPrefs.GetFloat(“VolumeLevel”);

  seste değişiklik yapınca yapılan değişiklik kalıyor oyundan çıkıp girince de sorun yok.Tek sorun cihazda ilk açılışta ses seviyesi 0da ayarlı olarak geliyor ve açmak gerekiyor.Nerede hata yaptım acaba?

  • yasirkula dedi ki:

   Örneğin ilk başta Volume.value’nun değerinin 1.0 olmasını istiyorsanız:

   Volume.value=PlayerPrefs.GetFloat(“VolumeLevel”, 1.0f);

   • JS dedi ki:

    Cevap için teşekkürler.Bu şekilde hiçbir etki etmemişti sistemi değiştirdim hocam yanlış yoldaydım galiba.Şimdi tamamen volüme slider üzerinden yaptım aynı şeyi grafik ayarlarına da yaptım sorunsuz çalışıyor.

    function start

    if (!PlayerPrefs.HasKey(“VolumeLevel”)){
    Volume.value=2.5f;
    Debug.Log(“Audio Level Default”);
    }
    if (PlayerPrefs.HasKey(“VolumeLevel”)){
    Volume.value=PlayerPrefs.GetFloat(“VolumeLevel”);
    }}

    aradığım şey meğer haskey komutuymuş bu playerprafste çağrılacak bir kayıt olup olmadığına bakıyor yoksa default ses seviyesi 2.5 olsun varsa onu çağırsın..Bu şekilde oyun cihaza ilk kurulduğunda hiçbir getfloat verisi olmadığı için tam ortada 2.5de başlıyor kullanıcı değişiklik yapınca o kaydediliyor.

    sliderde değişiklik yapıldığında setfloat yapması için

    function AudioSave
    PlayerPrefs.SetFloat(“VolumeLevel”, Volume.value);
    PlayerPrefs.Save();
    Debug.Log(“Audio Level Saved!”);

    }

    fonksiyonunu ekledim ve bunu event type den update selected ile çalıştırdım.

 49. ahmet dedi ki:

  arkadaşlar dün itibariyle unity 2018 i kurdum bilgisayarıma fakat programı açarken ” UNİTY EDİTOR ÇALIŞMAYI DURDURDU “diye hata verip programı kapatıyor. Sorunu araştırıyorum fakat bir çözüm bulamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 50. Necati dedi ki:

  FL.localEulerAngles = new Vector3(FL.localEulerAngles.x,front_left.steerAngle,FL.localEulerAngles.z);

  Bu kodla düzeldi ama araba hareket edince tekerleğin z ekseni 90 dan 89 düşüyor.
  90 da sabit kalmıyor o yüzden tekerlek sağa sola gidiyor

 51. Necati dedi ki:

  Arabanın ön tekerleklerini çevirmek için bu kodu buldum.
  FL.localEulerAngles = new Vector3(FL.localEulerAngles.x,front_left.steerAngle-FL.localEulerAngles.z,FL.localEulerAngles.z);

  FR.localEulerAngles = new Vector3(FR.localEulerAngles.x,front_right.steerAngle-FR.localEulerAngles.z,FR.localEulerAngles.z);

  arabanın tekerlekleri düz durması gerekirken yan duruyor 0 derece olması gerekirken 90 derece dönüyor sorunu nasıl çözebilirim ?

  • yasirkula dedi ki:

   Teker Blender’da modellendiyse pivot’unun eğimi yanlış olabilir. Bunu çözmenin en hızlı yolu, tekere boş bir parent obje verip parent objeyi 90 derece döndürmek.

   • Necati dedi ki:

    Silindir kullanarak yaptım tekerleği

   • yasirkula dedi ki:

    Şu şekilde değişik kombinasyonlar deneyebilirsiniz:

    FL.localEulerAngles = new Vector3(front_left.steerAngle,FL.localEulerAngles.y,FL.localEulerAngles.z);
    FL.localEulerAngles = new Vector3(FL.localEulerAngles.x,front_left.steerAngle,FL.localEulerAngles.z);
    FL.localEulerAngles = new Vector3(FL.localEulerAngles.x,FL.localEulerAngles.y,front_left.steerAngle);

 52. OYUNCU dedi ki:

  kardeşiim animasyon (yürüme) yürüyünce normal hızda gidiyoorum ama bir yerden sonra animasyon duruyor ama ben hala yürümeye devam ediyorum bunun nedenini açıklarmısdın?

  • yasirkula dedi ki:

   Animasyon loop etmiyor olabilir. Bunun için ilgili animasyonun Inspector’undan, varsa Loop Time’ı aktifleştirmeli, yoksa Wrap Mode’u Loop yapmalısınız. Şayet animasyon zaten kendini tekrarlıyorsa, o zaman hareket için Root Motion mı kullanıyorsunuz? Root Motion kullanmıyorsanız hareket kodunuz kabaca/özetle nasıl bir şey?

 53. yusuf dedi ki:

  hocam 2 sorum var birincisi sizin hazırladığınız harfi keşfet demosunda chackpoint in tam üzerinde olmadan alması ve tek tek işaretlendiğinde olumlu sonuç vermesi nasıl sağlanır.
  ikincisi ios için çıktı alırken yazdığımız projeyi aynen kopyalayıp mac bilgisayarda açtığımızda alabilirmiyiz yani xcode u filan yükledikten sonra.

  • yasirkula dedi ki:

   Mac bilgisayardaki Unity’den iOS için build aldıktan sonra o konumdaki Xcode projesini açıp proje ayarlarındaki Signing kısmından projeyi imzalamanız lazım. Eğer ücretli App Store hesabınız yoksa şu konuya göz atabilirsiniz: https://blog.ionicframework.com/deploying-to-a-device-without-an-apple-developer-account/. Bunun ardından projeyi “Run” yapıp, Mac’e bağladığınız bir iOS cihaz üzerinde test edebilirsiniz. Emülatör üzerinde test etmek için Unity’de Player Settings’ten “Target SDK”yı (veya “SDK Version”) “Simulator” yapmanız lazım.

   Harfi keşfette checkpoint’i biraz mesafe olsa da almasını istiyorsanız “Minimum Uzaklik” değişkenini artırabilirsiniz. Tek tek işaretlemeyi tam anlayamadım.

   • yusuf dedi ki:

    bir parçada 10 adet checkpoint varken ben sırayla 5 ini yapıpı elimi çektiğimde yeniden başlıyor ya o yeniden başlamaması için ne yapabilirim.

   • yasirkula dedi ki:

    Açıkçası bu, kodda hatırı sayılır bir düzenleme gerektirecek gibi duruyor. Bu düzenlemeyi size bırakıyorum çünkü ben örnek projeyi size sadece referans olsun/fikir versin diye yaptım, siz de bu “referans” üzerinden kodu kendinize göre kendi başınıza düzenlemelisiniz.

   • yusuf dedi ki:

    bu arada windowsda yazdığım projeyi ios ta açabiliyor muyum?yoksa her şeyi ios ta bir daha mı yazmam gerekiyor

   • yasirkula dedi ki:

    Açabilirsiniz ama mesela Input.GetAxis(“Horizontal”) kodunuz varsa bu kod tahmin edeceğiniz üzere iOS’ta çalışmaz. UI sisteminde ve mouse kodlarında çoğunlukla sıkıntı yaşamazsınız.

 54. talha dedi ki:

  oyuna eklediğim resimler kalitesi iyi olsa bile çok kötü görünüyor. özellikle yuvarlar şekiller berbat durumda. düzeltmenin bir yolu var mıdır?

 55. yusuf dedi ki:

  hocam script dosyasında çalışırken monobehaviour yazısı mavi olmuyor ama bazı dosyalarda mavi nasıl düzeltebilirim

 56. yusuf dedi ki:

  yine yapamadım o konuyla biraz daha uğraşayım…peki uygulamadaki gibi harfi bir şeyin üzerine bırakınca harfin orada kalması nasıl olur.harfin hareket etmesini yaptım collider ekleyip çarpışmayla yapmaya çalıştım ama olmadı..

  • yasirkula dedi ki:

   Harfe ve harfin bırakılacağı noktaya Box Collider 2D verip Is Trigger’larını işaretleyin. İlaveten, harfe Body Type’ı Dynamic bir Rigidbody 2D verip Gravity Scale’ini 0, Linear Drag ve Angular Drag’ını Infinity yapın (eğer olmuyorsa 9999 gibi yüksek bir rakam verin). Harfin bırakılacağı noktaya ise Body Type’ı Kinematic bir Rigidbody 2D verin. Artık harf bırakılacağı noktaya temas edince OnTriggerEnter2D çalışmalı.

   • yusuf dedi ki:

    harfin yeni konumunu nasıl belirleriz yani temas ediyosa şu konuma git gibi?bu arada size bu kadar çok soru sormamın sebebi bu hafta demoyu yetiştirmeye çalışıyorum o yüzden.

   • yasirkula dedi ki:

    OnTriggerEnter’da, harfin doğru yere temas edip etmediğine bakabilir (objenin ismini veya tag’ını kontrol ederek) ve doğru yere temas ediyorsa onun position’ını public Vector3 bir değişkende tuttuğunuz konuma eşitleyebilirsiniz. Aynı zamanda drag’den sorumlu kodun da sonlanmasını sağlamalısınız.

 57. yusuf dedi ki:

  hocam bir şeklin üzerinden gittiğimizde şeklin üstü dolacak…şeklin tamamını dolduruğumuzda bölüm bitecek nasıl yaparız…şekil olarak mesala bir harf harfin tamamını bizim verdiğimiz şekilde çizecek harfi tamamladığında bitecek…

  • yasirkula dedi ki:

   Üzerinden gittiğiniz yerleri doldurmak için bir Texture2D objesini mi boyayacaksınız yoksa 2D/3D uzayda o noktalarda bir sürü obje mi Instantiate edeceksiniz? Ve kamera sabit mi olacak dinamik mi?

  • yusuf dedi ki:

   çok sağolun hocam.daha sonraki sorularda görüşmek üzere 😀

   • yusuf dedi ki:

    hocam bu harf olayında sizin projenizde harfi değiştirdiğimde sıkıntı olmuyor ama başka bir projede sizin yazdığınız script dosyasını kullanarak yaptığımda checkpoint ler sahne ekranında görünürken oyun ekranında görünmüyor… acaba nereyi atlıyorum yardımcı olabilir misiniz?

   • yasirkula dedi ki:

    Harfin Sprite Renderer’ının Order in Layer’ının negatif olması lazım. Belki harfin Rotation’ının 0,0,0 olması da gerekiyor olabilir. Scale’in negatif olmadığından da emin olun.

   • yusuf dedi ki:

    hocam dediğiniz şeylere baktım ama olmuyor sizin yaptığınız ekrada sıkıntı yok ama benim yaptığım ekranda checkpointler harfin altında kalıyor.

   • yasirkula dedi ki:

    Harf ve checkpoint’ler için Sprite Renderer kullandığınızdan ve harfin Order in Layer değerinin checkpoint’lerden düşük olduğundan emin olun. İlaveten, benim yaptığım sahnedeki checkpoint’lerin ve harfin position değerlerini kontrol edin. Son olarak Main Camera’nın da position değerini kontrol edin ve orthographic olduğundan emin olun.

   • yusuf dedi ki:

    hocam size biraz fazla soru sordum ama benim checkpointler harfin altında kalmıyor oyun başlayınca görünürlüğü kayboluyor sahneye 3 boyutta bakınca fark ettim neden olabilir

   • yasirkula dedi ki:

    Mouse’u takip eden ParmakKuyruk’un harf ile checkpoint’ler arasında kalması için oyun başlayınca checkpoint’ler kameraya doğru yaklaşıyor. Bu yüzden kameranızı biraz daha geriye çekmeniz gerekebilir.

 58. JS dedi ki:

  İyi günler.Hocam accelerometer ile bir sorunum var rotation.y yi sınırlamaya çalışıyorum olmuyor.Ne kadar çihazı eğsemde obje +-30 derecelik bir açıdan fazla dönmesin diye uğraşıyorum.Aşaıdaki denemelerin hiçbiri olmadı.Input.accelerometer işin içinde yokken dokunmatik kontrolde yapabildiğim şeyler bunda çalışmıyor.Unity forumlarında da araştırdım hep bunları söylüyorlar ama çalışmıyorki..

  1
  var YRotate=Input.acceleration.x*Time.deltaTime*500;
  YRotate=Mathf.Clamp(YRotate,-3,3);
  transform.Rotate(0,YRotate,0);

  2
  var YRotate=Input.acceleration.x*Time.deltaTime*500;
  YRotate=Mathf.MoveTowards(YRotate,3,1);

  3
  var YRotate=Input.acceleration.x*Time.deltaTime*500;
  if(transform.rotation.y>-3&&transform.rotation.y-3&&YRotate<3){
  transform.Rotate(0,YRotate,0);
  }

  • yasirkula dedi ki:

   Input.acceleration’ı kullanarak kamerayı döndürdükten sonra şu şekilde kameranın Y açısını sınırlayabilirsiniz:

   Vector3 egim = transform.eulerAngles;
   while( egim.y > 180 )
   egim.y -= 360;
   while( egim.y < -180 )
   egim.y += 360;

   egim.y = Mathf.Clamp( egim.y, -30, 30 );
   transform.eulerAngles = egim;

 59. mustafa dedi ki:

  tekrar aynı soruları sormayayım diye baştan sona bütün soruları ve cevapları okudum(gözden kaçtıysa özür dilerim)

  unity2d oyunda haraket eden bir objenin üzerine zıplandığında player de onunla birlikte hareket etsin istiyorum ama obje ayaklarımın altından kayıyor..:)

 60. WeirdoKun dedi ki:

  Play tuşunu basınca karakter pixel pixel bir görüntü alıyor bu sorunu nasıl giderebilirim?

 61. gürkan çıtak dedi ki:

  Merhaba, proje çalıştırıldığında proje üzerine eklediğim veya çıkardığım ne varsa kaydederek, tekrar açtığımda kaldığım yerden devam edilebilmesini istiyorum.

  • yasirkula dedi ki:

   Bir harita editörü gibi bir şey yaptığınızı ve sahnedeki objeleri kaydetmek istediğinizi varsayıyorum. Benim henüz bu tarz kapsamlı bir kayıt sistemiyle çalışmam olmadı. Ben de float, string vs. basit değerler kaydettim daha çok. Halihazırda araştırma yapmışsınız ancak bu tarz kompleks bir sistem için sanırım araştırmaya devam etmeniz lazım :/

   • gürkan çıtak dedi ki:

    (proje logic devre simulasyonu ) eklemiş olduğum logic devre elemanları ile devre kurup çalıştırarak son hallerini ve değişiklikleri kaydetmek , kayıtlı uygulamaları açmak için uğraşıyorum. sizden daha öncede oldukça fazla yardım aldık , çok sağolun.

   • yasirkula dedi ki:

    XML serialization’dan faydalanarak kendi yazdığınız bir class’ta yer alan verileri bir XML dosyasına çevirebilir ve daha sonra bu XML’den verileri geri okuyabilirsiniz. Ancak bu sistem GameObject gibi Unity sınıflarını desteklemiyor. Onun yerine sahnedeki her bir logic devre elemanı için o elemanın ne tür olduğunu tutan bir string veya int ile o elemanın Vector3 koordinatlarını kaydedebilirsiniz. Kayıtlı uygulamayı açarken ise bu string veya int değerinin değerine göre ilgili Vector3 koordinatlarda ilgili logic devre elemanı prefab’larını Instantiate edebilirsiniz. Tabi logic devre elemanları arasındaki bağları da kaydetmeniz lazım. Bunun için ise her bir logic devre elemanının özgün bir ID’si olabilir ve XML’e hangi ID’li logic devre elemanlarının birbiriyle bağlı olduğunu kaydedebilirsiniz.

 62. gürkan çıtak dedi ki:

  Merhaba Yasir bey;
  unity projemde kaydet,farklı kaydet,aç menü butonları yapmak istiyorum. araştırma yaptım fakat C# kodu ile yapılan bir örnek bulamadım. genel de skor , can ve oyunlar için enson kaldığın yeri kaydeden örnekler mevcut. yardımcı olursanız sevinirim.

 63. asdf dedi ki:

  kusura bakmayın bu beşinci sefer yazışım bu yorumu nedense kod yazınca kabul etmiyor

  bende iki obje var birbirine değdiklerinde ses çalmasını istiyorum kod yazınca yorumu yollamıyor oyuzde direk yazacam umarım anlaşılır olur

  public audiosource ses;

  if(obje1.istouching(obje2))
  ses.play();

  bu kodu kullanıyorum ama bo kodda objeler birbine değerken sürekli sesi çalıyor ama ben sadece ilk değdikleri anda sadece bir sefer çalınmasını istiyorum bunun bi yolu varmı

  • asdf dedi ki:

   Bu soruyu unity answersa sordum oncollisionenter2d() fonksiyonunu söylediler bende denedim ama olmadı

   oncollisionenter2d fonksiyonunu kullanınca sadece bir sefer ses oynatılıyor ama bendeki objeler translate fonksiyonuyla ekrana geri dondugu için tekrar değince ses çıkarmıyor bunu nasıl halledebiliriz

   • yasirkula dedi ki:

    Objeler birbirine her çarptığında OnCollisionEnter2D fonksiyonu çalışmalı. Tekrar değince çalışmaması garip geldi. Objelerin birbirinden tamamen ayrılıp sonra tekrar değdiğinden emin misiniz?

 64. kenan dedi ki:

  Ancak boyle yazdırabildim. Kusura bakmayın aradaki mesajların içeriği yazdıgım sekliyle cıkmadı. Son yazdıgım mesajda anlatabilmişimdir umarım.Teşekkurler…

  • yasirkula dedi ki:

   Şu anki kodda nasıl bir sıkıntı oluyor? Eğer daha basit bir yöntem denemek isterseniz de y=4’e Is Trigger’ı işaretli bir collider koyup nesnelere bir script verebilir ve bu scriptin OnTriggerEnter fonksiyonunda kaçan nesne sayısını 1 artırabilirsiniz.

   • kenan dedi ki:

    Yasir Bey OnTriggerEnter ile hallettim. Fikir için çok teşekkür ederim…

 65. kenan dedi ki:

  Saka gibi:) yazdıgım cıkmıyor..
  for dongusu içinde
  if nesneler(i).transform.position.y>4 ise kacanNesneHesapla(1)

 66. kenan dedi ki:

  Merhaba Yasir bey;
  Oyunumda intantiate edilen nesneler yok edilince puan kazanılıyor. ancak belirli bir sayıda nesne (10 adet) kaçırdığınız zaman oyunun sona ermesini istiyorum.

  Nesnelerin ekrandan belirli bir noktada cıktıgında sayımını yapmaya calıstım. ancak bir turlu halledemedim. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  public GameObject[] nesneler;

  void Update()
  {
  for (int i = 0; i 3)
  {
  kacanNesneHesapla(1);
  }
  }
  }

 67. levent dedi ki:

  unity hierarchy de cube oluşturdum…
  cube yi assets yapıp component-rendering den-light ekledim…
  c# scriptde; light ve light.intensity kodunu anlamıyor..
  kaldırıldı diyor…

 68. osman dedi ki:

  merhabalar;
  unityde iki basit uygulama yaptım.
  her ikisi de benim telefonumda çalışıyor Android 7
  google playe yükledim ve başkasına indirdim onda çalışmıyor.
  uygulama durduruldu yazıyor.
  çalışmadığı telefon android 5 ben build ederken API level 14 seçmiştim.
  device filter değerleri armv7 ve x86 olarak build edildi.
  daha öncede ilk builde kendi telefonumda çalışmamıştı admobla alakalı olduğunu tespit etmiştim.
  ama şimdi bende çalışıyor anlayamadım yardımcı olabilecek var mı.

  • yasirkula dedi ki:

   Uygulamayı açmadan önce adb logcat’i çalıştırıp nasıl bir crash yediğinize bakmak isteyebilirsiniz. Genelde çok faydalı bir bilgi dönmüyor ama bazen oradaki crash bilgisi, sorunu tespit edebilmenize yardımcı olabiliyor. Ayrıca dilerseniz uygulamayı Unity 5’te veya Unity 2017’de build almayı deneyebilirsiniz (hangisinde build almadıysanız).

 69. ahmet dedi ki:

  [RequireComponent(typeof(CharacterController))]

  public class Rotateone : MonoBehaviour {

  public float turnSpeed = 4.0f;
  private Vector3 mouseOrigin;
  private bool isRotating;
  private bool isZooming;
  private CharacterController controller;
  private CollisionFlags flags;

  public float minY = -45.0f;
  public float maxY = 45.0f;
  float rotationY = 0.0f;

  void Update()
  {
  controller = GetComponent();
  if (Input.GetMouseButtonDown(0))
  {
  // Get mouse origin
  mouseOrigin = Input.mousePosition;

  isRotating = true;
  }

  if (!Input.GetMouseButton(0)) isRotating = false;

  if (isRotating)
  {
  Vector3 pos = Camera.main.ScreenToViewportPoint(Input.mousePosition – mouseOrigin);

  transform.RotateAround(transform.position, transform.right, -pos.y * turnSpeed);
  transform.RotateAround(transform.position, Vector3.up, pos.x * turnSpeed);

  }

  }
  }

  Hocam merhaba.Hocam bunu nasıl dokunmatiğe çevirebilirm.
  Bunu böyle kullanınca dokunmatikte oluyor.Ama iki parmak dokununca saçmalıyor.Touch id ye çevirip tek parmak tek algılamasını nasıl yapabilirim.Teşekkürler

 70. çetin dedi ki:

  unity de terrain yahut plane üzerinde scene hazırlıyorum bir süre sonra kamera hiç bir şekilde yakınlaşmıyor belli bir mesafe de kalıyor unity i sildim tekrar yükledim güncelleme yapdım yine düzelmiyor yardım lütfen

  • yasirkula dedi ki:

   Kameranın odaklandığı obje terrain gibi büyük bir obje ise objeye çok zoom yaptıktan sonra artık zoom yapmak zor olabiliyor. Bunun için sahnedeki ufak bir objeye kamerayı odaklamayı deneyebilir ya da mouse’un sağ tuşu basılı iken WASD tuşları ile kamerayı hareket ettirebilirsiniz.

