Steam Greenlight Kullanım Kılavuzu – Oyunlarınız İçin Feedback Alabileceğiniz Eşsiz Bir Platform

Yayınlandı: 23 Şubat 2013 yasirkula tarafından Diğer içinde

Herkese merhaba,

Bu yazıda Steam’ın Greenlight servisi hakkında bilgi verecek, nasıl oyunlarınızı bu servis üzerinde sunabileceğinizi göstereceğim. Başlayalım!

NOT: Artık Steam Greenlight kapandığı için bu yazı büyük ihtimalle işinize yaramayacaktır.

Öncelikle bilmelisiniz ki Greenlight’ın bize sunduğu 2 adet hizmet çeşidi mevcut:

1- Bu seçeneği seçerseniz oyununuz yeterli oy alabilirse Steam’da satışa sunulmaya hak kazanır. Kullanımından önce 100$‘lık Steam Greenlight Submission Fee ödemeniz gereklidir. (Bu ödemeyi tek seferlik yapıyorsunuz. Ardından başka oyunlarınızı da Greenlight’a koyarken tekrar ödemeniz gerekmiyor.)

2- Bu seçeneğin 1. seçenekten 2 farkı var: 100$‘lık ödemeyi yapmanıza gerek yok ancak bunun karşılığında oyununuz yüksek oy alsa bile Steam’da satışa sunulmuyor. Yani feedback almaya odaklanmış bir seçenek. Ben de şimdi bunun hakkında konuşacağım.

NOT: 2. seçenek her ne kadar ücretsiz olsa da kullanabilmek için Steam hesabınızla satın aldığınız en az 1 oyunun olması lazım.

Şimdi aşama aşama 2. hizmeti nasıl kullanabileceğinizden bahsedeceğim:

1- Önce Steam’ın sitesine girin veya Steam uygulamasını açın. Yukarıdan Topluluk seçeneği altından Greenlight‘ı seçin ve resimdeki kırmızı daire içindeki “Ürününüzü gönderin” butonuna tıklayın.

1

2- Ücretsiz olan 2. seçeneğe, yani “Tasarım Gönder“e tıklayın.

2

3- Gerekli bilgileri aşağıdaki resimdeki gibi doldurun. Buradaki önemli hususlar:

  • Temsili resim“inizi özenle seçin. İnsanlar öncelikle bu resmi görecek ve ilgilerini çekemezseniz oyununuzu tanıtamazsınız.
  • Eğer bir oyun tanıtıyorsanız sadece “GENRE“nin altındaki seçenekleri (Action, Adventure vb.), başka bir uygulama tanıtıyorsanız “CATEGORY“nin altındaki seçenekleri (Accunting, Education vb.) kullanın.
  • En alttaki 3 seçeneği de resimdeki gibi işaretleyin.
  • Mümkünse oyunlarınızda İngilizce desteği olsun ve oyun tanıtımınızı da İngilizce yapın. Yoksa hedef kitleniz oldukça daralacaktır.

3

4- Bir sonraki gelen ekrandan oyununuzla ilgili paylaşmak istediğiniz tüm görselleri, videoları tek tek ekleyin.

4

5- Artık sunumunuz hazır. Şu anda sunumunuz kapalı vaziyette, düzenlemelerinizin bitmesini bekliyor. Tüm herşeyi tamamladıktan sonra sağ üstteki kırmızı daire içindeki “Publish” butonuna tıklayarak sunumunuzu tüm dünyaya açabilirsiniz. Eğer daha sonradan sunumunuza yeni resimler, videolar eklemek ister ya da açıklamaları vb. değiştirmek isterseniz (Yani 3. veya 4. aşamaya geri dönmek isterseniz) sağdaki “SAHİP ARAÇLARI” kısmını kullanabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz sunumunuzu yine o taraftan silebilirsiniz.

5

Umarım faydalı olur, daha sonra görüşmek üzere!

Yorumlar kapalı.