Asp.Net Giriş Dersi

Yayınlandı: 23 Aralık 2013 yesilcimenfaruk tarafından Programlama, Web Tasarımı içinde
Etiketler:, ,

Öncelikle Merhabalar.Adım Faruk elimden geldiğince asp.net,c#,android programlama,html,java ,css gibi derslerde görüşücez.

İsimsel olarak classic asp ye benzesede çok farklılıkları olan bu platform alt yapısında .Net dillerinin tamamını kullanır.

.Net Nedir ?

.NET Framework, Microsoft tarafından geliştirilen, Windows tabanlı uygulama geliştirmek için bu platformu kullanarak farklı programlama dillerinin birlikte çalışabileceği ortak bir geliştirme ortamıdır. Bu platform yazılım geliştirme ve yazılımı derleme için gereklidir.

 

ASP.NET’in belli başlı özellikleri

  •  C# , VB , J# dilleriyle ASP.NET sayfalarını kodlayabiliriz.

  • Asp.NET teknolojisi oldukça hızlıdır.

  • ASP.NET , XML, Web Servisleri, Veri tabanı etkileşimi ve email etkileşimi gibi bir çok teknoloji tarafından desteklenir ve bir çok teknolojiyi destekler.

 • ASP.NET kullanıcıları için bir çok arayüze sahiptir. Email formları, veritabanı listeleyicileri gibi bir çok komponent bulunmaktadır.

 • ASP.NET Hosting Seçenekleri Asp bir ISAPI programı olup IIS e bağlıdır.Buna karsın, asp.net ise .net framework üzerinde çalışır, böylece asp.net sayfaları bu nedenle IIS dışındaki web serverları tarafından da sunulabilecektir.

• ASP.NET Hosting maliyeti Eğer dışarıdan hosting hizmeti alacaksanız biraz daha fazla para ödemeye hazırlıklı olmanız gerekiyor. Çünkü genel olarak Windows hosting daha pahalı, ki bu da normal olması gereken bir fark.

• ASP.NET kullanarak e-ticaret siteleri, haber portalları, çeşitli kurumsal uygulamalar, forum siteleri geliştirilebilir ve yönetilebilirdir.

 • ASP.NET ile sadece web yazılımları değil ayrıca mobil telefonları ve PDA’lar (Palm, PocketPC’s, RIM devices, etc) içinde yazılım geliştirebilirsiniz.asp.net de mobil aletleri için WML (Wireless Markup Language) veya HTML 3.2 (Hyper Text Markup Language) veya cHTML (Compact Hyper Text Markup Language) of I-mode aletlerini destek sağlar. asp.net mobil aletin kullandığı protokolü otomatik olarak belirler ve ona göre sonucu geri döndürür.

 • ASP.NET uygulamalarını geliştirme aracı olarak visual studio.net programını kullanabilirsiniz.Fakat bu program profesyonel kullanım içindir ve bu yüzden pahalı. Sadece internet uygulaması geliştirecek programcılar için ücretsiz olan ve yaklaşık 1.5 MB olan Web Matrix programını çıkardı.Bu programı da ücretsiz olarak microsoftun sitesinden indirebilirsiniz.

Bir sonraki derste görüşmek üzere.

yorum
  1. yasirkula dedi ki:

    İlk yazınız hayırlı olsun 😀

  2. yesilcimenfaruk dedi ki:

    teşekkürler 😀

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s