 71. benjo turan dedi ki:

  eline sağlık yazın içi

 72. JS dedi ki:

  Mrb yasir hocam rigidbody bir objede bu raycast komutunun OncollisionEnterdeki gibi her çarptığında 1 kere çalışması için ne yapmak lazım?Bu haliyle ışın temas ettiği süre boyunca çalışıyor.Bir function ile ışın çarptıktan 1 saniye sonra kapatmayı denedim olmuyor ışın temas ettiği sürece hiçbişey durduramıyor Oncollisionstay gibi çalışıyor.Böyle bir komut varmı acaba hocam?

  var X:Transform;
  var Y:Transform;

  function Update(){
  var Forward = transform.TransformDirection(Vector3.forward);
  var hit:RaycastHit;
  Debug.DrawRay(transform.position,Forward*15,Color.red);

  if(Physics.Raycast(transform.position,Forward,hit,15)){
  if(hit.collider.tag == “Other”){

  X.gameObject.GetComponent(MeshRenderer).enabled=true;
  Y.gameObject.GetComponent(MeshRenderer).enabled=true;
  }}}

  • yasirkula dedi ki:

   Eğer bir daha ışın atmayacaksanız, ışın Other’a çarpınca enabled=false; yapabilirsiniz. Yok ışın çarptıktan sonra sadece 1 saniye boyunca tekrar ışın atamayayım derseniz o zaman var cooldown:float; isminde bir değişken oluşturup ışın Other’a temas edince cooldown=1; kodunu çalıştırın ve Update’in başına da şu eklemeyi yapın:

   if( cooldown > 0 )
   {
   cooldown -= Time.deltaTime;
   return;
   }

 73. Advpays Ru dedi ki:

  yasirkula bey sizin isminizi ve notlarınızı sizden önce farklı platformlarda karşılaştım ve notlarınıza baktım şu çaylaklar için java falan süper bir kaynak olmuş onun için size teşekkür ederim bir de bir sorum olacak;

  assets store de ücretli satın aldığımız tamamlanmış full paketleri kendi oyunumuzda kullanıp piyasaya sürsek herhangi bir hak ihlali telif olurmu
  bir de; ben çayalğım o yüzden kusuruma bakmayın assets storede full tamamlanmış projeler var kodlamada da dahil mi? yani paketi aldıktan sonra biz sadece açıp unity de oyunu hazırlayabiliriz

  kolaya kaçmak için sormuyorum ama ordaki paketlerlerde çok güzel grafikler falan var ve çok kaliteli şuan ki tecrübemle o modelleri yapmam çok zor cevabınızı bekliyorum teşekkürler.

  • yasirkula dedi ki:

   Asset’in açıklamasında özel bir telif hakkından bahsetmiyorsa asset’i oyunlarınızda istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Sadece asset’i herhangi bir yerde açık kaynak olarak paylaşamaz veya biraz değiştirip store’a ayrı bir asset olarak koyamazsınız.

   Full tamamlanmış projelere genelde kodlar da dahil oluyor. Eğer asset’in bulunduğu kategori Complete Projects ise ve asset’te hiç kod yoksa açıkçası ben bunu yadırgarım 😀

 74. ahmet dedi ki:

  using UnityEngine;
  using UnityEngine.UI;
  public class NewBehaviourScript : MonoBehaviour {

  public AudioClip[] sesdosyalari;
  public Toggle a1;
  public Toggle a2;

  void Start()
  {
  if (PlayerPrefs.GetInt (“abc”) == 1)
  {
  a1.isOn=true;
  }
  if (PlayerPrefs.GetInt (“abc”) == 2)
  {
  a2.isOn=true;
  }
  }

  public void tikla()
  {
  if(a1.isOn==true)
  {
  PlayerPrefs.SetInt(“abc”,1);
  }
  if(a2.isOn==true)
  {
  PlayerPrefs.SetInt(“abc”,2);
  }
  }

  public void müzik()
  {
  GetComponent().PlayOneShot(sesdosyalari[0],1);
  }

  }

 75. ahmet dedi ki:

  Hocam çok teşekkür ederim dediğiniz gibi yaptım oldu 😀 ilk başta ikisi de aynı fonksiyonda idi.
  sonra müziği farklı fonksiyona aldım. Ayrıca toggle’nın içine event trigger pointer down dedik. Gerekli sürüklemeleri yaptıktan sonra sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Kodun son hali aşağıdadır.
  Tekrardan çok teşekkür ederim hocam.

 76. ahmet dedi ki:

  Hocam merhabalar. benim bir sorum olacaktı. Oyunumda seçenekler menüsü için 2 tane toggle var. İlk toggle’da tik işareti var. ikinci toggle’da tik işareti yok. Toggle’lara bastığımda bip sesi geliyor. Player prefs ile kayıt sistemini de yaptım. Ancak şöyle bir sıkıntı var. Tik işareti ikinci toggle’da olduğunda oyundan çıkıyorum. Tekrar oyunu açtığımda hiç bir yere basmadığım halde bip sesi yine geliyor. Ne yapmam gerekiyor hocam işin içinden çıkamadım.

  • yasirkula dedi ki:

   Toggle’a dokununca bip sesi çıkarma ve toggle’ı işaretleme işlemleri tek bir fonksiyonda gerçekleşiyor olabilir. Bu fonksiyonu sonradan PlayerPrefs’in değerine göre elle çağırınca da yine bip sesi gelir tabi. Çözüm yolu olarak bip sesi çıkarma ve toggle’ı işaretleme işlemlerini 2 ayrı fonksiyonda yapabilir, toggle’a dokununca iki fonksiyonu da ayrı ayrı çağırabilir ve oyunu tekrar açınca PlayerPrefs’in değerine göre sadece toggle’ı işaretleme fonksiyonunu çağırabilirsiniz.

 77. JS dedi ki:

  Hocam merhabalar.Ben oyunu en baştan beri hep inputlarla pc için yaptım touch işine finalde girerim dedim alt tarafı sağ- sol- gaz- fren diye düşünüp:)Menü tuşlarını falan UI button ekleyerek onclick yöntemiyle yaptım onlar tamam apk build aldım sorunsuz dokunmatik çalışıyor ama aynı şeyi arabanın kontrolleri içinde yapıyorum olmuyor tıklanıyor ama fonksiyon çalışmıyor.Pcde mausela tıklayınca da çalışmıyor.Aynı şey neden çalışmıyor acaba?Nette buton touch videolara baktığımda touches komutu falan kullanılıyor.Bu şekilde yapmak şartmı en basit nasıl yapabilirim mesela aşağıda aracın sağa dönüş kodu var oyun sahnesine eklediğim Right isminde butona tıkladığım veya dokunduğum sürece fonksiyon çalışsın istiyorum. Aşağıdaki kısa kod ile bir örnek verebilirmisiniz hocam?.Ben bu kodu mesela TurnRight diye bir function içine attım bunu onclicten seçiyorum çalışmıyor.

  if ( Input.GetKey(KeyCode.RightArrow) )
  {
  if (! Input.GetKey(KeyCode.LeftArrow) ){

  y = Mathf.MoveTowards( y, 10f, YRotationSpeed * Time.deltaTime/2 );

  }}

  • yasirkula dedi ki:

   Butona basarken aynı anda klavyede sağ ok tuşuna da basılı tutuyorsanız kodun çalışması lazım (if koşullarında sağ ok tuşunun basılı olmasını şart koşmuşsunuz). Bir butona basılı tuttuğunuz sürece bir kod çalıştırmak için de şu dersimdeki “Bir UI Elemanına Basılı Tutulduğu Sürece Yapılacak Şeyleri Belirlemek (Event Trigger Sistemi)” başlığına bakabilirsiniz: https://yasirkula.com/2015/01/21/unity-ui-arayuz-sistemi/

   Yakın zamanda, yaşadığınız bu sıkıntıyı da ele alan multi-platform bir input sistemi paylaşacağım. O çıktığı vakit sorununuzu daha rahat çözeceksiniz diye umuyorum.

 78. Developer dedi ki:

  Merhabalar. Oyunumda menuden new game diye başlatınca oyun daha düşük bi ışıkla başlıyo yani daha karanlık bir şekilde. Çözüm olarak renkleri daha açık yaptım ancak bunun neyden kaynaklandığını anlayamadım. Yardımcı olursanız sevinirim 🙂

  • yasirkula dedi ki:

   Peki oyunu build alınca da aynı sıkıntı oluyor mu? Editörde lightmapping ile alakalı, buna benzer bir bug vardı çünkü.

  • Developer dedi ki:

   Dediğinizi yaptım sorun çözüldü. Teşekkürler 🙂

   • muhammed dedi ki:

    yardım edin bende olmuyor level yuklenınce ekran kararıyor

   • yasirkula dedi ki:

    Window-Lighting penceresindeki “Precomputed Realtime GI” ve “Baked GI” seçeneklerini kapatıp bir de aşağıdaki “Auto” (veya “Continuous Baking”) seçeneğini kapattıktan sonra sahneyi tekrar açınca sorun düzeliyor mu? Eğer düzelmiyorsa bir de “Auto” butonunun yanındaki Build butonuna bir kere tıklayıp ondan sonra sahneyi tekrar açmayı deneyin.

 79. Samed ALP dedi ki:

  Ben subway surffers tarzında bir oyun yapmayı deniyorum.Yolu 3 ayrı box colindera ayırdım.
  Sağa tıklanınca sağdaki sola tıklanınca soldaki box colinder doğrultusunda gitmesini istiyorum.Nasıl yapabilirim ?

 80. unity'i derslerinizden öğrenen birisi dedi ki:

  merhabalar hocam üzerimde büyük emeğiniz var Allah razı olsun sizden inşallah en iyi programcı olursunuz.

 81. ali dedi ki:

  Selamun akeyküm hocam birşey sorucam unity de web sayfamı nasıl çekebilirim kod ile fazla bilgim yok sadece link teki siteyi çekmek ve göstermek istiyorum bilginiz varsa yardımcı olurmusunuz

  • yasirkula dedi ki:

   Unity içerisinde web sitesi göstermenin hazır bir yolu maalesef yok, bunun için bir plugin kullanmanız lazım. Bu iş için ücretsiz plugin’ler bulmak için “unity show web page github” şeklinde arama yapabilirsiniz.

   Alternatif olarak, Application.OpenURL( “web sayfası linki” ); fonksiyonu ile o web sayfasını cihazın tarayıcısında açabilirsiniz.

 82. JS dedi ki:

  Üstad yardım! 1.ve 2 olmak üzere 2script var ve bunlar 2 ayrı objede 2sindede box collider var ve trigger.Sadece tetikleyici olarak kullanıyorum.Bu objelerden hangisi trigger olursa olsun score +1 artsın istiyorum olmuyor 1.script çalışıyot +1 eklyor ama script2 eklemiyor Score.ToString(); yöntemiyle de denedim yine olmadı neden acaba?

  scrip1:

  #pragma strict

  var ScoreText:Text;
  static var Score:int;
  function Start () {
  }
  function Update () {
  }
  function OnTriggerEnter (col :Collider) {
  if (col.gameObject.tag == “other”) {
  Score+=1;
  ScoreText.text=(Score)+””;
  }
  }

  script2:

  #pragma strict

  function Start () {
  }
  function Update () {
  }
  function OnTriggerEnter (col :Collider) {
  if (col.gameObject.tag == “other”) {
  Script1.Score+=1;
  }
  }

  • yasirkula dedi ki:

   ScoreText.text=(Score)+””; satırının ikinci scriptte olmamasındandır diye düşünüyorum çünkü kod onun dışında birebir aynı diyebiliriz.

   • JS dedi ki:

    Evet ondanmış aklıma gelmişti onu da eklemek ama nasıl olsa int değerini script2den arttırıyorum diye gerek olmaz demiştim.Çok teşekkürler hocam yine usta gözüyle bir bakışta gördün:)

 83. ahmet dedi ki:

  Yasir Hocam cevabını buldum galiba=)) Static değişken kullanacağız. O zaman Koddan koda erişim oluyor. İşin garip tarafı en başta internetten nasıl arama yapacağımı bilemedim. Sonrasında unity 3d ile ilgili çok güzel bir nota rastladım. Meğer not size aitmiş 😀 Herkese tavsiye ediyorum. Unity’e yeni başlayanlar kesinlikle bir kere okusun. Allah sizden tekrar tekrar razı olsun. Türkçe kaynaklarda olmasa halimiz perişan :)))
  http://www.academia.edu/15203443/Unity3d-notlar

 84. ahmet dedi ki:

  Hocam merhabalar. benim bir sorum olacaktı sizlere. Oyunumuzu oynarken belirli bir an geldikten sonra yazdığımız script dosyasındaki belirli sayıların sürekli güncellenmesini istiyorum. Böyle bir şey mümkün olabilir mi. Kayıtlı olan koda oyun oynarken müdahale edebilir miyim. oynayan kişiye belli etmeden. Bunun için ne tarz bir araştırma yapmam gerekir

 85. Barış dedi ki:

  Yıldız toplama sistemi yapmaya çalışıyorum 20 bölümlü oyunumda ama bir türlü başaramadım. Birde sistemi kursam bile oyuna örneğin ekranın sağ üstüne 0/60 yazdıracam öbür bölümleri açmak için 60 yıldız almalı yani tüm bölümlerden 3 yıldız almalı(örnek) yani şu 0’ı playerprefs verileri ile nasıl daha yüksek tam sayılara çıkarırım

  • yasirkula dedi ki:

   Her bir level için ayrı bir PlayerPrefs tutmanız lazım, yani “Level1Score”, “Level2Score” gibi. Bunun için bir level bitince şuna benzer bir fonksiyon çağırmanız lazım (mesela SkoruKaydet( UnityEngine.SceneManagement.SceneManager.GetActiveScene().buildIndex + 1, skor ) şeklinde):

   void SkoruKaydet( int level, int toplananYildizSayisi )
   {
   	int yuksekskor = PlayerPrefs.GetInt( "Level" + level + "Skor", 0 );
   	if( toplananYildizSayisi > yuksekskor )
   	{
   		PlayerPrefs.SetInt( "Level" + level + "Skor", toplananYildizSayisi );
   		PlayerPrefs.Save();
   	}
   }
   

   Ardından X/60 yıldız sayısını hesaplamak için şu kodu kullanabilirsiniz:

   int toplamSkor = 0;
   for( int i = 1; i <= 20; i++ )
   {
   	toplamSkor += PlayerPrefs.GetInt( "Level" + i + "Skor", 0 );
   }
   
 86. JS dedi ki:

  function EngineSound()
  {
  for (var i = 0; i currentSpeed)
  {

  //break this value
  break;

  }
  }
  var minGearValue = 0.00;
  var maxGearValue = 0.00;
  if (i == 0)
  {
  minGearValue = 0;
  }
  else{
  minGearValue = GearRatio[i-1];
  }
  maxGearValue = GearRatio[i];

  var pitch : float = ((currentSpeed – minGearValue)/(maxGearValue – minGearValue)+0.8f);
  GetComponent.().pitch = pitch;

  gear = i;
  }

  Hocam yukarıdaki kodda vites geçisinde ses değişiyor ama kademeli bir şekilde aniden değişiyor bunu nasıl gerçekçi yapabiliriz .Tam vites atarken yumuşak şekilde audio pitch azalıp geri artması için ne yapabilirim?

  • yasirkula dedi ki:

   “gear = i;” demeden önce PitchAzaltArtir( pitch ); fonksiyonunu çağırabilirsiniz:

   function PitchAzaltArtir( hedefPitch : float )
   {
   	var pitch : float = hedefPitch;
   	while( pitch > 0 )
   	{
   		pitch -= Time.deltaTime * 2;
   		GetComponent( AudioSource ).pitch = pitch;
   		yield;
   	}
   	
   	pitch = 0;
   	GetComponent( AudioSource ).pitch = pitch;
   	yield;
   	
   	while( pitch < hedefPitch )
   	{
   		pitch += Time.deltaTime * 2;
   		GetComponent( AudioSource ).pitch = pitch;
   		yield;
   	}
   	
   	pitch = hedefPitch;
   	GetComponent( AudioSource ).pitch = pitch;
   }
   
   • JS dedi ki:

    Hocam verdiğiniz kodla ses vites atmadan da genel olarak sürekli birbirine giriyor sürekli hem azaltıp hem yükseltmeye çalışıyor gibi ama aşağıdaki gibi ufak bir değişik yaptım da kod görevini yapıyor sizin functiona eklenen şeyler tam gearratio anında gerçekleşiyor.Mesela burada arabanın vites değiştirdiğini belli etmek için yazdığım bir süspansiyon hareketini
    açıp kapatıyorum sorunsuz çalışıyor.Ama ses gaza basıldığından itibaren sürekli bozuk oluyor

    function EngineSound()
    {

    for (var i = 0; i currentSpeed)
    {

    //break this value
    break;

    }
    }
    var minGearValue = 0.00;
    var maxGearValue = 0.00;
    if (i == 0)
    {
    minGearValue = 0;
    }
    else{
    minGearValue = GearRatio[i-1];
    }
    maxGearValue = GearRatio[i];

    var pitch : float = ((currentSpeed – minGearValue)/(maxGearValue – minGearValue)+0.8f);
    GetComponent.().pitch = pitch;
    if ( Input.GetKey(KeyCode.UpArrow) ){
    PitchAzaltArtir( pitch );
    }
    gear = i;
    }

    function PitchAzaltArtir( hedefPitch:float){
    var pitch : float = hedefPitch;
    while( pitch > 0 )
    {
    pitch -= Time.deltaTime * 2;
    GetComponent( AudioSource ).pitch = pitch;
    yield;
    }
    pitch = 0;
    GetComponent( AudioSource ).pitch = pitch;
    yield;

    while( pitch 1.7f){
    gameObject.GetComponent(BodyMove).enabled=true;
    BodyMoveOff();

    }}

    function BodyMoveOff(){
    yield WaitForSeconds (0.4f);
    gameObject.GetComponent(BodyMove).enabled=false;
    }

   • yasirkula dedi ki:

    Sadece gear değiştiği vakit vites atma sesi oynatmanız lazım. Bunun için önceki frame’deki gear değerini bir değişkende tutup bu frame’dekinin değeri ile kıyaslamanız lazım. Eğer değerleri farklıysa vites atma sesi oynamalı.

 87. Gokay dedi ki:

  Merhaba UnityEditor konusu basli basina ayri bir konu. UnityEditor hakkinda kaynaklari nereden bulabilirim ? Yardimci olabilirseniz cok mutlu olurum.

 88. Emre dedi ki:

  Yasir hocam oyunumu değerlendirirmisiniz.

  Link ; https://gamejolt.com/games/lifealone/245744

  • yasirkula dedi ki:

   Hızlıca gelişmeye devam ediyor gibi, şimdiden elinize sağlık. Grafik olarak shader’ların daha iyi versiyonlarla güncellenmesi ve özellikle de post-processing efektleri eklenmesi çok şey fark ettirecektir. Shader olarak “unity low poly shader” veya “unity flat shading” gibi aramalar yapabilirsiniz. Onun dışında da oyuna İngilizce desteği eklemek öncelik sıralamanızda biraz daha yukarı çıkabilir bence.

 89. Barış dedi ki:

  Kod ile sahnenin skybox’ını nasıl değiştirebilirim?

  • yasirkula dedi ki:

   RenderSettings.skybox = skyboxMateryali; yapabilirsiniz. Objelere vuran reflection’ın güncellenmesi için hemen ardından DynamicGI.UpdateEnvironment(); fonksiyonunu çağırmanız gerekebilir(miş).

 90. melek dedi ki:

  hocam ben unityde flappy bird oyununu yapıyorum şuan oyunuma 3 can eklemek istiyorum yani kuş ölsün ama öldüğü yerden 3 kere devam edebilme hakkı olsun en sonundada skoru top 10 listesi gibi bi listede kaydetmek istiyorum nasıl bi yol kullanmalıyım, ilk kez unityde çalışıyorum pek bi bilgim yok

  • yasirkula dedi ki:

   Bir scriptte kuşun kalan canını tutup ilk değer olarak 3 verebilirsiniz. Kuş her öldüğünde bu değeri 1 azaltır ve eğer bu değer 0’dan büyükse kuşun position’ını ekranın ortasına alarak kuşu respawn edebilirsiniz. Tabi bu değer 0 ise yüksekskor tablosunu gösterip levela (scene) reset atmanız lazım. Yüksekskor sistemi için ise Google’da “unity yüksek skor” şeklinde arama yapmanızı öneririm, bu şekilde video dersler veya hazır kodlar bulabilirsiniz.

 91. JS dedi ki:

  Hocam mrb oyunlarda yandığımızda videodaki gibi skoru animasyonlu gibi sayarak gösterirya o nasıl yapılıyor acaba? mesela yandık skor 50 ise de 10000 ise de 0.5 saniyede saysın bunu nasıl belirleriz hızını falan.Skor sistemim zaten basit katedilen mesafeyi skor olarak alıyorum.

  ScoreOnScreen.text=Distance+””;
  YourScoreText.text=ScoreOnScreen.text; >>>>>En son skor paneli burası.Yandığımızda buraya yazılacak skoru saydırmak istiyorum.  • yasirkula dedi ki:

   Şu kodu StartCoroutine( SkorSay( ScoreOnScreen, Distance, 0.5f ) ); şeklinde çağırabilirsiniz:

   IEnumerator SkorSay( Text textObjesi, int sonSkor, float saymaSuresi )
   {
   	float skorArtmaMiktari = sonSkor / saymaSuresi;
   	float skor = 0f;
   	
   	while( skor < sonSkor )
   	{
   		skor += Time.deltaTime * skorArtmaMiktari;
   		textObjesi.text = "" + ( (int) skor );
   		
   		yield return null;
   	}
   	
   	textObjesi.text = "" + sonSkor;
   }
   
   • JS dedi ki:

    Yapamadım hocam bu kodda sonSkor ve textobjesi diye değişkenler mi olurşturayım yoksa textobjesi dediğiniz benim koddaki ScoreOnScreen sonskor da Distance mi oluyor?Ben hep java çalıştım bu c# galiba ondan yapamadım heralde

   • yasirkula dedi ki:

    Evet o değişkenler zaten kodunuzda yer alan ScoreOnScreen ve Distance değişkenleri. Attığım kodun Javascript versiyonu şu:

    function SkorSay( textObjesi : Text, sonSkor : int, saymaSuresi : float )
    {
      var skorArtmaMiktari : float = sonSkor / saymaSuresi;
      var skor : float = 0;
       
      while( skor < sonSkor )
      {
        skor += Time.deltaTime * skorArtmaMiktari;
        textObjesi.text = "" + ( (int) skor );
         
        yield;
      }
       
      textObjesi.text = "" + sonSkor;
    }
    

    Bunu SkorSay( ScoreOnScreen, Distance, 0.5 ); şeklinde çağırabilirsiniz. Eğer hata verirse SkorSay( ScoreOnScreen, (int) Distance, 0.5 ); şeklinde çağırmayı deneyin.

 92. samet aybaba dedi ki:

  unity ile e dergi yapabilir miyim ? Yoksa onun için xamarin mi kullanmalıyım ? İnternette arattım ama bulamadım .İngilizce hepsi , bu konu için bildiğiniz tutorial varmı? 2.si ise unity de bir projemde şunu sağlamak istiyorum.(Android) Oyuncu ekrana dokunup parmagını gezdirdiği zaman arkada şeklinin çıkmasını o şekilede collider vermek istiyorum bunu nasıl yapabilirim? (örnegin adam ekrana s yazdı orada s şeklinin çıkmasını istiyorum .)

 93. samet aybaba dedi ki:

  kardeşim ben bir sorun göremiyorum sende bakmıştın ama bir kez daha bakar mısın ? banner reklmı gözükmüyor , bazılarında. using UnityEngine;
  using System.Collections;
  using admob;
  public class AdDisplayer : MonoBehaviour
  {
  Admob ad;
  public static AdDisplayer Instance { get; private set; }
  public bool showBannerAd = true;
  public bool showInterstitialAd = true;
  public int gamesPerInterstitial = 3;
  public float showInterstitialDelay = 2f;

  private static int gameCount = 0;

  void OnEnable()
  {
  GameManager.GameStateChanged += OnGameStateChanged;
  }

  void OnDisable()
  {
  GameManager.GameStateChanged -= OnGameStateChanged;
  }

  void Awake()
  {
  if (Instance)
  {
  Destroy(gameObject);
  }
  else
  {
  Instance = this;
  DontDestroyOnLoad(gameObject);
  }
  }

  void Start()
  {
  initAdmob();
  // Show banner ad
  if (showBannerAd == true)
  {
  Admob.Instance().showBannerRelative(AdSize.SmartBanner, AdPosition.BOTTOM_CENTER, 0);
  }
  }

  void initAdmob()
  {
  ad = Admob.Instance();
  ad.bannerEventHandler += onBannerEvent;
  ad.interstitialEventHandler += onInterstitialEvent;
  // isAdmobInited = true;
  Admob.Instance().initAdmob(“ca-app-pub-dddd”, “ca-app-pub-sssss”);
  // ad.setTesting(true);
  Admob.Instance().setGender(AdmobGender.MALE);
  string[] keywords = { “salman”,”shahrukh”,”srk”,”aamir”,”khan”,”bollywood”,”india”,”hrithik”,”amitabh”,”kajol”,”priyanka”,”chopra”,”katrina”,”kareena”,”kapoor”,”barun”,”anushka”,”deepika”,”ranveer”,”shahid”,”ajay”,”devgan”,”sonakshi”,”ranbir”,”akshay”,”Rahman”,”Rakha”,”abraham”,”Parineeti”,”celebrity”};
  Admob.Instance().setKeywords(keywords);

  }

  void OnGameStateChanged(GameState newState, GameState oldState)
  {
  if (newState == GameState.GameOver)
  {
  // Show interstitial ad
  if (showInterstitialAd == true)
  {
  gameCount++;

  if (gameCount >= gamesPerInterstitial)
  {

  if (Admob.Instance().isInterstitialReady())
  {
  Admob.Instance().showInterstitial();
  }
  else
  {
  Admob.Instance().loadInterstitial();
  }
  gameCount = 0;

  }
  }
  }
  }

  void onInterstitialEvent(string eventName, string msg)
  {
  Debug.Log(“handler onAdmobEvent—” + eventName + ” ” + msg);
  if (eventName == AdmobEvent.onAdLoaded)
  {
  Admob.Instance().showInterstitial();
  }
  }
  void onBannerEvent(string eventName, string msg)
  {
  Debug.Log(“handler onAdmobBannerEvent—” + eventName + ” ” + msg);
  }

  }

 94. samet aybaba dedi ki:

  sa oyunu google playe yüklemeden önce platformunu düşüreyim dedim hata aldım . Minimum api leveli 9 yaptıgımda aşagıdaki hatayı alıyrm nette baya araştırdım ama cevabını bulamadım herkes bişi demiş manuel ayarlamaya çalıştım olmadı..

  CommandInvokationFailure: Unable to merge android manifests. See the Console for more details.
  C:/Program Files/Java/jdk1.8.0_121\bin\java.exe -Xmx2048M -Dcom.android.sdkmanager.toolsdir=”C:/Users/aksel/AppData/Local/Android/android-sdk\tools” -Dfile.encoding=UTF8 -jar “C:\Program Files\Unity\Editor\Data\PlaybackEngines\AndroidPlayer/Tools\sdktools.jar” –

  stderr[
  Error: [Temp\StagingArea\AndroidManifest-main.xml:22, C:\Users\aksel\Desktop\Unity3Ddenemeleri\New Unity Project 2\Temp\StagingArea\android-libraries\play-services-ads-10.2.0\AndroidManifest.xml:2] Main manifest has but library uses minSdkVersion=’14’
  Error: [Temp\StagingArea\AndroidManifest-main.xml:22, C:\Users\aksel\Desktop\Unity3Ddenemeleri\New Unity Project 2\Temp\StagingArea\android-libraries\play-services-ads-lite-10.2.0\AndroidManifest.xml:7] Main manifest has but library uses minSdkVersion=’14’
  Error: [Temp\StagingArea\AndroidManifest-main.xml:22, C:\Users\aksel\Desktop\Unity3Ddenemeleri\New Unity Project 2\Temp\StagingArea\android-libraries\play-services-base-10.2.0\AndroidManifest.xml:2] Main manifest has but library uses minSdkVersion=’14’
  Error: [Temp\StagingArea\AndroidManifest-main.xml:22, C:\Users\aksel\Desktop\Unity3Ddenemeleri\New Unity Project 2\Temp\StagingArea\android-libraries\play-services-basement-10.2.0\AndroidManifest.xml:2] Main manifest has but library uses minSdkVersion=’14’
  Error: [Temp\StagingArea\AndroidManifest-main.xml:22, C:\Users\aksel\Desktop\Unity3Ddenemeleri\New Unity Project 2\Temp\StagingArea\android-libraries\play-services-gass-10.2.0\AndroidManifest.xml:2] Main manifest has but library uses minSdkVersion=’14’
  Error: [Temp\StagingArea\AndroidManifest-main.xml:22, C:\Users\aksel\Desktop\Unity3Ddenemeleri\New Unity Project 2\Temp\StagingArea\android-libraries\play-services-tasks-10.2.0\AndroidManifest.xml:2] Main manifest has but library uses minSdkVersion=’14’
  ]
  stdout[

  ]
  exit code: 1
  UnityEditor.Android.Command.Run (System.Diagnostics.ProcessStartInfo psi, UnityEditor.Android.WaitingForProcessToExit waitingForProcessToExit, System.String errorMsg)
  UnityEditor.Android.AndroidSDKTools.RunCommandInternal (System.String javaExe, System.String sdkToolsDir, System.String[] sdkToolCommand, Int32 memoryMB, System.String workingdir, UnityEditor.Android.WaitingForProcessToExit waitingForProcessToExit, System.String errorMsg)
  UnityEditor.Android.AndroidSDKTools.RunCommandSafe (System.String javaExe, System.String sdkToolsDir, System.String[] sdkToolCommand, Int32 memoryMB, System.String workingdir, UnityEditor.Android.WaitingForProcessToExit waitingForProcessToExit, System.String errorMsg)
  UnityEditor.HostView:OnGUI()

  • yasirkula dedi ki:

   Google Play Services’ın ve Admob’un çalışması için minimum API 14 olmalı.

   • samet aybaba dedi ki:

    😀 sabah 7den beri boşunamı uğraşıyorum 😀 Sinir krizine girdim olmuyo olmuyo diye 😀 hiç oluru yok yani 😀 Bide spriteleri android için nasıl yapmalıyım ? Ben rgba 16 yaptım.Onun en iyi optimizasyonu nedir ? Yazını okudum ama orada göremedim

   • yasirkula dedi ki:

    Öncelikle saydam (transparent) olmayan sprite veya texture’ların “Alpha Source”unu “None” yapıyorum. Genel olarak “Compression”ı “Normal Quality”de bırakıyorum. Ancak bir texture veya sprite’ın pürüzsüz görünmesi çok önemliyse bu değeri “None” yapıyorum. Bazen sprite’lardaki “Generate Mip Maps” seçeneğini de kapatıyorum. Bu seçenek seçili olursa sprite veya texture uzaktan bakıldığında daha blurlu (ve bence daha hoş) duruyor ve daha az memory harcıyor. Ancak bazı UI elemanları keskin hatlarla (mipmap olmadan) daha iyi duruyor. Buna tamamen deneme-yanılma ile karar veriyorum.

   • samet aybaba dedi ki:

    Yasin kardeşim yardımların için çok teşekkür ederim https://play.google.com/store/apps/details?id=com.boardGames.CelebrityLadder oyun bu .Admob hesaplarını vs yeni açtım bazı kullanıcılarda reklam gözükmüyor bazılarında 2side çıkıyor bazılarında sadece geçiş çıkıyor.Bu yeni oldugundan dolayı mı yoksa benden kaynaklımı (Bugun ne olduysa artık heyecandan mıdır nedir ilk yanlışlıkla testi yayınladım sonra güncelledim oyun hata üstüne hata verdi sonra hrşeyi düzelltim şimdilik iş görür , o hatalar olmadan önce tele yüklediğimde internet içi vs izin istiyordu.Şuanda sadece medyaya istiyor acaba bundan mı kaynaklı ? reklamlar ? )

   • samet aybaba dedi ki:

    1 gün oldu fakat çoğu kişide banner reklamlarım gözükmüyor neden olabilir ki ?

   • yasirkula dedi ki:

    Rewarded video reklamlar denerken bende de çoğu zaman reklam gelmiyor; sebebi de genelde fill rate sıkıntısı. Ya banner reklamlarda da fill rate sıkıntısı vardır ya da Admob’a bir şeyler olmuştur. Dersi Admob’un kendi sitesindeki adımları takip ederek yazdığım için benim verdiğim kodda sıkıntı olmasını beklemiyorum. İsterseniz şu dersten faydalanarak Android’de bir hata alıyor musunuz kontrol edebilirsiniz: https://yasirkula.com/2015/10/13/unity-android-oyunlarinizi-debug-etmek/

 95. samet aybaba dedi ki:

  çok sağol buda oldu .Çok teşekkür ederim bir sorunum şu kaldı oda engel teşkil etmiyo ama zamanın varsa onada bakar mısın ?Biliyorum baya yordum seni ama hakkını helal et. Oyun başladıgında banner reklamı yüklenene kadar büyük bir kasma oluyor sonra düzeliyor ve oyunu build ettiğimde admobla ilgili şu hataları aıyorum.

  ….AdmobAPI / Admob.cs (9,40): warning CS0067: The event `admob.Admob.nativeBannerEventHandler ‘is never used

  …..AdmobAPI / Admob.cs (10,40): warning CS0067: The event `admob.Admob.nativeBannerEventHandler ‘is never used

  ….AdmobAPI / Admob.cs (11,40): warning CS0067: The event `admob.Admob.nativeBannerEventHandler ‘is never used

  ….AdmobAPI / Admob.cs (12,40): warning CS0067: The event `admob.Admob.nativeBannerEventHandler ‘is never used

  ———————————————————————————————
  benim scriptim.

  KOD TEMİZLENDİ.

 96. samet aybaba dedi ki:

  Yasir Kula bir dakika ayrılma hemen deneyip geliyorum 😀 Bu ilk oyunum ve kodlarla olan son işim ::D Bir daha bulamyrm seni 😛

  • samet aybaba dedi ki:

   NullReferenceException: Object reference not set to an instance of an object
   CharracterSelector2D.UpdateButtons () (at Assets/_EmojiSlidingDown/Scripts/CharracterSelector2D.cs:136)
   CharracterSelector2D.Update () (at Assets/_EmojiSlidingDown/Scripts/CharracterSelector2D.cs:71)

   • yasirkula dedi ki:

    Şu fonksiyonu eklemeyi deneyin:

    void Awake()
    {
    karakterResimleri = new Image[CharacterManager.Instance.characters.Length];
    }

   • samet aybaba dedi ki:

    gene aynı hatayı aldım.Acaba yanlışmı ekliyorum kodları ? bakar mısın ? 2. olarakta ben bir public GameObject resimkapama atayıp. İçine resimimi koyuyordum. updatebuttonsdakinin içine falselerimi aktırıyordum. initloyout içindeki for döngüsündede atamalarımı yapıyordum.Fakat kodum aşagıdaysa resim kapama , yukarıdaysa karakterlerin resmi gözüküyordu.Ben oraya if değeri atamaya çalışmıştım olmamıştı.Bayadırda onu yapmaya çalışıyordum.

    public class CharracterSelector2D : MonoBehaviour
    {
    public GameObject displayedCharacterTemplate;
    public Vector3 pivot;
    public float spacing;
    [Range(0f, 1f)]
    public float slideSmoothness;

    public Text coinText;
    public Text priceText;
    public Image priceImg;
    public GameObject lockedButton;
    public GameObject unlockButton;
    public GameObject selectButton;
    public GameObject prevButton;
    public GameObject nextButton;
    private Image[] karakterResimleri;

    public SunburstAnim sunburstAnim;

    private int currentCharacterIndex;
    private int numberOfCharacter;

    private GameObject root;
    private Vector3 snapPoint;

    void Awake()
    {
    karakterResimleri = new Image[CharacterManager.Instance.characters.Length];
    }

    public void Start()
    {
    currentCharacterIndex = CharacterManager.Instance.CurrentCharacterIndex;
    numberOfCharacter = CharacterManager.Instance.characters.Length;
    InitLayout();
    }

    public void InitLayout()
    {
    karakterResimleri = new Image[numberOfCharacter];
    CreateRoot();
    Vector3 instantiatePos;
    for (int i = 0; i < numberOfCharacter; ++i)
    {
    instantiatePos = pivot + i * spacing * Vector3.right;
    GameObject g = Instantiate(displayedCharacterTemplate.gameObject, instantiatePos, Quaternion.identity) as GameObject;
    g.transform.SetParent(root.transform);
    g.GetComponent().sprite = CharacterManager.Instance.characters[i].sprite;
    karakterResimleri[i] = g.GetComponent();
    }
    selectButton.SetActive(true);
    lockedButton.SetActive(false);
    unlockButton.SetActive(false);
    }

    public void CreateRoot()
    {
    root = new GameObject();
    root.name = “root”;
    root.transform.position = pivot;
    }

    public void Update()
    {
    coinText.text = SgLib.CoinManager.Instance.Coins.ToString();
    snapPoint = pivot – currentCharacterIndex * spacing * Vector3.right;
    root.transform.position = Vector3.Lerp(root.transform.position, snapPoint, 1 – slideSmoothness);

    UpdateButtons();
    }

    public void Next()
    {
    if (currentCharacterIndex 0)
    {
    –currentCharacterIndex;
    }
    }

    public void UnlockCurrentViewCharacter()
    {
    if (CharacterManager.Instance.characters[currentCharacterIndex].Unlock())
    {
    unlockButton.SetActive(false);
    priceText.gameObject.SetActive(false);
    priceImg.gameObject.SetActive(false);
    coinText.text = CoinManager.Instance.Coins.ToString();
    //CharacterManager.Instance.CurrentCharacterIndex = currentCharacterIndex;
    selectButton.SetActive(true);
    sunburstAnim.PlayAnim();
    SoundManager.Instance.PlaySound(SoundManager.Instance.unlock);
    }
    }

    public void Select()
    {
    CharacterManager.Instance.CurrentCharacterIndex = currentCharacterIndex;
    Back();
    }

    public void Back()
    {
    SceneManager.LoadScene(“Main”);
    }

    void UpdateButtons ()
    {
    if (currentCharacterIndex == 0)
    prevButton.SetActive (false);
    else if (currentCharacterIndex == numberOfCharacter – 1)
    nextButton.SetActive (false);
    else {
    prevButton.SetActive (true);
    nextButton.SetActive (true);
    }

    Character currentViewCharacter = CharacterManager.Instance.characters [currentCharacterIndex];
    if (currentViewCharacter.IsUnlocked) {
    priceText.gameObject.SetActive (false);
    priceImg.gameObject.SetActive (false);
    unlockButton.SetActive (false);
    lockedButton.SetActive (false);
    selectButton.SetActive (true);
    karakterResimleri [currentCharacterIndex].enabled = true;
    } else {
    priceText.text = currentViewCharacter.price.ToString ();
    priceText.gameObject.SetActive (true);
    priceImg.gameObject.SetActive (true);
    bool canUnlock = CoinManager.Instance.Coins >= currentViewCharacter.price;
    unlockButton.SetActive (canUnlock);
    lockedButton.SetActive (!canUnlock);
    selectButton.SetActive (false);
    karakterResimleri [currentCharacterIndex].enabled = false;
    }
    }
    }

   • yasirkula dedi ki:

    Kapatmak istediğiniz resimde Image var diye düşündüm. Eğer ki Sprite Renderer varsa Image[] array’ini SpriteRenderer[] array’i ile değiştirip GetComponent’te SpriteRenderer kullanın. Yoksa açıkçası sıkıntı bulamıyorum koda bakınca.

   • samet aybaba dedi ki:

    spriterenderer arrayını çalıştırınca oldu. Gayette güzel çalışıyor ama. Bu şekilde resim komple gidiyor.Resimin kaybolması yerine orada benim atadıgım başkabir resimi nasıl gösterebilirim?

   • yasirkula dedi ki:

    public Sprite kilitliSprite; şeklinde değişken oluşturup değerini verin ve UpdateButtons’taki iki satırı şöyle güncelleyin:

    if (currentViewCharacter.IsUnlocked) {

    karakterResimleri [currentCharacterIndex].sprite = CharacterManager.Instance.characters[currentCharacterIndex].sprite;
    } else {

    karakterResimleri [currentCharacterIndex].sprite = kilitliSprite;
    }

 97. Faruk dedi ki:

  Ben Duvar Yapacam Kupun Üstüne Resmi Sürüklüyorum Resim İçine Giriyor Ama Gözükmüyor İlk Haliyle Kalıyor ( atıgım duvar resmi gözükmüyor kısacası)

  • yasirkula dedi ki:

   Project’te yeni bir Material oluşturun. Texture’u materyalin “Albedo”suna veya “Main Texture”una sürükle-bırak yapın. Ardından bu materyal asset’ini tutup küpün üzerine bırakın.

 98. samet aybaba dedi ki:

  selamun aleykum bende yeniyim . Bir sorum olacak ama tam tarif edemiyorum. Zor bela anlatmaya çalışayım.Şimdi 2 de oyunuz olsun.Mario mesela hani marıoda kutuya kafa atıyor ya.Sonra kutuda efekt oluşup altın çıkıyor. Benim istediğim şey marıo kutuya kafa attıgında 3 saniye o kutuya yapışıp kalsın. 3 sanıye sonra oyun tekrar devam etsın.Bunu nasıl saglayabilirim ?
  Lütfen okursanız cevaplar mısınız? şuanda bnm için çok acil

  • yasirkula dedi ki:

   Mario’yu Rigidbody2D ile kontrol ediyorsanız 3 saniye boyunca rigidbody’i isKinematic=true yapabilirsiniz. Aksi taktirde mario kutuya çarpınca bir boolean’ı true yapmalı ve bu boolean true olduğu sürece hareket etme kodlarınızı çalıştırmamalısınız. 3 saniye sonra boolean’ı geri false yapmanız lazım tabi. Bir işi 3 saniye sonra gerçekleştirmek için (isKinematic’i geri false yapmak veya boolean’ı false yapmak) Invoke( “FonksiyonIsmi”, 3 ); komutunu kullanabilirsiniz.

   • samet aybaba dedi ki:

    Teşekkür ederim. İnşallah bugun yorumuma denke gelirsiniz.Bu kezki sorum baya acil. Aşagıdaki scriptte karakter seçme sahnesi var. Yeterli altın olmadıgında kilit kapanıyor.Ben bunun yanında resimin gözükmemesini, yeterli altın saglandıgında gösterilmesini istiyorum bir türlü ekleyemedim .Ne yapmalıyım ?
    using UnityEngine;
    using System.Collections;
    using UnityEngine.UI;
    using UnityEngine.SceneManagement;
    using SgLib;

    public class CharracterSelector2D : MonoBehaviour
    {
    public GameObject displayedCharacterTemplate;
    public Vector3 pivot;
    public float spacing;
    [Range(0f, 1f)]
    public float slideSmoothness;

    public Text coinText;
    public Text priceText;
    public Image priceImg;
    public GameObject lockedButton;
    public GameObject unlockButton;
    public GameObject selectButton;
    public GameObject prevButton;
    public GameObject nextButton;

    public SunburstAnim sunburstAnim;

    private int currentCharacterIndex;
    private int numberOfCharacter;

    private GameObject root;
    private Vector3 snapPoint;

    public void Start()
    {
    currentCharacterIndex = CharacterManager.Instance.CurrentCharacterIndex;
    numberOfCharacter = CharacterManager.Instance.characters.Length;
    InitLayout();
    }

    public void InitLayout()
    {
    CreateRoot();

    Vector3 instantiatePos;
    for (int i = 0; i < numberOfCharacter; ++i)
    {
    instantiatePos = pivot + i * spacing * Vector3.right;
    GameObject g = Instantiate(displayedCharacterTemplate.gameObject, instantiatePos, Quaternion.identity) as GameObject;
    g.transform.SetParent(root.transform);
    g.GetComponent().sprite = CharacterManager.Instance.characters[i].sprite;
    }
    selectButton.SetActive(true);
    lockedButton.SetActive(false);
    unlockButton.SetActive(false);
    }

    public void CreateRoot()
    {
    root = new GameObject();
    root.name = “root”;
    root.transform.position = pivot;
    }

    public void Update()
    {
    coinText.text = SgLib.CoinManager.Instance.Coins.ToString();
    snapPoint = pivot – currentCharacterIndex * spacing * Vector3.right;
    root.transform.position = Vector3.Lerp(root.transform.position, snapPoint, 1 – slideSmoothness);

    UpdateButtons();
    }

    public void Next()
    {
    if (currentCharacterIndex 0)
    {
    –currentCharacterIndex;
    }
    }

    public void UnlockCurrentViewCharacter()
    {
    if (CharacterManager.Instance.characters[currentCharacterIndex].Unlock())
    {
    unlockButton.SetActive(false);
    priceText.gameObject.SetActive(false);
    priceImg.gameObject.SetActive(false);
    coinText.text = CoinManager.Instance.Coins.ToString();
    //CharacterManager.Instance.CurrentCharacterIndex = currentCharacterIndex;
    selectButton.SetActive(true);
    sunburstAnim.PlayAnim();
    SoundManager.Instance.PlaySound(SoundManager.Instance.unlock);
    }
    }

    public void Select()
    {
    CharacterManager.Instance.CurrentCharacterIndex = currentCharacterIndex;
    Back();
    }

    public void Back()
    {
    SceneManager.LoadScene(“Main”);
    }

    void UpdateButtons()
    {
    if (currentCharacterIndex == 0)
    prevButton.SetActive(false);
    else if (currentCharacterIndex == numberOfCharacter – 1)
    nextButton.SetActive(false);
    else
    {
    prevButton.SetActive(true);
    nextButton.SetActive(true);
    }

    Character currentViewCharacter = CharacterManager.Instance.characters[currentCharacterIndex];
    if (currentViewCharacter.IsUnlocked)
    {
    priceText.gameObject.SetActive(false);
    priceImg.gameObject.SetActive(false);
    unlockButton.SetActive(false);
    lockedButton.SetActive(false);
    selectButton.SetActive(true);
    }
    else
    {
    priceText.text = currentViewCharacter.price.ToString();
    priceText.gameObject.SetActive(true);
    priceImg.gameObject.SetActive(true);
    bool canUnlock = CoinManager.Instance.Coins >= currentViewCharacter.price;
    unlockButton.SetActive(canUnlock);
    lockedButton.SetActive(!canUnlock);
    selectButton.SetActive(false);
    }
    }
    }

   • yasirkula dedi ki:

    – Şu değişkeni ekleyin:
    private Image[] karakterResimleri;

    – InitLayout()’un başına şunu ekleyin:
    karakterResimleri = new Image[numberOfCharacter];

    – InitLayout()’un içindeki for’un sonuna şunu ekleyin:

    karakterResimleri[i] = g.GetComponent<Image>();

    – UpdateButtons()’ın içindeki currentViewCharacter.IsUnlocked’lu if-else’i şöyle güncelleyin:
    if (currentViewCharacter.IsUnlocked)
    {
    priceText.gameObject.SetActive(false);
    priceImg.gameObject.SetActive(false);
    unlockButton.SetActive(false);
    lockedButton.SetActive(false);
    selectButton.SetActive(true);
    karakterResimleri[currentCharacterIndex].enabled = true;
    }
    else
    {
    priceText.text = currentViewCharacter.price.ToString();
    priceText.gameObject.SetActive(true);
    priceImg.gameObject.SetActive(true);
    bool canUnlock = CoinManager.Instance.Coins >= currentViewCharacter.price;
    unlockButton.SetActive(canUnlock);
    lockedButton.SetActive(!canUnlock);
    selectButton.SetActive(false);
    karakterResimleri[currentCharacterIndex].enabled = false;
    }

 99. ahmet dedi ki:

  Hocam merhabalar;
  Hocam unityde UI sisteminde butonun basılı tutulması olayını nasıl yapabiliriz.
  UI button da click yapma olayı varda basılı tutuğu sürece işleme sürecini nasıl kodlayabiliriz.
  Yardımcı olabilirmisiniz.
  Teşekkürler.

 100. yürüyen unity dedi ki:

  beki siteye üye olmak yani hesap açmak ücretlimi

 101. EgeCan dedi ki:

  Hocam sadece belli aralıkta rotate değiştirme adına hiçbir şey bulamadım yardımcı olur musunuz?

  • yasirkula dedi ki:

   InvokeRepeating ile bir fonksiyonu belli aralıklarla çağırabilirsiniz.

   • EgeCan dedi ki:

    Hocam demek istediğim şey;
    tuşa bastığımızda objenin rotationu time*deltaTime ile yavaş yavaş dönecek fakat 105’e gelince daha fazla gitmesini istemiyorum diğer ruşa basınca -15’e kadar dönmesini istiyorum.

    if(getKey “sağ tuş” && transform.rotation değeri < 90) {

    }

    Bunu işlemi deneyince işe yaramıyor fakat 90 yerine 0 yazdığımda çalışıyor, sıkıntı 0'dan başka bir sayı yazdığımda kabul etmiyor.

    Bir de transform yerine sanırım rigidbody ile addForce olayı varmış sanırım ama işin içine quertion, eular angles gibi terimler girdi, işin içinden çıkamadım.

    Olay basit sağa basınca vincin kolu bir sınırlı yere kadar dönebilecek; başka çözümünüz varsa seve seve kabul ederim.

   • yasirkula dedi ki:

    rotation yerine localEulerAngles.y veya eulerAngles.y deneyin.

 102. JS dedi ki:

  Mükemmel oldu elinize sağlık hocam.Bu yazdığınız koddan çok şey öğrendim.

 103. JS dedi ki:

  İyi günler hocam bu spawn sisteminde yapmak istediğim 2 şey var çok şey denedim yapamadım. Birincisi sahnede en fazla 6 araba spawn edilebilsin 6 tane varsa 7.yi oluşturmasın .İkincisi de bu 10 aracın hepsi ayrı modeldir. Aynı model araçtan sahneye 2 tane spawn edilmesin yani car5 zaten sahnede varsa car5 oluşturmasın başka car oluştursun.Bunu nasıl yapabilirim acaba?

  static var StartDistance:float ;
  static var ZDistance: float ;
  static var MinLevel: float ;
  static var MaxLevel: float ;

  var PlayerCar: Transform ;
  var Cars:Transform[];
  private var ZLevel:float ;
  private var LastZPos:float ;

  function Start(){
  ZLevel = Random.Range(MinLevel, MaxLevel);
  LastZPos = PlayerCar.position.z + (StartDistance – ZLevel – ZDistance);
  }

  function Update () {
  if (PlayerCar.position.z – LastZPos >= ZLevel) {
  var LanePos = Random.Range (0, 4);
  LanePos = (LanePos – 1) * 4f-2f;
  Instantiate (Cars[Random.Range(0,10)], new Vector3 (LanePos, 0.52f, LastZPos + ZLevel + ZDistance), Quaternion.identity);

  LastZPos += ZLevel;
  ZLevel = Random.Range (MinLevel, MaxLevel);
  }}

  • yasirkula dedi ki:

   Şunun gibi bir şey işinizi görebilir:

   static var StartDistance:float ;
   static var ZDistance: float ;
   static var MinLevel: float ;
   static var MaxLevel: float ;
   
   var PlayerCar: Transform ;
   var Cars:Transform[];
   private var ZLevel:float ;
   private var LastZPos:float ;
   
   private var arabalar : Transform[] = new Transform[10];
   private var arabaSayisi : int = 0;
   
   function Start()
   {
   	ZLevel = Random.Range(MinLevel, MaxLevel);
   	LastZPos = PlayerCar.position.z + (StartDistance – ZLevel – ZDistance);
   	
   	ArabalariGuncelle();
   }
   
   function Update() 
   {
   	if (arabaSayisi < 6 && PlayerCar.position.z – LastZPos >= ZLevel) 
   	{
   		var LanePos = Random.Range (0, 4);
   		LanePos = (LanePos – 1) * 4f-2f;
   		
   		var randomArabaIndex : int = Random.Range( 0, 10 );
   		while( arabalar[randomArabaIndex] != null )
   		{
   			randomArabaIndex = ( randomArabaIndex + 1 ) % 10;
   		}
   		
   		arabalar[randomArabaIndex] = Instantiate (Cars[randomArabaIndex], new Vector3 (LanePos, 0.52f, LastZPos + ZLevel + ZDistance), Quaternion.identity);
   		arabaSayisi++;
   
   		LastZPos += ZLevel;
   		ZLevel = Random.Range (MinLevel, MaxLevel);
   	}
   }
   
   function ArabalariGuncelle()
   {
   	while( true )
   	{
   		// her 0.5 saniyede bir çalış
   		yield WaitForSeconds( 0.5 );
   		
   		arabaSayisi = 0;
   		
   		// sahnedeki araba sayısını hesapla
   		for( var i = 0; i < arabalar.Length; i++ )
   		{
   			if( arabalar[i] != null )
   				arabaSayisi++;
   		}
   	}
   }
   
 104. Yasin dedi ki:

  Hocam acaba unity nin hangi sürümünü indirmeliyiz

  • yasirkula dedi ki:

   Sitedeki son sürümü (5.5.2) indirebilirsiniz. 31 Mart’ya 5.6 çıkacak, çok kısıtlı bir kotanız varsa onu da bekleyebilirsiniz.

 105. js dedi ki:

  Hocam bu kodda mesela sağa-sola basıldığında smooth birşekilde y rotasyonu değişiyor ama buton bırakıldığında da öyle kalıyor buton bırakılınca aynen smooth bir şekilde rotasyonu 0a dönsün istiyorum nasıl yapabilirim?üstteki ifin altına else{ y -= YRotationSpeed * Time.deltaTime; diyerek yapınca butona basılmayan tüm zamanı kapsıyo ve direkt sola dönüyo rotasyon.Yani else değilde if ( Input.GetKey(KeyCode.RightArrow) ) butonu bırakılınca demek istiyorum diyemiyorum:)

  if ( Input.GetKey(KeyCode.RightArrow) )
  {
  y += YRotationSpeed * Time.deltaTime;
  }

  if ( Input.GetKey(KeyCode.LeftArrow) )
  {
  y -= YRotationSpeed * Time.deltaTime;
  }

  • yasirkula dedi ki:

   Şöyle bir kod yazabilirsiniz:

   if ( Input.GetKey(KeyCode.RightArrow) )
   {
   y += YRotationSpeed * Time.deltaTime;
   }
   else if ( Input.GetKey(KeyCode.LeftArrow) )
   {
   y -= YRotationSpeed * Time.deltaTime;
   }
   else
   {
   y = Mathf.MoveTowards( y, 0f, YRotationSpeed * Time.deltaTime );
   }

 106. Ali Aslan dedi ki:

  assetsten alınan free modellerden telif hakkı yiyebilirmiyim acaba ?

 107. mert dedi ki:

  asset storedeki free modellerle yaptıgım oyunu yayınlarsam sorun olur mu ?

 108. Talha dedi ki:

  ben daha önce hiç birşey öğrenmedim başka yazılım dilleri hakkında da bilgim yok zaten nereden başlamamı önerirsiniz oyun yapmak istiyorum…

  • yasirkula dedi ki:

   Önce bir yazılım diline başlangıç/orta düzeyde girişin. Bu konuda Java’yı (Javascript değil!) rahatlıkla önerebilirim çünkü hem kaynak konusunda hiç sıkıntı yaşamazsınız hem de C# ile benzerliği dolayısıyla Unity’e geçiş yapmanız nispeten rahat olur. Ardından ücretsiz Türkçe/İngilizce video dersler ile Unity’e başlayıp öğrendiklerinizi bir yere not almanızı ve bu notları ara ara tekrarlamanızı öneririm. Dilerseniz yazılı dersler ve e-kitaplar da okuyabilirsiniz. Bu süreç bende işe yaradı, umarım sizde de yarar.

 109. ihsan herq dedi ki:

  Abicim ben unity kurdum, kayıt oldum ama açılmıyor.
  yani new project diyom açılyo gri bi ekran geliyo sonra bişe yok.

 110. Cyclone dedi ki:

  Merhaba hocam, ben bir obje oluşturdum mouse ile üzerine gelince görünür olmasını ve mouse’ u çekince kaybolmasını istiyorum, bir şeyler denedim ama yapamadım, yardımcı olabilir misiniz

 111. cyclone dedi ki:

  tmm teşekkürler yine de :]

 112. CYCLONE dedi ki:

  Son bir şey daha sorabilir miyim, postimg.org/image/7mmk0t00v/ Unity’de bunu yapabilmemiz mümkün mü?

 113. cyclone dedi ki:

  Merhaba, unity de bir objeyi seçili değilken nasıl seçiliymiş gibi gösterebilirim, 3ds max de edgesleri aktif ediyorum oluyordu ama unity de nasıl yapılacağını bilmiyorum yardım edebilir misiniz ?

  • yasirkula dedi ki:

   Objenin etrafında wireframe gözüksün istiyorsanız Unity’deki materyalde bir wireframe shader’ı kullanmanız lazım. Varsayılan olarak gelen bir wireframe shader’ı olmadığından internetten bulmalısınız.

   • cyclone dedi ki:

    Aradığım şey tam olarak buydu, teşekkürler cevap için, 25 dolarmış 😀

   • cyclone dedi ki:

    bir sorum daha olacaktı, bu wireframe shader’ı kullandığım objeyi şeffaf yapmam da mümkün mü?

   • yasirkula dedi ki:

    Orada açıklamanın altında yer alan “Try before purchase.”den shader’ı indirip deneyebilir(miş)siniz, şeffaflık konusunda benim de bilgim yok. İlaveten, “unity wireframe shader free” diye arama yaparsanız ücretsiz alternatifler de bulabilirsiniz.

 114. arif dedi ki:

  usta unity de hesap açamadım da bi yardım

 115. Liberator dedi ki:

  Slm, Unity’de oluşturduğum objenin köşelerinin daha belirgin görünmesini nasıl sağlayabilirim, Aslında benim yapmak isteğim şey mesela, aralarında hiç mesafe bulunmayan 30 tane kübü yan yana koyduğumuzda hiç biri seçili değilken sanki tek bir obje gibi görünüyor ama ben hepsinin ayrı birer obje olduğunun seçili değilken bile fark edilebilmesini istiyorum, bu mümkün mü, yardım edebilir misiniz?

 116. Yunus dedi ki:

  İnternette vardı ama onlar olmadı.

 117. Yunus dedi ki:

  Oyunum gereği Js kodu ile butonun rengini değiştirmem lazım.
  Nasıl değiştirebilirim ?
  Teşekkürler.

 118. ahmet dedi ki:

  Belki sorunun cevabını bilen olur diye kodu yukarı yazdım. Başlangıçta Start fonksiyonu time.timeScale=0 1 haftadır bu sorunla uğraşıyorum ama çözemedim bir türlü. salise 2 den başlıyor

  • yasirkula dedi ki:

   Time.timeScale’i Start yerine Awake fonksiyonunda 0 yapsanız sonuç değişiyor mu?

   • ahmet dedi ki:

    Bir an için umutlandım ama yinede olmadı hocam. İlginize alakanıza çok teşekkür ederim. Başka bir şekilde bi çakallık yapacağız artık :))

 119. ahmet dedi ki:

  hocam çok teşekkür ederim. size sorulan bütün sorulara 24 saat içinde cevap vermişsiniz=)) buda gözümden kaçmadı. müthişsiniz. number one…

 120. ahmet dedi ki:

  using UnityEngine;
  using System.Collections;
  using UnityEngine.UI;
  public class NewBehaviourScript : MonoBehaviour {
  public Text kronometre;

  void Update ()
  {
  salise+=Time.deltaTime*100;
  if (Mathf.FloorToInt(salise) > 99)
  {
  salise=0;
  saniye++;
  }
  kronometre.text = “”+Mathf.FloorToInt(saniye).ToString(“D2”) + “:” +Mathf.FloorToInt(salise).ToString(“D2”);;

  }

  }

 121. ahmet dedi ki:

  hocam ben bir tane kronometre yaptım salise 2 den başlıyor. Bunu önlemek için ne yapabilirim. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  • yasirkula dedi ki:

   Unity ile alakalı olduğunu sanmıyorum, kodlarınızda sıkıntı olabilir. 2 salise çok ufak bir süre olduğu için belki göz ardı etmekte sakınca yoktur.

 122. kaan dedi ki:

  abi unity 3dnin sisitem gereksinimleri ne

 123. mehmet dedi ki:

  hocam Unity Wep playerın riski var mı

  • yasirkula dedi ki:

   Web Player bir süredir Chrome’da desteklenmiyor. İlaveten, Web Player ve WebGL’de bazı spesifik kısıtlamalar var ancak bu kısıtlamaları hatırlamıyorum, Unity’nin Manual’ına bakmanız lazım.

 124. Barış dedi ki:

  Candy Crush daki gibi zaman sistemi yapmak istiyorum. O oyunda can sistemi vardı belirli bir süre geçtikten sonra canlar artardı Candy Crush oyunu kapalı olsa bile. Öyle bir zaman sistemi yapmak istiyorum ama bende can sistemi falan yok benimki daha farklı olacak Diyelim ki oyunumuz 40 bölüm oyuncu 28. bölümde takıldı, bir buton olacak ona tıklayınca reklam gösterilecek ve 29 un kilidi açılacak bir daha butonun çalışması için 1 saat sonra ya da 15 dk nasıl ayarladıysam bekletecek oyun kapalı olsa da. O şekilde bir zaman sistemi nasıl yapabilirim bir fikriniz var mı

  • Barış dedi ki:

   Veya acaba bununla uğraşmasam mı 30 sn videolu reklam mı yapsam zaten kimse üst üste 2-3 kez tıklamaz artık sıkılır rewarded video için sadece unity ads mi kullanılıyor acaba gelirleri falan nasıl hiçbir fikrim yok

  • yasirkula dedi ki:

   System.DateTime.Now ile mevcut zamana erişebilirsiniz (tarih, saat, dakika ve saniyeyi depolar). Reklam gösterildikten sonra mevcut zamanın ToString’inden çıkan string’i cihazda depolayabilirsiniz. Bir daha reklam gösterilip gösterilemeyeceğini test etmek için ise bu string’i tekrar DateTime’a çevirebilir ve mevcut zaman ile arasındaki farkın istediğiniz uzunlukta olup olmadığını kontrol edebilirsiniz (bu fark otomatik olarak TimeSpan formatında tutulur). Örneğin:

   // Reklam gözüktükten sonra
   PlayerPrefs.SetString( "SonReklam", System.DateTime.Now.ToString() );
   
   // ...
   
   // Herhangi bir anda tekrar reklam gösterilip gösterilmeyeceğini kontrol etmek için
   if( PlayerPrefs.HasKey( "SonReklam" ) )
   {
   	System.TimeSpan zamanAraligi = System.DateTime.Now - System.Convert.ToDateTime( PlayerPrefs.GetString( "SonReklam" ) );
   	
   	// 1.5 saat geçtiyse
   	if( zamanAraligi.TotalHours > 1.5f )
   	{
   		// Reklam gösterilebilir
   	}
   }
   

   Rewarded video reklam sunan benim bildiğim şirketler Chartboost ve Unity Ads. Kimisi Chartboost’a daha iyi derken kimisi Unity Ads’i övüyor. Bence bir mediation ağı kullanarak (mesela Heyzap) her iki ağı da aynı anda kullanın.

 125. ya bunun la ilgili hiç bir içerik bulamadım bir oyun yapatık diyelim ve bu oyunun sistem gereksinimlerini nasıl öğrene biliriz yani kısaca YAPTIĞIMIZ OYUNUN SİSTEM GEREKSİNİMLERİNİ NASIL ÖĞRENEBİLİRİZ bunun için test aracı yada ölçme hesap lama gibi bir şey var mı ? şunu da biliyorum kabaca bizim sistem gereksinimlerimiz ile aynı ama bunu ölçme fln bunu soruyorum kısaca büyük yazdığım yazının cevabı nedir geridönüş yaparsanız mailime sevinirim oktaymercanguest@gmail.com(not bu mail asıl mail değildir gereksiz işler için yada başka işler için bir maildir bunun gibi iletişim mailide denile bilir)

  • yasirkula dedi ki:

   Oyunu farklı cihazlarda elle test etmeniz lazım, otomatik olarak sistem gereksinimleri çıkaran bir araç yok. Oyununuz büyük olasılıkla çok eski cihazlarda bile çalışır ancak takılma sorunları olur. Çok kötü bir cihazdan kademe kademe daha iyi cihazlara geçiş yapıp oyunu test ederek minimum sistem gereksinimini belirleyebilirsiniz.

 126. ahmet dedi ki:

  hocam merhabalar.Bir sorum olacaktı unity içinde apk almaya çalıştığımda aldıpım hata şu

  (((Error building Player: CommandInvokationFailure: Failed to re-package resources. See the Console for details.
  F:\unity-sdk\build-tools\24.0.0\aapt.exe package –auto-add-overlay -v -f -m -J gen -M AndroidManifest.xml -S “res” -I “F:/unity-sdk\platforms\android-24\android.jar” -F bin/resources.ap_

  stderr[

  ]
  stdout[

  ]
  ))))
  acaba neden bakabilirmisiniz.Teşekürler

 127. İbrahim dedi ki:

  Hocam bir objenin özelliklerini (circle collider,script vb) klonladığımız eşyalara nasıl aktarabiliriz?

 128. Emir dedi ki:

  Ben Rigidbody 2d eklediğim de 2d oyunumdaki C# Script hata veriyor 😦

 129. ardahan dedi ki:

  Merhabalar,

  Mouse hareketini takip eden bir script yazdım sabit hız kullanıyor ve transform.position ile işlem yapıyorum. Fakat bu kodu addforce ile yapmam istendi sabit hızla değilde mouse’ı nekadar çekersem o kadar mouse’a doğru hızlanıp kenarına gelince yavaşlayacak sanki top mousa bir iple bağlı şeklinde bir fizik yapısı istendi acaba bunu nasıl uygulayabilirim.

  kodumu aşağıda paylaştım.

  using UnityEngine;
  using System.Collections;
  using UnityEngine.UI;
  using System.Threading;

  public class MouseFollow : MonoBehaviour
  {
  #region DEGİSKENLER

  private Vector3 Position;
  RaycastHit hit;
  Ray ray;
  public float speed = 10f;
  private int sayac = 0;
  private bool durum = false;
  private int durum2 = 0;
  int position = 0;
  private bool flag = false;
  private Vector3 endPoint;
  public float duration = 50.0f;
  private float yAxis;
  private Rigidbody rb;
  #endregion DEGİSKENLER

  #region OLAYLAR
  void Start()
  {
  yAxis = gameObject.transform.position.y;
  Rigidbody rb = GetComponent();
  }

  void Update()
  {
  ray = Camera.main.ScreenPointToRay(Input.mousePosition);

  if (Physics.Raycast(ray, out hit))
  {
  flag = true;

  endPoint = hit.point;

  endPoint.y = yAxis;
  }

  if (flag && !Mathf.Approximately(gameObject.transform.position.magnitude, endPoint.magnitude))
  {
  if (sayac % 10 == 0)
  {
  position = Random.Range(10, 20);
  durum2 = Random.Range(0, 1);
  if (durum2 == 0)
  {
  position = position * -1;
  }

  if (durum)
  {
  float xx = position;
  endPoint.x -= xx;
  durum = false;
  }
  else
  {

  float xx2 = (float)position;
  endPoint.z -= xx2;
  durum = true;
  }

  Debug.Log(“Selamlar”);
  rb.AddForce(endPoint – gameObject.transform.position);
  //gameObject.transform.position = Vector3.Lerp(gameObject.transform.position, endPoint, 1 / (duration * (Vector3.Distance(gameObject.transform.position, endPoint))));

  for (int wait = 0; wait < 5000000; wait++)
  {

  }
  }
  else
  {
  //gameObject.transform.position = Vector3.Lerp(gameObject.transform.position, endPoint, 1 / (duration * (Vector3.Distance(gameObject.transform.position, endPoint))));
  }
  sayac++;
  }

  else if (flag && Mathf.Approximately(gameObject.transform.position.magnitude, endPoint.magnitude))
  {
  flag = false;
  Debug.Log("I am here" + sayac.ToString());
  }
  }
  #endregion OLAYLAR
  }

  Desteğiniz için şimdiden Teşekkür Ederim.

  • yasirkula dedi ki:

   Mesafeye bağlı olarak hızın değişmesi için Vector3.Lerp fonksiyonunu kullanabilirsiniz (veya Slerp’ü de deneyebilirsiniz). İki vektör arasındaki mesafe arttıkça hareket miktarı da artar. Lerp’ün 3. parametresi olarak mesafeden bağımsız birşey girin (mesela Time.deltaTime). Rigidbody kullanmanız isteniyorsa da MovePosition fonksiyonunu kullanabilirsiniz. AddForce ile objenin hareketini kontrol altında tutabileceğinizden emin değilim.

 130. bce dedi ki:

  Hocam sizinde sayenizde oyunumu yayınladım görüşlerinizi bekliyorum 😀

  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.BurakEfe.BreakMadness&hl=tr

  • yasirkula dedi ki:

   Bence görsel anlamda oyunun kendine has bir tarzı olmuş, elinize sağlık. Sadece oyunun boyutu çok büyük geldi. Onun için ise import ettiğiniz texture’ların arasından özellikle çözünürlüğü yüksek olanların “Max Size”ını kademe kademe aşağı çekmeyi deneyin (Inspector’da Import Settings’in en altında). Texture’un kalitesi çok bozulmadığı sürece bunu yapmaya devam edin.

   Eğer çok fazla yer kaplayan bir müzik var ise onun da compression ayarlarıyla oynayarak boyutunun düşmesini ama kalitesinin çok fazla değişmemesini sağlayın.

 131. bce dedi ki:

  hocam sadece oyun ilk açıldığında çalışıcak fakat 0. scene tekrar yüklenince çalışmayacak bir kod nasıl yazarım?

  • yasirkula dedi ki:

   A scriptinde “public static var ilkDefa : boolean = true;” isminde static bir değişkeniniz olsun. O zaman:

   if( A.ilkDefa )
   {
   A.ilkDefa = false;
   // tek sefer yapılacak şeyler buraya
   }

 132. batıkan dedi ki:

  Unity de animasyon yaparken animasyonu kaldığı yerden nasıl devam ettirebiliriz hep en başa alıyor ? Mesela yarısı kırmızı yarısı yeşil renkte olan kareyi 180 derece döndürme animasyonunu e tuşuna atadım. e tuşuna basınca dönüyor fakat hep yeşil taraf üstte kalıyor baştan tekrarladığı için. bi kırmızıda bi yeşilde kalması lazım sırayla yani animasyonun devam etmesi lazım ?

  • yasirkula dedi ki:

   Güzel bir soru. Mecanim’de “Root Animation” diye bir şey var, belki oradan oluyordur ancak kesin bir bilgim yok. Animasyonlarla pek içli dışlı olmadım.

 133. batıkan dedi ki:

  Google play store a uygulama yüklerken telif hakkı muhabbetini nasıl belli ediyoruz. Mesela ben ünlü birinin uygulamasını yapcam konuştum anlaştım fakat direkt store a koysam askıya almazlar mı? telif hakkından ve sonra 2. hesabımda banlancak 😀

 134. batıkan dedi ki:

  Bir uygulama yapıcam uygulamanın içine arama motoru koyacam ve bunu youtube yada benzeri bi sitesinden çekmesi lazım kısıtlı olarak bu mümkün müdür ? Mesela arama moturuna batıkan yazınca youtubedeki batıkan adındaki videolar gelsin. Kısıtlı olarak da sadece benim ismim girilsin gibi. Ahmet yazınca çıkmasın bişey.

  • yasirkula dedi ki:

   Kısıtlamayı direkt Unity içerisinden yapabilirsiniz. Girilen string’in istediğiniz özelliklere sahip olup olmadığını kontrol edersiniz. Youtube’dan videoları çekmek için hangi kütüphaneler, teknolojiler kullanılmalı konusunda ise bir bilgim yok.

 135. batıkan dedi ki:

  Önerebileceğiniz reklam sitesi var mı ? En iyisi admob mu ? Tıklama başına değilde gösterim başına iyi para veren reklam sitesi lazım. Bir de bu reklamlardan gelir 1 defaya mı mahsus yoksa aylık mı ?

 136. tuğçe dedi ki:

  Merhaba , unity 2d ile oyun yapıyorum C# script ile .Tuğla kırma oyunu; topun degdıgı tüm tuğlalar kırılınca dıger levele gecmesını ıstiyorum. nasıl yapabilirim?

  • yasirkula dedi ki:

   Tuğlalara tag olarak “Tugla” verin. Kameraya “TuglaSayisi” adında bir Javascript verip Start fonksiyonunda şu kodu çalıştırın:

   public static var count : int = 0;
   
   function Start() 
   {
   	count = GameObject.FindGameObjectsWithTag("Tugla").Length;
   }
   

   Her tuğla yok ettiğinizde (tuğlalara bir script verdiyseniz o scriptin OnDestroy fonksiyonunda) “TuglaSayisi.count–;” kodunu çalıştırın. Eğer TuglaSayisi.count’un değeri 0 ise tüm tuğlalar yok olmuş demektir.

 137. Hakan Alp dedi ki:

  Merhaba ben 2d bir ip yaptım ipime 2d jointlerinden küpler bağlamak istiyorum yapışmış şekilde fakat sadece 1 tane bağlamama izin veriyor oyunu oynuyan kişi istediği kadar blok koyabilsin ve onlar direk ipe ve diğer bloklara yapışsın istiyorum nasıl multiple joints yapabilirim acaba

 138. onurzor dedi ki:

  s.a hocam unity ile nekadar obje kosam scane ekranında gözükmüyorlar aslında var ama obje olarak gözükmüyorlar nasıl hallederim

  • yasirkula dedi ki:

   Objelerin kameranın görüş alanında olduğunu varsayıyorum. Objelerin birinin materyalini Default-Diffuse ile değiştirmeyi deneyin. Eğer objelerin Layer’ı Default değilse kameranın Culling Mask’ine bu layer’ın ekli olduğundan emin olun.

 139. Barış dedi ki:

  İos a oyunlarımı build almak için ve yeni oyunlar geliştirmek için yeni bilgisayar almayı düşünüyorum bu bilgisayar işimi görür mü sizce http://www.vatanbilgisayar.com/macbookair-notebookcorei5-16ghz-4gb-128gbssd-133-intel-notebook-bilgisayar.html Veya macbook pro mu alsam karar veremedim ?
  Photoshop cs6, Unity,xcode gibi yazılımları kullanacağım.

  • yasirkula dedi ki:

   Bende sadece Mac Mini var, o build alırken işimi görüyor (geliştirme sürecini kendi laptop’umda yapıyorum). Mini’den başka bir Mac kullanmadığım için de yorum yapamıyorum açıkçası.

 140. Veli dedi ki:

  Merhaba benim size bir sorum olacak. Tps oyun yapımı serisinde kamera kontrollerini alıp kendi oyunuma göre uyarladım ancak kamera aşğı veya yukarı bakarken haddinden fazla dönüp sapıtıyor bu dönme açısını kısıtlıyamazmıyız?

  • yasirkula dedi ki:

   transform.localEulerAngles.x’in değerinin her zaman için 80’dan küçük, -80’den büyük olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer değer 180’den büyük ise önce değerden 360 çıkarıp öyle işlem yapın.

   • Can dedi ki:

    Bir sorum olacak ben wordpress.com’da wp-admin seçmesine gidiyorum ancak eklentiler sekmesi görünmüyor başka bir yerden mi erişiliyor ?

   • yasirkula dedi ki:

    Dediğiniz şey Görünüm-Bileşenler kısmı olabilir.

 141. ahmet dedi ki:

  Hocam merhabalar:Hocam ben karakterin baktığı nesnenin ses çıkarmasını istiyorum.Ben şu şekilde yaptım Update fonk. içine attım.Ama ben buton falan tıklamadan otomatik olarak sesleri çalmasını istiyorum.Buton tıklamayı kaldırdığımda sesler hepsi update üst üste çalıyor nasıl düzenleyebilirim.(Yukarda sormuştum söyledikleriz işaretli)Teşekürler şimdiden.Kusura bakmayın.

  if (Input.GetKey (KeyCode.Mouse0)) {

  Vector3 myTransform = Charecter.transform.forward;

  if (Physics.Raycast (transform.position, myTransform, out Hit, 20)) {

  if (Hit.collider.gameObject.CompareTag (“Respawn”)) {
  Debug.DrawRay (transform.position, Charecter.transform.forward, Color.red);

  audio.PlayOneShot (AtesSes);

  //Destroy(Hit.collider.gameObject);
  }
  }
  }

  • yasirkula dedi ki:

   audio.PlayOneShot (AtesSes); satırını şöyle değiştirmeyi deneyin:

   if( !audio.isPlaying || audio.clip != AtesSes )
   {
   audio.clip = AtesSes;
   audio.Play();
   }

 142. yakup dedi ki:

  merhaba hocam bir sorum olacak

  private var score : int =0;
  private var sayi : int= 0;
  function Update ()
  { score = Time.deltaTime * sayi++;
  }

  skoru saniyede 1 arttırmaya çalışıyorum arttırıyorumda ancak score hızla artmaya çalışırken Time.deltaTime zorla yavaşlatıyor sanki kötü bir görüntü oluyor bunu nasıl düzeltebilirim?

 143. ahmet dedi ki:

  Merhabalar hocam bir sorum olacaktı.
  Sahnede bazı nesneler var ve karakterle dolaştığımda hangi nesneye dönerse onunla ilgili bir ses
  çıkarmasını istiyorum.

  Vector3 myTransform = Charecter.transform.forward;

  if(Physics.Raycast(transform.position,myTransform,out Hit,20))
  {

  if(Hit.collider.gameObject.CompareTag(“Respawn”))

  {
  Debug.DrawRay(transform.position,Charecter.transform.forward,Color.red);
  audio.PlayOneShot(kup1);

  }
  }

  şöyle bir şey yaptım ama tam olarak başarılı olmadı.Update fonksiyonuna attım kodu.Tam olarak nasıl yapabilirim. Sadece nesneye baktığında ses çalsın.İyi günler

  • yasirkula dedi ki:

   myTransform’a transform.forward vermeyi ya da Raycast’e ilk parametre olarak Charecter.transform.position vermeyi deneyebilirsiniz. Eğer “Respawn” collider’ının “Is Trigger”ı işaretli ise Edit-Project Settings-Physics’teki “Queries Hit Triggers”ın (veya “Raycasts Hit Triggers”) seçili olduğundan emin olun.

 144. Umutcan dedi ki:

  Merhaba Sayın Hocam;
  Ben Unity ile android platformunda oyun yapmak istiyorum geçen yıl okulda “C# Console Application” Dersleri gördük fakat bu sene dal tercihim “web tasarım/programlama” yöneldiğim için pek birşey hatırlamıyorum sizce “C# console application”da öğrendiklerim işime yarar mı?

 145. Osman G. dedi ki:

  sizinle bi oyun hakkında görüşmem gerek, mümkünse mail atarsanız sevinirim.

 146. Veli dedi ki:

  Abi ben aynı anda W ve Shift tuşlarına basıldığında koşma animasyonunu oynatmak istiyorum bunu if koşulu içerisinde tanımladım ama çalışmıyor sence bunu nasıl yaparım ?

  • yasirkula dedi ki:

   if( Input.GetKey( KeyCode.W ) && Input.GetKey( KeyCode.LeftShift ) ) şeklinde olması lazım koşulun. Alternatif olarak Mecanim sistemini kullanmayı araştırabilirsiniz.

 147. yakup dedi ki:

  yasir hocam flappy bird klon oyununda kullandığınız bi scriptin küçük bir bölümünü kendi oyunumdaki bir problemi çözmek için kullanmak istiyorum sizin için bir sakıncası olurmu

 148. Barış dedi ki:

  Windows 10 yüklü bilgisayardan ios a build alabilir miyim mac almam gerekir mi?

 149. yakup dedi ki:

  yasir hocam ben gene rahatsız ediyorum ama son bir sorum daha olucak oyunda iki tane kutuyu iple birbirine bağlamak istiyorum yani A objesininin üstüne basılı tutup B objesinin üzerine getirdiğim zaman iple birbirlerine bağlansın istiyorum ancak ip bir anda ortaya çıkmasında A objesinin üstüne basıp B objesine doğru giderken yavaş yavaş uzayarak gitsin istiyorum bunu nasıl yapabilirim?

 150. Mustafa dedi ki:

  Yasir abi ben bilgisayar donanımında çok iyiyim ama yazılımda zayıfı. Hiçbir dil bilgim yok unity motoru hakkında da yok. Bir basit android oyunu yapmayı ne kadar sürede öğrenebilirim ?

  • Umuthan Özel dedi ki:

   Ben 1 yılda rahatlıkla öğrendim. Şu an bir de zor kısım olna firikiri halletsem güzel bişeyler çıkaracak seviyede olduğumu düşünüyorum 😀 1 yılda uzun aslında daha kısa sürer istekliysen

  • yasirkula dedi ki:

   Süre tamamen size bağlı. Bu işe ne kadar süre ayırırsanız, bu işte ne kadar yatkınlığınız varsa ve İngilizce’niz ne kadar iyiyse o kadar hızlı öğrenirsiniz.

 151. Veli dedi ki:

  Hocam bir sorum var benim elimde TPS bir karakterin mecanim sistemi var her şeyi ile (Sağa dönüş, sola dönüş, geriye yürüme,yürüme, koşma ) bunları değerlere atadım mesela direction 0.50 iken düz, 0.00 iken sağa, 1.00 iken sola dönüyor ben bu değerleri kod üzerinden nasıl değiştiririm ?

 152. yakup dedi ki:

  oyunda bir objenin üstüne basınca renk değiştirmesini istiyorum.mesela kırmızıyken üstüne basınca yeşil olsun bunu nasıl yapabilirim?

 153. emirgezer dedi ki:

  Oyun oncesi animasyon egitimi videosu bulamadim

 154. Barış dedi ki:

  Geliştirdiğim oyun 50 mb dan büyük 2 dosya oluşuyor nasıl google play e yükleyeceğim?

  • yasirkula dedi ki:

   Artık Google Play 100 MB’a kadar tek dosya (APK) destekliyor. Ancak oyununuz 100 MB’tan da büyükse o zaman bu APK ve OBB ile nasıl uğraşacağınızı ben de bilmiyorum.

 155. burhan dedi ki:

  pathfinding olayı 5.2 ücretsiz mi ?

 156. harun dedi ki:

  karakterin yürümesini nasıl sağlayabilirim.ilerliyor hiç hareket yok

 157. emirgezer dedi ki:

  Hocam amazonda ucretsizmi ucretli bir sekilde yayinlananbilirmi

 158. emirgezer dedi ki:

  Dusmana Aİ yaptim bide olsun diye collider ekledim collider etrafimda donuyo

 159. emirgezer dedi ki:

  Amazon da nasil oyun yayinlarim

 160. emirgezer dedi ki:

  kamera1.enabled = false;
  kamera2.enabled = true;

  Bunu tus ile yaparken get.koycode(bi tus); kodu ile mi yapicaz

 161. emirgezer dedi ki:

  Hocam blog actim 37 goruntulenme

 162. emirgezer dedi ki:

  Bide hocam oyun tasarimcisi olucamda bir yere tasarimci olarak girememe olasiligim varmi

  • yasirkula dedi ki:

   Portfolyonuzda neler varsa işe girerken onlar belirleyici rol oynar sizin için. Oyun yapımcısı tasarımcı olamaz diye birşey yok yani.

 163. emirgezer dedi ki:

  Hocam minecraft gibi hesapla girilen bir oyun yapmak istiyorum

 164. emirgezer dedi ki:

  Yasir hocam jumpscare yapicam da kodda yardimci olursaniz sevinirim

  • yasirkula dedi ki:

   Nasıl bir sıkıntı var?

   • emirgezer dedi ki:

    Elimde bir kod var calisiyor fkat ses cikariyor fkat ocu cikip kaybolmuyor

   • yasirkula dedi ki:

    Öcünün GetComponent(Renderer).enabled’ını true yaparsanız öcü görünür, false yaparsanız geri yok olur (öcünün Renderer component’i olduğunu varsayıyorum). Önce öcüyü true yapıp aradan kısa bir süre geçtikten sonra false yapabilirsiniz.

   • emirgezer dedi ki:

    Hocam bide Sword tutoriali yapsaniz iyi olur

   • yasirkula dedi ki:

    Yakın zaman için böyle bir tutorial uzak ihtimal ancak belki ileride bu tarz birşey yapabilirim.

 165. Furkan dedi ki:

  Hocam ekranın köşesine kamera butonu koyacam. Fps modundayken tps ye tps modundayken fps moduna geçsin istiyorum. Camera değiştirme kodu verir misiniz C# için

  • yasirkula dedi ki:

   kamera1 ve kamera2 adında Camera türünde iki değişkenimiz olsun. kamera1’den kamera2’ye geçmek için:

   kamera1.enabled = false;
   kamera2.enabled = true;

   • Furkan dedi ki:

    Yaptım ama sadece 1 kez kamerayı değiştiriyor. Bastığımda fps den tps ye geçti ama tps den fps ye geçmedi

   • yasirkula dedi ki:

    Şunu deneyin:

    kamera1.enabled = !kamera1.enabled;
    kamera2.enabled = !kamera2.enabled;

 166. Barış dedi ki:

  Abi eskiden geliştirdiğim oyunumun proje dosyaları silindi. (Pc ye format atmıştım.) Ama elimde apk sı var reklam türünü Banner dan Interstitial reklama çevirmek istiyorum. Apk düzenleme falan varmış o şekilde yapabilir miyim? Amacım reklam kodunu değiştirmek.

  • yasirkula dedi ki:

   Mümkün olduğunu görmedim duymadım.

   • Can dedi ki:

    Hocam şuana kadar oyunumda birsürü sorunu sizin sayenizde çözdüm bir sorum daha var ben oyunuma ağaç kesme sistemi ekledim şimdi ben ağacı kestim diyelim oyuncu tüm ağaçları kesip adayı kel edebilir. Ben bunun önüne geçmek için ağaç koduna bir sayaç koydum ağaç canı 0 olunca başlıyor sayaç 0 olunca yeni bir ağaç instantiate oluyor ama ben bu olayı görüyorum ben ağaca bakmazken instantiate yapması mümkün mü ?

   • yasirkula dedi ki:

    transform.forward vektörü ile (agac.transform.position-transform.position) vektörü arasındaki açı örneğin 90 dereceden büyükse oyuncu ağaca bakmıyordur.

   • Buğra dedi ki:

    Ağacın prefabında bir cube oluşturablirsin eğer oyuncu cubeden çıkarsa ağaç instante olur yani basit bir kodla halledebilirsin

 167. Can dedi ki:

  Abi birşey sorcam ben ileride senin gibi oyun yapımcısı olmak istiyorum sen hangi liseye gittin hangi yolları izledin bana anlatsana.

  • yasirkula dedi ki:

   Lise veya üniversite önemli değil. Bu işe ilgi duyduğun sürece internetteki kaynaklarla kendini geliştirebilirsin (İngilizce şart). Ben ilk başta bir C++ kitabı ile programlamaya giriş yaptım, sonra Game Maker ile ilk oyun motoru deneyimimi kazandım ve ardından Unity’e yatay geçiş yaptım.

   • Can dedi ki:

    Abi sen taleworlds de çalışıyorsunya eğer açıklama iznin varsa ekipte görev dağılımı nedir yani kaç kişi motor üzerine çalışıyor kaç kişi grafiker üzerinde çalışıyor birde motor hangi dili kullanıyor ?

   • yasirkula dedi ki:

    Dağılımı ben de bilmiyorum zira çok fazla çalışan var (bilseydim de tahminimce açıklamaya iznim olmazdı). Dil olarak gözlemlediğim kadarıyla C# kullanılıyor. Ben Unity üzerine staj yaptım.

 168. Barış dedi ki:

  Hocam, oyunumda bir zaman sayacı var. Zaman sayacının süresi dolana kadar hayatta kalmak zorundasınız, oyunumu bu şekilde yaptım. Sadece map design kısmı kaldı ama onun için modelleme bilmem gerekir ya da birsürü lisanslı model ve texture indirmem gerekir bu kadar uğraşmak istemiyorum. assetstore(ya da başka bir site) de hazır mapler var mıdır acaba? paralı olsa da sorun olmaz. Ama grafikleri iyi olsun.

 169. Barış dedi ki:

  Bu asset deki https://www.assetstore.unity3d.com/en/#!/content/40087 bazı modelleri falan kendi oyunumda kullanabilir miyim? Sesler vs. Ama bence kullanmamamızı isteseler niye oraya koysunlar ki?

 170. yakup dedi ki:

  ben gene rahatsız ediyorum ama oyuna kullandığım karakterlerin hepsi assetstore dan ben bunları
  google playde yayınlasam muhtemelen sorun çıkar o yüzden bu karakter ve cisimleri kendim yapmam gerekiyo. Hangi programla yapabilirim bunu mükemmel olmasına gerek yok sadece pixel pixel olmasın.

 171. yakup dedi ki:

  ticari kullanıma açık unityscript leri nereden bulabilirim?

  • yasirkula dedi ki:

   Öyle bir site var mı bilmiyorum. Asset Store’daki ücretsiz scriptler ticari kullanıma açık olabilir.

   • Can dedi ki:

    Abi biz oyunumuzu build ediyoruz daha sonra oyunu açmak için ikona tıklıyoruz daha sonra önümüze bir ekran çıkıyor çözünürlük falan çıkıyor seçiyoruz oyuna giriyoruz. Biz o ekranı atlayabilirmiyiz ? Yani tıkladığımız gibi oyuna girebilirmiyiz ?

   • yasirkula dedi ki:

    Player Settings’te “Display Resolution Dialog”u Disabled yapabilirsiniz.

 172. Veli dedi ki:

  Hocam bir sorum olacak şimdi biz şu tarzda http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=280949218 bir can barı yaparız oyunun yapımına başladığımdan beri böyle bir fikir aklımda ama yapamıyorum can barı ekranın sağ alt köşesinde.

 173. Gamer dedi ki:

  oyunu yapıp build game dedikten sonra oyun simgesini nasıl değiştiriyoruz

 174. Can dedi ki:

  Abi Start’ta PlayerPrefs.GetInt(“Can”); ile can değerini çağırıyorum. Kaydetmek içinse senin dediğin gibi PlayerPref.SetInt(“Can”, Can); yanında PlayerPrefs.Save(); kullanıyorum ama olmuyor. Belki ben yanlış tanımlıyorumdur bir yardımcı olsanya oyunum için can alıcı nokta.

  • yasirkula dedi ki:

   Start’ta “Can = PlayerPrefs.GetInt(“Can”);” yapıyorsunuz değil mi? Eğer öyle yaptığınız halde olmuyorsa o halde bence “unity playerprefs tutorial” şeklinde arama yapıp video ders izleyin, belki sorunu öyle bulabilirsiniz.

   • Can dedi ki:

    Bu olayı araştıracağım teşekkürler ancak 1 sorum daha olacak cevap yazarsanız gerçekten çok mutlu olurum. Sorum şu:

    Ben Envanter oluşturdum buraya slotlar oluşturdum amacım şu ben itemi alacağım item envanterde 1. slota yerleştirsin 1. doluysa 2. 2. doluysa 3.ye böyle gidecek ama bir türlü yapamadım. Load image ile resmi yüklüyorum resim üst üste biniyor bunun önüne nasıl geçeriz.
    birde alt panel yaptım bu alt panele envanterden item sürüklemek istiyorum onu nasıl yaparız ? kaynak önersenizde olur cevap yazsanızda. Şimdiden teşekkürler.

   • yasirkula dedi ki:

    Aklıma gelen en basit çözüm Grid Layout Group kullanmak: http://docs.unity3d.com/Manual/script-GridLayoutGroup.html

 175. Can dedi ki:

  Abi bir sorum olacak ben update kısmında PlayerPrefs.SetInt(“can” , can); ile can değerini kaydediyorum start voidinde PlayerPrefs.SetInt(“can”); ile değeri çağırıyorum ama olmuyor can kaydedilmiyor sebebi ne olabilir?

  • yasirkula dedi ki:

   Start’ta PlayerPrefs.GetInt(“can”); yaptığınızı varsayıyorum. Belki Update’te SetInt’ten sonra PlayerPrefs.Save(); fonksiyonunu çağırırsanız sorun çözülür. Ancak PlayerPrefs’i Update fonksiyonu gibi sürekli çalışan bir fonksiyonda kullanmak performans açısından kötü sonuçlar doğurabilir aklınızda bulunsun.

 176. Orkun dedi ki:

  abi benim bir modellemem var kamerayi onun parent objesi yapiyorum modele controller movement falan herseyi vriyorum skriptlerini falan ancak karakter yürüyor modellemem yürümüyor
  tam tersinide denedim kameranin parent objesi yaptim modeli yok

 177. Buğra dedi ki:

  hocam yeni proje ve bir sorun kayıt nasıl kayıt ediliyor yabancı sitelerden baktım zormuş kolay yolu var mı ya da yanlış mı anlamış hocam bi el atın

  • yasirkula dedi ki:

   Sahneyi kaydedeceğim diyorsanız nasıl oluyor ben de bilmiyorum. Bir iki değişken kaydedeceğim diyorsanız PlayerPrefs kullanabilirsiniz. Daha karmaşık save-load işlemleri için XMLSerializer kullanabilirsiniz.

 178. Mehmet TAŞ dedi ki:

  yasir bey ben sahne 1 deki kod ile sahne 2deki bir objeyi göstermek gizlemek yada scripti açıp kapatmak için ne yapmalıyım varsa elinizde makale felan teşekkürler 😀

  • yasirkula dedi ki:

   Kolay bir yolu yok. static bir boolean kullanabilir ve bu boolean’ın değeri true ise sahne2’deki objenin Start’ında onu yok edebilir veya belki PlayerPrefs’e veri kaydedip bu veriyi sahne2’de çekebilirsiniz. Daha kolay yolu da olabilir, bilemiyorum.

 179. Mehmet TAŞ dedi ki:

  yasir bey siz scriptlerinizde altın toplama scripiti yaıyorsanız önceki altınla şimdi toplanan altını nasıl topluyorsunuz

 180. Mehmet TAŞ dedi ki:

  yasir bey ben playerprefs ile coinsleri kaydediyorum ama market menüsündeki texte aktarırken 2 ile çarpıyor neden olabilir

  kayıt kodum;

  public Text altinyazi;
  public int altin;
  public int sonaltın;
  public int toplam;
  // Use this for initialization
  void Start () {

  }

  // Update is called once per frame
  void Update () {

  }
  void OnTriggerEnter2D (Collider2D altinn){

  if(altinn.gameObject.name == “altin”){
  altin+=1;
  altinyazi.text =”Toplanan Altın :” + altin.ToString ();

  sonaltın = PlayerPrefs.GetInt (“Altin”);
  toplam = altin + sonaltın;
  PlayerPrefs.SetInt(“Altin”,toplam);

  markette gösterme kodu;

  public int para;
  public Text parayazi;

  // Use this for initialization
  void Start () {

  }

  // Update is called once per frame
  void Update () {
  para = PlayerPrefs.GetInt (“Altin”);
  parayazi.text = para.ToString ();

  • yasirkula dedi ki:

   PlayerPrefs.SetInt(“Altin”,toplam) yerine PlayerPrefs.SetInt(“Altin”,altin) yapsanız olur mu?

  • osman dedi ki:

   konu eski ama yinede yazayım;

   start fonksiyonun içine { toplam = sonaltin; } yaz.

   sonra..

   toplam = altin+sonaltın sil yerine
   toplam = altin yap

   son olarak

   playerprefs.setınt(“altin”,sonaltin+1);
   yapınca işlem düzeliyor.

 181. Buğra dedi ki:

  abi çok soru soruyorum ama bide steam de dandik unity ile yapılmış oyunlar var 3 dolara oyun satıyolar steam de tabi dandik olmayan muhteşem oyunlarda var the forest gibi bizde dandik unity li oyunlar gibi steam de oyunu 3 dolara filan satsak olmuyor mu desek ki işte şu zamanda oyun çıkacak fakat oyunu bitirmiş olsak steam paranın % kaçını alıyosa alsın bilgin varsa paylaşır mısın?

 182. Buğra dedi ki:

  Abi benim oyun bitti sayılır merdiven tırmanmalı yeri iptal ettim. oyunu web playerde mi build etmek iyi olur yoksa bilgisayara mı internernete biraz baktım 3d oyun sitelerinde web playerle oyun önerisi alınıyor.

  • Buğra dedi ki:

   abi oyundan görsel gösterebilirim istiyorsan 😀 fakat ücretli ve ücretsiz çok assest kullandım ya ona yanıyorum hiç kullanmadan sadece grafikleri alsaymışım hem paradan hem indirme zamanından tasarruf edebilirmişim ama olsun.

  • yasirkula dedi ki:

   Platform tamamen tercih meselesi. Webplayer ile daha çok kullanıcıya ulaşmak mümkün olabilir ama performans çok iyi olmaz.

 183. ercan dedi ki:

  hocam calışmalarınızı dikkatle takip ediyorum emeğinize sağlık. size bir sorum olacak . ben ayarlar bölümü yapmak istiyorum ama bir türlü bulamadım ekran parlklığını değiştiren kod nedir acaba.

  • yasirkula dedi ki:

   İnternette “unity change brightness” şeklinde arama yapınca gördüğüm kadarıyla bunu yapmak için çeşitli yollar mevcut: kendi shader’ınızı yazmak, kameraya image effect vermek veya ambient light’ı değiştirmek. Bence en basit yol ambient light’ı değiştirmek: http://answers.unity3d.com/questions/10338/is-there-an-easy-way-to-add-a-brightnessgamma-menu.html

   UI Slider’ınızın minimum değeri 0, maksimum değeri 1 olmalı ve OnValueChange gerçekleştiğinde attığım linkteki kod çalışmalı. Kodda yer alan ambientDarkest ve ambientLightest değişkenleri birer public Color.

   • Can dedi ki:

    Şey Unity 5’te speed tree modellerini scene paneline sürüklediğimde modeller görünmüyor sebebi ne olabilir sizinde başınıza geldimi eğer geldiyse ve çözdüyseniz bizimle paylaşırmısınız.

   • yasirkula dedi ki:

    Speed tree model kullanmadım, açıkçası neden olabilir bir bilgim yok.

 184. Buğra dedi ki:

  Abi tırmanma merdiveni ve skor tabelasında sıkıntı yaşıyorum merdivenin hiç kodu yok skorda oyunda 3 fraklı mod var mesela zor a girince direk skorun 1000 den başlamasını istiyorum yapamadım. bide oyunun sonunda skoru gösteremiyorum. Normalde skor zombi felan öldürdükçe artıyo ama sonda gösteremedim (ölünce)

 185. Orkun dedi ki:

  Abi ben geri döndüm bomba gibi döndüm güzel bir projem var ancak kodum yok

  Kodları ücretli veya ücretsiz yazabilirsen çok sevinirim projem şu:

  Sadece “RAMMSTEİN” şarkılarıyla oluşturulmuş bir Guitar Hero Clone’u

  onların hepsini yapmada bana yardım edermisin Projeyi “Hazırlayanlar” kısmında senin adın geçecek yardım edecek diğer arkadaşlarında adı geçecek

  Şimdi ben tuş istiyorum tuşlardan başlayalım

  5 Tuş olacak

  “En soldaki Siyah” “Basılacak tuş: A”
  “Siyahın bir sağındaki Kırmızı” “Basılacak tuş: S”
  “Kırmızının bir sağındaki Yeşil” “Basılacak tuş: D”
  “Yeşilin bir sağındaki Mor” “Basılacak tuş: F”
  “Mor’un bir sağındaki Sarı” “Basılacak Tuş -Boşluk- Space”

  Ayarlama şu şekilde oturuyor : Serçe parmağı A’Ya Yüzük parmağı S’ye Orta parmak D ye İşaret parmağı ise F’ye Baş parmak ise BOŞLUK tuşuna geliyor

 186. Can dedi ki:

  Abi üst üste 2 soru soruyorum özür dilerim ama çok acil bir sorum var. Şimdi ben oyunuma save/load işlemi yapıcam ama yapmak için ne yapacağımı bilmiyorum . Oyunda tek skoru değil sahneyi tamamen kaydetmek istiyorum bunun için nasıl birşey yazabilirim.

  • yasirkula dedi ki:

   Tüm sahne nasıl kaydedilir bunu ben de bilmiyorum. XML Serializer diye birşey var; kendisi bir objenin değişkenlerini bir XML dosyasına kaydetmeye yarıyor. Ama tüm sahneyi nasıl kaydedebiliriz işte ondan emin değilim.

   • Can dedi ki:

    Dediğinizi ingilizce olarak araştırdım tüm sahneyi kaydetmek biraz zormuş. O yüzden her değişkeni tek tek kaydedeceğim ama birşey soracağım karakterimizin konumunu nasıl kaydedip yükleyebiliriz yani karakter bıraktığımız yerden devam edecek bunu nasıl yapabiliriz ?

   • yasirkula dedi ki:

    PlayerPrefs.SetFloat ile x, y ve z koordinatlarını tek tek kaydedebilir ve Start fonksiyonunda bu değerleri PlayerPrefs.GetFloat ile tek tek çekebilirsiniz.

 187. Can dedi ki:

  Merhaba size bir soru sormak istiyorum Talewords da kullandığınız oyun motoru özel olar oluşturulmuş bir oyun motoru değil mi ?

 188. Kuzey dedi ki:

  terrain’e ekledigim textureler telefonda kotu gozukuyor kare kare gibi sorun nerededir ?

 189. Can dedi ki:

  Size çok soru soruyorum ama bir sorum daha olacak ben bir kanaldan crafting kodu almıştım. videoda yaptıklarını uyguladım ama kod 1 kez çalışıyor bir daha çalışmıyor. Kod ney dersen de, kod campfire spawnlıyor ve spawneri setActive(true ) yapıyor daha sonra spawner mesh kodu ile campfire spawnlanıyor ama bu döngü 1 kez oluyor. Bir daha olmuyor. crafting kodu şu;

  using UnityEngine;
  using System.Collections;

  public class Crafting : MonoBehaviour {
  public Oyuncu oc;
  public GameObject campfire;
  public GameObject campfirespawner;
  public bool isCrafting;
  // Use this for initialization
  void Start () {
  campfirespawner.SetActive(false);
  oc = gameObject.GetComponent();
  }

  // Update is called once per frame
  public void krafting(int hangisi)
  {
  if (hangisi == 1 && oc.Odun >= 2 && isCrafting == false)
  {

  oc.Odun -= 2;
  oc.Stick += 4;

  }
  if (hangisi == 2 && oc.Stick >= 12 && oc.kaya >= 7 && isCrafting == false)
  {

  isCrafting = true;
  oc.Stick -= 12;
  oc.kaya -= 7;
  campfirespawner.SetActive(true);
  }
  }

  void Update()
  {
  if(isCrafting)
  {
  print(“3”);
  }
  }
  }

  • Can dedi ki:

   Abi burayı boş yere doldurdum ama 4 saat itina ile kodları gözledim bir şey bulamadım buraya yazdım ama neyseki sorunu buldum. Yinede Saol. Taleworlds’te o “Top Secret” projende sana başarılar.

  • yasirkula dedi ki:

   EDIT: Zaten sorunu çözmüşsünüz, cevabı ignore edebiliriz. Nasıl çözdüğünüzü paylaşabilirsiniz dilerseniz.

   Şu şekilde yapmayı deneyebilirsiniz (olacağını sanmam ama):

   campfirespawner.SetActive(true);
   campfirespawner.SetActive(false);

   Sorunun kaynağını bulmak için campfirespawner objesinde yer alan scriptlerdeki fonksiyonları incelemeniz lazım gibime geliyor.

   • Can dedi ki:

    Aslında sorun benim spawnerMesh kodunda yaptığım bir dalgınlıktan dolayı ortaya çıkmış setActive fonksiyonunun içine herhangi bir değer vermemişim 😀 Birde size bir soru daha sormak istiyorum. Unity ile bir oyun yaptık build ettik yayınladık oyun çok tuttu insanlar bu oyuna mod yapmak istiyor yapabilirler mi? yoksa bizim özel bir şey yapmamız gerekir mi ?

   • yasirkula dedi ki:

    Oyunun tasarımcısının mod oluşturmak için bir mini level editörü yazması veya oyunda kullanılan değişkenlerin değerini bir şekilde text dosyalarından çekmesi gerekebilir. Malesef çok zahmetli bir süreç olduğunu düşünüyorum.

 190. Mehmet TAŞ dedi ki:

  hocam kusura bakmayın varsa elinizde bi örnek kod atabilirmisiniz

  • yasirkula dedi ki:

   Oyunun başında:
   if( PlayerPrefs.HasKey( "LevelAdi" ) )
   Application.LoadLevel( PlayerPrefs.GetString( "LevelAdi" ) );

   Her bölümün başında:
   PlayerPrefs.SetString( "LevelAdi", Application.loadedLevelName );

 191. Mehmet TAŞ dedi ki:

  hocam oyun otomatik olarak kaldıgı yerden(level) başlması için hangi kodu kullanmalıyım varsa makalaniz yada önerebilceginiz makale

  • yasirkula dedi ki:

   Mevcut levelin ismini kaydetmek için PlayerPrefs.SetString( “LevelAdi”, Application.loadedLevelName ); fonksiyonunu kullanabilirsiniz. “LevelAdi” anahtarına şimdiye kadar herhangi bir levelin kaydedilip kaydedilmediğini kontrol etmek için PlayerPrefs.HasKey( “LevelAdi” ) fonksiyonunu bir if’in içinde kullanabilir, eğer level kaydedilmişse bu leveli çekmek için String levelAdi = PlayerPrefs.GetString( “LevelAdi” ); fonksiyonunu çağırabilirsiniz.

 192. Gamze dedi ki:

  Yasir bey merhaba, unity de ki projeme 3d bir obje ekledim. Normalde ışıgı güzel görünmesine rağmen playe bastıgımda obje karanlıkta kalmış gibi görünüyor. Nedeni nedir ve nasıl düzeltilebilir acaba ?

 193. Veli dedi ki:

  Önceki sorumu yanıtladığınız için teşekkürler. Benim bir sorum daha olacaktı. Ben survival bi oyun projesi üzerine çalışıyorum. şimdi ben karaktere ev yaptırtmak istedim ve birkaç yol denedim. İlk olarak karakter craft ettiği objeyi önünde Instantiate komutu ile klonlasın dedim klonladı ama içinden geçiyorduk. Box collider ekledim terrain collider ile çarpışıyordu ve fırlıyordu ayrıca oyuncu mouseyi nereye tutarsa oraya klonladığı için havayada klonlayabiliyordu. bu olmasın diye rigidbody ekledim. bu sefer klonladığımız obje devriliyordu. anlayacağınız bir türlü yapamadım aklımada fikir gelmedi. sizce nasıl bir şey yapabilirim. Cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

  • yasirkula dedi ki:

   Evde rigidbody olmasına gerek yok. Ev neden havaya fırlıyor orasını anlayamadım açıkçası. Havaya ev dikmeyi engellemek için kameradan dümdüz ileri doğru 5 metrelik Raycast yapabilirsiniz, eğer temas yoksa karakter havaya bakıyordur. Tabi daha düzgün bir yolu da olabilir.

 194. TaRmAnYa dedi ki:

  Yasir Hocam ben bir obje oluşturdum trigger ekledim. Aşağıdaki Scriptide başka bir objeye verdim.Trigger objenin tag ı duvar. Ben bu scripte şöyle bir şey eklemek istedim ama bir türlü yapamadım. Türkçe anlatıyım.
  Eğer objenin tagı duvarsa
  VE EĞER ÇARPAN KİŞİNİN TAGI PLAYER SA

  büyük harfle yazdığımı scripte bir türlü ekleyemedim. İnternette de bulamadım. Yani trigger olan objenin tag ı duvar, çarpan kişinin tag ı da player sa ekrana yazı yazsın. Script aşağıda

  public class texturedegisim : MonoBehaviour {

  public Texture2D orjtex;
  public Texture2D ikincitex;
  // Use this for initialization

  void OnTriggerEnter(Collider other){

  if (other.tag == “duvar”) {

  Debug.Log(“aada”);

  }

  }

  // Update is called once per frame

  }

  • yasirkula dedi ki:

   if (other.tag == "duvar" && gameObject.tag == "Player")

   • TaRmAnYa dedi ki:

    Olmuyor hocam. Kod hata vermiyor ama olmuyor. Sanırsam gameobject i çarparsa diye göstermedik. If gameobject collide duvar tarzı bir kod yok mudur acaba

   • yasirkula dedi ki:

    Temas olayının gerçekleşmesi için iki objede de Collider olmalı (Trigger işaretli olabilir de olmayabilir de) ve en az bir objede Rigidbody olmalı.

 195. Kuzey dedi ki:

  if (saniye > bestScores.bestSeconds) {

  bestScores.bestSeconds = saniye;
  PlayerPrefs.SetFloat (“BSTSCD”,bestScores.bestSeconds);
  }

  if (dakika > bestScores.bestMinutes) {

  bestScores.bestMinutes = dakika;
  PlayerPrefs.SetFloat (“BSTMNT”,bestScores.bestMinutes);
  }

  en dusuk skoru en yuksek skor olarak tutmak istiyorum bu kodlamayı onceki projemde kullanmıstım fakat en iyi skoru dusuk skora cevirmeye calısıyorum basarılı olamıyorum skor hep 0 gozukuyor < yapınca ilk basta skoru 1000 falan yapıyorum ama nafile.. Bilen varsa yardım etsin..

 196. Can dedi ki:

  Acaba ağaçlara nasıl bump ekleriz araştırdım ama bulamadım.

 197. djonur1997 dedi ki:

  Hocam merhabalar bilgisayar mühendisi ve oyun tasarımcısı arasındaki fark nedir hangisi bir oyun şirketine daha kolay girebilir odtü bilkent boğaziçi bilgisayar mühendisi mi yoksa bu sene açılan özel ( ipek , İstanbul Bilgi ) üniversitelerinden mezun oyun tasarımcısı mı bir de acaba Taleworlds stajında neyle uğraştığınızı sorabilir miyim ? Teşekkürler

  • yasirkula dedi ki:

   Bilgisayar mühendisliğinde bilgisayarla alakalı her daldan biraz birşeyler öğreniyoruz (yazılım, donanım ve veritabanı gibisinden). Kişinin hangi alanda uzmanlaşacağı onun ilgi alanına kalıyor.

   Özel şirketlere girerken okuduğunuz üniversitenin ve diploma puanınızın (hatta okuduğunuz bölümün bile) hiçbir önemi yok; asıl önemli olan şey kendi başınıza yapıp da CV’nize eklediğiniz projeler ve bu projelerde kullandığınız teknolojiler. Bir şirket öncelikle sizin okuduğunuz üniversiteye veya diploma puanınıza bakıyorsa ben o özel şirketin profesyonelliğinden şüphe ederim.

   Taleworlds’te “top secret” bir proje üzerinde çalışıyorum ^_^ Projeyi anlatmam mümkün değil ama C# ile kodlama kısmında çalıştığımı söyleyebilirim.

 198. Gamze dedi ki:

  Merhaba Yasir Bey,
  ben unity de bir menü hazırladım ve Web player da bu menünün her sayfasına kaç kez tıklandığını ayrı ayrı görmek istiyorum. Bunun nasıl yapıldıgıyla ilgili yol gösterirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler..

  • yasirkula dedi ki:

   Oyunu kapatıp tekrar açınca veriler eski haliyle kalacaksa yapmanız gereken basit bir online veritabanı oluşturup C# aracılığıyla bu veritabanı ile iletişime geçmek. Oyun başlayınca her sayfanın click sayısını veritabanından çekmeli ve bir sayfaya tıklayınca o sayfanın click sayısını database’te 1 artırmalısınız. Böyle bir tecrübem olmadı, bu yüzden daha çok yardımcı olamıyorum.

 199. Kuzey dedi ki:

  Unity’de arabam kaza yapmadan once düz bir sekildi gidiyor fakat kaza yapınca sagdan veya soldan bir nesneye carptıktan sonra surekli sag tarafa veya sol tarafa dogru gidiyor bunu nasıl cozebilirim ?

 200. Recep dedi ki:

  Çok sağolun deneyecem , hayırlı akşamlar…

 201. Recep dedi ki:

  Hocam Selamün Aleyküm, — https://www.youtube.com/watch?v=XPgRnLRxlJM — sizi sorularımla yoruyorum ama bu videodaki gibi bir araba kontrolü nasıl yapılır yardımcı olabilir misiniz ? Şimdiden Teşekkürler…

 202. Yunus kara dedi ki:

  Abi bir ses dosyası oynatıyorum cızırtı geliyo ateşetme sesinde skrun olmuyor

 203. cenker dedi ki:

  hocam cidden usanmadan her soruya aylardır cevap vermişsiniz cidden çok teşekkürler benimde bir sorum olucaktı ontriggerenter ve oncollison enter farkı nedir ?

  ontriggerenter parametresindeki obje gameobject sanırım çünkü
  https://www.youtube.com/watch?v=F4TC7H6trLo videoda tam 13.dakikada col.tag ile ulaşırken onun altındaki oncollisionenter de objenin tagına col.gameobject.tag denilerek ulaşılıyor

  ayrıca hangisi için rigidbody şart ,hangisi sürekli içindeki kodu çalıştırıyor yada hangisi içindeki kodu tek seferlik çalıştırıyor,

  teşekkür ederim

  • cenker dedi ki:

   fizik olayları için emin değilim ama sanırım velocity için hangisi yada düz transform değiştirerek olan hangisi kullanılması gerek

  • yasirkula dedi ki:

   Eğer collider’lardan birinde “Is Trigger” işaretli ise OnTriggerEnter fonksiyonu çalıştırılır, kimsede “Is Trigger” işaretli değilse OnCollisionEnter çalıştırılır. OnTriggerEnter parametre olarak Collider, OnCollisionEnter ise Collision alır. Niçin ikisi de Collider değil bilmiyorum.

   Dipnot: OnCollision ve OnTrigger’ın objeyi hareket ettirme metodunuzla alakası yok, aradaki fark “Is Trigger”dan ibaret.

 204. Veli dedi ki:

  Öncelikle sorumu yanıtladığınız için teşekkürler. Bir sorum daha olacak ben Unity`de Execution Order Settings kısmına bir script eklemek istiyorum ancak script gözükmüyor yani + kısmına tıkladığımda script görünmüyor bunun çözümü nedir ? Şimdiden saolun.

  • yasirkula dedi ki:

   Script Execution Order’ı ellemediğimden bilmiyorum, sizin de ellememenizi tavsiye ederim. Oradaki sıraya çok güvenmememizi söylüyor Unity.

   • Veli dedi ki:

    Saolun. Bir sorum daha olacak biz oyuna bir camera ekledik ve cameranın görüntüsünü UI ekranına aktarmak istiyoruz diyelim bunu yapabilir miyiz ? Yaparsak nasıl yaparız ?

   • yasirkula dedi ki:

    Görüntünün UI’a aktarıldığını görmedim/duymadım ama belki benim bilmediğim bir yolu vardır. UI dışında Render Texture diye birşey var, o belki işinize yarar.

 205. Recep dedi ki:

  Selamün Aleyküm , oyunumdaki objeleri ekranın sağında ve solunda olmak üzere iki noktadan hava ile iter gibi nasıl havalandırabilirim. Birde nasıl resim ekleyeceğimi söylersen çizerek daha iyi anlatabilirim.

 206. Veli dedi ki:

  Dostum bir şey soracağım ben oyunuma bir stamina barı yaptım ve daha belirgin olsun diye yüzde kaç olduğunu yazmak istedim yazdırdım ama kodda belirttiğim gibi tam sayı olarak yazmıyor. Kod şu :

  if (Stamina <= 100)
  {
  Stamina += 10 * Time.deltaTime;
  }
  if (Stamina = 0 && !Inventory)
  {
  Stamina -= 5;
  }

  bunu ekrana yazdırmak için şunu kullandım :

  staminaYuzde.text = “% ” + Stamina;

  ancak şu şekilde görünüyor :

  ancak görüldüğü üzere tek stamina barında değil diğer barlarda da aynı sorun var bunu nasıl düzeltebilirim ? Şimdiden saolun.

 207. Sefa DOĞAN dedi ki:

  Dostum oyunu yaptım bitti fakat çoğu telefonda kasıyo oyun
  Oyunum zaten 3d fakat 2d gibi yan, 2D oynanıyo ve texture falan yok düz renk
  Ne yapabilirim ?

 208. Yunus kara dedi ki:

  Abi bor animasyon oynayıp bitince bir işlem yapilmasini nasil yapariz

 209. Sefa DOĞAN dedi ki:

  Hocam 2D bir oyun yapıyorum kameranın x objesini takip etmesi lazım follow target scriptini atıyorum kameraya tamam takip ediyor fakat sadece yüksekliğini takip etmesi lazım yani sağa sola gitmicek yükseğe çıktığında kamera da yükselecek

  Nasıl yapabilirim.

  • Sefa DOĞAN dedi ki:

   Sorunu çözdüm 🙂
   public GameObject Target;

   void Update(){
   transform.position = new Vector3(transform.position.x,Target.transform.position.y,transform.position.z);
   }

 210. Yunus KAra dedi ki:

  The animation state saldırıanim could not be played because it couldn’t be found!
  Please attach an animation clip with the name ‘saldırıanim’ or call this function only for existing animations.
  UnityEngine.Animation:Play(String)
  saldırı:Update() (at Assets/Sciprits/saldırı.cs:15)

  abi böyle bi hata alıyorum

 211. Nuran dedi ki:

  Merhabalar, Elimizde iki farklı unity dosyası var. Bunların biri menu kısmı biri oyun kısmı. Bu ikisini nasıl tek dosya haline getirebilirim.

  • yasirkula dedi ki:

   Bu iki scene’i de Build Settings’te “Scenes In Build” listesine eklemeniz lazım (menü en tepede, oyun kısmı ise onun aşağısında olmalı). Menüdeki Play butonuna basınca ise Application.LoadLevel(“OyunKısmınınAdı”); fonksiyonunu çalıştırmalısınız.

 212. Yunus kara dedi ki:

  Abi blogumda her 2 günde bir 2-3 gönderi yapıyorum fakat günlük hit 9-10 covarlarında neler yapabilirim tavsiyelerini bekliyorum

  • yasirkula dedi ki:

   Orijinal içerik paylaştıktan sonra o hit zamanla Yazdığın gönderileri forumlarda da paylaşarak insanların blogunu tanımasına yardımcı olabilirsin.

 213. Yunus kara dedi ki:

  Abi bkr kod var
  Void ongui .vb .vb çalışmıyor hata çıkıyor konsolda

 214. Yunus kara dedi ki:

  Abi fps oyunlarda canın azalınca ekran bulanıklaşıyor ya bunu nasıl yapabiliriz

 215. osman dedi ki:

  merhabalar abi…unıty den yaptığım bir uygulamamı unıtynın içinde çalıştırıyorum.herşey güzel kullanılıyor fakat apk ya çevirdikten sonra androıd de çalıştıramıyorum.açılıyor fakat çalışmıyor…sorun neyden kaynaklanıyordur acaba bir fikrniz var mı?

  • yasirkula dedi ki:

   Çalışmamasından kastınız nedir? Ney düzgün işlemiyor?

   • osman dedi ki:

    Uygulamam normalde açılınca ilk ekranda ilerle butonu ve çıkış butonu var.normalde ilerle diyerek diğer levellere geçiş yapar ama sorun şu ilerle butonuna başlıyorum fakat geçiş yapmıyor.butona basıldığı belli oluyor.çıkış butonuna basınca çıkış yapıyor ama.bu sorun PC formatında ve unity nin game modunda yok.apk ya çevirince sorun oluyor

   • yasirkula dedi ki:

    Android’de kod olmadık bir runtime error mu veriyor diye görmek için ilerle butonunun kodunun sonuna test amaçlı bir Debug.Log ekleyin. Ardından oyunu test ederken adb logcat ile cihazın verdiği output’ları kontrol edin. Eğer runtime bir error alıyorsanız error konsolda gözükür, hata almıyorsanız Debug.Log’un output’u konsolda gözükür.

   • osman dedi ki:

    abi adb logcat ı nasıl kullanacağımı bilmiyorum.bu konuda bana yardımcı olurmusunuz.
    yalnız şöyle birşey oldu.avd maneger de açmaya çalıştım.build and run yapıp avd den açacaktım açmadı oyunu şöyle bir uyarı belirdi konsolda

   • yasirkula dedi ki:

    Aldığınız hatanın sebebini bilmiyorum. logcat kullanımını öğrenmek için google’ı kullanın derim, orada Türkçe ve İngilizce kaynaklar var.

 216. Gamer dedi ki:

  2.Gün 75 oldu 😀

 217. Can dedi ki:

  Eğer Unity’nin Shader sistemini kullanabiliyorsanız bunun hakkında shader oluşturmakla ilgili bir ders hazırlayabilir misiniz ?

 218. Gamer dedi ki:

  Abi bir blog kurdum ilk gün 25 görüntülenme nasıl ?

 219. Yunus kara dedi ki:

  Abi nav mesh agent ile düşmanın bizi takip etmesini istiyorum bunu nasıl yapabilirim çeşitli videolar izledim fakat ben animasyonla birlikte takip etmesini istiyorum

 220. Yunus kara dedi ki:

  Abi bir soru daha sorucam düşmanımın bana saldırmasını yaptım fakat adam tek bi noktaya doğru bakıyor benim rotation uma bakmasını nasıl sağlarım

 221. Yunus kara dedi ki:

  Abi mermi yaptım bu mermiye ileriye dogru rigidbody ile kuvvet uygulanmasını nasil saglarim

 222. Can dedi ki:

  Merhaba ben bir agaca vurdugumuzda agacin parcalanip yere parcalarinin dusmesini istiyorim agaci parcalara ayirdim daha sonra bu parcalari kendi pozisyonunda spawnlamasini istiyorum indtantiate komutu ile yapilacakmis ama bilmiyorum bana biraz yardimci olurmusunuz

  • yasirkula dedi ki:

   Ağacı 0,0,0 koordinatına alın. Parçaları elle ağacın üzerine yerleştirin. Herbir parçanın koordinatını bir yere not alın ve Instantiate’te bu koordinatları kullanın. Instantiate ile ilgili pek çok video/yazılı ders bulabilirsiniz.

   • Can dedi ki:

    Sey pek anlayamadimda birazcik acarmisiniz.

   • yasirkula dedi ki:

    Bir ağacı 0,0,0 konumuna taşıyacaksınız. Sonra ağaç parçalanınca ortaya çıkacak olan “ağaç parçaları”nı scene panelinde lego birleştirir gibi birleştirerek parçalanmamış ağacın şeklini elde edeceksiniz. Ardından ağaç parçalarını kodunuzda Instantiate ile oluştururken pozisyon olarak bu lego parçalarının Transform position’larında yazan değerlerden faydalanacaksınız.

 223. Gamer dedi ki:

  Assets/atis.cs(19,14): error CS1624: The body of `at�s.Update()’ cannot be an iterator block because `void’ is not an iterator interface type

  Bu sefer böyle bi hata alıyorum

  hata satırım : relo.GetComponent(Animation).Play();

  ve Play yazısı kırmızı

  • Yunus kara dedi ki:

   Update ile ilgili sıkındı çıkıyo

  • yasirkula dedi ki:

   Kodunuzda yield varsa o fonksiyonun return type’ı void değil IEnumerator olmalı (ve o fonksiyonu StartCoroutine( Fonksiyonİsmi() ) şeklinde çağırmalısınız).

   Yalnız sizin durumunuzda bu fonksiyon sanırım Update. Kötü haber şu ki Update’in içinde yield kullanamazsınız, kendi fonksiyonunuzu yazıp yield’i orada kullanmanız lazım.

   • Yunus kara dedi ki:

    Aynen bi kodumda yield var ben iki işlem arasında birkaç saniye beklmesini istiyorum bunu nasıl yapacağım

   • yasirkula dedi ki:

    yield’ı kendi yazdığınız başka bir fonksiyonda kullanacaksınız, Update’te kullanmak mümkün değil.

   • Yunus kara dedi ki:

    Yield i kullanmadan nasıl yapbiliriz

   • yasirkula dedi ki:

    Bir float’un değeri Update’te Time.deltaTime kadar artar. Bu sayı belli bir değeri geçerse işlem yapılır ve sayı sıfırlanır.

 224. Yunus kara dedi ki:

  Yine yine ve yine ben 😀 abi sana bir akıl danışmak istiyorum bomba atma ve patlmsını nasıl yapabilirim

  • yasirkula dedi ki:

   Rigidbody’de AddExplosionForce isminde, patlamayı simüle etmeye yarayan bir fonksiyon var. Büyük olasılıkla bundan faydalanacaksınız. Nasıl olacağıyla ilgili dersler “unity grenade” veya “unity fps tutorial” diyince karşınıza gelecektir.

 225. Gamer dedi ki:

  Abi bir kod yazdım şöle bişi

  if(mermisayısı <= 0)

  {
  reloadobje.animation.play
  }

  ama animasyon oyuna başladığım andan itibaren oynuyor bir çözüm bulamadım

  • Gamer dedi ki:

   Animasyon kodları çalışmıyor (Only assignment, call, increment, decrement, and new object expressions can be used as a statement) hatası alıyorum

  • yasirkula dedi ki:

   Animasyonu Project panelinden seçince Inspector panelinde şu iki değerden biri çıkacak:

   Wrap Mode: değeri Once olmalı
   Loop Time: değeri false olmalı

   Aldığınız hatalarla birlikte hatayı aldığınız satırı da yazarsanız yardımcı olabilirim.

 226. Can dedi ki:

  buttona test amaçlı kod attım button çalışmadı event system ekledim button gene çaışmadı Interactable da açık ama halen çalışmıyor sizce bir editör hatası olabilir mi ?

 227. Can dedi ki:

  Bu sorun hakkında daha önceden yorum yazmıştım ama sorunum yeniden ortaya çıktı bu sefer resimde atacağım UI elemanlarının diziliş sırası resimdeki gibi ancak buttonlar basmıyor bunu nasıl düzeltebileceğim hakkında bir fikriniz var mı acaba unity sırf bunun için bilgisayarımdan tamamen silip yeniden yükledim ama geçmedi. 😦

  resim : http://hizliresim.com/JYlnlW

  • yasirkula dedi ki:

   Butonlar hiçbir elemanın arkasında durmuyor, eğer Interactable da açıksa ben bir sıkıntı görmedim. On Click event’ine attığınız fonksiyonların sıkıntısız çalışması lazım.

 228. orkun dedi ki:

  abi çime basınca farklı tahtaya basınca farklı taşa basınca farklı ses çıksın (üzerine w ile basınca)

 229. Orkun dedi ki:

  Abi ben bastığım yerden farklı ses çıkmasını istiyorum ne yapabilirim

 230. orkun dedi ki:

  abi ben ata binme olayını yapamadım tutorial falanda yok ne yapmalıyom

 231. Duhan dedi ki:

  Çok sağol abicim adammsınnn 😀

 232. Duhan dedi ki:

  hmm anladım örneği bu siteden indirip direkt game markerda açtım o yüzden size sordum neyse düşme hızını bilmekte idare eder yalnız abicim gravity=1 yapınca başta hızlı düşüyor sonra bir kez tıklıyorum yine eski hızına dönüyor 😦

  • yasirkula dedi ki:

   Bu örneği bu siteden indirmiş olmanız mümkün değil, böyle bir Game Maker paylaşımı yapmadım ben 😀 Verdiğiniz kodda nerelerde gravity=blabla yazıyorsa (0 değil) o blabla’yı düşme hızı ile değiştirmeyi deneyin. Daha fazla yardımcı olamam malesef.

 233. Duhan dedi ki:

  if(kontrol=2){
  x+=hiz;
  }

  if(kontrol=1){
  gravity=1;
  gravity_direction=270;
  kontrol=2
  }

  if(place_meeting(x,y,obj_boru_yukari)){
  kontrol=0;
  speed=0;
  gravity=0;
  image_speed=0;
  instance_create(view_xview[0]+375,view_yview[0]+300,obj_tekrar)
  instance_create(view_xview[0]+375,view_yview[0]+200,obj_buton)
  instance_create(0,0,obj_son)
  }

  if(place_meeting(x,y,obj_boru_asagi)){
  kontrol=0;
  speed=0;
  gravity=0;
  image_speed=0;
  instance_create(view_xview[0]+375,view_yview[0]+300,obj_tekrar)
  instance_create(view_xview[0]+375,view_yview[0]+200,obj_buton)
  instance_create(0,0,obj_son)
  }

  if(place_meeting(x,y,obj_zemin)){
  kontrol=0;
  speed=0;
  gravity=0;
  image_speed=0;
  instance_create(view_xview[0]+375,view_yview[0]+300,obj_tekrar)
  instance_create(view_xview[0]+375,view_yview[0]+200,obj_buton)
  instance_create(0,0,obj_son)
  }

  if(place_meeting(x,y,obj_oc)){
  kontrol=0;
  speed=0;
  gravity=0;
  image_speed=0;
  instance_create(view_xview[0]+375,view_yview[0]+300,obj_tekrar)
  instance_create(view_xview[0]+375,view_yview[0]+200,obj_buton)
  instance_create(0,0,obj_son)
  if(kontrol2=0){
  show_message(“Bir Sonraki Bölüm”)
  kontrol2=1;
  }
  }

  Kod satırı bu şekilde ama ben bir türlü ayarlayamadım bir bakarmısın ? 😦

  • yasirkula dedi ki:

   Ben örneği Unity ile yaptım, bu Game Maker örneği benim değil. gravity=1 satırı kuşun düşme hızını ayarlıyor ama yükselme hızını kim ayarlıyor bilmiyorum.

 234. Duhan dedi ki:

  Abi birşey sorucaktım flappy bird örneğiniz var (zıplayan kedi) bu örnekte kedi aşağı çok yavaş düşüyor aşağı düşme ve yukarı çıkma hızlarını nasıl ayarlayabilirim ?

 235. Orkun dedi ki:

  Waypoint için ne yapabiliriz bi kurt modelim var yakınına gelince saldırsın biz uzaktayken ise kafasına göre takılsın istiyorum

 236. yunusemre dedi ki:

  Abi guı ile çalısan bi kodu ui y nasi ceviriirim?

  Void on gui

  vb

 237. Orkun dedi ki:

  Nasılsın abi (soracak birşey bulamayınca ben)

 238. yunusemre dedi ki:

  Abi birşey daha sorabilirmiyim sahneler arasıgeçişlere animasyon nasıl eklerim

 239. Orkun dedi ki:

  elde baltada hazır ben onu adamın eline nasıl verecem ve değiştirmesini sağlayacağım ?

  • yasirkula dedi ki:

   Adamın kolunu baltanın parent objesi yaparsanız balta adamın koluyla beraber hareket eder. Baltayı değiştirmek için ise kod yazmanız gerekir.

   • yunusemre dedi ki:

    Şoyle bir kod olabilir

    Var gameobject balta;
    Var gameobject (diğeri);

    function Update()
    if(Input.GetKeyDown(Keycode.1)

    balta = false ;
    (diğeri) = true;

    if(Input.GetKeyDown(Keycode.2)

    balta = true ;
    (diğeri) = false;

 240. Orkun dedi ki:

  Abi ben adam yaptım adama el nasıl yapabilirim ve adamın eline baltayı nasıl verebilirim

  • yasirkula dedi ki:

   El yapmak için Blender, Maya veya 3DS Max gibi modelleme programlarından faydalanmalısınız (veya internetten hazır bir el indirmelisiniz). Balta için bu saydığım programlara ek olarak Wings3D modelleme programını da kullanabilirsiniz.

 241. Orkun dedi ki:

  ABİ ÇOKK TEŞEKKÜR EDERİM BİLDİĞİNİ BİZLE ELİNDEN GELDİKÇE PAYLAŞIYORSUN

  SAĞOLLLLLLLLLLLLL

 242. Orkun dedi ki:

  dostum yanlış anladın sen ben binadan kapıyı nasıl ayıracağımı soruyorum

  kusura bakma çok yorduk senide

  • yasirkula dedi ki:

   Eğer ki kapı ayrı bir obje olarak modellenmediyse tek çare ev modelini 3DS Max veya benzeri bir program ile açıp oradan kapıyı elle ayırmaya çalışmak. Bu süreç nasıl işliyor onu bilmiyorum.

 243. Orkun dedi ki:

  peki kapıyı nasıl ayıracam ordan

 244. Orkun dedi ki:

  Birde ben viking Village Şeyini indirdim onun kapısını seçemiyorum sistem skript falan bende var sadece kapıyı seçemiyorum içerisinede giremiyorum içerisine girmek için yeni bir ekran load etse veya ben cube’lerden oluştursam evimi ?

  son dediğim yapması çok zor ancak denemek zorundayım

 245. Orkun dedi ki:

  teşekkür ederim allah razı olsun çok yardımcı oluyorsunuz

 246. Orkun dedi ki:

  nasıl yapacağız bende prefablar var ancak ben eve girilirken e ye basıp loading ekranı olan veya olmayan bir şekilde istiyorum

 247. Orkun dedi ki:

  Evim var evin exterioru var interior yok napmalıyım

 248. Orkun dedi ki:

  Arkadaş ben bir köprü indirdim ancak içinden geçiliyor üstünden yürünmüyor animasyon idi model yaptım olmuyor yardım edebilirmisin

 249. yakup dedi ki:

  bi sorum olacak ben de bilgisayar mühendisi olmak istiyorum lise son siniftayim ama yazilim mühendisliği diye bir şey gördüm aralarinda bir fark varmi yani hem ders olarak hemde iş imkanlari bakimindan;teşekkürler

  • yasirkula dedi ki:

   Yazılım mühendisliğinde daha çok yazılım dersi vardır herhalde, bilgisayar mühendisliğinde donanım dersleri de var. İş imkanı konusunda birşey demiyorum, iş sahasında diplomanızdan çok kendi başınıza yaptığınız projelere bakıyorlar.

 250. Veli dedi ki:

  Benim unity’de yaşadığım bir sorun var crafting yapmak için UI oluşturdum Canvasta image oluşturduktan sonra buttonları imagenin child objesi yaptım butonlara function verdim ama buttonlar çalışmıyor sebebi ne olabilir ? Cevap verirseniz çok sevinirim.

  • yasirkula dedi ki:

   Butonların üzerini kapatan başka bir UI elemanı olmadığından emin olun. Ayrıca butona basınca çalışan fonksiyonun başına test amaçlı bir Debug.Log ekleyin, belki fonksiyon çalışıyordur ama fonksiyonun içindeki kod doğru değildir.

   • Veli dedi ki:

    Teşekkürler buttonların üzerinde image varmış butonları daha önce yazdırınca sorun gitti.

 251. Veli dedi ki:

  Bir şey daha soracağım unity için C# nereden öğrenebiliriz yani C# biliyorum ama unity ile alakası yok unity için nerden öğrenebilirim bir kaynak kitap cd vs…. Şimdiden teşekkürler.

 252. Veli dedi ki:

  Ama benim ağacım direk yok oluyor yoko lmadan önce animasyonu nasıl animasyonu nasıl oynatabilirim ?

 253. Veli dedi ki:

  Birşey soracağım Unity de UI objesini nasıl yarı saydam yaparız

  • yasirkula dedi ki:

   Color (renk) değerlerinin Alpha’sını (A diye geçebilir) düşürerek.

   • Veli dedi ki:

    Teşekür ederim. Birde ben unity’de ağaç kesmek için bir kod yaptım ağacın canı 0 olduğunda ağaç yok oluyor ama ben orada ağaç yok olunca aynı yerde bir ağaç spawnlanmasını devrilmesini ve bir süre sonra ağacın yok olmasını istiyorum bunu nasıl yapabilirim.

    Kod :

    using UnityEngine;
    using System.Collections;

    public class AgacCan : MonoBehaviour {
    public int can;
    // Use this for initialization
    void Start () {
    can = 5;

    }

    // Update is called once per frame
    void Update () {
    if (can <= 0)
    Destroy (gameObject);
    }
    }

   • yasirkula dedi ki:

    Ağaca devrilme animasyonu verebilir ve ağaç ölünce bu animasyonu çalıştırabilirsiniz. “unity creating animations” şeklinde arama yaparsanız çeşitli video kaynaklar çıkacaktır.

 254. Muhammed dedi ki:

  merhaba oyunda açılışta animasyon veya herhangi bir resmi beklettikten sonra oyunun menusune geçmekle alakalı bir örnek var mı acaba vidyo vs.

 255. Veli dedi ki:

  Chest ve crafting ile ilgili bir ders verirmisiniz türkçe kaynak YOK ingilizce derslerde de biryere kadar lütfen anlatın yani mantığını kavrasak olur.

 256. tahaumut dedi ki:

  abı unuty oyun acarken oyun hata yanı crash verıyor nasıl duzeltecem ayıptır sorması kardes. oyunlara gırmıyor unıtylı ındırdım ama
  olmadı

 257. yakup dedi ki:

  ayıp olmazsa bi şey sormak istiyorum yaptığın oyunlara baktım içlerinde 50000-100000 indirilenler var sana ne kadar kazandırıyor.lise son sınıftayım okuduğumu anlamama yetecek kadar ingilizcem var c# yazın başlıycam.Bu iş bana harçlık çıkarırmı merak ediyorum.bi de tam olarak 2 boyutlu oyunlar yapmayı öğrenmek ne kadar vaktimi alır

  • yasirkula dedi ki:

   Rubix Fun oyunum dediğiniz aralıkta bir indirme aldı ancak oyunun aktif kullanıcı sayısı çok az o yüzden gelir düzeyi çok az. Harçlık çıkarmayacak düzeyde yani. Daha popüler, daha aktif oyuncu kitlesine sahip bir oyun yaparsanız kazandığınız paraya para dememe şansınız var, yalan değil.

   İngilizce bilginiz yoksa kaynak sıkıntısı çekebilirsiniz (2D veya 3D farketmez). Ne kadar sürede öğreneceğiniz size ve konuya olan ilginize bağlı. Herhangi bir zaman aralığı veremiyorum.

   • yakup dedi ki:

    aktif oyuncusu 5000-10000 arası bi oyunun getirisi yklaşık ne kadar olur eğer tatmin edici yani 300-400(benim açımdan) tl gibi bi kazanç sağlayabileceksem bu yaz günde 8-9 saat bu işle meşgul olucam.

   • yasirkula dedi ki:

    Bilmiyorum.

 258. Veli dedi ki:

  Bir şey soracağım Notepad++’da monodevelopda olan terimlerin yarısı otomatik olarak çıkmıyor bunu nasıl düzeltebiliriz. Mesela “Input” komutu otomatik olarak altta çıkmıyor.

 259. Muhammed dedi ki:

  Merhaba oyunumu build ettikten sonra telefona atıp çalıştırdığımda butonların yarısının ekranda gözükmediğini ekranın dar geldiğini gördüm.Acaba nesnelerimizin her telefon büyüklüğüne göre değişmesini ve ona göre davranmasını nasıl sağlayabilirim..

 260. Muhammed dedi ki:

  Merhaba benim şöyle bir sorum olacaktı .. Diyelim ki soldan sağa dogru bir nesne geliyor. Biz bu nesnenin bizim ana kahramanımıza çarptığında patlama adındaki sprite ı çağırıp orada bulunmasını istiyoruz..Sonrasında patlama kaybolacak ve her o nesneye çarptığında aynısı olacak.Instantiate fonksiyonuyla yapmaya çalıştım ama o zamanda hani nesnenin orada değilde ekranın ortasında patlayıp kaybolmuyor. Acaba nasıl düzeltebilirim yardımcı olursanız sevinirim..

  • yasirkula dedi ki:

   Instantiate’i transform.position’da yapacaksınız. Patlamanın bir süre sonra kaybolması için Destroy(gameObject, 2.5); komutu yazabilirsiniz.

   • Muhammed dedi ki:

    bu kodlarla ”
    void OnTriggerEnter2D(Collider2D other){
    if (other.gameObject.tag == “Player”) {
    float yEkseni = nesne.transform.position.y;
    float xEkseni = nesne.transform.position.x;
    Vector3 pozisyon = new Vector3(xEkseni,yEkseni,0f);
    Instantiate(patlama,pozisyon,Quaternion.identity);
    Destroy(gameobject,0.005f); ”
    istediğim yerlerde oluşturabiliyorum ama kaybedemedim patlamayı.Ordaki destroy la sadece nesneyi yok edebiliyorum patlama orda kalıyor.Anlayamadım sorunu yardımcı olursanız sevinirim.

   • yasirkula dedi ki:

    GameObject g = (GameObject) Instantiate(patlama,pozisyon,Quaternion.identity);
    Destroy( g, 2f );

  • Muhammed dedi ki:

   teşekkürler aynen bu şekilde yapınca oldu

 261. Veli dedi ki:

  Birşey soracağım ben survial game projesi üzerinde çalışıyorum ölme fonksiyonunu ve ölünce respawn olma olayını nasıl yaparız .

 262. Veli dedi ki:

  Unity 5i tanıtan bir rehber hazırlayabilir misiniz ? Motor yeni olduğu için pek kaynak yok.

 263. yakup dedi ki:

  hocam şimdi biz bu unity ile yaptığımız oyunları androide nasıl dönüştürücez android sdk mı kullanıcaz?

 264. Veli dedi ki:

  Ben unity 5 indirdim herşey güzel sevdim ama karakterleri kuramıyorum animasyonlarında veya kodlarında sorun çıkıyor. Eğer unity 5 kullanıyorsan karakterimizi nasıl kuracağımızı anlatırmısın

 265. Özgür dedi ki:

  Hocam android için cok basit bir uygulama yaptım unity ile fakat oyun boyutu 18MB oluyor aynı uygulamalar 8-9MB falan neden unity’de apk boyutları yuksek oluyor

 266. furkan dedi ki:

  Hocam ünity oyunu yaptık diyelim şimdi onu bir şekilde yayınlıcamda şimdi cd ye çektim arkın bilgisayarında denedim ünity projesiyle oyun açıyor sadece oyun nası açılır proje gözükmeden direk nası açılır anlatırmısınız?

 267. Veli dedi ki:

  Çok fazla soru sorduğumu biliyorum ama bir şey daha soracağım kendimize ait arayüz tasarımını hangi programla hazırlarız ?

  • yasirkula dedi ki:

   Hangi çizim programıyla rahat hissediyorsanız onu kullanabilirsiniz. Çoğunluk Photoshop kullanır, bense genelde Paint.NET kullanıyorum. Ama düz Paint programını kullanmayın çünkü onda arkaplanın görünmez olması (transparent) mümkün değil.

   • Veli dedi ki:

    Saolun. Ben de ya Ps kullanırım yada paint.NET denerim herhangi birini.Aynı zamanda texture yapcam.

 268. Veli dedi ki:

  Saolun.

 269. Veli dedi ki:

  Bir UI elemanının önüne başka bir UI elemanı gelince altta kalan UI elemanını nasıl kapatırız. Mesela bir healt barımız var menü açıyoruz menü healt barının üzerine geliyor healt barı menü üzerinde gözükmeyecek menüyü kapatıncada healt barı eski haline dönecek.

 270. Veli dedi ki:

  Yeni ders ne zaman gelecek ve ne hakkında olacak ?

 271. umut dedi ki:

  Abi arastirdimda unityi 100 bin dolardan sonra pro surum almak gerekiyormus yani ben bir oyun yaptim diyelim ve cok tuttu ve 100 bin dolardan fazla kazaniyorum diyelim simdi pro surumunu alinca para siniri kalkiyor dimi yani istedigim kadar kazanzam unity karismiyor yani 100 bin dolar sinirini astin proda alsan oyunu ticari amacli kulanamazsin oyunu si demiyorlar i

 272. Özgür dedi ki:

  Oyundan çıkınca skorlar kayıt edilmiyor bunu nasıl çözerim ?

 273. djonur1997 dedi ki:

  Hocam sahneye bir sayaç koyacağım ve bu süre geri doğru sayacak 0 geldiğinde oyun bitecek bunu nasıl yapabilirim

 274. omer dedi ki:

  Yasir bey unityde projeyi 2d olarak actim.sahneye bir kup ekledim.function OnMouseDown kodunu kullandim kodda hic bir sorun yok.ama ise yaramiyor.collider’ı da var.ayni seyleri 3d de yapinca calisiyordu.sorun nedir acaba?

 275. Özgür dedi ki:

  Butonla sesi kapatıyorum ardından tekrar aynı sahneye tekrar dondugumde ses 1 saniyeden az süre calıp kapanıyor daha sonra tekrar aynı bolume geldigimde ses calıyor.. (İstedigim zaman acılıp kapanması için Sesi PlayerPrefs ilemi kayıt etmem lazım eger lazımsa nasıl oluyor pek bilmiyorum arastırdım bulamadım)

 276. djonur1997 dedi ki:

  Hocam uı button u cameraya atınca yok oluyor bunu nasıl engelleye bilirim

 277. mustafa dedi ki:

  hazır kod yazmı dedim sana hatamı soyle dedim 2 satır kod dedin ben 10 dan fazla kod yazdım biliyorum az ..!

 278. mustafa dedi ki:

  else (muzikAcilsinMi==false){
  audio.enabled=false;
  muzikAcilsinMi=true;
  }
  denedim hata verdi javada pek kod bilgim yok benm. dogrusu ne

  • yasirkula dedi ki:

   Lütfen benden sizin için hazır kod yazmamı istemeyin. Ben nasıl balık tutulacağını öğretmeyi tercih ediyorum, balık tutup da hazır önünüze servis etmeyi değil 😉

 279. mustafa dedi ki:

  Dediklerinize gore bole bişi yaptım calısıyor fakat muzigi tekrar acmak istedigimde bulamıyor..

  static var muzikAcilsinMi : boolean=true;
  static var muzikKapansinMi : boolean=true;
  function Start () {
  if(muzikAcilsinMi==true){
  audio.enabled=true;
  muzikAcilsinMi=false;
  }
  }

  public function Audio () {
  if( audio.isPlaying )
  audio.Pause();
  else
  audio.Play();
  }

 280. deniz dedi ki:

  Müziği kapatıyorum oyunda ama oyun bittikten sonra yeniden aynı sahneye gelince müzik yeniden başlıyor ben istiyorum ki tamamen kapansin bir daha basılıncaya kadar kapalı dursun nasıl yapabilirim ?

  • yasirkula dedi ki:

   Audio Source başta disabled vaziyette olur. Müzik objesinde bir script olur ve bu scriptte static bir değişken olur: static var muzikAcilsinMi : boolean = true;

   Start fonksiyonunda bu değişkenin değeri true mu diye bakılır; true ise audio.enabled = true; yapılır ve muzikAcilsinMi = false; yapılır.

 281. mustafa dedi ki:

  UI’de Image dosyasını nasıl enabled=true // false yapabilirim ? Boyle bir kod yazmıstım enabled’ hata veriyor..

  public Texture2D kilit;

  void Update () {
  if (PlayerPrefs.GetInt (“Score”) > 1000) {
  kilit.enabled = false;
  }
  else {
  kilit.enabled=true;
  }

  }

  • yasirkula dedi ki:

   Texture2D bir resimdir sadece, resmi enabled edemezsiniz. Image component’ini enabled edecekseniz değişkenin türü UnityEngine.UI.Image olmalı.

 282. mustafa dedi ki:

  Hocam skorun belli bir sayıya geldikten sonra diger bolumdeki kilidi acma olayını nasıl yapmalıyım ?

 283. djonur1997 dedi ki:

  hocam birde c# çift tıklama nasıl yapabilirim

  • yasirkula dedi ki:

   Touch’ta tapCount değişkeni var ama çift tıklamayı çok hızlı yapmazsanız yanlış değer veriyor. Kendi kodunuzu yazmalısınız. Bu kod büyük ihtimalle fingerId, position ve phase değişkenlerini kullanacak ve bir miktar karmaşık olacak.

 284. djonur1997 dedi ki:

  Merhaba skorun herhangi bir sayıya gelince diğer bölüme geçmesini istiyorum nasıl yaparım hocam

 285. deniz dedi ki:

  Karakterimin renkleri hareket ettiğinde gölgesi çıkıyor hoş bir görüntü olmuyor bunu nasıl düzeltebilirım ?

  • yasirkula dedi ki:

   Cast Shadows’u kapatarak gölge çıkmasını engelleyebilirsiniz.

   • deniz dedi ki:

    Projem 2D Karakter içindeki cizimlerdede golge cıkıyor karkter hızlanınca … Karakterin çözünürlüğü nasıl olmalıdır ortalama oyun için ?

   • yasirkula dedi ki:

    Karakter içinde gölge çıkması garipmiş, Unity’de öyle bir özellik olduğunu bilmiyordum. Hangi seçenekle bu özellik kapatılır emin değilim.

 286. Osman dedi ki:

  Bir butona bastıgımda ses duracak tekrar bastıgımda devam edecek bunu nasıl yapabilirim ?

 287. djonur1997 dedi ki:

  Hocam şimdi donanım mühendisliği ile yazılım mühendisliği arasında nasıl fark var ve bunları nasıl seçiyoruz acaba üniversitede mi ?

  • yasirkula dedi ki:

   Üniversitelerin bölümleri oluyor, Bilgisayar Mühendisliği ya da Hukuk gibi. Sınav sonucunuza göre seçip sonucu bekliyorsunuz.

   Ben Bilgisayar Mühendisliği okuyorum, Donanım Mühendisliği diye birşey açıkçası duymadım. Ne fark var derseniz; yazılımcı yazılım yazar, donanımcı bilgisayar parçalarıyla uğraşır herhalde.

 288. Osman dedi ki:

  Şimdi Ben restart butonuna Application.LoadLevel(“Bolum1”) dedim ve bu butonu game over ekranında tum bolum sonlarında kullandım her bolum den sonra game over ekranında restart diyince hep bolum 1 e gitmezmi ?

  • yasirkula dedi ki:

   Fonksiyona girilen String parametresinin public bir değişkenden alırsanız, Inspector’da değişkenin değeri ne ise o bölüme gidilir. Aksi taktirde hep Bolum1’e gider.

 289. Osman dedi ki:

  Fakat bende birden fazla bolum var her bolum icin ayrı script mi yazmam gerekiyor ?

  • yasirkula dedi ki:

   Application.LoadLevel fonksiyonu, içine parametre olarak girilen leveli açmaya yarar. Hangi bölüme gitmek istiyorsanız onun adını yazacaksınız sadece. Oyunda yer alacak olan tüm levelların Build Settings’teki Scenes in Build listesinde yer alması lazım.

 290. Osman dedi ki:

  Peki oyun bittikten sonra diğer sahneye geciyor ve o sahnede puan vs butonlar var birde restart butonu var restarta basınca onceki sahneye nasıl gelebilrim ?

 291. djonur1997 dedi ki:

  Hocam merhaba bir objenin ben ona başka bir komut verene kadar aynı doğrultuda gitmesi istiyorum bunu nasıl yaparım

 292. Osman dedi ki:

  C# De High score sistemi nasıl oluyor ?